Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

raady
11. bře 2010

Noone, s tím praním bambusek.... To jsi mě nepotěšila. Já přidávám do praní ocet. Máme hrooooozně tvrdou vodu a ocet to malinko změkčí. Tak teď nevím ☹

sven
11. bře 2010

noone - díky za tip, mrknu na tom babycafé.

Jinak ty vkládačky z toho odkázku jsou z froté a poštovné v tom obchůdku je 60Kč, tak kdyby potřeboval někdo pro informaci - ptala jsem se.

Ještě se vás zeptám - kupujete i plenky z druhé ruky? Vyplatí se to?
A ještě dotaz - šijete si tu některá kalhotk. pleny? Viděla jsem, že některé maminky si je šijí - to je myslím dost velká úspora peněz, akorát nevím, zda lze dosáhnout stejné kvality a funkčnosti (protýkání kolem nožiček atd) jako u plen kupovaných.

A co se týče PUL svrchňáčků - z čeho jiného jsou když ne z igelitu? 🙂 - mě přijde, že když potřebuju dosáhnout toho, aby to neprotýkalo, že to prostě musí být z něčeho jako igelit 🙂 (třeba je to jen moje špatná idea 🙂

raady
11. bře 2010

Sven, ještě jsem ti chtěla napsat, že moje známá má dvojčátka. Používá jen čč narovno a dává je do těch obyč. kalhotek G-mimi, Jitex ... a tak. Když byly malí ukazovala jsem ji novosklad, ale říkala ,že je to moc práce... a jela dál narovno s obyč. kalhotkama. Je vidět, že se to dá.

andnov
11. bře 2010

Děkuji holky za tipy na Frosche, ale v DM mají veškerý sortiment- jen ne na praní - zkusím tedy tu Tetu 😉
raady : my taky použávaly od narození PUL HD vel.S a krásně se nám tam vlezly všechny pleny i ty obr. a také jsem ocenila zvlášť zapínáni, ale další vel.byla obr, proto jsme je pak vyměnily za IV a vlňáky 🙂 toliko naše postřehy

betelgeuzz
11. bře 2010

beruska, IB nebarví.

Tak to praní bambusek je pro mě novinka. Ocet dávám do každého praní ☹

Sven, PUL není igelit. Je to něco podobného, z čeho se šije outdoorové oblečení. Aby to bylo nepromokavé, ale zároveň prodyšné. Samozřejmě, že to není tak prodyšné, jako vlňáky, ale je to lepší než igelit, nebo jednorázovky.
A nákup z druhé ruky je fajn. Tady se kšeftuje ve velkým 😀
Já mám teď na prodej svrchňáky HD vel. S a BL fix vel XS, kdyby někdo chtěl, ještě jsem se nedostala k napsání inzerátu 🙂

maly_prcek
11. bře 2010

beruskanula : za nás taky nej Pulky jsou Thirsties... Pak IV (soft), ty se ale nedají křížit. Já milovala i flísáčky (místo vlňáčků, na malé mimi stačí a jsou hned suché...)

Noone: tak to je teda mazec s tím praním 😕 😕 😕 ! Tak to teda peru absolutně blbě... 😖 😔

Sven: mám i plenky z druhé ruky, dá se to... Hlavně je to dobré na odzkoušení, který typ sedí. A taky na ty malé velikosti, ze kterých drobek hned vyroste (třeba malé Pulky, vlňoše)... 😉

My jsme zkoušeli šít, zatím máme vv (ty jsou boží, dala jsem si nahoru tričkovinu, takže jsou parádně měkké a konečně jsem se zbavila manželových rozthaných trik, co nechtěl vyhodit - co by pro Davídka neobětoval, že 😀 ) Na takové ty obyčejnější typy (třeba na snapku, něco styl pastelek apod) si myslím, že je to super, nebo třeba vkládačky... Na tom nic není. Takové ty promakané střihy, vychytávky a zapínání to už je horší, chce to i lepší š. stroj apod. Jinak kvalita se odvíjí hodně od látek (jestli šiješ z ručníku nebo dobrých a taky dražších látek - ty na sijemdetem si myslím, že jsou poměrně kvalitní) no a pak jen vymakat střih 😉
Ale jsem šička začátečnička, takže ber s rezervou 😀

beruskanula
11. bře 2010

betelgeuzz: takže když bych měla různý barvy, tak je můžu prát spolu,aniž by se to obravilo??? tak to jo... jsme brala, že když to budu prát na 60/90 tak to pustí barvu.....

jo a koukala jsem ti do albíka... vážení na plechu jsme taky u synovců doma praktikovali 🙂

beruskanula
11. bře 2010

holky... jsme asi tupá, ale ta třetí plena nahoře, mezi oranžovou a žlutou je jaká barva??? nějak mne ty barvy nevychází 😀

ve velikosti S bych právě chtěla tuto barvu, ve vel. M tu zelenkavou - teda beru, že je to limetková 😝 😀

http://www.4babies.cz/e-shop/plenky-itti-bitti-...

marcelkad
11. bře 2010

Sven, já šiju. Úspora peněz je jednoznačná a když si uděláš dobrej střih, dosáhneš možná ještě lepších výsledků než u kupovaných. To se jedná o kalhotovky. Šití s PULem je složitější, klouže to a udělat AIO není už taková sranda. Svrchní pak nevím, to nemám vyzkoušené, jak to drží kolem nožiček.
Navíc, jak píše prcek, u kalhotovek si dáš k prdelce tričkovinu a měkkost máš zaručenou napořád.

zlatouch
11. bře 2010

beru - myslim, ze ten obrazek moc nepasuje k sortimentu 😒 Tu bilou tam nemaji a nevim, cemu rikaji tyrkysova a peprmintova 😒 Mozna zkus, jestli to nekde nemaji lip vyfoceny a popsany...

beruskanula
11. bře 2010

zlatouch: 😀 no jsem si říkala, že to dle jejich výčtu barev může být tak akorát peprmintová 😀 😝 ... jdu hledat další stránky, kde je maj, ale chtěla bych objednávat z tamté stránky, už tam mám vybráno víc věcí 😀

betelgeuzz
11. bře 2010

Beruska, já mám IB zelenou a peru to s ostatníma bílýma plenkama. Navrchu je fleece a ten snad ani nepouští. Mám je ale z druhé ruky, tak je pro jistotu zkus poprvé vyprat v ruce.

sven
11. bře 2010

dík za odpovědi. Mě právě napadlo si ušít nějaké ty vkládačky - myslí, že nastříhat a zentlovat by to neměl být problém - a materiál se doma vždycky najde 🙂.
Ty PUL bych nešila, to bych se bála, že by nedopadlo.
A ty kalhotovky se dělají tedy z kolika vrstev a jakého materiálu?

sven
11. bře 2010

Jinak teda marcelkad - koukalaa jsem do tvého alba a klobouk dolů, jsi moc šikovná, hotový profík! 🙂 Moc krásné!

beruskanula
11. bře 2010

betelgeuzz: no nad zelenou taky uvažuju 🙂 a nad žlutou.... jj, prvně před použitím je pěkně vyperu , každou barvu zvlášt 😀 ....

tak ještě vybrat nějaký svrchní kalhotky... aby byl jak na čč tak na popolini a tots bots

jj, marcelka... jsi moc šikovná 🙂

zlatouch
11. bře 2010

beru - to bude tyrkysova ta modra, peprmint je mam pocit vic do zelena (pred vanocema mi jich proslo rukama plno barvicek, ale kdo si to ma pamatovat...) Limeta je takova ostre zelena, tu mam. Jeste hnedou a zlutou, nepustila zadna, peru normalne dohromady, ale snazim se jen na 40. Ono se muze na vic, ale myslim, ze u PUL to nutne musi snizovat zivotnost 😒 To je prave vyhoda SIO, jak se to rozlozi, AIO jsem prala na 60 a zacaly protekat 😀
Jediny PUL, co mi nepasovaly na novosklad byly Bambino Mio (coz je asi logicky, kdyz jsou na vv).
Jo a vkladacky jsem zvladla i ja, koupila jsem bambusovy flaus, nastrihala a velmi podomacku obsila (cernou niti, neumim to menit ve stroji - jsou kraaasne 😀 ) Ale jsou to nase nej vkladacky 😉

lucinecka
11. bře 2010

Ahoj holky, jdu vám napsat svoji zkušenost s novýma plínkama co jsme testovali. Koupila jsem Lukymu kapsovky Fuzzi Bunz a Blueberry a teda zklamaly mě docela obě, moje dítě je asi nějak extra čurací protože nevydržely ani hodinu a půl, Lukáš byl durch. Tak fakt nevím jestli najdu nějakou plínu která by mu aspoň ty dvě hodiny venku vydržela ☹ Pomalu se začínám vzdávat a na ven snad budu dávat jen hnusky...

zlatouch
11. bře 2010

luci a co Bum Genius? Ani ty nevydrzely? I kdyz tu si asi setris na holcicku, zapomnela jsem 😵

lucinecka
11. bře 2010

Já je Lukymu už dala ale jen jednou a myslím že vydržely, ale přebalovala jsem zrovna často. Musím je pořádně otestovat. Totéž GB, taky je měl chvilku a zrovna moc nepil.

marcelkad
11. bře 2010

šití nic není, chce to jen zkusit. Materiály nejlépe bambus (vše na sijemdetem). Kdyby jste některá chtěla nějka poradit, piště IP.

raady
11. bře 2010

Luci, nám 2 hodiny venku vydrží jen BBH AIO a dnes jsem dala Swaddlebees AIO vycpanou 2 BH nudlemi. A v pohodě. Nám docela vydržely kapsovky Bum Genius. Ale to už je určitě půl roku. Už jsem je poslala dál kvůli gumičkám kolem nožiček.

terezita
11. bře 2010

luci, ja mam fuzzi bunz taky a hnedle nekolik ale my spokojeni jsme. a to mam 3 nove a 3 z druhe ruky. zatim je pouzivam jen s tou jednou origos vkladackou. ale kdyz je to kapsovka, tak to dovycpi a vydrzi dyl. spis jestli lukymu sedi mezi nozkama.
IB peprmintova je tato https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... ja ji totiz omylem objednala.. 😀

maly_prcek
11. bře 2010

Beruš, tady je to líp, ty barvy... http://www.branakdetem.cz/bitti-d-lish-all-in-o... 😉

beruskanula
11. bře 2010

🙂 holky, tak jsem nakonec vzala žlutou a limetkovou 🙂 ... no uvidíme 🙂

blka
11. bře 2010

Holky, existuje nějaká super savá noční plínka? Nechci přebalovat v noci, protože u toho strašně brečí, tak zase dávám jednorázovku, ale každy ráno je totálně mokrej 😠 . Potřebovala bych, aby to vydrželo celou noc a 3-4 kojení 😅

noone
11. bře 2010

holky ad prani, ja tady davala ocet. tak uz radsi nedavam. asi jednou za cas se nic nestane, ale jak jsem treba planovala prani plinek na dovoleny tim, ze je namocim do soli na skrvny, tak to odpada teda... na dovcu s sebou povezem jen nebambusky 😕

sven, ja mam taky na prodej neco ve velikosti S 🙂 . 2 bum hugger, 1 swaddlebees AIO, 2 kalhotky thirsties XS, 1 HD flis. a tetra osusky. (ale ted mam pocit ze jsem ti to uz psala 😅 )

beruskanula, ta bila plena jak ses ptala mezi oranzovou a zlutou, to je barva ivory, takova slonova kost...
jinak prevodnik barev IB:
modra=tmave modra
tyrkysova=jasne modra
zelena=tmave zelena
limetkova=jasne zelena/zelenozluta
mentolova=svetle zelena (peprmintova)

noone
11. bře 2010

ne tady, ale taky. taky jsem davala ocet....

erinbrock
11. bře 2010

blka ja davam BBH bambus s tou mensi vlozkou a prefold (ctverec 30x30) od Babyidei - cca od 20 do 7 nam vydrzi, je teda durch ale svrchnaky disany to nepusti - kojim 3x - nekdy kdyz mam pocit ze je pod nim vlhko tak prebalim kolem 5-6 🙂 v noci cucne tak 4 minuty a spi... 🙂

joohana
11. bře 2010

Blka, já jak jsem střelila BBH tak na noc dávám BL Organic nebo Popo Two Size Organanic vycpané Prefoldem od Babyidea a v něm 2 BH nudle a plína není zvenku ani mokrá 😀 .
Dřív jsem dávala BBH, obě origoš vkládačky a BH nudli a plína byla durch.

blka
12. bře 2010

Aha, takže to chce asi hodně prefoldů...