Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

barica
19. led 2010

kackaj, to se neboj, ja kupuju vzdycky jen jednu od kazde znacky, co me zaujme🙂, nicmene to jsem spis davala dohromady nocni plinky a ted bych potrebovala nejakou vetsi sadu na denni pouziti...

holky a jaky je rozdil mezi PP one size biobavlna a one size super? jen v materialu? nasajou obe stejne? schnou obe stejne dlouho, resp. kratce🙂?

kackaj
19. led 2010

Tak to nevím, já mám biobavlnu a tencel (2ks) a to rozhodně schne líp biobavlna, jak říkám nasaje vcelku dost, ale nevím, jestli míň nebo víc než super. A jinak tencel se i trošku smrskl, ten do odplenění asi nebude 😒

luccii
19. led 2010

ahoj holky, manzel dnes koupil kyblik na pleny a ted resim, jak v nem pocurane pleny skladovat - ve vode?

terezita
19. led 2010

.. nebo na sucho.. 🙂
ja skladuju na sucho, jen tam na vatovy tampo kapnu trochu tea tree a levandule, aby to moc nesmrdelo.

z popolinek mam pandu biobavlnu, bambus a tencel a pak one size biobavlnu. nejrychleji schne biobavlna, pak kupodivu bambus a nejhur tencel..

raady
19. led 2010

Barica: já mám také vlňáčky Anavy. Úplně jsem zapomněla, že jsou jednovelikostní. Už nezmenšujeme. 😉 Jsou tenké, pružné, příjemný materiál. Ale bohužel nám nejdou na všechny kalhotovky. Třeba na Popo jsou nízké, nezakryjí celou plenku a u některých zase ne zcela zakryjí plenku u nožiček. Vlastně nám nejlépe sedí na patentkovou bambusovou plenku od Ivušky 🙂
Luccii: také skladuji v kýbli na sucho.

Jinak jsem neodolala 😅 a objednala jsem také plenku Gro Baby. Tak pak písnu, jak jsme spokojené 😉

barica
19. led 2010

raady, to ja ted resim s vrchnakama Lovikama, novosklad mi nezakreji u nozicek a kalhotkove plenky tak ruzne🙂, objemnejsi plenky ne... ale mam jeste natahovaci, tak to musim nejak prostridat...

popolinky tedy asi koupim bavlnene, potrebuji, aby rychle schly a postupne nahradily cc...

a Gro Baby odolam🙂!

barica
19. led 2010

jeste mi rekne, ma smysl koupit z bazarku za dobrou cenu splstnatele vlnaky? mela bych je jen jako zalozni, spis me zajima, jestli i kdyz jsou opouzivane a splstnatele, tak jestli drzi, jsou to Popolinky na patentky...

ivuska.h
19. led 2010

Nojo, střih vlňáků budu muset asi rozšířit a trochu prodloužit, aby to sedlo i na široké pleny, je fakt, že jsem to dimenzovala na ty své a ty jsou přecejen z těch štíhlejších...

reruna
19. led 2010

barico z popolinek mám pandu tencel, schne dlouho, déle než BL bambusová i BL organic, nejrychleji mi schne HD pastelka bio. S BL i HD jsem spokojená, ty pandy, ačkoli jsou jednovelikostní, nám určitě už dlouho nevydrží, mám už ted problém je malému dopnout kolem boků, má už přes 7 kg a má teda dost faldíky, no účel zatím plní, mám je za dobrou cenu od kubinkov, ale další už kupovat nebudu...

armadillo
19. led 2010

Ahoj,
vidim, ze je tu pomerne popularni plinka Gro Baby. Mne se prilis neosvedcila. Uprednostnuji kapsove AIO s mikrovlaknovym vnitrkem. Pokud by jste nektera mela zajem, rada se jedne temer nepouzivane zelene (kiwi) Gro Baby za 300 Kc zbavim.

blka
19. led 2010

Holky, prodávám nějaké plínky, kdyby měl někdo zájem http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=202500

joohana
19. led 2010

Taky se vtěrknu 😀
Tu mám plínky ( a jiné co se nehodí nebo z nich gta naše nádhera už vyrostla 😅
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=83941

kackaj
20. led 2010

Ahoj holky, máte některá zkušenosti s cuddle AiO? My už jsme ji měli asi 3x na sobě a pokaždé protekla. Doteď se mi nezdálo, že by byl prcek nějak extra čůrací, ale tato AiO je hned komplet pročůraná. Stalo se vám to taky někomu? Zlepší se to? Nebo jak hodnotíte cuddle AiO?

blka
20. led 2010

Kackaj, já jsem ji měla z druhé ruky a rychle šla dál ze stejného důvodu. Vždycky mi protekla, ale jenom na boku. Myslela jsem si, že to je tím, že prcek čůrá nějak do boku a ty vkládačky to prostě neměly šanci vzít.

erinka83
20. led 2010

Holky, Barča má na prdelce malý červený ďupky, se mi ji v noci nechtělo přebalovat, byla v tom 9,5 hodiny, ale dobrý, až teď ráno jsem si toho všimla, tak je namazaná a větráme...Myslíte, že to může být opruzení?? ☹

oldriska
20. led 2010

Ahoj holky, uz delsi dobu vas procitam a prosim o radu.Chystam se na latkove pleny a co nejdrive na BKM s plenou jako pojistkou. Predpokladam ze cc a vv + nejake PUL mi budou stacit, ale mozna mi nektera da radu ktere plinky a v jakem pocku u BKM mimiska nejlepe vyuziju.
Zatim mam doma 2 baleni Imse vimse muselinky, baleni popolinek cc, plen Ikea a Kikko Bambusovych barevnych a IV PUL S (fox,organic) na ozkouseni + nocnicek koupeny jako slehaci miska v domacich potrebach za 40,-🙂. Na brane mam rozdelanou objednavku na separacky a planuju dokoupit jeste nejake cc.
PS budeme mit klucika.otrebach za 40,-🙂. Dekuju.

erinka83
20. led 2010

oldrisko, na BKM tu je spešl diskuze, myslím, že v kojencích? Já chtěla taky BKM, ale moc nám to nejde, chytáme akorát kakání po kojení a občas nějaký čůrání...

oldriska
20. led 2010

Ahoj erinko, koukala jsem, ale rikala jsem si, ze to take ze zacatku budu zkouset spise po kojeni, rano a vecer...castecne a ze urcite tady najdu dobre reference na latkovky. Uz vim ze TESCO nebrat 😀 .Kolik cc je tak prumerne potreba na novoska denne?Nemam predstavu.

kualalik
20. led 2010

Erinko, ahoj, pamatuju, že ségra, když nepřebalila, že měl malej taky takový ty ďubky na zadečku. 😒

betelgeuzz
20. led 2010

Oldriško, počítej tak 10 - 12 x denně přebalit, na jedno přebalení potřebuješ 1čč plus něco na vložení, buď vkládačku, vv, nebo další čč. Většinou se tak za 2 dny naplní pračka, k tomu připočti čas na sušení, pokud nemáš sušičku.

erinka83
20. led 2010

oldrisko, já mám malou doma přes den jen v čč+vkládačce na podložce, takže přebaluju hodně často, když jsem celý den doma, není problém 12 plínek!! 😕
Já to ze začátku zkoušela kdykolikv se mi zdálo, že by se jí mohlo chtít, ale teďka kope furt, do nočníku se jí čůrat nechce, až vzápětí na přebalovák, nebo do plínky a nejlíp 2 x po sobě 😀 Tak jsem ráda, že většinou kaká po tom kojení a někdy se tam i vyčůrá...

kualalik a za jak dlouho to malýmu zmizlo?? Fakt to dneska byla výjimka, ale vím, že holky se tu bavily, že přebalujou třeba i po 10 hodinách... No byla v prefoldu a byl dost nacucanej, ale ne úplně na ždímání...

oldriska
20. led 2010

Diky holky, tak to jdu zmenit objednavku, mela bych plenek malo...Jako vkladacky mam zinky z Ikea 10 ks za 99,-.

kualalik
20. led 2010

erinko, ptala jsem se jí a do třech dnů to bylo fuč.. mazala mu to i měsíčkovou indulonou 😉 a může se udělat i odvar z měsíčku, ale na to jsem někde zahrabala recept 😒 (zkus to třeba i bepanthenem)

erinka83
20. led 2010

ty používám pořád, dobré jsou i Kikko bambusky vkládačky, myslím že 8 stálo nějakých 250 Kč...

erinka83
20. led 2010

mazala jsem Weledou, tam měsíček je, jinak mám doma z porodky Rybilku, Sudocrém...Bepanten mám taky 🙂 Ach jo, tak budu poctivě přebalovat i v noci...

kualalik
20. led 2010

Erinko, tak to mazej tou Weledou a uvidíš zítra, jestli to bude lepší 😉 A ségra doporučuje ještě hodně větrat 😉

angetha
20. led 2010

Erinko já tuhle našla pupínky na podbřišku asi jsme jí špatně umyli po vykakané mrkvičce nebo já nevím..
A dnes ráno jsem jí zkusila dát na nočníček, protože teď kaká ráno tu polední mrkvičku, řekla jsem zatlač, ona ví co to znamená, tak zatlačila a bylo to tam 😵 😀

erinka83
20. led 2010

kualalik, to my větráme furt, přes den je bez svrchních kalhotek a dneska ji mám na ostro úplně 🙂

Anet, to je šikulka, no vidíš 🙂 A vy už dáváte příkrmy?

angetha
20. led 2010

jo pár dní Erinko..
tak a teď je to do plíny 😅

maly_prcek
20. led 2010

Ahojte,
přidala jsem pár věcí, co nám jsou už "malé" do prodeje... Kukněte sem: 😉

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=520065

PULky IV Soft S, Thirsties XS, VV vel. S a ikea ručníčky (žínky)... 🙂