Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
9. kvě 2009

hezky vecer preju! chtela jsem podekovat za gratulace, ale teda je to boj 😀 😀 no jo, holt prvni mimco a zkusenosti nula nula nic. 😅 😅
uz jsme najeli na latkovky, hnedle druhy den po navratu z porodky (ale teda jsem srab, jenom pres den, noc jisti moltexky.. 😉) prvni ctvercovku emmca pokrtila behem dvou minut.. potvurka.

marcelkad
9. kvě 2009

Terez, to se poddá. Já to cítila ze začátku úplně stejně. Žádné zkušenosti, okolo plno chytrých radilů....Ale časem si to sedne samo a pak už budete sehraná dvojka. Už to, že hned látkujete je super 😉

animatua
9. kvě 2009

ja mam z čč bambus taky obdelniky, jsou snad 2x tak dlouhy jak siroky 🙂)

a tesim se na BBH bambusky! 😵

kyri
9. kvě 2009

mně ten obdélník bambusek kikko vyhovuje - skládám to podlepotřeby "nadlouho"anebo"nakrátko" 🙂 🙂

a ty bbh bambuskytakyočekávám,jakježiška - akorát se teda taky krapet srazej. taishe už by snad ani nebyly 😒

jé vítáme emmu 😵

sisstin
10. kvě 2009

lus: udělala jsem u tebe objednávku, ale ta první ještě nepřišla..tak aby se holky nebály u vás, že si to objednávám jen tak..a neplatim to 😉 😅 😅 😅

gedren
10. kvě 2009

Pipky, mam tu nejakou inzerci (nejdriv to teda musim vyprat ;)):

- SWB vlnaky Mka na patentky, modry, perfektni stav, rekneme za 400,- (mozna slevim, kdyz je nikdo nebude chtit ;))
- k podarovani: IV vlnaky M (jety po dvou detech, takze dost, ale zapinani jeste trochu drzi), IV vlnaky L, ty jsou jen po Helci, ale maj totalne mrtvej suchac, takze jedine k presiti. Zase ty uz prat nemusim, jsou dokonce optimisticky i nalanolinovany ;), akorat jsem ted seznala, ze to bylo zbytecny, kdyz nejsou zapnout 🙂

gedren
10. kvě 2009

IV vlnaky L udany.

Jo a jeste tu stale mam k podarovani dve klasicke krajkove zavinovacky 🙂

zmuzle
10. kvě 2009

Terez, jste dobry! Ja jsem nedokazala prcka do toho zamotat, tak jsem to vzdala. Dala jsem jen jednou kalhotovku a jinak jedu v Moltexkach. Ale za cvhili nebudou 😅 Rekla jsem si, ze az mu upadne pupik, tak to zacnu zkouset. Co davas do toho novoskladu? Jen separacku, nebo jeste nejak jednu plinku? A jaky svrchnaky se ti osvedcili?

marcelkad
10. kvě 2009

baby lucy připravuje pěknou novinku, to by nemuselo být marné - celý vnitřek oddělitelný 😉
http://www.plienka.sk/product_info.php?cPath=13...

evicka7
10. kvě 2009

to vypadá docela dobře, já jsem od bl měla jen flanelky a ty šly zase hned z domu, tak snad tohle bude lepší
🙂

schnek
10. kvě 2009

výrobky BL mě neoslovily 😒 netvrdím, že jsou španý, jenom mě prostě nesedí 😉 jejich PUL M. neseděly, bambus. plíny vyhrubly, moc nesály a nic jinýho jsem nezkoušela.

mysinka
10. kvě 2009

úplně ideální by byly IB SIO s vlněným vnějškem 😅

kyri
10. kvě 2009

schenku, my máme organic bl a ta je dobrá. pak čtvercovku jako osušku - a je dobrá taky 🙂 a jejich vložky do podprdy používám taky hodně - a mam je radši než MaM 😉
(ale fakt, že jejich bambusový plíny moc tlačily a gaťky neseděly a byly prknózní 😒 )

aio bl vypadá ale good...

jo, a musim tady do nebe vychválit ten didymos vlny - netušila jsem, že může být šátkování tak pohodlný 😵 😵 😵 a ve srovnání s guatemalou v něm není vůbec vedro

lucinecka
11. kvě 2009

Ahoj holky, jaký máte zkušenosti s PULkama popowrap a babylucy fix? Brát nebo nebrat? 🙂

schnek
11. kvě 2009

mysi, to byly vlastně LIOS-ky, ne? a příliš se tu neujaly 😒

kyri, takže jsem trefila zrovna ty nesedící plíny, jo? no super 😅

luci, BL v tý nejmenší velikosti nám nesedly

hanka128
11. kvě 2009

luci je to můj inzerát🙂 ty baby lucy nám seděly líp než powrap ty mě teda zklamaly za tu cenu 😝 bych to tady asi neměla psát co 😀 nejlepší jsou pro nás imse vimse 😵 prodámvám i IV vel. NB a asi příští týden budu prodávat i IV vel.S 2ks zvířátkové a farma, tak kdyby jste měli někdo zájem tak písněte 🙂

lus v pátek půjdu na bránu tak se chci zeptat jaké kalhokové plenky jsou dobré?? uvažuju nad haipa pastelkou-tu nebělenou olemovanou,ale chci se zeptat esli ta snapka pak mimi netlačí na bříšku a jestli to nedělá moc velký balík kolem těla?bo maru je na břušku teď pořád...
pak esli su dobré kalhotkové kisavlus, bambusové pťit..bum huger...
a na noční plenku uvažuju nad BE s patentky-je to lepší než na sucháč že jo?ale to bych si pak musela ještě koupit nějakou tu savou vložku ne..nebo vzít tu noční bambusku-no mám z toho hlavu v pejru....slečny na bráně budou mít ze mě v pátek dost 😀

jo a nám se teda bambusové baby lucy osvědčily, krásně sajou a máme je pořád měkoučké na to jaká je tady na vysočině tvrdá voda...takže si určo koupím zase další ve vetší velikosti.

rezetka
11. kvě 2009

Tak se jdu podělit o zážitky s plínkama Sketch.
Tak jednak vypadají moc pěkně, jednak jsou moc příjemné na omak, tudíž i na prdýlku a taky perfektně sají.
Ovšem přeci jen mám výtku a to je jejich šířka, horní lem se suchým zipem je tak široký, že ho má mladej ohnutej skoro až na zádech, ale to je jediné mínus. Jsem spokojená i se svrchňákama, netlačí na bříšku, nerolují se pod sebe a u nožiček pěkně drží.
Čili, doporučuju, převážně jako noční plínky 😉.

lucinecka
11. kvě 2009

Hani IV znám, máme je od vel. S, chtěla jsem nějaký malušenký jetý v dobrým stavu na druhý prtě a hlavně teď kámošce co čeká mimi. Písnu ti IP.
Jinak já mám BE na sucháč a vyhovuje mi, ikdyž Luky se to už naučil rozepínat a hrozně ho to baví 😝 Dovnitř dávám prefold.

hanka128
11. kvě 2009

no my chtěli druhý mimi rychle za sebou,ale su po sekci..takže nejmenší věci prodávám bo nevím za jak dlouho se druhé podaří a ten rok musíme počkat...

olbramka
11. kvě 2009

nazdárek, tož též díkec za gratulace k prďolkovi, musím říct, že s látkovkama je to zatím mazec, asi budu muset něco přikoupit 😉 hlavně teda prodlužováky na bodínka a vymyslet jak s tím praním.
jo a máme dávat preventivně kvůli kyčlím 3 plíny (nebo 1 papírovku a jednu látkovku na šestiny) - když jsem mu to umotala, má to pěknej balík a leží chudák z kopce...
nonic.
a iv foxky s-ka mu jsou už teď, to je super 🙂 a ib mešavka m-ko mu protýká kolem nožiček, aspoň jsme to vyzkoušeli 🙂 a bezva jsou popo-pandy
tak zas čau 😉

hanka128
11. kvě 2009

olbram jako široké balení dej novosklad + další plenku na osminu 😉 my to tak dělali a kyčle už jsou ok 🙂

gedren
11. kvě 2009

olbramko, s tema kyclema, pokud nemate vylozene v rodine nejaky problemy, tak bych to brala s rezervou. Tri obyc ctvercovky odpovidaji jedny a pul poradny pline 🙂, navic nektery svrchnacky (IV vlnacky napr.) drzej nozicky od sebe dost dobre samy o sobe. Kdyz das rovnou plinu, na ni novosklad a na to svrchnacky, tak to IMHO bude siroky dost 🙂

Jinak pipky teda meknu, SWB Mka modry 350,-? 🙂

schnek
11. kvě 2009

olbramko, dají se koupit ortopedický kalhotky Marwell a odpadnou ti ty nadbytečný plíny 😉

tohle
http://www.marwell.cz/

mamlas06
11. kvě 2009

Jo to ležení z kopce kvůli plenám znám, malá pak většinou blinkala ☹ Tak jsme ji trochu zvedli matraci v postýlce anebo leží v polštáři, hlavně aby se ty síly vyrovnaly...

schnek
11. kvě 2009

gedren, dej je na MMB, ruce ti tam urvou 😉

hanka128
11. kvě 2009

gedren lepší vždycky prevence...a když dá plenku na osminu nebo vv a dá to na novosklad tak má za jednak široké balení a za druhé nebude muset tak často přebalovat.. 🙂

bo já teď maru přebaluju co půl hoďky až hoďku jak má jen plenku na osminu nebo vv, draka s vycpáním ji přes den dělat nemůžu bo je furt na břiše a dost by ji to převažovalo, takže by koně pásla blbě..
a BKM rozhodně dělat nechci-přijde mi to ujetý-tím se nechci nikoho dotknout 😀

olbramka
11. kvě 2009

tonám doporučila dětská dr. prý jako prevenci než půjdem na ultrazvuk kyčlí... no, asi mu fakt jednu uberu 😅
tož mějte se a látce zdar 🙂

hanka128
11. kvě 2009

olbram neboj když fakt dáš tu plenku na osminu a nebo vv a hodíš to na novosklad tak to ano mimi nepřevažuje....já to totiž zkoušela dávat i to široké balení postaru-to je 2 plenky na osminy a třetí do trojúhelníku na zamotání..a to byl teda balík....
a na ten novosklad jsem používala ty plenky od kika ono to složení uprostřed ti dělá vlastně další plenku 🙂 a hlavně nemuiší tak často přebalovat teda pokud se mimi neposrandí 😀
a doporučuju si to po uschnutí a při žehlení-nebo nežehlení-nevím co preferuješ-hned skládat na novosklad a něco na osminy a dát si do skříně a pak už jen vytahuješ na přebalení-ubere ti dost práci a stresů když sebou dítě mrská a ty skládáš novosklad 😀

evicka7
11. kvě 2009

Gedren, začínám o tom uvažovat 🙂

Hani, ona bkm trochu ujetá je (v dobrém slova smyslu), ale mě k tomu dohnala představa, že jsem zabalená v plíně a jednou dvakrát do ní čůrnu, no to by mi asi nebylo do zpěvu, tak se snažím, aby se tak nemusela cítit ani malá (ne že by nám to nějak zvlášť fungovalo, ale i tři počůry denně v nočníku lepší než nic)

hanka128
11. kvě 2009

evi no mi v těch plínách bylo dobře a nikomu jsem si nestěžovala 😀 ale má to možná jednu výhodu u dětí co trpí na prdíky tak když jsou v tom klubíčku nad nočníkem tak se aspoň pořádně vyprdí 😀 😀 😀
ale jinak o tom ani neuvažuju, že bych to začla dělat 😝 😅