Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
9. únor 2013

@cajomilka CA dělá body s dvěma typy patentků, na jeden MaM sedí a na druhý ne 😉

lemuritto
9. únor 2013

@janinek Děkuju!
Já právě musím udělat nákup svrchňáků a tak bych chtěla vyzkoušet🙂 Moc se mi líbí, obrázky jsou tuťuňuňu pohádkové...Ale furt nevím, no..Dá se dávat i na rovno pod ně? Dále mám v merku Anavy vychvalované, pak zkusím Thirsties na sucháč (mám duowrap na petentky, a ty jsou ok)..Říkáš Blueberry jo? Ty jsou taký krasivé, och och.,,A hoky ještě říkaly Capri? Jeva, to jsou dilemata 🙂

aemmi
9. únor 2013

@remenova a ohřívá vám pračka? nám se tohle stalo před prvním porodem, prostě jsem najednou zjistila, že to prádlo jaksi není pořádně vypraný a že přestala potvora ohřívat 😒 kupovali jsme novou

aemmi
9. únor 2013

@tynkat novosklad do 3 měsíců a pak už jen narovno 🙂

madlisek
9. únor 2013

@tynkat dokud kadila kazde kojeni tak novosklad, potom cca od 2 měsíců narovno 🙂

janinek
9. únor 2013

@remenova to s tim ohrivanim je dobra pripominka, takhle odesla pracka kdysi nam.

@lemuritto Capri a Blueberry jsou skoro stejne, ale do Capri delaji takove vkladacky, tak maji na to tvar prizpusobeny. Ale to by ti nejlepe rekla @lenka5731 , mela oboje. Ja na BB nedam dopustit, opravdu zachyti vse a dobre se mi nasazuji. maji ty dvojite gumicky kolem nozicek a jednou jsem mela v plince prujem, takze fakt voda (sorry za popis) a normalne to neproteklo, jako svrchnaky spinave i ta gumicka vevnitr, ale ven nic. Takze treba kdybych mela vybrat mezi TB a BB, jasne BB. A do BB davam na rovno, do TB jsem nezkousela, ale muzu to zitra zkusit.

mona7
10. únor 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli máte některá zkušenosti s praním plenek v gelu z mýdlových ořechů od Yellow and Blue? Díky

betysek
10. únor 2013

@remenova Určitě se bere váha suchého prádla, mám to dokonce napsané i v návodu, ale mám pocit, že tu někdo psal, myslím ivushka.h, že se musí brát u plínek v úvahu i to, že třeba bambusové nasáknou při praní hodně vody.....

misam
10. únor 2013

Ahoj holky, potřebuju poradit. Látkujeme zatím jen ve dne, na noc dávám papírovku. Chci přejít plně na látkovky, ale nevím jaké zvolit noční plenky. Používám Anavy kalhotové a AIO. Nevím jestli je vhodné používat kalhotovky i na noc nebo jestli jít do vícevrstvých vkladaček. Pak tu hodně chválíte nočního bamboolika. Nevím co je lepší...anavy kalhotovka, noční, vícevrstvá?
Co vám připadá na noc nejlepší?

brambora20
10. únor 2013

@misam já používám ve dne většinou čč a na noc právě kalhotvkové Anavy nebo Little Lamb, mám v plánu koupit i noční Bamboolik

misam
10. únor 2013

@brambora20 A jak často v noci měníš ty kalhotovky?

leeena_4
10. únor 2013

@misam Anavy AIO bych na noc nedoporučila. Moc nesajou. A pokud ti dítě spí dýl, než 4 hodiny, tak ani kalhotovky od Anavy. Tomášek je měl za tu dobů úplně pročůraný. Já používám konopné Ellas'House s jejich vkládačkou a nebo vycpané Bamboolik, protože mi Tomajs spí celou noc.

brambora20
10. únor 2013

@misam donedávna ještě kakal i v noci, tak klidně i 3x, dneska byl v kalhotovce celou noc...ale většinou min.1x, podle spaní, nepročůral se jště ani jednou

janinek
10. únor 2013

@lemuritto Tak cc na rovno s emi nepozdavalo, tak jsem to radsi na ni nenechala. Totiz prislo mi, ze by ji prokakala. Kdyz to je v BB tak ty svrchnaky tak dobre drzi pres ten cc, tohle bylo takove podezrele 🙂 Ale pres kalhotkovky se nebojim.

@misam Ja na noc davam nocniho bamboolika ci Littla Lamb a Tots Bots bambusove kalhotkovky a ty docpavam jeste. Rano je plina hodne mokra, ale ona se mi v noci dost budi asi, sice pres noc nekojim, ale dostane plinu pred kojenim poslednim. Ma ji tak 10 - 12 hodin. A hodi do ni i ranni curani, vzdy se budim po ni az, posledni dobou mi tam jeste kaka :(

@brambora20 Cim vycpavas ty anavy a kolik hodin ti vydrzi? Ja je mam nove, takze jeste nevyprane proadne, tak je ma vzzdy hodinu dve pres den, ale prana teprve tak 4-5x.

brambora20
10. únor 2013

@janinek no, u každé mám dlouhou vkládačku a krátkou vkládačku, jinak ničím dalším...ale příjde mi to i tak šílený balík, takže v tomhle věku bychc ani víc nevycpávala...jinak na den bych to zatím viděla s 1vkládačkou...aby se vůbec mohl hýbat 😅
Ty tu Little lamb na noc ještě dovycpáváš?

misam
10. únor 2013

@leeena_4 AIO na noc určo ne, to vím že sajou míň než kalhotovky. @janinek A holky, v čem je lepší bamboolik oproti anavy kalhotovým?
@brambora20 Takže za tebe spokojenost s anavy kalhotovkami? Vyzkouším to. Já většinou přebaluju taky 1x za noc.

janinek
10. únor 2013

@brambora20 Ja ted davam dvojky a do nich jeste pridavam nejake vetsi bmb vkladacky, bamboozles take, tak vetisnou vydam jejich vkladacku a pripnu batoleciho bamboolika a jeste jednu LL vkladacku. Pres den davam cc a easyfitky a dalsi AIO, co mam. A kapsove blueberry, kdyz jedeme autem nebo jdeme na dele ven.

@misam Ja muzu porovnat jen anavy kalh a nocniho bamboolika a to je kazda plena na neco jineho pro me teda. Nocni anavy neznam, na nocnim bambooliku semi libi, jak jde pekne dovycpat, cim chci, pritom samotna kapsa je hodne sava. Anavy beru jako denni plinu, na noc by nam urcite nevydrzela, ale take neni jako nocni myslena. Take je stihlejsi nez bamboolik, i vycpana, ale neprijde mi o tolik stihlejsi nez bamboozles, ale to musim jeste prozkoumat vic a porovnat. A nevim, zda tu anavku neumim zpanout, ale nemam ji tak pekne kolem nozicke jako TB ci LL, tak si treba myslim, ze vetsi naloz by mi neudrzela, ale to mozna jen nemam vychytane zapinani. Pokazde davam jinak vkladacky, tak je to asi tim.

betysek
11. únor 2013

@misam Koukám, že máš ještě malé mimčo, to si myslím, že by to Anavy kalhotovka ještě měla zvládnout, když ještě jednou v noci přebaluješ. Dokud jsem kojila v noci, tak jsem i přebalovala a kalhotovka Anavy byla v pohodě. Teď spí 8-9 hod 8 měsíců, na noc dávám nočního Bambooolika bez té všité vkládačky -vycpávám 2 dlouhými Anavy vkládačkami a je tam ještě rezerva. Dneska jsem po těch 8 hod nakojila, nechala ji v tom spát ještě 2 hod a bylo to tak tak - durch mokré...
Na Bamboolikovi se líbí, že je tam ta flísová vrsta - tak že pocit sucha a dá se dobře vycpat čímkoliv, používáme je od necelých 6 kg....Noční Ella´s House mám taky,mám pocit, že má užší kapsu než Bamboolik, tak že nepůjde tak vycpat...

leeena_4
11. únor 2013

@misam jak psaly holky Bamboolik noční a Anavy kalhotová je každé trošku jiný druh plenek. Anavy noční taky nemám vyzkoušenou, ale ty normální používám přes den.

leeena_4
11. únor 2013

@betysek Ellas house mají užší kapsu, ale jejich vkládačka se tam vejde v pohodě.

misam
11. únor 2013

@leeena_4
@betysek
@janinek Holky díky, vyzkouším na noc ty anavy kalhotovky co mám a uvidím. Případně kdyby to nestačilo tak půjdu do bamboolika nebo ellas house. 😀

betysek
11. únor 2013

@leeena_4 Myslíš tu přišitou vkládačku? Já už musím přidávat i další, tak že dávám ještě navíc dlouhou Anavy vkládačku a 2 tam teda hrko těžko nasoukám....

leeena_4
11. únor 2013

@betysek ne, nemyslím tu přišitou, myslím dokoupenou od nich (taky konopí flís)😉 a ta pochytá fakt hodně.

leeena_4
11. únor 2013

@lemuritto já jsem třeba Anavy svhrchňáky prodala - dělali mi na Tomáškovi otlaky. Mám dvoje Bamboolikové, pak Capri a teď zase Thirsties, ty jsem měla i v malé velikosti a pořídila jsem i větší, jsou moc fajn.

betysek
11. únor 2013

@leeena_4 aha, tak to jo, tu nemáme...

svha
11. únor 2013

@misam od té doby, co mi malá spí celou noc, tak používám Anavy noční, mám dvě a střídám je a ještě jsem koupila před necelým měsícem Bamboolik noční, dovycpávám ho Anavy vícevrstvou a Babylucy růžovou a v pohodě vydrží přes noc, dcerka je docela počůránek, tyhle plenky se mi na noc osvědčili, zkoušela jsem i jiné, protékali mi, hlavně Anavy noční je jistota, do Bamboolika se dá koupit vkládačka na noc, ale tu nemám, vkládaček mám i tak dost, takže jsem čerpala z již zakoupeného

svha
11. únor 2013

@misam ještě jak to tu čtu, tak rozdíl mezi Bamboolikem a Anavy je v materiálu, který je u zadečku, u Anavy dávám pro větší pocit sucha flísovou separačku, u Bamboolika nic, je tam už flís, zase Anavy mám patentky, nevím, jak mají řešený suchý zip, u Bamboolik mě vadí, že nemají ochrani na sucháč, při praní mi chytají jiné plenky, nebo jsem ještě nepřišla jak na ně 😉

leeena_4
11. únor 2013

@svha Bamboolik už dělá chránič na suchý zip 😉

svha
11. únor 2013

@leeena_4 tak to je fajn, ale už další kupovat nebudu, i tak jsem s plenkou spokojená

anetmili
11. únor 2013

Zdravím, můžu se vás zkušených látkařek zeptat zda kombinujete někdo látkové a jednorázové?