Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
6. lis 2009

No nám právě občas zakrvácí ☹ jako trošinku a hned to zaschne, ale právě ty látkovky jsou akorát na ten pupík....

pikitko
6. lis 2009

já jsem první měsíc dávala jenom papírovky, to byl pupík schovaný.

erinka83
6. lis 2009

no právě jsme taky radši v papírovkách, odpoledne jsem dala BL bambusku a zas to trošku krvácelo ☹ Tak to nechci pokoušet... Ono nakonec dojde i na ty jednorázovky od tchýně 😅

baca
6. lis 2009

tak 6 ještě nemáme 😀 , ale bude to cobydup 🙂

marcelkad
6. lis 2009

BBH mám vel. L, malej má 9kg, mně vadí silná guma vzadu na zádech- tu už jsem rozstřihla a potom gumičky okolo nohou zase otlačují stehýnka, tak se je chystám vypárat a našít znova volněji. Jinak plenka je to dobrá, ráda ji používám, když jdeme ven na delší dobu. Můžu si ji libovolně dovycpat, to je super. Já tam dávám originá vkládačku+vkládačku se SWB one size velur - ta tam skvěle pasuje.

Co se týče materiálu, který hrubne . já to vyřešila tak, že si na vkládačku našiju bavlněný úplet - ten je pořád jemný nebo celou plenku potahnu tím úpletem a je to bomba

senja
6. lis 2009

Holky, mate nekdo AIO Bum Genius Organic? Chtela bych do nich jit, tak se ptam na refrence 😉

A co rikate na vlnacky Igulee Cuddle Wool? Ted jsem zpozorovala na brane a docelame zaujaly. Vypadaji podobne jako Loviky. Ma je nekdo?

marcelkad
6. lis 2009

senja - AIO BG organic mám - hodně je chválí, já teda moc ne. Koupila jsem z druhé ruky na sucháč, ten byl zcela nefukční (byl přede mnou půl roku používán), tak jsem předělala na patentky. A musím ji ještě dovycpávat další vkládačkou, jinak protékají. Navíc děsně dlouho schnou a už jsou takové dost neforemné, prostě za 500kč nic moc.

LVB jersey mám, ty jsou perfektní. Ty doporučuji alespoň jedny koupit.

majdula
6. lis 2009

Senjo, nahodou jsem je na prckovi pred par dny fotila 😉

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

Prdku delaji sice vetsi, ale sajou slusne, myslim ze Radovi jsou prijemne, zapinani fajn (mame na patentky ve dvou radach), ale mne proste stvou AIO se vsityma strevama... na susaku mi schnou dva dny ☹

senja
6. lis 2009

marcelkad, majdula Diky holky, sice jste me nepotesily, ale jsem rada, ze uz jsem o neco chytrejsi 😉 Sice jsem se na ne tesila jeste pred porodem, ale asi se na to vykaslu a pujdu do jinych AIO.
Takze novy dotaz: Jake poradite AIO? 😀

romankav
7. lis 2009

senja: my máme AIO nejraději Gro Baby (střihově nám sednou, jsou bio, nedělají velký zadeček, rychle schnou, dají se měnit jin vnitřky - snap in one), Cushies Tushies (ty jsou hodně velké, nedokážu si přestavit na malé mimi, nejsou pro děti alergické na fleece), Itti Bitti SIO (nevýhoda je více velikostí, i vnitřků, jinak spokojenost). Nevyhovovaly nám Pop in - ty jsou max do 10kg (a noční vložku jsem tam fakt nenacpala, ale kdyby chtěl někdo vyzkoušet, prodám lososovou), Mommy´s Touch jsme nezkoušeli, nemám ráda kapsovky v umělé hmotě, ještě Kushies - flanel tvrdne, ale za tu cenu jsem vyzkoušela (2 velikosti, svrchní materiál je hodně tvrdý, střihově nic moc). Takže asi tak 🙂 Hodně záleží na proporcích dítěte, zatím bych si koupila třeba 2ks od těch, co tě zaujmou a v případě, že nebudou vyhovovat, pošleš je dál nebo přikoupíš.. 😵

miradka
7. lis 2009

Holky, možete poradiť, ktoré "vícevelikostní svrchní kalhotky" sú dobré? Už ste písali o Blueberry...sú aj nejaké ďalšie? a sú tieto vhodné aj pre úplne malinkaté miminko? 🙂

romankav
7. lis 2009

miradka: svrchní kalhotky vícevelikostní znám jen Bambinex, Blueberry, Wonder Wraps (stejný výrobce jako Gro Baby). Asi to chce vyzkoušet, protože, jak už jsem psala, každému sedí něco jiného..(taky záleží, jaké pleny pod to používáš atd.)

miradka
7. lis 2009

Aha...takže radšej nekupovať viac rovnakých 🙂 Práve som sa dívala na tie bambinex, tak možno skúsim aj tie...

evicka7
7. lis 2009

miradka, z pul jsem měla ráda IV fox a Thirsties, moc umělý mi přišly popo a baby lucy, ale zas mega rychle schly, což třeba foxky neschnou, taky jsme vyzkoušely BM, ale byly dobré jen chviličku, protože před a po ideální velikostí se jim otáčel sucháč a odíral malé břicho a taky nebyly moc na kalhotkový plíny, protože jsou úzké mezi nohama

asi tak od roka jedeme jen ve vlně, máme lovíky, ze začátku mě moc neoslovily, ale teď jsou super, swb jsou naprosto luxusní na rovný plíny, na kalhotkovky moc nejdou, ale já mám kalhotkovky jen samý robustní, třeba na pastelku bych je možná nandala, no a na noc máme natahovací popo (teda teď už ne, protože jsem je srazila) a natahovací home made

raady
7. lis 2009

ahoj,
baca já mám také BBH magic, vel. L. Barča by mohla mít klidně M, je jí ještě velká. Není to štíhlá plenka, ale neprotéká. Používám ji někdy na noc, když nám dojde BE. Vydrží celou noc 😉

terezita
7. lis 2009

miradka, ja mam rada svrchni pulky BBH, IV organic a pak jeste bummies. ale ty mam teprve 3 tydny, takze jeste nemuzu nadavat na suchace atd..
senja, ja rada AIO MMT, BBH magic, bum genius a vicevelikostni IV 2v1. a naopak bych uz nikdy nekupovala CT, growhour, IB bych si taky odpustila, jsou faaakt hezke, ale.. zas mi pred tydnem protekly.. 😠 asi spis az ve vetsich velikostech, az nebude mala kajdit fuurt a tekute..

miradka
7. lis 2009

Díky za rady holky, ešte sa chcem opýtať, či neviete o nejakej tabulke hmotnosti miminiek. Nemám úplne predstavu, ako dlho mi trebars vydrží veľkosť xs, s, atď. Je mi jasné, že je to hoooodne individuálne, ale aspoň aby som mala matnú predstavu. Včera u mňa bola kamoška s 3 mesačným mimčom a malo už 7 kg, čo sa mi zdalo celkom dosť. Trošku počítam s tým, že moje dvojčatá budú menšie, ale asi nie o moc...

miradka
7. lis 2009

Mám ešte jeden dotaz, aké prebalovacie podložky používate? Používate aj tie pratelné, či jednorázové?

terezita
7. lis 2009

tak s hmotnosti ti nikdo moc nepomuze... kazde mimco je jine a az se narodi, tak pak uvidis, jestli to budou rychlo nebo pomalupribiracci. em.ma treba 6 mesicu a 6,8kg. ale v nasem tematu jsou stejne stara miminka, co maji 10kg i 6kg..

prebalovaci podlozku mam jednu sitou a jinak pouzivam v posteli jednorazove a v obyvaku zadne..

romankav
7. lis 2009

Místo podložky jsem měla čtvercovou plenu na přebalováku nebo jednorázový (ale vzhledem k tomu, že skoro pokaždý to počůral, tak nakonec zůstaly jen čč), potom už nic.. Na cestování mám přebal. podložku, kt. je součástí přebal. tašky.
Hmotnost mimča se fakt nedá odhadnout, je na to tabulka ve zdravotním průkazu, ale jsou tam hodně velké odchylky.

majdula
7. lis 2009

Miradko, trimesicni mimco 7 kg je fakt macek 😲 Nas ma ted 5 kg (je pravda spis drobnej), ostatni srpnatka mezi 5-6 kg. Obecne dvojcatka bych rekla, ze budou takhle ze zacatku take spis mensi.

Doted mame v pohode treba svrchnacky Thirsties XS, i Loviky malicke, Baby Lucy flanelky taky XS a AIO IB S taky jeste staci...

miradka
7. lis 2009

Terez a Romanka, díky aspoň viem, s čím možem počítať, počkám si až sa narodia 🙂

pikitko
7. lis 2009

My jsme měli necelých 6kg ve 3 měsících a to nám ještě stačí IB vel. S, ale už je to těsnější.
Já mám nafukovací přebal. podložku z Ikea a na ní jsou takové navlékací látkové obaly, na tom mám dycky ještě pod prdelkou čč, kterou když počurá vyměním. Obaly jsou 2 v balení a stačí na střídačku.

joohana
7. lis 2009

Miradko, tak naše holčina je z těch větších, to se ti s dvojčátky asi nestane, ale osobně bych asi šla do čč a později, kolem těch 6kg (cca 3 měsíce) už můžeš nakupovat rovnou velikost L a pořídit třeba nějaké jednovelikostní noční plínky apod.

Á propos, naší malé jsou už jednovelikostní BBH bambusky malé 😖 , má strašně tlustá (to se jinak říct nedá) stehna a když jí to zapnu volně, má kolem pasu fuk snad 10cm, když jí to utáhnu, má to zařezané ☹ . Takže ještě počkám jestli z toho nevyroste, ale vzhledem k nožkám jejího staršího bratra asi ne a budem je muset prodat. Jo a má 8870g v 8 měsících, příkrmy začala jíst před 2 týdny, jinak plně kojená.

evicka7
7. lis 2009

my máme BBH bambu už taky na poslední, ale teda v nějakých 11 či 12ti kilech 😲 chtěla bych aby nám vydržela až do konce, protože je to prima plínka

baca
7. lis 2009

Já používám čč buď na přebalovací podložku (takvý ten obdélník s vyvýšenými kraji), nebo čč na přebalovací podložku z tašky od kočárku a nebo čč na jendorázovou podložku, kterou otočím tím igelitem, aby to neproteklo.

Mc jsem si teď oblíbila čč narovno do vlňáčků, jak je toho tam málo, tak stačí i lovíky velikost s 😀 . Ovšem jako dens se občas stane, že je pokadí.
😠 A tak se chci zeptat, jetsli je třeba impregnovat vlňáky po vyprání žlučákem, když jsou týden po impregnaci, a jestli je tím žlučákem vůbec můžu prát. Nevypadají, že by se tím zničily 🙂 A pokud žlučák ne,tak co, protože šampon na vlnu ty hovňajse nesundá 😖

evicka7
7. lis 2009

baca, já je tím peru (asi tak 4 měsíce a nejeví známky poškození) a neimpregnuju pokaždé, protože většinou v nich nějaký lanolin zbyde i po přeprání žlučákem

baca
7. lis 2009

evicka díky, já jsem si tom myslela 🙂

erinka83
7. lis 2009

Tak u nás nakonec lanolinování dopadlo dobře, malá je měla na sobě, čč byla dost mokrá a lovíky suché 🙂 Akorát mám trubka ten lanolín i v patentkách 😀 Njn...

joohana
7. lis 2009

Evicka, no právě já jí zapínám ty BBH tak že má uprostřed dva druky volné, protože jinak to má v pase strašně volné. Jenže takhle jí je to přes nožky strašně těsné, musím to na ni doslova rvát abych to zapnula 😢 . Takže u nás teda BBH nic moc.

Budu muset koupit nějaké BE a ty BBH střelit-hlavně že jsem původně měla koupené BE a pak přišly BBH a já to na bráně ještě měnila.