Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

senja
14. lis 2009

Jo, a co BI Wool?

evicka7
14. lis 2009

no nevím, kdysi dávnu tu některá z pipek pronesla, že prodyšnost jakýhokoli 😉 pul zátěru je totální mýtus a já s ní souhlasím, je pravda, že ve foxkách se malá prudila málo, ale ve všech ostatních se prostě prudila ☹

senja
14. lis 2009

evicko, no v takovem pripade hromadne prodavam svoji latkovou vybavu a jdu nabehnout do nejblizsi drogerky pro Pampersky 😀
Ale souhlasim, vrstva plastu nikdy prodysna nebude, jen nerada tomu verim 😒

evicka7
14. lis 2009

senja lovíky jsou na kalhotkovky super, swb jsou moc úzké mezi nožičkama, takže jsou jen na štíhlé kalhotkovky, třeba na popo onesize fakt nejdou 😉

senja
14. lis 2009

evicko, hodi se Loviky jako nocni? Vsude se prave docitam, ze jsou tenke, tak nevim, zda ano ci ne. Nevis neco o vlnaccich BI nebo IV? Chci koupit nejake dvoje, Loviky Jersey uz mam vybrane, ted se rozhoduji o dalsich.

ladida.l
15. lis 2009

ahoj, když probíráte vlňáky, taky si chci nějaké pořídit.
Co myslíte tyhlety? http://www.branakdetem.cz/male-merino-kalhotky-...
Chtěla bych je spíš na den.
Na noc plánuju nějaké větší, asi disany nebo popovlňáky.
BTW, byla jsem v obchodě s plenkama a prodavačka mě opět přesvědčila do separaček, tentokrát popoliny, předtím jsem měla IV. PP se mi zdáli o hodně hebčí na dotek než IV. No nicméně malý se mi v nich opět oprudil. Je to k vzteku, myslela, jsem, že by to mělo být spíš opačně...

joohana
15. lis 2009

Senja, já používám Lovíky Crepe a OWool (ty jsou chlupaté) jako noční i jako denní a přemýšlím o Jersey na den. Vyhovují mi víc než Disany, vydrží váhově mnohem víc.

senja
15. lis 2009

Ja jsem prave neprisla na chut natahovackam, takze vybiram mezi sitymi.

Ladida, to je prave proc vsechny kolem odrazuji od separacek na tak malinke mimi (dokud stolice nebude pevnejsi a skutecne nebude potrebovat separovat a pokozka nebude tak choulostiva), ale holt nikdo me neposloucha 😖 Jak tu kdysi psala luthien.k, separacky pripravuji zadecek o pocit bavlny/ bambusu/ konopi 😉

Jinak o tech prouzkatych jsem uvazovala take, ale rekla bych, ze jsou vhodne jen jako denni 😉

joohana
15. lis 2009

Já teda mám celulózové separačky ráda, většina vaječiny (i když samozřejmě ne všechna) zůstala na ní a spláchla jsem ji do záchodu. Teď už je pídě na příkrmech (konečně je asi 3 týdny jí, celou čtvrtku skleničky 😝 ), takže kaká tuhé bobky a proto koketuju s myšlenkou koupit ještě jedny vlňáčky 😎

erinka83
15. lis 2009

senjo, ty separačky teda nepoužíváš? když si představím vymývat tu vaječinku z plínek, moc se mi separaček vzdát nechce ☹
Jinak lovíky jersey máme i na noc, zatím vydrží malá spát jen tak 4 hodiny a OK... Na natahovací Disany se teprv chystáme, mám je nalanolínovaný, děsně lepí, asi jsem to s lanolínem přehnala 😀

angetha
15. lis 2009

Erinko když jsi tu byla a psala jsi o tom bílém mýdle...odkud bylo a není náhodou glycerinové?

erinka83
15. lis 2009

Anet, myslíš na sliz? To je mýdlo ze Schleckera, 500g kolem 30 Kč...

evicka7
15. lis 2009

lovíky na noc nevím, používám natahovací home madky 😉

senja
15. lis 2009

erinka83 Tak zatim je vase Barunka malinka, moc toho jeste nenacura, nas prcek je prave starsi, tak nevim, zda Jersey zvladnou i jeho curani 😉

Separacky nepouzivam, jen kdysi jsem to nekolikrat zkousela a zase nechala byt. Moc tu plenku nezachrani a zadecek je zacervenaly. Ciste logicky: zadecek je az do prebaleni v primem kontaktu se stolici, to je jako sedet v kaluzi vajeciny. Kdyzto pokud nemate separacku, vetsina vajeciny se vsakne do plenky, a tudiz uz to neni tolik neprijemne. Ale tak kazdy to dela po svem, nikoho neodsuzuji, jen mam na to svuj nazor 😉 Secteno-potrzeno, separacky ano, ale az bude mi maly starsi, stolice tuzsi a pokozka odolnejsi.

eri, ja prave pokakane plenky neoplachuji, hazu je do kyblu tak jak jsou, jen az peru, tak ty pokakane predem vymacham v pracce s octem a teprve pak pridam ty pocurane a peru. Zadne fleky nezustavaji 🙂

evicka7
15. lis 2009

senja, zítra to zkusím
čůráme mega dávky, tak budu moct referovat dostatečně

evicka7
16. lis 2009

tak zas nějaký plínušky k prodeji, kdyby měl někdo zájem

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=333506

erinka83
16. lis 2009

Senjo, takže plínky do pračky, kolik octa, prostě glo glo? 🙂 A zapneš na samostatné máchání? Já tohle nikdy nepoužila, dycky peru rovnou program, tak se radši ptám 🙂 Vyzkouším to a uvidím.... My patleme plínky žlučákem, celkem taky máme bez fleků... A v čem pereš pak?

terezita
16. lis 2009

😀 senjo, ja si zase em.zadek bez separacky nedovedu predstavit. prebalujeme totiz po kazdem pokakani, takze pravdepodobnost, ze jeji zadek bude v hovinkach je minimalni. a pred pocuranou plenkou to zachrani, aspon nema zadecek ve vlhku 😉
obcas davam loviky jersey na noc a pod to bbh bambusku a vydrzi dost. provlhle jsem je mela snad jen jednou a to je mela em. na prdce asi 8 hodin.

koty
16. lis 2009

ladida.l: bundles kaťata jsou fajn. Vydrží fakt docela hodně a klidně i na noc, ale moje druhé dítko není nijak extra průtokové. Jenom ty lemy kolem nožiček nejsou na příliš tyčkovité dítko. To pak už spíš kalhotky od storchenkinder http://www.naturebaby.cz/produkty/vlnacky-storc.... Ty jsou i o chloupek vyšší, takže líp kryjí plenku. Ale materiálově je zase lepší bundles.

erinka83: Plenky s vaječnínou jsem ani neoplachovala. Ono se toho ani moc opláchnout nedalo. Akorát předpírám ve žlučovém mýdle v praččce a peru normálně v Persilu Sensitive. U staršího dítka jsou pak separačky na nic, protože tuhé hovínko člověk vyklepne z plenky i bez ní. Horší je to mytí zadku 😉 dotyčného pakakánka.

Jersey má starší prcek a ten je festovní průtokáč. Když se pořádně nalanolinují, tak drží úplně stejně jako mnohem tlustější kaťata. Držet začaly tak nějak po pátém vyprání a impregnaci.

tymothy
16. lis 2009

erinka, já separačky používala asi měsíc, než jsem zjistila, že se mi to líbí víc bez ní. Mimi má zadek v bavlnce (nebo konočí či bambusu) 😀 . Vaječiny oplachuju v umyvadle - opláchnu to nejhorší, potom plenku namydlím žlučovým mýdlem, propláchnu a šupsnu jí do kyblíku s octem. (Skladování na mokro se mi odvědčilo víc - plenky pak nemají po vyprání fleky).

reruna
16. lis 2009

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli můžu sušit na radiátoru ten vnitřek z plinek AIO Pon-in, je to 70%bambus, 30% bavlna, jasně že ty vnější kalhotky na radiatoru ne, ale ten vnitřek jde krásně odepnout, tak jsem myslela, že by to šlo, ne?

terezita
16. lis 2009

aaa vlnacky storchenkinder - ty mam a jsou skvele! jedina vada je, ze jsem si objednala cervene a dorazily modre.. :-P jinak se jim neda nic vytknout 😉

evicka7
16. lis 2009

senja, tak si vyber, co mám dát pod ty lovíky, máš na výběr bbh bambusku, be + prefold, pp onesize + ikea ručník, pp ultrafit froté + bamboo hour, pastelka + bamboo hour 😀 😀 😀

tymothy
16. lis 2009

reruna - AIO Pon-in nemám, ale bambusky i bavlnění plenky jsem dosušovala na topení běžně a přežily.🙂 Dokonce jsem tam v krizi šoupla i PUL IV organic a též to zvládli. 😔

reruna
16. lis 2009

tymothy dík za odpověd, tak já to zkusím. jinak ty pop-in jsou bezva, jsou tam dvě ty vkládačky na patentky, nejdřív odepnu jednu, když je počuraná, pak druhou a ty kalhotky jsou furt suchý, tak do nich dám čč, než mi uschne ten vnitřek.

evicka7
16. lis 2009

ty jo, tak jsem naše mkový lovíky, který mi vždycky přišly obrovský na tu BE s prefoldem málem ani nenacpala 😝

senja
16. lis 2009

erinka83 Octu opravdu glo-glo do te avivazove misticky. Zapinam samostatne program machani. Pak jak rikam, pridam pocurane, poblinkane i spinave detske obleceni (to pokakane predtim vymacham spolecne s pokakanymi plinkami) a na 60 stupnu s tim, ze pridavam machani navic a v posledni dobe zmacknu i knoflik "ekonomicke prani". Peru v Lovele + 1 odmerka Mio Fresh dezinfekce (to si proste zatim nemohu odpustit, zacala jsem s pridavanim dezinfekce od novorozence, protoze jsem nezehlila ani nikdy neprala na 90, a zatim to stale tak davam pro svuj vnitrni klid) + 1 lzici Sonettu na zmekceni vody (zmekci to i plinky). A ocet jako avivaz. Sul na skvrny jsem take nikdy nemusela pouzivat 😉
Persil Sensitive jsem jednou zkusila a zdal se mi prilis moc parfemovany na tak male miminko. Mozna az pozdeji.

joohana
16. lis 2009

Evicko, no proto mám lovíky i Lka, na noční plínu 😎

erinka83
16. lis 2009

Senjo, ty pereš oblečky na 60? Já mám na štítkách 30, max. 40, bych se bála, co to udělá 🙂

tymothy
16. lis 2009

reruna - ale ne že mě budeš bít, jestli se ti srazí nebo připečou! 🙂