Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

innes
6. únor 2010

tiki, myslím že o medley celkově bylo napsáno dost negativního na různých fórech, ale osobní zkušenost nemám (zatím je jen sbírám 🙂 )

tiki
6. únor 2010

Holky, díky, mne to prislo nejake podezrele lacine, navic mne prekvapilo, ze se nove sketch plenky drazi masove na Aukru, coz samozrejme muze byt jen podnikavosti prodavajicich, ale jiny prodejce plinek to nedela...

innes
6. únor 2010

tiki, já si tak vydražila šátek od medley, je jich tam taky dost, nakonec jsem se s prodávajícím (po přečtení nelichotivých info) dohodla na odstoupení od smlouvy. Docela mě překvapilo, že to vzali úplně v klidu (možná jsou zvyklý 😕 )
Já už se moc těším, až budou zas plínuše od Ivušky a budu jima moc rozšířit výbavu 😵

abhaya
6. únor 2010

Ahoj holky, jsem začínající látkařka a navíc mám první mimi. Mám novouše týden starého a včera jsem se rozhodla prvně látkovat a katastrofa. Dala jsem plenku baby lucy flanel a na ní svrchní gaťata PUL baby lucy a plenky hrozně protekly, že malá měla čůrání až na zádech. Nevíte, čím by to mohlo být? Zdálo se mi, že ta plenka vůbec nesála. A taky jsem se chtěla zeptat, jaké plenky dáváte na ven a jaké na noc a jak často přebalujete ve dne a jak často v noci.
Díky moc za rady.

kackaj
6. únor 2010

Ahoj abhaya, tak mozna to bylo tim,ze nektere plenky potrebuji oprat vicekrat, aby dosahly vetsi savosti, ale taky flanel sam o sobe neni nijak extra savej, resp. nema velkou kapacitu savosti, nebo uz nevim jak to rict, proste nasaje, ale ne tolik a zbytek muze pustit dal. Na ven jsem na zacatku davala jednorazovky (a celkove se mi darilo latkovat az po sestinedeli) a ted uz cokoli, na leto jsem si nakoupila nejake plenky all in one, tak jsem taky zvedava na zkusenosti, zatim mame jen lezacka, tak az se rozbeha, mozna to bude vsechno jinak 🙂 A prebaluji nekdy i po hodine,nekdy po trech, to je ruzne podle prilezitosti a tak. Pres noc spime celou noc, takze i 10 - 12 hodin je malej v jedne pline babybeehinds bambus s origos vkladackama + jedna babyidea nudle. Ale to az asi tak od 4.mesice, do te doby jsme tolik savou plenku nepotrebovali. Jses z toho meho vykladu o neco chytrejsi? 😀

angetha
6. únor 2010

Abhayo, opravdu je třeba plínky oprat než dosáhnou své nejvyší nasákavosti..je taky možné že miminku prostě nesedne střih nebo hodně čurá..( byla v té plínce vkládačka nebo ne?) já zezačátku dávala novosklad z čtvercových plínek vyplněný další vkládačkou ( čtvercová plínka, vkládačka např. od Baby Lucy, holky mají žinky z Ikey a tak)

A může mít dítko alergii na konopí??

evicka7
6. únor 2010

abhaya, jak píše kacka, flanel je na savost nic moc, my měli flanelovou ultrafitku a po jednom čůrání byla total durch, na noc dávám bambusové (bbh a be) nebo pp onesize dovycpané ručníčkem nebo pp ultrafit s nudlí BI, na ven jsem dávala převážně aio, ale teď už máme jen jako pojistku, tak dávám vv nebo čč do vlňáků, přes den jsem přebalovala určitě každou hodinu, v noci nepřebaluju

abhaya
6. únor 2010

Jo, do plenky jsem vkládačku dala a taky separačku. Ty flanelky jsem si naštěstí koupila jen dvoje.
Kackaj: Jsem chytřejší. Díky za rady. Moje Sára čůrá celkem hodně, takže zkusím ty babybeehindsku.

abhaya
6. únor 2010

Tak to budu muset na přebalování budit. Sárka spí přes den tak 3 hodiny v kuse. Nebo si budu muset pořídit víc AIO plenek.

evicka7
6. únor 2010

abhaya, jsem to napsala blbě, přebalovala jsem co hodinu, když byla vzhůru, když spala, tak jsem jí nechala 😉

erinka83
6. únor 2010

abhaya, pořiď si nějaké bambusové vkládačky nebo bambusové kalhotovky a je to 🙂 Já na noc dávám prefold a vydží 10 hodin v pohodě, ještě mám v plánu přikoupit něco přes den...

abhaya
6. únor 2010

Jé, díky za rady. Už jsem se bála, že jí kvůli látkování budu muset budit. Tak na ty bambusky se mrknu.
Jinak jsem se ještě chtěla zeptat, zda máte někdo zkušenosti s PULkama od Popoliny. Malá měla otlačené nožičky, tak nevím, jestli jsem to moc neutáhla a nebo jestli nám prostě nesedí. Ještě mě napadlo. Mám bambusové čtverce od kikko. Můžu je použit taky jako vkládačku?

evicka7
6. únor 2010

abhaya, měli jsme vento, když byly malé tak tři měsíce, ale měla z nich hrozně otlačené nožičky, tak šly brzy s domu, z pulek jsem měla ráda trhirsties, ale už v nich fakt moc dlouho nejedeme, tak nevím, co je na trhu pul teď nejúžasnější

kalaoka
6. únor 2010

Ahoj holky, jdu si pro radu. Látkuju už skoro dva roky, nechtěla jsem tomu moc propadnout🙂, tak už od začátku používám stejný značky.... mám hlavně haipa daipa pastelky, baby lucy bambusový a bamboozles.... malá už pomalu přechází na nočník, tak už bude brzo bez plenek. Čekám ale ted druhý mimčo a plínky pojedou druhý kolo. Ale ta doba používání se na nich docela podepsala... že je občas flíček mi nevadí, ale jsou docela hrubý... nemáte nějaký fígl, jak jo omladit??? Díky moc za tipy. Počítám s tím, že jejich původní hebkost už se nevrátí🙂, ale aby mimčo nemělo pocit, že má místo plínky rejžák.

evicka7
6. únor 2010

no nevím, v tý naší okolo pražský a pražský tvrdý vodě 😀 já ty plíny drbu po vyprání o sebe, dekalcifikační kůru kys. citr. jsem zkusila jednou a nemělo to valný výsledek, takže asi zkusit nějaký materiály, co nehrubnou, to ti asi nejlíp poradí šičky Ivuška (jestli nerodí) a Marcelka 😉

beruskaveruska
6. únor 2010

ahoj jdu k vám pro radu říkají vám něco pleny bb rainbow??? nemáte zkušenosti mají to být kapsovky 😲
děkuji

tehupetula
7. únor 2010

Ahojky, chtěla jsem se zeptat maminek, které používají zavazovačky Disana.. V jaké kombinaci se vám osvědčilo jejich použití. Budu mít letní miminko, tak bych si představovala něco prodyšného, jako třeba vlňáčky. Nejsem si jistá, jestli už to nebude trochu moc. 😕 Jinak těch zavazovaček mám 20 + 70čč. Děkuji moc za odpověď!

raady
7. únor 2010

ahoj,
tehupetula, v létě jsem dávala na mimi zavazovačky samotné s čč. Nebo novosklad a na to zavazovačku. Můžeš mezi čč a zavazovačku dát nalanolínovaný vlněný obdelník. Jedna mamina to tu ještě vylepšila a nalanolínovala zavazovačky a měla je na novouška opravdu jako vlňáčky. 🙂
Jinak když bylo chladněji, tak jsem dávala na novosklad PUL kalhotky. Přiznám se, že na vaječinu jsem si na den vlňáčky netroufla. PUL jsem měla IV Organic.

tiki
7. únor 2010

Ahoj Tehupetula, ja jsem jela jen se zavazovacima disanama, nejdriv jsem je davala s vlnakama, ale pak uz jen, jak pise Raady, s tim vlnenym obdelnikem. Upletla jsem si ho ale sama z vlny (jen hladce), takze byl trosku objemnejsi, ale zase moc nepropoustel, spis jen kdyz to proteklo bokem. Dcerka mela hubeny zadecek bez jakychkoli kalhotek, vetrala a nemela na sobe ani gram nejake folie. Dovnitr jsem davala vzdy jednu ctvercovku, meli jsme jeste zdedene po manzelovi takove ty opravdu save. Ty se ale pri prvnim ditku skoro rosypaly, takze ted dokupuju na druhy ctvercovky, zatim jsem koupila 6 bambusek Kikko, jedna sice vyjde trosku pres 60 Kc, ale myslim, ze to za to stoji, vypadaji save uz na vomak 🙂. Jinak po objevu vlneneho obdelniku mi stacilo cca 10 zavazovacek pri prani jednou za tri dny
Abhaya - taky bych Ti doporucila koupit treba dve disany zavazovacky na zkousku a do nich hodit nejakou ctvercovku, co hodne saje. Kdyz se je naucis vazat, tak zjistis, ze zadrzi fakt hodne.

mayla
7. únor 2010

Holky, ty kikko bambusové pleny, nezměnily vám časem tvar? Stačí mi na novouška jako vkládací pleny nebo koupit radši prefoldy?

tiki
7. únor 2010

Maylo, ja to jeste nezkousela, ale pise se, ze jo. Ale u ctvercovek to nevadi, kdyz je to obdelnik, ja na prvni ditko pouzivala seprane ctvercovky po manzelovi a ty byly taky spis obdelnikove, proste jsem je skladala na ten delsi rozmer...

mayla
7. únor 2010

Poraďte mi ještě jaké separačky pro novouška?

raady
7. únor 2010

beruskaveruska, plenky raibow neznám ☹

beruskaveruska
7. únor 2010

raady já jsem to taky neslyšela pak mě napadlo zda to není špaatně označené místo BB něco jiného 😲

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=26863678&tab=2

beruskaveruska
7. únor 2010

riskla jsem to a objednala jsem je. pokud pak malé nebudou vyhovovat tak je holt prodám 🙂

jo a používáte někdo separační pleny co se počůrané můžou i 3x vyprat?

beruskaveruska
7. únor 2010

k těm vlňáčkům nemůže na ně být mimčo alergické? já mám astma a vlna mi vadí.

kkattkka
7. únor 2010

Beruskoverusko, uz jsem na BB rainbow koukala. Jsou na ebay a sice je u nich napsano USA, ale kdyz to rozkliknes, je tam Cina. Myslim, ze to bude jeden z tech smejdu, ktery tu holky nedoporucovaly.

http://global.ebay.com/21_Rainbow_BB_Cloth_Diap...

K.

abhaya
7. únor 2010

Tiki:Disany jsem koupila troje, jedny jsem nalanolinovala a pro jistotu ještě dala svrchní kalhotky, ale nebyly vůbec třeba. Teď jsem do kúry dala i zbylé dvoje. Zítra jdu vyzkoušet čč a vv. Jsem popravdě z těch plen nešťastná. Malou buď kojím nebo spí, nic jiného zatím nedělá. Tak je v jedné plence 3 hodiny. Používám bambusky a pastelky, všechny mají vkládací plenečku a já ještě přidávám dvě navíc, většinou froté, teď jsem si ještě doobjednala malé kikko bambusky, že je budu dávat jako vkládací plenku. No, ale pokaždé, když jdu přebalit, je malá totálně pročůraná a já mám výčitky svědomí, že v papírovce by jí bylo lépe. Zrovna před chvílí jsem si říkala, že jsem na sebe zvědavá, za jak dlouho budu dávat inzerát, že prodám kompletní výbavu látkových plen. 😀

evicka7
7. únor 2010

abhaya, tak jí dej flísovou separačku

beruskaveruska
7. únor 2010

kkattkko no uvidím kdyžtak je fakt střelím 😀 není to zase bůhví jaká investice kdybych koupila za 2000 nebo 3000 ,- to bych byla naštvaná 😠