Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
28. led 2010

pandy mam biobavlnu, bambus a tencel. nejradsi mam biobavlnene a taky mi prijde ze nejvic nasajou. kupodivu. a nejrychleji uschnout. bambus taky faaajn, ale tencel me zas az tak neoslovil. jen jeotazka, kolik vydrzi ty suchace, ale kdyztak se to da zapnout snapkou.

snapky mam dve, kdybych jednu ztratila. staci bohate jedna.

ivuska.h
28. led 2010

Marcelko, to už mi někdo navrhoval a i jsem nad tím přemýšlela... Je to samozřejmě technicky možné, ale mě pořád tak nějak psychicky nesedí varianta, že se zacvakávají samičky do samečků 🙂) Jinak se to dá řešit i "záslepkou" na ten přesahující čudlík (prostě jen patentek v kousku látky).

luccii
28. led 2010

diky, tak zkusim pandu 🙂

joohana
28. led 2010

Tymothy, já mám to prostěradlo doma, zítra se mrknu jestli to ještě přečtu na visačce, ale mělo by to být ono, údajně prodyšné a pratelné na 90. Kupované ve zdr. potřebách před cca 3 lety za 700 Kč.

joohana
28. led 2010

Holky, teda když koukám na ty plenčičky (a hlavně ty ceny) tak jsem ráda že u mně to plínkové šílenství opadlo a že máme hodně rovný plíny 😎 a srdečně doufám, že naše IB výbava malé nebude jen tak malá 😠

tymothy
28. led 2010

Jé johanko, to bys byla moc hodná. 😉

Luci, ještě k těm svrchňákům, před těmahla IV jsem měla Popowrapy - sice nebyly na pohled tak pěkné a příjemné jako IV, ale nikdy se mi u nich nestalo, že by provlhly. I ty sucháče na nich vydržely půl roku a pořád fungují jako nové, zatímco u těch IV mi po 2 měsících pomalu dosuchávají. 😖 Takže až doslouží (myslím, že to nebude dlouho trvat), mám favorita vybraného. 🙂

terezita
28. led 2010

za nas hlasuju pro svrchnacky bbh (kdy uz budou na brane??) a bummis.

andnov
28. led 2010

ad otlačování nožiček : tak my jsme občas dopadly tak, že to vypadalo jako popálenina a začínající puchýře, malá řvala, když jsem se toho jen dotkla, takže jsme vždy poléčily Panthenolem ve spreji a jednorázovkama a teď už máme jen SWB 2v1- právě nám vyhovuje to zapínání na boku- používáme i jako trénovací (ale když byla malá, tak jsem k tomu též neměla důvěru) ,bambusky P´tit vel.3+vlňáky na spaní (pro starší dítko ideální). Žádné jednovelikostní už nechci vidět, protože myslím, že to měla právě z těch gumiček co jsou v tunýlku, i když jsem se snažila to mít neutažené- gumička stejně hodně pruží.
ad HHS+VO na doma v létě jsme používaly - tak jsem HHS použila i 3-krát za sebou- jen jsem si VO upletla sama šiřší, aby nám to neprotékalo bokem.

joohana
28. led 2010

Ještě když jste tu takové zběhlé-jak tu probíhá ta debata o dvou řadách patentek na plínách, přidávám se, to by bylo daleko lepší.
Mohly byste mi prosím poradit, jestli existuje AIO s takovýmto dvojřadým zapínáním na patentky (dvě řady)??? Kdybych přece jen nááááhodou pocítila nutnost dát Annie jednu k narozkám 😀

kackaj
28. led 2010

Myslim, že Lusinta tady psala nějak přelom února a března. Jinak furt Terez čekám na ty storchenkindery, prej ještě asi 14dní...vopruz🙂 Taky mám Loveybums jersey, asi dobrý, jen to bude chtít ještě nalanolínovat (milionkrát) a dvoje wonder wraps jednovelikostní kalhotky z www.spokojenykojenec.cz a pro nás jsou super, navíc krásně syté barvy. Nějak ty Pul nemůžu úplně vypustit, ty vlňáky mi ne a nedrží 😒
Holky, udělal tady někomu ten lanolín z lékárny nějaký fleky na vlňákách? Mě teda ještě ne, jen si říkám, že když je na radu od maly-prcek přetřu rovnou na některých místech, tak jestli to tam neudělá vyloženě nějakou brutus skvrnu...nevíte???

andnov
28. led 2010

Ještě k těm patentkám musím potvrdit, že pokud je zapnuto na L-ko, tak máme patentky otlačené na bocích ☹

andnov
28. led 2010

o žádných skvrnách nevím - když mi protekly hovňousy jen trošku kolem nožiček, tak jsem vyprala žlučovým mýdlem a to místo právě mázla tím lanolínem, abych je nemusela celé lanolínovat. Já teda nikdy s lanolínováním problém neměla a hlavně u lovíků mi impregnace drží hned napoprvé- mám je vždy naložené celou noc a používám lanolín z lékárny a vydrží tak měsíc až měsíc a půl 😉

kackaj
28. led 2010

Já je měla taky naložené celou noc dvakrát, ale protíkají (teda ne furt, protekly přes noc!), tak jdu na další pokus. Já vím, že nejsou noční, ale já je tak použila. Andnov, tobě nikdy neprotečou, ani když už je plínka totál nacucaná? A když protečou, tak to je normál, páč už to muselo někudy ven nebo jak to mám brát? Já totiž nevím, jestli to nemůže protéct za žádných okolností nebo při velkém čůrání je to normál. No každopádně jdu ještě jednou napustit lanolínem a uvidíme🙂

andnov
28. led 2010

joohana- Swaddlebees mají AIO zapínání na boku- zvlášť se reguluje pas a kolem nožiček- dají se do kapsy ještě dovycpat vkládačkou-mínus je delší schnutí - ale teď v zimě suším opatrně na topení - dají se převrátit.Měly jsme od nich i kapsovku,ale obecně jsem kapsovkám nepřišla na chuť 😒

evicka7
28. led 2010

já si myslím, že Marcelky návrh je konstruktivní, z tohohle důvodu budeme muset za chvíli přestat používat PP onesize a BBH bambusku, protože jak by to měla mít na kůži, tak jí tu plínu prostě už nedám

andnov
28. led 2010

kackaj na noc máme lovíky crepe a drží v pohodě i 13hod. - jsou navlhlé pouze uvnitř, zvenku sucho. Plína pod nima totálně durch - máme tu bambusku P´tit vel.3 + dovycpanou VV - a to máme velkýho učuránka - před tím když jí ještě byla BBH tak tu jsem ještě dovycpala jednou vkládačkou a taky super. Ale třeba pšes den, když máme vlňáky SWB- ty už jsou tenčí, tak u těch máme když už je moc plínka mokrá provlhlé kolem nožiček.

terezita
28. led 2010

kackaj, tak snad brzy dorazi a doufam, ze me pak neukamenujes a budes spokojena! 😉
ja mam dvourade patentky na MMT kapsovkach z druhe ruky a pak na fuzzi bunz. je fakt ze je to dobry, ze se daji kolem tech nozicek utahnout, jak je treba.

andnov
28. led 2010

Nebo tam zkus do těch vlňáků ještě dát VO - jako další vrstva. Tak jsem to občas dělala u jersey přes den, když jsem potřebovala aby vydržely déle. Ale pokud si vzpomínám, tak jsem vždy přebalovala tak po 3-4hod přes den a v noci co mi spí celou noc cca od 9.měsíce vůbec. Ale jak je větší tak ani ty 3 hod.nedáme a proto ven bohužel jednorázovka, protože teď v zimě jaksi techicky nejde přebalit běhající dítko v kombinéze 😉

kackaj
28. led 2010

No, počkám na ty storchen vlňáky a uvidíme ještě, které zvítězí jako noční🙂 Však já to tak zapatlám tím lanolínem, že už to ani vyprat nepůjde 😀 No a když nic, tak zas budem dávat ty Puly, no co už? Ale věřím, že vlně přijdem na chuť konečně. VO zatím pořizovat nebudu a uvidíme časem, jestli to nebude lepší, tak možná do něj půjdu. Zatím to tady zkouším týden🙂 Holky, já jdu spát, koukám, že už jsem tu asi poslední a mluvím (píšu) do zdi, co? Dobrou 😔

marcelkad
28. led 2010

Evi, kdyžtak pošli k přepatentkování 😀 Já jsem při prvních šicích pokusech to nějak neřešila a dávala patentky jak mi to přišlo pod ruku. Ale teď, když prcek vyrostl a povoluji, začalo mu to vadit. Takže jsem zatím 1 patentek na každém uchu sundala. Ale na nové plenky už dávám cvočky obráceně.

Kačko - lovíky podle mě noc nevydží, pokud dítě je učuránek. U nás, když má třeba přes den jen čč na osminy a nechám mu to delší dobu, (plena je durch), pak to jde kolem nožiček i přes vlňáky (vlňáky taky navlhnou). Lanolín stopy nechává, ale časem mizí.

izabelkak
29. led 2010

uff andnov tak to s tými nožičkami mazec, uvažujem že by sme asi dopadli rovnako ... škoda že o takýchto "nástrahách" človek nevie pred tým ako kupuje výbavu, bol by opatrnejší, to aby som teraz skoro všetko rozpredala 😒 všade som len čítala aké je to super, dítku sa nezaparuje, netreba žiadne krémiky a pod., pritom mesiac čo sme boli v látke stále som niečo na koži riešila ☹ tak v dobrom závidím všetkým vám čo máte bezproblémové látkovanie 😉

zmuzle
29. led 2010

Maly prcek, ja jsem zavazovacku HS a vo pouzivala v lete. Ze zacatku dobry a pak jak zacal curat vic mi to proteklo. Mozna jsem nekde delala chybu, nevim. Ted uz bych to na nej neuvazala. Podle mne to je jen na male mimco co jen lezi, jinak nemas sanci.

ivuska.h
29. led 2010

Tak není nic snažšího, než začít vyrábět patentkové záslepky 🙂 Aspoň budu mít další využití pro male odstřižky 😀

raady
29. led 2010

ahoj,
adnov, problémy s nožičkami si popsala přesně. Byly jsme na tom úplně stejně 😉

HHS nám také rychle protékala. Proto jsou používala prostornější vázací disanu a do ní vv+vo.

andnov
29. led 2010

Záleží na dítku - my třeba HHS začaly používat až někdy kolem 8.měsíce a ještě teď máme jednu na noc s prefoldem, ale mám klidné dítko, které mi vcelku vydrží ležet a když to jde tak přebalím i vestoje právě už zmiňovanými SWB AIO (na toto dost šikovné) při běhajícím dítku. Nejlepší bylo, že nám ty "otlaky" dělaly samé drahé plenky BBH,CB.... ☹ od Anavy jsme měly jednu bambusku - ta byla dobrá, leč jednovelikostní, tak nám lezl zadek, škoda 😉

ivuska.h
29. led 2010

Andnov, to byl ještě ten původní střih, předpokládám?

kvakulka
29. led 2010

Malej se taky na stehýnkách vysušuje skoro po všem, myslím taky, že mu to neva, jen mám kůži jak struhadlo- nejlíp mu pomohl konopný olej- snad nejlíp řeší extrémně vyschlou kůži.
Dotaz: máte některá BI vlňáky- takové ty parádní s kolečkama nebo s drakem- jak jste spokojené?

kubinkov
29. led 2010

Měla jsem je a jsou to držáky, ale trochu objemnější. Neměla jsem s nima žádné problémy. 😉

tymothy
29. led 2010

Kvakulko, já je mám - nejprve jsem na ně strašně nadávala - originální gumička na zádíčkách je totiž hodně hrátká, takže to na kalhotkách dělá strašné hrbolky. Nicméně, jak jsem tady o stránku předtím psala, brzy praskla, takže jsem ji vyměnila za obyč delší prádelní gumu a od té doby s nimi kamarádím. 😉
Je na nich fajn, že jsou uvnitř ze dvou vrstev, takže vydrží snad úplně všechno - ještě se mi u nich nestalo, že by protekly.
Co mi na nich nevyhovuje, je zapínání na patentky - mám raději suchý zip, ale to už pak záleží na každém, čemu dává přednost.

erinka83
29. led 2010

kvakulko, mně teďka došly od jedné paní, M, ale nevím, jestli zas nepošlu dál, Barče moc nesedí ☹ Jinak vypadají dobře, že by držet měly, ale u nás asi nezůstanou...