Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pikitko
14. pro 2009

Lucinečka: Ještě k těm IB SIO. Já mám jedny S a jedny M a jedu je oboje, co měl M. asi měsíc. S-ko máme ještě teď a myslím, že chvilku ještě vydrží (máme tak 7 kg). Je pravda, že když mi do nich hodil nálož, tak většinou nevydržely anebo se to z toho špatně dostávalo, ale prakticky od 8 týdnů kakáme tak jednou za týden, tak to je v poho a kakání jsme v nich už dlouho neschytali. Čůrání myslím ještě nikdy nepustily.

miradka
14. pro 2009

Flapi a čo rozhodlo? Máš nejakú inšpiráciu aj pre mňa? 😀 Ja teda budem určite používať čč, mám ich 120 ks - pre obe mimča 😀 ale tie ďalšie to sa ešte uvidí 😝

miradka
14. pro 2009

Inak ja nechápem trochu tomu, ako je možné že u tých vlňáčkoch dítko nepretečie. Ako sa vlastne obliekajú? Na čo sa dávajú? To ten lanolin robí?? 😕

ivuska.h
14. pro 2009

Miradko, u vlňáčků to funguje tak, že se oblékají normálně přes plenku, jako ostatní svrchní kalhotky, tedy přes kalhotkovku, složenou čč, vícevrtsvou atd. To, že to nepromokne, je způsobeno lanolinem na vlně, což je tuk, který produkuje kůže ovce a kterým se to po praní znovu impregnuje. Vlna má prostě takové vlastnosti, že nenasáká vodu, ale přitom nechává unikat ven páru a udržuje uvnitř příznivé klima, asi jako když ji má na sobě ta ovce 🙂 U oblečení z vlny je pak další výhoda, že i poměrně vlhká vlna (zpocená) je pořád na dotek teplá a izoluje, takže se člověk jen tak nenachladí.

miradka
14. pro 2009

Ivuska, díky za výborný výklad, už tomu rozumiem 😉

pikitko
15. pro 2009

Holky, skladujete plíny na balkoně, ikdyž je mráz? Napadlo mě, jestli to třeba u střev IB nebo bambusek nemůže porušit látku. Máme vevnitř vysokou vlhkost a už se mi jednou stalo že vlhké plíny chytly plíseň, tak chci kyblík hodit ven. Díky

zmuzle
15. pro 2009

Pitko, dobra otazka. Ja je venku mam a prave ted pri prani byly plinky trosku zmrzle a chtela jsem se na to zeptat.

ivuska.h
15. pro 2009

Podle mě to normální látku nepoškodí, raději bych tam ale nedávala věci s PULem...

kubinkov
15. pro 2009

No zrovna dneska mi na prkno zmrzla BBH Magic. 😨 Myslím, že je důleřité to zmrzlé nelámat, jinak loni se mi mrazem nic nezničilo.

reruna
15. pro 2009

Ahoj, holky dá se na vlňáčky nebo na upletení vlněného obdélníku použít normální vlna, nebo je lepší nějaká speciální? že by mi babička upletla místo svetříku a čepiček tohle?
Kubinkov pandy fungujou na oba kluky 🙂 , ale je fakt, že mohly být větší, tak tak je zapnu i na malého...
Dneska jsem volala na bránu, už tam mám objednávku od 2.12., tak prý snad až příští týden, tak jsem myslela, že to třeba bude do Vánoc, no uvidíme, zaseklo se to na ibštátech a baby lucy bambusce 😖

romankav
15. pro 2009

reruna: musí to být 100% vlna, aby se mohla dobře nalanolínovat, ta vlna, co se normálně prodává je s příměsí umělých vláken. Já jsem koupila takovou tlusťoučkou merino vlnu, je sice dražší, ale nádherně jemná🙂

reruna
15. pro 2009

romankav a kde se to dá koupit?

baarca
15. pro 2009

Tohle je fakt síla: http://revue.idnes.cz/pouzivame-jednorazove-ple... A dlouhé kojení do 7 měsíců je také dobré 😲

romankav
15. pro 2009

reruna: já jsem kupovala v galaterii v Kotvě (nejvyšší patro, mají i e-shop http://www.egalanterie.cz/ ), mají tam ohromný výběr merino a 100% vlny. Jinak se dá sehnat i na netu zlaticko.cz branakdetem.cz atd.

ladida.l
15. pro 2009

Kateřina mě taky pobavila Barco, ona je prostě zelená až do morku kostí 😀

si
15. pro 2009

Kdyby si o tom něco přečetla, tak by to zvládla. Však může mít AIO. A nebo aspoň moltexky...no comment

terezita
15. pro 2009

haha, taky jsem na ten clanek dneska narazila a docela me to pobavilo 😀 😀 😀

jeee ivus, diky za vysvetleni. a dneska jsem do bambusky soupla tu bambusovou vkladacku, ze me to driv nenapadlo! 😅 jako denni plinuse jsou ty tvoje plinky fakt faaajn!

zmuz, zrovna dneska rano jsem si na tebe s tema mrznoucima plinusema vzpomnela 😀

si
15. pro 2009

Dneska mi došel z Brány ten "poklad", který tu tak opěvujete jako noční plínu - BBH bambuska, moc příjemná. Úplně mám strach, že opravdu zhrubne i v naší vodě 😒 A ještě mi došly jeté Bum Genius AIO. Snad bude vše OK.

maly_prcek
15. pro 2009

Si: neboj, opravdu zhrubne (kor v té zlínské tvrdovodě) a ještě se zmenší... Ale stejně je super. 🙂

evicka7
15. pro 2009

si, i tuhá je skvělá 😉

terezita
15. pro 2009

tak tak.. 😀 😀 😀

erinka83
16. pro 2009

Teda ti jsou zelení až do morku kostí ☹ Fuj fuj 🙄

duzame
16. pro 2009
evicka7
16. pro 2009

tak jsem dnes udělala pozdvižení na angličtině, jsem nejhorší matka: dítě má na zadku balík, visí mi na zádech v šátku a ještě chci, aby v roce a půl chodilo na záchod, jedna maminka se začala vyptávat na bkm, tak jsem s ní o tom začala mluvit a ostatní si mohly hlavy ukroutit, jakože to dítě terorizuju 😀 😀 😀
no ale ta jedna maminka má rozšířenej obzor, tak co, alespoň nějakej úspěch a říkala, že její babička dávala všechny svý děti nad lavór od mimineček, aniž by něco o bkm věděla 🙂

duzame
16. pro 2009

evicka7: Někdy je to náročné, naše tchýně zase přijela a začala vyprávět, že se vedle nastěhovala hrozně chudá mladá rodina, že nemají ani na ty papírové plenky, a že si chudáci musí prát látkové pleny 😀 . Pak jí manžel řekl, že to budeme mít taky a ona šla málem do kolen. Že jsme tak hloupí, vždyť můžeme dát jednu papírovku a dítě jí má až do večera. A to jsem šla do kolen zas já.

erinka83
16. pro 2009

Duzame, hlavně že manža stojí za tebou 😉 Můj byl trochu podivenej, když jsem s tím přišla poprvé, ale teďka to bere jako naprosto normální, i další moje "úlety", jako je např. BKM 🙂

To je bezva s tím lavorkem u babičky, to je to intuitivní rodičovství 😵 😵 😵

duzame
16. pro 2009

erinka83 : No musím zaklepat, ze manzel to vzal v klidu, jen mu prijde snapka moc ostra 😉 , ale to se snad casem poda.

erinka83
16. pro 2009

myslím, že jo, manža to "něžně" nazývá snapík 😀

si
16. pro 2009

Musím říct, že u nás to maminky vzali v pohodě (co je dobré pro zdraví dítěte k tomu nemají žádné námitky), ale překvapilo mě, že spousta kamarádek, hlavně s malými dětmi mě od toho hodně odrazuje a končí to "však ono tě to přejde až se to narodí a ty nebudeš vědět kam dřív". Tak já doufám, že mě to nepřejde. 😅
Když jsem to řekla manželovi, tak jedna z prvních reakcí byla - to jsou ty látkovky z té diskuze z Koníka co ji neustále musí dělat v nové verzi, protože je tam tolik příspěvků? Nechápu o čem se tam baví... Také jsem nechápala a už jsem nějaký měsíc tu 😀 😀

pikitko
16. pro 2009

Si: Já jsem taky asi první měsíc nedávala látkovky, než jsem se vůbec zorientovala v jiných věcech a navíc mi novosklad přišel šílený balík na prdelce, ale pak jsem začala s kalhotkovýma a už byl o fous větší a teď si to užívám. I kyž na noc ještě dáv ám moltexku.