Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

si
16. pro 2009

Já mám koupený takový výběr-kalhotkové, tvarované, zavazovací (tak po dvou kusech) a chtěla bych začít s novoskladem. Tak uvidíme. Na noc bych chtěla dávat buď BBH bambusku nebo TB bambuzle. 😅

duzame
16. pro 2009

Ještě dotázek, používáte tu někdo froté čtverce na novosklad?

marcelkad
16. pro 2009

duzame - moje tchýně taky byla proti, co jsem si to vzpomněla. Co by dřív za papírovky dali, aby nemuseli prát a vyvařovat. Jako poklad mi přivezla hned po porodu balík 100ks pampersek, že stejně ty látkovky nebudu používat až zjistím, co je s tím práce. A teď po roce už vůbec nic nenamítá, naopak mojí švagrové, která má o 4 měsíce starší dítko říká, aby už taky dávala malýho na nočník, jak nám to krásně jde. A dokonce i v práci říká, že ty dnešní látkovky je úplně jné kafe, co je druhů, vzorů, možností.
Kamarádky přesně říkaly: počkej, ono tě to přejde. Já jím říkala: nepřejde a od začátku jsem si pevně stála za svým. Některé po čase začaly naší výbavu okukovat a dokonce na druhé dítě o látce i uvažují.
Problém je, že se všeobecně o látkovkách moc neví a každej má představu čč, praní v ruce a vyvařování v kýblu jako před 50-ti lety. Hlavně to nevzdávejte, je to super.

Dokonce z látkovek u mimča jsem přešla i já na látkovky vložky 😉

innes
16. pro 2009

Ahoj, chtěla bych se vás, zkušených látkařek, zeptat na zkušenosti s TB fleesovými svrchňáčky a TB FlexiTot. Poradíte? Jsou z druhý ruky, ty svrchňáčky bych chtěla vyzkoušet, jinak k nim mám připravený PULky i vlňáčky (ty spíš na pozdějc). Paní mi na bazárku nabídla k těm fleesáčkům i Flexitot, tak nevím, jeslti je taky vzít.

erinbrock
16. pro 2009

INNES
flisove svrchnacky jsou dobre, mela jsem je taky a na novoska v pohode, jsou prodysne, mela jsem i TB FT z druhe ruky, ale tu jsem pouzila snad jednou - na nas byla moc uzka, ale jinak prijemny material, poslala jsem ji dal a pani co ji ode mne koupila, byla nadsena, ze z nich ma vybavu a nemuze si je vynachvalit - takze jednem vyhovuji a jednem ne... 🙂

innes
16. pro 2009

Erin, děkuju, tak já ji vezmu a kdyžtak pošlu dál 😉

erinbrock
16. pro 2009

kdyz tak jeste pockej co ostatni zkusenejsi 😀

kubinkov
16. pro 2009

Mě TB FT vypelichala po dvou měsících používání. Reklamovala jsem jí a řekli mi, že nejsem jediná. Plínka je to krásně úzká a měkká, ale kvalita pokulhává za cenou a výdrží. Osobně už bych do ní nešla. ( Měla jsem dva kusy a obě dopadly stejně) Jsou i lepší plínky v podobné cenové kategorii.

raady
16. pro 2009

duzame, já jsem zkoušela dělat novosklad z froté čtverců. Ale je to veliký balík a máme hodně tvrdou vodu a plenky byly za chvíli jak struhadlo. 😒

duzame
16. pro 2009

raady: to mi právě taky připadá. Mám jednu bavlněnou a dvě bambusový. Ty bambusky jsou o trošku tenčí, ale i tak se mi to zdá obrovské.

kahlan
16. pro 2009

Ahoj holky 🙂
tak jsem prave zahlidla tohle http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=29274009&tab=0 Co si o tom myslite?Mam chut si jednu poridit ,ale je to dost penez ... Jenze me fakt laka ,ze jsou bez svrchnaku 😉

marcelkad
16. pro 2009

kahlan, vypadá to pěkně, ale pohybuji, že s tím některá budeme mít zkušenost. Peněz je to tedy balík.
Jenom mě mate ta vlna, protože když to nenalanolínuješ (ufff...) myslím, že bude protékat. A když budeš lanolínovat po každém použití, to je z odpuštěním pěkněj vopruz.

ivuska.h
16. pro 2009

Já bych teda nechtěla vypadat jako rýpal, ale musím komentovat... Paní v inzerátu píše "vnějšek je vlněný", ale na obrázku je jasně patrný popisek směřující k vnější vrstvě, který říká "exterieur en polaire impermeable", což podle mě znamená "vnější vrstva z nepropustného polar fleecu". Na webu výrobce se píše, že vnější vrstva je Windpro fleece, což je v zásadě totéž (jen konkrétní výrobce), ale vypadá to, že se nejedná o fleece potažený PULem, čili s tou nepropustností bych si až tak jistá nebyla...

ivuska.h
16. pro 2009

Navíc teda není pravda, že je to jediná noční AIO na trhu, jmenovala bych např. P'titku, BBH Magic nebo teď celkem oblíbenou Pop In...

marcelkad
16. pro 2009

Ivuš, koukala jsem na Tvou AIO. NÁDHERA, jako vždycky.

ivuska.h
16. pro 2009

Dík, má své mouchy, je to první kus, dělala jsem to podle obvyklého střihu, ale protože se šije jinak, musela jsem přidat švové přídavky a nechtělo se mi to překreslovat, tak jsem to stříhla od oka a vyšlo to místy tak nějak divně křivo. No, pro Klárku dobrý 🙂)

kahlan
17. pro 2009

Hm ,tak diky 😉 stejne se mi nechce vyhodit takove penize.
Ivus a ty jsi POP IN zkousela?Je dobra jako nocni? Proste jsem se nejak neszila s tema svrchnima kalhotkama 🙄 takze bych brala neco jineho.
Momentalne mame pres den BUM GENIUS a jsem s nima naprosto spokojena 🙂 krasne schnou a neprotikaji ,prcka je v nich docela mala.Ale na noc padnou tak tri kousky Alan jednorazovek 😖 a nebavi me je kupovat.Myslite ze bych mohla treba BG dovycpat necim extra savym????Ale trochu se bojim,ze to nebude male prijemne spat v nich i kdyz poradne vycpanych i sest a vice hodin v kuse.Muzete mi prosim poradit 😵 😵 😵

ivuska.h
17. pro 2009

Osobně jsem Pop In nezkoušela, i když jsem je měla nedávno v obchodě v ruce, ale chtěla jsem štíhlou plínu na ven, Pop Inka je celkem široká mezi nohama, asi jako Bum Genius a to je pro Klárku na chození venku moc. Co do savosti asi nebude úplný rekordman, vkládačky jsou celkem tenké.

Jinak BG bych se určitě nebála dovycpat, my máme jednu jedinou (Organic na patentky) a samotná by byla asi tak na půl hodiny (když máme zrovna nenočníkovací den). Je v ní dost místa, takže tam narvu cokoliv, třeba dlouhou vkládačku z bambusového flauše. Co se týče pohodlí dítěte, dost záleží, jak ti čůrá... Jestli ucvrkává co půl hodiny nebo dá jednu velkou dávku. V prvním případě by byla vlastně furt v mokru a to některé děti nesnesou. Taky hodně nacpaná plínka zvedá zadek do kopce, což by v jejím věku ještě mohlo celkem vadit, zvlášť, pokud ti blinká. Taky jestli ti v noci kadí, tak stejně asi přebaluješ a je zbytečné na ni dávat něco extra výkonného...

kahlan
17. pro 2009

Ivus mala kaka tak jednou za den za dva a jeste jen kdyz ji rozbalim a povzbuzuju 😀 .S curanim je na tom lip ,to myslim cura kazdou chvili... Nastesti neblinka ,takze trosku vetsi zadecek by snad na tu noc nevadil.Rikas teda ,ze bambusovy flaus?Nebo co bys mi doporucila jako hodne save? Diky 😉

ivuska.h
17. pro 2009

Bambusový flauš nebo konopný flauš jsou nejsavější, konopí ale hodně hrubne, bambus zdaleka ne tolik.

marcelkad
17. pro 2009

konopí sice hrubne, ale když se jako svrchní vrstva dá bavlněný úplet je to paráda

reruna
17. pro 2009

Ahoj, kahlan tak my máme pop-in, ten popis od ivushky je celkem trefný, i když Míšovi na chození ani moc nevadí, že je mezi nohama širší. Na noc má pop-in větší vkládačky, který se kupujou zvláš´t,, ale ty nemáme, tak nevím, jak dlouho to vydrží. Jinak Míša už ted pár dní má plinku skoro celý den suchou a chodí na nočník, tak se zdá, že budeme za chvíli bez plín ve dne, takže vlastně ani nemůžu posoudit moc savost té pop-in, a když ji zkouším na malém, tak toho stejně přebaluju každé dvě hodiny a za tu dobu to má celkem dost pročurané, ale ta svrchní vrstva myslím nepropustí, celkově jsem s pop-in spokojená, ale mnohem lepší jsou ty blueberry onesize deluxe, co jsem objednávala v tuly-tuly, jak byla ta akce, vkládačka je kombinace konopí a froté a u zadečku je fleese, je to fakt suché, i když je vnitřek pročuraný a mezi nohama je užší

romankav
17. pro 2009

kahlan: my máme taky jednu Pop In, ale vlastně noční vkládačka ani nešla použít, protože je to docela střihově malá plena a jsem nad 12kg tam tu noční prostě nenacpala 😒 Párkrát se mi stalo, že měl odřené boky od suchých zipů..ale maminky menších dětiček můžou být spokojené. Jinak ani ten svrchní materiál mi nepřijde moc kvalitní - chytá se na něj nitky (ze spoluperoucích konopných plen). Já jsem moc spokojená s Gro baby - mají super pružný střih a dělají malý zadeček, na teď zkouším na noc Lollipop Pop N Gro (nehrubne, je z polar fleece, velmi rychle schne) s dvěma vkládačkama a i když je syn dost velkej a plena je poměrně objemná, vejde se tam všechno🙂 A cenově jsou taky docela fajn.

angetha
17. pro 2009

Holky tak my když řekneme, že máme látkové plínky, tak většina divně kouká, ale kamarádka do toho půjde taky 🙂 Přeci se říká, mít zadeček jako v bavlnce..
Jediná věc co mě zarazila je, že moje mamka naší malou ještě nepřebalovala, ale neteř svého přítele ano ( papírová plínka) a druhá babička taky už přebalovala druhou vnučku, která se narodila o měsíc dřív, teď jí jsou tři týdny ( samozřejmě taky papírová plínka) když jsem přebalovala já, tak jen koukala 😔 Jinak je tchýně super 😉

terezita
17. pro 2009

anghet, asi si netroufnou, bo v tom vidi nejaky orisek, ktery tam ovsem neni. moje mati to zvladla hnedle a ani se nemusela moc ptat, jak na to. neboj, ony se do toho taky pusti! 😉

si
17. pro 2009

Já jsem zvědavá, jak to bude u nás. Tchýně říkala, že na to budu muset udělat manuál 🙂. Ale že se tomu nebrání. 😀

si
17. pro 2009

A moc mě pobavilo, jak přebalují tatínci na některých vašich fotkách. Můj je pro, ale když vidí těch různých tipů, tak z toho má taky hlavu kolem. Nejvíc se mu myslím líbí flísáky jako svrchňáky a čč jsem mu už předskládala, tak když se flísáky nebudou zrovna prát, tak to bude OK 😀 .

marcelkad
17. pro 2009

Holky, u nás přebaluje i dědeček (můj táta) - a dokonce jakmile malého rozbalí, hned ho nese nad umyvadlo vyčůrat (nemáme číňák, bo nebyl, tak jsem malého naučila nad umyvadlo) a jde jim to na 1*.

Manžel se naučil na začátku novosklad, teď už mám plenky předskládané v šuplíku na osminy. A je to pro něj taky v pohodě. Když jsme někde u známých nebo kamarádů, hned jim vykládá, jaké všechny druhy dneska jsou a jak je to perfektní pro dítě. Jenom někdy tatínek ještě poplete, dá jenom kalhotovku a nic navrch, pak se děsně diví, že je malej mokrej až na tepláčky 🙂 Prostě si plete kalhotovky a AIO 😀

si
17. pro 2009

Jeden dědeček už u nás říkal, že se do toho nepohrne. Že mu máme mimi připravit do kočárku a půjde jezdit, ale jinak že si netroufá. 😅

marcelkad
17. pro 2009

Si, to náš děda v létě přebaloval i v terénu. Když si bral malého, chtěl 2 věci - lahvičku s pitím a náhradní plenu (přebaluje zásadně s čč). A sousedky na vsi nám pak říkaly, že ho viděly, jak malého vybalil, dal ho vyčurat a zase zabalil. A to prý tak pečlivě, že by to leckterá ženská ani nesvedla. A moje mamka říkala, že když my jsme s bráchou byli malí, tak přebalování pro taťku vůbec neexistovalo 😀 Asi si to teď vynahrazuje 😀 Fakt je to sranda.