Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
22. bře 2010

kukuca pastelka je nejhrubší, co mám..... jinak se mi líbí, ale je fakt jak struhadlo ani promnutí moc nepomáhá....

reruna
22. bře 2010

kukuca zkus jinou lékárnu, u nás lanolin taky v jedné lékárně měli a v jiné ne, ale v drogerii bys ho asi nesehnala....

kukuca
22. bře 2010

Díky za ohlasy.Hm,tak to HD pastelku asi ani kupovat nebudu.Měla jsem na ni zálusk jako na jenovelikostní plenku..Pak mám tea v plánu ještě vyzkoušet Anavy bambusovo-bavlněnou jenovelikostní..S ní zkušenosti nemáte?

michelle1
22. bře 2010

koupila jsem bambusové Kikko 30x30 jako vkládačku....skládá se na poloviny nebo třetiny?

noone
22. bře 2010

silente, no tak asi bez nich 😒 , lepsi nez je balit do igelitaku a hazet do kose 😀
izabelka, asi jsem to blbe napsala... odtok ze zachoda ☹
ty sitky z dm mam taky, velkou v kosi na pliny a do malych davam zavazovacky, jsou super a za super cenu 😵

izabelkak
22. bře 2010

aha no tak to je blbe este mozno fakt tie viskozova ako pise silente tie su take tensie ja som poppli strihala na polovicu, no mala sa mi jaksi zaparila a neviem z coho tak som separacky prestala radsej davat... 😒

angetha
22. bře 2010

Noone já separačky vyhazovala do pytlíku a pak do koše...
Mě HD Pastelka tolik nehrubne, nejvíc BL Organic, myslím, že Pastelka je jedna z mála plen, která opravdu dlouho vydrží 😉
Lanolin doma mám, myslíte že na ty PUL to taky bude fungovat, koupila jsme dnes takovou mastičku - péče o kůži, skládá se to hlavně ze včelího vosku a píšou tam "dalších přírodních surovin" na mojí kůži to nic neudělalo tak uvidím..

permonik7
22. bře 2010

kuku: Tak to se divím, že to neznaly, asi nějaké začátečnice, u nás hnedka holky věděly a jen se ptaly, jestli mi stačí jeden kelímek 😉 Prodávají to v kelímkách po 30g.
HD pastelka mi taky hrubla, ale začala jsem ji dávat do sušičky a je zase krásně měkoučká, jako nová 😵 A taky dávám ocet do posledního máchání, taky to pomáhá 😉
Separačky mám celulózové imse vimse baby a hážeme do záchoda a v pohodě, jsou teda podstatně tenčí než Bambinex, kteríé jsme měli předtím. Ty byly dvojnásob tlusté.
michelle: zkusila bych to tak i tak a co bude pro malou lépe vyhovovat, aby neměla zadeček moc vysoko nebo nožičky až mooc od sebe..zkus a co se ti bude zdát lepší..u tak maličké bych to asi dala na třetiny. Co vy, holky?

zmuzle
22. bře 2010

Plinky Anavy od Ivusky mi dnes dorazily a vypadaji skvele a ty vkladacky uzasne. Mam autickvoy a prouhaty. Krasny.

Ad separacky, me nejvice vyhovuji viskozove od Popoliny v krabicce. Ty ted pouzivam furt. driv na vajecinu z deky Irmy z Ikei.

terezita
22. bře 2010

michelle, ja je skladam na tretiny. i ted, kdyz je em. pres 10 mesicu.
pastelka sice hrubne, ale rozhodne vic u nas hrubne popolinka one size biobavlna. jednu jsem mela novou a druhou po 1 diteti a to teda bylo struhadlo jak das. ale taky vzdycky promneme a da se to. ma mekke ty lemy, takze em. nikde netlaci.

terezita
22. bře 2010

zmuz, ktere jsi vzala? ty bambusky?

zmuzle
22. bře 2010

Holky, tak me nehrubnou a peru nornmalne.

Terez, ja uz nevim, ktere jsem vzala 😀 Domlouvaly jsme se po mejlu, z nabidky mi sla hlava kolem a uz si to nepamatuju. To vis, vykojeny mozek informace stare 2 mes. ci vic neudrzi. Objednavala jsem jeste pred tim, nez Ivuska porodila.

terezita
22. bře 2010

zmuzli 😀 😀 😀 😀 😀

raady
23. bře 2010

ahoj,
dnes jsem poprvé zkusila na noc vňáky shorties. Plena úplně nacucaná a vlňáky vlhké jen zevnitř. 😉

kackaj
23. bře 2010

No vidííííš🙂 Taky jsme je dnes zrovna měli na noc a neměli jsme je ani zevnitř vlhké. A pojedou dnes celý den, páč lanolínuju zbytek vlňáků. Je na ně opravdu spoleh, co? 😉

sven
23. bře 2010

ahoj, nevím, zda jste to tu psaly, ale jaké přesně máte ty vlňáčky? (myslím značku a druh). Díky.
Jo a jsou ty doma pletené vlňáčky srovnatelné s těmi kupovanými? A pak mě ještě napadá, jestli je rozdíl mezi těmi vlňáčky navlékacími (s těma nohavičkama) a nebo pak s těmi, co vypadají jako plenkové kalhotky.
Díky.

kackaj
23. bře 2010

Sven ahoj, já mám dvoje storchenkinder, což jsou navlékací kalhotky a jedny shorties od BI a oboje jsou super. Pak jsem měla loveybums, co jsou jak plenkové kalhotky a ty jsou taky super, zatím jsem je prodala, ale ten samý typ, jen jednovelikostní (zmenšovací) mi teď šije Ivuška, takže i tento typ doporučuju. Ještě budu mít od Ivuš longies a s těmi teda ještě zkušenost nemám. Ale teda shrnutí, pro mě jsou asi pohodlnější ty navlíkací, než ty zapínací. A home made nemám žádné, tak neposoudím🙂

raady
23. bře 2010

sven, já mám 2x shorties, 1x Loveybums jersey,1x domapletené. Všechny jsou prima držáky, pohodlné, neotláčejí.

terezita
23. bře 2010

ja mam loveybums jersey a storchenkinder a radsi mam taky ty navlikaci storchenkinder. ale ty jsou zase na noc a loviky na den 😀 takze mam rada oboje 😀 😀
kackaj, tak koukam, ze uz po x-mesicich dorazily! jsem rada, ze jsi spokojena!

pavlina.k
23. bře 2010

Ahoj holky!
Začínám přemýšlet o plínkách a po shlédnutí výstavy dětského zboží musím říct,
že jsem se fakt do těch látkových zakoukala.
Začínám vybírat, ale každá rada bude dobrá.

Můžete mi pomoct se rozhodnout?

Zatím je můj favorit plínka od Haipa-Daipa klasika bio/ nebo pastelka...
Jdou jako téměř jediné pěkně rozložit a rychleji budou schnout.
Co je lepší? Klasika nebo pastelka?
U té klasické se mi zdá, že bude příjemnější, nadýchanější...

Je potřeba do nich ještě dávat vkládačky?
A co separačky, používáte je pořád?

Mám spoustu otázek, tak se omlouvám... 😉

Další později...

Moc děkuju za reakce! 🙂

izabelkak
23. bře 2010

kackaj prosím Ťa akú veľkosť tých longies si od Ivušky berieš? nejakú takú aby vám boli dobré aj o pol roka? teda tiež začínam uvažovať že by to bolo o kus praktickejšie do nosítka ako rvať na shorties ešte ďalšiu vrstvu, len neviem či by som ich užila ešte tak o mesiac, to už asi nie.....

kackaj
23. bře 2010

Terez, ano storchenkinder přišly po skoro 2 měsících a vyvrcholilo to tak, že jsem paní už trošku po mailu "seřvala" a tak se teď už asi nebavíme🙂 Ona psala vždy až na můj dotaz, že už mají přijít, a já si pak vzpomněla ji zas upomenout asi až dva týdny po tom, co už měly přijít a ona, že jo, že je pro mě má, ale dala mi jediný den na to, abych si je vyzvedla, pak jela na týden kamsi. Tak jsem jí ještě napsala, že jo, že můžu tehdy a tehdy a celý den se neozvala, tak pak jsem jí napsala naštvanej mail, ať to pošle konečně poštou a že už to chci mít z krku a když to nepošle ten den, tak ať už se neobtěžuje, že další týdny na to čekat už nebudu. Tak jsem se pak i styděla, ale na druhou stranu, mám je už doma a jsou super 🙂

Pavlina.k...bohužel s pastelkou vůbec zkušenosti nemám, snad se někdo ozve. Ale jsou zas dva tábory, někdo ji miluje a jiný nemá rád🙂

Izi, longies jsem si vzala vel. L, po přeměření malýho to na nic jinýho ani nevyšlo🙂, ale stejně jsem ještě napsala, že chci vyšší sed a jiné řešení nohavic a zatím s tím Ivuška problém neměla, tak jsem zvědavá, co z toho nakonec vyleze🙂 No, počítala jsem to taky tak, aby mu to bylo třeba i za půl roku, takže delší nohavičky a ten sed vyšší. Plánuju to nosit taky jako jedinou vrstvu na plínkách, na letní chladnější dny a večery mi to přijde praktické. 🙂

permonik7
23. bře 2010

pavlina: Já mám pastelky nebělené a jsem s nima moc spokojená. Hodně mamin ale píše, že jim časem hrubnou. Já mám sušičku, takže je mám krásně měkoučké a nadýchané, ale když jsem měla sušičku pokaženou, tak byly fakt hrubší, ale když je promneš v rukách, změknou. Taky máchám s přidáním octa, to taky pomáhá. Na noc a na delší vycházky do nich dávám i vkládačky, které jsem si ušila z ručníků z Ikea 😅
Jinak pastelky jsou super, ale na novoškovi vypadaly šíleně obrovské. To jsme používali bambusky Kikko barevné skládané na novosklad, který používáme s oblibou doteď 😉
Separačky používám pořád. Měli jsme celulózové popolini, bambinex a teď máme imse vimse baby. Ty bambinex mi přišly nejlepší. Miminko má zadeček v sucgu a tobě to ušetří práci s praním plínek. Já teda separačky neperu, ale splachuju do wc🙂
Moc oblíbené máme Itti Bitti SIO a teď je mají na bráně v akci, tak do nich určitě půjdem. Velikost M nám začíná být těsná 😅

Snad jsem trošku pomohla 😉

sven
23. bře 2010

Holky, jaký je rozdíl mezi AIO a SIO?

terezita
23. bře 2010

u SIO vymenis ty vnitrky, u AIO ne.

nebelene pastelky mam taky a faaajn!!

pavlina.k
23. bře 2010

Díky!!!

A co třeba ty druhé od Haipa-daipa? Nemají barevné okraje a zdají se jemnější, nadýchanější, možná trošku menší...
Sušičku totiž nemám a nerada bych pak litovala.
A svrchňáčky? Jaké jsou pro začátek dobré, dobře padnoucí, neprotékající... 😉
Líbí se mi třeba - Tots Flexiwrap nebo Thirsties.
Časem si určitě nějaké své oblíbené najdeme, ale alespoň troje chci pro začátek koupit.
Určitě se chystám do Brány - všechno si prohlédnout. Tam toho na výběr mají dost, ne?! 🙂
Snad mi tam taky nějak rozumně poradí!

Jo, ty separačky se teda můžou házet do WC? Nechtělo by se mi je asi prát... 😒

angetha
23. bře 2010

Ahojky já mám Paselku Bio, na noc do ní dávám Prefold, nepřijde mi tolik hrubá a to jí mám už půl roku, jen přidávám ocet, stačí ji jen trochu promnout..
Holky taky uvažuju o těch shorties, protože patentky se nedají zapnout když dítě leží na břiše 😀 navíc naše slečna bude mít svátek, tak to asi projde 😎 a hledala jsem natahovací vlňáčky od Ivušky, ale nebyla jsem úspěšná.. 😒

terezita
23. bře 2010
angetha
23. bře 2010

Ad separačky měla jsme celulózové od popoliny a myslím, že malá z nich měla červený zadeček tak teď látkujeme bez nich..na jednu pračku je většinou jedna pokakaná plínka když se zadaří 🙂

angetha
23. bře 2010

Dekuju Terezito, měla jsem pocit, že jsem je viděla ještě někde jinde, kromě teda Ivuščiných fotek..myslím, že jste říkaly, že jste spokojené ne?