Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
11. kvě 2010

jo holky, kdyz vy jste s cc nejely asi v libstatech.. oproti tem jsou ty kalhotovky fakt savejsi.. 😀 😀 😀

markusko, jeste jsem videla ty navleky od bundles - ty jsou mozna volnejsi. ale teda nevim, kolik stoji a jsou jen jednobarevne..

mataharyy
11. kvě 2010

No když jsem zkusmo šla s dotazem na plíny, tak jsem malého měla v štátku a bez nadsázky jsem čekala kdy mě někdo ukamenuje 😅 Každopádně se mi dost vysmáli, až na jeden obchod, byl tam zrovna majitel a řekl že když se zeptají ještě čtyři lidi, tak že mi cinkne a já mu řeknu co má obědnat 😎 Jenže zatím se mi nepodařilo tam nikoho s tímto dotazem poslat 🙄 Fakt kdyby šel E.T a po druhé straně já s mládětem v šátku, tak na mě budou čučet víc a hůře než na E.T... Je to děs, ale minule jsme jeli busem (mimochodem zde kočárek a bus nejdou dohromady 🙄 ) a nastupovali akorát lidi s mimčem v šátku, já byla tak hí že jsem div netančilo od radosti že nejsem jedinej "pošuk" v kraji 😀

markusko
11. kvě 2010

Myslíš třeba tyto? Ty vypadají dobře, a cenově jsou vcelku podobné s baby legs... akorát je jiný materiál.
http://www.4babies.cz/e-shop/navleky-bundle-of-...

markusko
11. kvě 2010

mataharyy 😀 já šátkuju zatím jen doma, ven jsem se ještě neodvážila 😀 Maximálně když jdu vynést tříděnej odpad, to máme kousek 😀

Si pamatuju, jak jsem si ještě těhotná koupila v dětském obchodě takové ty kalhotky g-mini, jsem myslela, že nic jiného než toto a klasické čtvercovky bavlněné neexistuje??? 😀 až po porodu mi tady jedna holčina řekla o moderních látkovkách, no ty g-mini jsem nedávno vytáhla nepoužité ze skříně a prodala na mmb 😀

mataharyy
11. kvě 2010

😀 No tak počkej až se budeš se šátkem promenádovat, jsem sama zvědavá jak dopadneš... Já ho koupila protože to byla jediná možnost jak se s mládětem dostat do města, pak se mi to začlo líbit a tahali jsem ho v tom furt (i manže chválil jak je to super), teď už je těžkej jak hrom a dostali jsem malej kočárek, se kterým se jakž takž do autobusu dostanem, takže už v šátku moc není, ale když je tak jsem pro střední slovensko asi největší magor na světě 😎
Jináč máme doma ty design návleky, male není nějakej tučňák, ale taky je má na můj vkus dost otlačené 😔 Takže je dáváme jen občas, do šátku... 😒 Teda teď i na zahradu, tam je brzo odrovná a bude, pak nechám asi uplést na míru 😀

markusko
11. kvě 2010

mataharyy jenže já teď bydlím na malé vesnici a tady by si mě lidi snad fotili z okna, kdybych vylezla s děckem v šátku 😀
Tak já nevím, vy jste mě teda od těch návleků skoro odradili 😅

maly_prcek
11. kvě 2010

Já mám Design Socks nové generace (maj na nosenideti.cz http://www.nosenideti.cz/zbozi.php?skupina_id=1...) jsou teda delší i volnější gumky, ale stejně to trošku řeže, dávám mu to jen po kolínka... Ale za tu cenu 😉
Osobně bych do dražších neinvestovala, logicky mi přijde, že to musí řezat, když je stejná šířka nahoře i dole... Nebo si upléct na míu, jak píše mataharyy...

izabelkak
11. kvě 2010

ahojky, tak ja mám tie vlnené bundles a tie nerežú lebo tá vlna povolí tým pádom sa zošuchávajú, ale aj tak ich mám rada a používam v nosítku s ohnutou nožičkou sa nezošuchnú to už mám odskúšané, tá vlna je príjemná hladká takže ich v klude dám aj v lete a budem vedieť že sa v tom malá neupotí alebo čosik a máme tú najmenšiu velkost a v pohode nám budú ešte dlho, tie design sock aj nás otláčajú a to má Iz chudé nožičky.....

mataharyy
11. kvě 2010

markusko, i já bydlím v malé vesnici (sic pravda jsou tu dvě hospody, kostel a jednota...) ale kupodivu tu jsou z toho velmi potěšený (jeden pán dokonce malému záviděl, prý no chlape taky by se mi tak dobře spalo, na takovejch prsách 😅 😀 ), furt se mě ptají a chválí jak je to super a jestli to a ono... Horší je to když jedu do malého okresního města, tam vrhají jen nenávistné, naprosto udivené, nebo totál nechápavé pohledy... 😎
Tak musej trochu řezat, jináč by sjížděli (což teda dělají ty naše stejně...), ale mám dojem že řežou příliš... 😨 Tak nevím, asi fakt někoho poprosím, aby mi je uplatl, nebo se k tomu učení šití, přihodím ještě pletení a bude... No a za chvíli začnu drhat peří a okopávat brambory... Chjo mě už asi přeskakuje 😖 😀 😀

zihu
11. kvě 2010

mataharyy.. drhnuti, haha😀

nika
11. kvě 2010

mataharyy až začneš pěstovat sama len a chovat ovešky na vlnu - to ti teprve přeskočíííí 🙂 podle některých. jinak já plést neumím tak pořád ukoluji tetu 🙂 jak já se těším na léto až bude Beri ukazovat tu krásou látkovou prdelku 🙂, teda když bude v kočárku 🙂

betelgeuzz
11. kvě 2010

Já jsem v neděli vytáhla v ZOO liliputi, ale pozorovat, jak se na mě dívají druhí, jsem nestihla 😀

Nika, taky se těším, jak dám v létě šatičky a pod to jenom látkovku. Teď ještě vybrat kterou 😀

sussanah
11. kvě 2010

Nica a Erinka: v OV jsem se narodila, ale ted bydlim uz u Brna, ale vzdycky jak jedeme za babi a dedou nebo oni za nama, tak vezou naklad 🙂 Znam teda jen obchody v Hrabuvce, tam kde bydli nasi. Jeden uplne nej je na poliklinice v hrabuvce, od tama mam docela dost polodupacek a dupacek a maji tam uzasny vyber teplaku, mikin no proste vseho a ceny uuuzasne (oproti brnu), vetsinou 100-150. A taky maji docela vyber ve Spalicku v 1.patre v Hrabuvce, tam je dokonce i bazar detsky. Tak snad jsem poradila 🙂
Jinak my na noc pouzivame kalhotovky, protoze mi to zase nepobere ta VV, ale na den mi to prijde zbytecne, kdyz navic jeste praktikujeme BKM a kvuli jednomu cvrnknuti davat kalhotovku.. Na noc se mi nejlepe osvedcily BL organic, do toho dam tu savou vlozku, se kterou se to prodava a jeste bmb BL 45x45 poskladanou na sestinu a teda jsem max spokojena. V noci ani neprebaluju (hrozne to maleho rozhodi a potom by chtel kojit a to se snazime uz uplne eliminovat) a vydrzi od cca 10-12h a to jeste ani neni uplne nasosana 😎 Ale fakt je, ze on uz druhou polovinu noci drzi, protoze po ranu je vzdycky nocnik skoro plny 😀

markusko
11. kvě 2010

no tak je pravda, že já jsem to ještě nezkoušela, kdoví, třeba reakce budou taky pozitivní 😀 I když už u nás v rodině na mě koukali jak na blázna, tak co pak cizí lidi 😅

sussanah
11. kvě 2010

markusko, ja taky uz bydlim na vesnici a to ani nemame satek, ale Ergo a zrovna vcera me zastavily takove dve babky, uplne echtovni i s satkem na hlave a nusi pres rameno a hned, ze je to supr, ze maleho nosim a ze ony mely satek a ze je fajn, ze uz to mame takove modernejsi, no proste mohly na malem oci nechat 😀 Ale fakt je, ze jak dojedu do pobliz mesta, tak se na me taky nechapave divaji 😒 Ale co, my si proste spokojene vykracujeme a na ostatni prdime 🙂 Jinak taky mame design socks a nam se teda roztahly perfektne a vubec neskrti. A protoze nemam kdo by mi pletl, tak jak byla zima, tak jsem mu dala moje vlnene ponozky na nohy a pres to design socks a byl v teple 🙂

markusko
11. kvě 2010

sussanah, no tak to je překvapivé, vidíš, nakonec nás většinou překvapí ti, od kterých to nejméně čekáme 🙂 Třeba můj otec mi taky šátek nepřímo pochválil, a to jsem teda fakt čuměla, protože od něj bych nikdy něco takového nečekala 😅 Je pravda, že když jedu do "města" za našima, tak tam jsem jakživa nikoho látkovat ani šátkovat neviděla. Možná tam bude ještě horší přístup než na té vesnici. Tam jsou totiž "moderní" maminky, které přece v dnešní době nebudou prát plíny 😝 😀

markusko
11. kvě 2010

Tím jsem tedy nechtěla namítat něco proti maminkám, které papírují, to ani náhodou, každého věc 🙂 , akorát mě trochu mrzí ty údivné pohledy na mě a soucitné pohledy na malou, která má prostě trochu větší balení než je papírovka. No a jak jsem dřív byla nadšenec a každému líčila jak látkujeme, tak teď už raděj držím pec 😀
Ale stejně se těším na léto, až malé dám jen nějakou barevnou popolinku a pod to do kočárku podložku, aby mohla pěkně větrat 😉

zihu
11. kvě 2010

holky, tak ted vas asi dozeru😀 ale my tak chodime skoro cely rok, jen triko, popr. saticky a plina... tady v Egypte sou na to holt podminky lepsi 😅 ale zas nema, kdo by nam pochvalil 😕 🙄

sussanah
11. kvě 2010

zihu neprovokuj, tady nam zase zalezlo slunicko a to uz konecne vypadalo na pekny a teply den... 🙄 Ale my te pochvalime jestli chces 😀

maly_prcek
11. kvě 2010

Tak u nás doma to není zatím ani na triko s krátkým, jaká tu je kosa (jako vevnitř 🙂 ) Už by mohlo být teplejc, ať můžu udivovat své modernější spoluobčanky... 😀

Mně teda zatím pochválila akorát ortopedka a pediatr tak nepřímo (jako že je ta plína pěkně barevná 🙂 )...

mataharyy
11. kvě 2010

Ono je to asi hozený tím že na těch vesnicích jsou trochu "pozdau" takže třeba látkování je jim blíž (vždyť na tom odchovali všechny děti) a ty šátky sic v různých podobách používali taky... Ale ve městě kde je vše k dostání, každý vlastní auto atd. holt jsou víc in a třeba si vůbec nedokážou představit jaký to je rvát kočárek s kojencem a rozpětím koleček 65cm do autobudu s šířkou dveří 50cm 😠 Mám je na háku, pravda taky už nikde nadšeně nerozhlašuji jak látkujem, neb je to "o život" ale každej mi může tak akorát. Jináč asi bych byla cvok kdybych Adriánovi na léto dala šatičky 😀 ale bude nosit tričko a plínu, okolí může třeba čumět 😝 Jo když začnu pěstovat len a ovce na vlnu, tak si otevřu obchod a budu dodávat plenkovému obchodu, origoš eko, bio a kdo ví co ještě, 100% přírodní vlna ze slovenska 😀 Případní odběratelé hlašte se 😀
zihu to se ti to vytahuje co, někde pod egyptským sluncem 😎

zihu
11. kvě 2010

sussanah🙂 ok, vlozim nejake foto do alba, hooodne na to tady upozornim a necham si to pochvalit😀

zihu
11. kvě 2010

mata.. joojo, slunce, smog a pisek ve vzduchu, to je nase 😉 😎 😀

markusko
11. kvě 2010

no tak egyptské slunce já nezávidím, to by mě asi zabilo 😀 to vedro, ale je pravda, že tepleji by tady bejt mohlo 😀
matahary souhlas 😉
jinak plínka mi taky byla u dr. pochválená - že je pěkně barevná 😀

sussanah
11. kvě 2010

pch.. smog mame a pisek ve vzduchu taky (dodelavame barak 🙂 😎
hele a jak to vypada v EG s plinama? jakozelatka nebo jednorazovky nebo velbloudi srst?

mataharyy
11. kvě 2010

určitě velbloudí srst a zihu ještě není na takové úrovni, tak raději zůstala u látky 😉 😀

blka
11. kvě 2010

Markusko, taky bydlím na vetší vesnici a když jsem na podzim (nebo kdy to bylo) vyšla s malým v šátku, tak babky hleděly s otevřenou pusou a furt se otáčely😀
Mám i liliputa a nejspíš ho s sebou budu muset nosit, protože Mareček vydrží v kočárku koukat jen půl hodiny a pak se sápe po mně. Otázka je, jestli se z toho liliputa nebude snažit vyskočit, jak má někdy ve zvyku 😅

Od kalhotkovek jsem taky očekávala větší savost 😒

zihu
11. kvě 2010

v egypte.. no ti jakoby bohatsi pouzivaji samozrejme vymozenosti doby, tj. jednorazovk, maji tu pampers, ale jsou to desne plastaky, vetsi nez u nas, uplne susti.. a samozrejme este spousta dalsich "kvalitnich" znacek🙂)
a ti chudi, tak ti pouzivaji bud malo kvalitni jednorazovky, anebo asi taky urcite latku.. ale to teda nemam zadne osobni reference.. neznam tady moc mistnich a uz vubec ne tech "chudych"..
nicmene spousta veci se vyrabi tady (neco od Sckoon, Under the Nile, Cotton people..) tak to tady nakupuju, ceny nesrovnatelne, ale ne cely sortiment.. mam napr. jednu kalhotkovou od Sckoonu a stala (drzte se) cca 40Kc!!!!!!!!! sila, co? uz sem je ale dlouho nikde nevidela:-/

mehlo
11. kvě 2010

michelle1- tak to ti gratuluju, že tvůj přítel je schopen balit do látkovek a vůbec do čč. Já mám 14 měs kluka a manžel ho přebaloval jednou do jednorázovky a podařilo se mu ji dát naopak.

mehlo
11. kvě 2010

mataharyy já bych ti je mohla zkusit uplést. Ještě jsem je teda nepletla, ale vlňáky longiesky už jo, tak bych ty nožičky udělala podle toho. Na tom nic těžkýho nebude