Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
8. dub 2011

Holky ty tréninkovky IV mají vevnitř froté nebo hladkou úplet? Já totiž nechci do domu žádné froté (kromě Anavy), vše mi tvrdne.

baca
8. dub 2011

@jasekd Držím pěsti, ať má vše hladký průběh ! 😀

betelgeuzz
8. dub 2011

Tak to já peru ráno, abych to mohla pověsit ven a večer už to je suché.

@lennikka kromě již zmíněných argumentů používám látkovky i pro to, že je příjemnější mít na zadku látku, než kus igelitu. Sama jsem si to ověřila ještě před těhu používáním látkových vložek. Vůbec se to nedá srovnat.
Doporučuji přečíst první stránku téhle diskuze a pak třeba tady http://www.latkovky.info/ najdeš tam souhrnné informace. Praní stačí na 60 stupnů, značky používá asi každá jiné. 🙂 žádný speciální koš nepotřebuješ, stačí kýbl s víkem.

lennikka
8. dub 2011

@betelgeuzz jeee, dekuju moc, uvodni stranku z teto diskuze jsem si precetla a jsem o moc chytrejsi... 😉

dagmarkaaa
8. dub 2011

@lennikka tojo, těžko poradit značky, záleží co každému sedne. moje oblíbené jsou Anavy kalhotovky, Bum genius kapsové pleny, svrchní kalhotky na menší mimčo Imse Vimse, Thirsties... ještě máš dost času se informovat, zezačátku se to zdá komplikované, i já z toho byla jelen a pomalu bych mohla z látkovek maturovat 😀 ... tak něco počti, pokoukej obrázky co a jak a nejlépe si i plíny u někoho nebo v obchodě osahej aby sis udělala představu... 🙂 . Jinak ti tu určitě rádi poradíme 😉

@betelgeuzz když už píšeš o těch látkových vložkách, můžeš mi prosím říct na kolik se perou? nebo stačí s normálním prádlem na nízkou teplotu?

reruna
8. dub 2011

@baca je tam jemné bavlněné froté, stejné jako např Popolini organic nebo Baby Lucy organic, není to tvrdé froté jak HD pastelka nebo IV biofroté. Popolini měly ve vevnitř myslím flanel, BM nevím, Anavy nevím, ale jestli to byl stejný materiál jako na plínkách, tak to musí být nejpříjemnjší varianta, ale zase zatím nejsou...

betelgeuzz
8. dub 2011

@dagmarkaaa já prala i s prádlem na 40 a občas jsem to přihodila k ložnímu nebo ručníkům na 60.

lennikka
8. dub 2011

@dagmarkaaa jj, presne tak, jsem z toho naprosto jelen, ale po precteni toho prvniho clanku uz se zacinam alespon trosku orientovat, hlavne v tech zkratkach, ktery uz tady vsechny pouzivate... 😀

Holky, super, mam z toho hned lepsi pocit, dekuji moc za rady! 🙂 😉

duzame
8. dub 2011

Zdravím osazenstvo po delší době 🙂 . Koukám, že jsou tu nová jména, tak mám radost, že se látkování pěkně šíří 😀 . Jinak mám dotaz(už se to tu probíralo, ale kdo to má v těch 800 stránkách hledat, že 🙂 ) jestli tu někdo s sebou bral látkovky na týden k moři. Asi tam budem v apartmánu s pračkou, tak jsem si říkala, nějaké čtverce a nějaké AIO.....Ale zas aby nebyl celý kufr napraný plenkama, mno tak nevím.....

terezita
8. dub 2011

@duzame silente je loni mela ssebou. tak jestli se tu neobjevi, tak ji klido pisni.

jasekd
8. dub 2011

Holky diky za drzeni palcu, pak hodim info 🙂

slunicko76
8. dub 2011

@lennikka moje duvody: prijde mi to lepsi a prirozenejsi pro dite, ekologie a lenost (ten odpad a muset to denne smradlave vynaset a tahat z drogerie nove), pak taky, ze jsem fakt z kraje, kde vyroba plen byla fakt tradicni a jedinecna a meli jsme doma mraky ctvercovek!No a taky jsem si myslela, ze to bude levnejsi,ale asi i po tom, co jsem jeste dokoupila nejake kalhotovky a AIO, to levneji vychazet bude!
@duzame tak podle toho, cim pojedete a kolik budete mit mista! Ja bych jela s ctvercovkama, ty budou umore krasne schnout! a bude stacit prat tak jednou(si mylsim!
@jasekd take drzim pesticky, drz se! a budeme se tesit na dalsi latkove miminko!🙂

silente
9. dub 2011

@duzame - ahojky, jj, já už látkovala u moře 2x a pohodička největší. Brala bych jen čč (krásně schnou, točila jsem snad jen 5 kousků), kalhotovky + PUL na cestování autem a AIO jen jestli máš nějaké favoritní. Poprvé byly malé 3 měsíce (Itálie), podruhé 15 měsíců (Chorvatsko). Ani na jednom místě nebyla automatka, vše v ruce a žádný stres 😎

silente
9. dub 2011

@lennikka - můj důvod pro látkovky: je to lepší pro malou. Zkus na obalu papírovek najít jejich složení 😉 Já bych prostě miminko do ropné skvrny neposadila, takže tak 😀

silente
9. dub 2011

@duzame - nejvíc času trávila v čč na draka + snapka 😀

duzame
9. dub 2011

@silente jé to je krásná modelka. 😀

silente
9. dub 2011

@duzame - děkujeme 😀 A fakt se toho neboj. Je to větší pohoda než doma.

slunicko76
9. dub 2011

@silente TEDA SUPER! Fakt je, ze ty ctvercovky v ruce jdou asi v pohode, kdyz nejsou nejak extremne pokakane!🙂

silente
9. dub 2011

@slunicko76 - hovňouse zachytila Irma a čč se tam vždy krásně vybělily. Jak jde vítr od moře, tak schly jak blázen 😵

slunicko76
9. dub 2011

@silente jsem si te ted predstavila, jak machas na molu ctvercovky v mori!🙂))
to si myslim, ze schnout musely krasne!

duzame
9. dub 2011

@silente Díky za podporu, tak já jdu do látkovek i na dovče, když si představím tu zapařenou prdelku v igelitu........a .říkáte, že je v poho 😉

silente
9. dub 2011

@duzame - zkusím pohledat další fotky a naházím to do nějakého alba. Fakt v pohodě, pokaždé. Jo a říkala jsem si (když jsme jeli poprvé), že když bych byla fakt zoufalá, tak hnusky mají přece všude 😉
@slunicko76 - no paráádička to byla. A jak všichni koukali, jak mi tam plandají plínky na šňůře 😅

slunicko76
9. dub 2011

@silente toverim!🙂

veselepleny
10. dub 2011

Ahoj,
já musím říct, že pro mě zatím NO 1 jsou anavy 😵 A itti bitti na cestování mám taky ráda,dělají malý zadeček,protože oblíct kalhoty je někdy fuška🙂) No,už jsem si objednala na flek ráásné vlňáčky,takže kalhoty už potřebovat nebudeme 😀 .

lucie.krajcarova
10. dub 2011

ahoj holky, tak vás obdivuji, že budete látkovat i na dovolené 🙂 já to nedala a vzala jednorázovky. i když hodně byl malej nahatej, takže jsme moc plen nespotřebovali. ale třeba na lodním výletě jsme byli 5 hodin, to by se mi asi nechtělo tahat s sebou počůrané plíny. ale jinak látkujem od jednoho měsíce doteď, ale už jen na noc či na odpolední spaní. jsem šťastná, že i kluci se učí čůrat do nočníku docela brzy. věřím tomu, že je to i díky látkovkám 🙂 přeji všem zdar!

lenikka, další důvod pro látkování je ten, že máš stejnou výbavu i pro druhé miminko, takže se ti to určitě vyplatí i finančně.

florentina
10. dub 2011

@maly_prcek @helulela @slunicko76 @medvi11 @innes k tomu nepřebalování v noci:
všem děkuji za info 🙂 Malá se naštěstí neprudí /ťuk, ťuk/, plíny v noci drží a když s tím nemáte špatné zkušenosti, tak to asi tedy řešit nebudu. Je fakt, že i pod nacucanou plínou je teplá, ale stejně si říkám, že to asi není úplně ok,tak jaké to je být počůraná si naštěstí neumím představit, ale když třeba zmoknu a i když jsem pak v teple a není mi zima, tak oblečení po určité době stejně začně studit a není to příjemné. malá zatím neprotestuje a spinká, ale stejně jsem ji začala teď jednou na noc zase přebalovat, nějak mi to nedá, i když tedy budu věřit, že z toho třeba nenastydne močák či tak, no mám v sobě teď tedy rozpor, uvidím časem. I když asi se zase vrátím k tomu, že nebudeme přebalovat, protože je to tak 2:1, že je třeba ve tři ráno suchá: mokrá. Škoda, že mi to neumí říct 😀 , by jsme si odpusitly to noční slíkání😉

@medvi11 mokrou plínu bych samo neřešila, pokud by bylo dítě díky separačce suché, ale i když separačky používám, tak je i ta separačka nakonec mokrá. Přes den když přebaluji, tak ani ne, ale k ránu, když je pak plína opravdu nacucaná, tak je i sepračka mokrá. Ty máš nějaké, v kterých je dítě opravdu v suchu? Pokud ano, napiš prosím jakou, to bych hned pořídila....

Jinak pro pobavení. Manžel už dvakrát na noc dal kalhotovky a přes ně zapomněl dát svrchňáčky. Poprvé argumentoval tím, že vypadají hezky a je škoda na ně dát další kaťata a podruhé přísahal, že už je přece poučen a určitě je tam dal. Tak si je malá asi v noci sundala sama a donesla na přebalovák🙂 poprvé se to obešlo bez nehody (šla jsem v noci na záchod, viděla dvoje svrchňáčky, tak jsem šla hned přebalit a malá byla suchá) a podruhé jsem převlíkala mimčo, fusak, postel a tak....

všem krásnou neděli, Flo

florentina
10. dub 2011

@jasekd ...také moc držím palečky k porodu a přeji hodně zdravíčka tobě i miminku

@lennikka myslím, že většina důvodů tu popsána byla: ekologické (v šestinedělí jsme jeli v papíru a z těch hromad papírovek mi bylo úzko), ekonomické (obvzvlášť při využití u více jak jednoho děcka), ale pro mě hlavně zdravotní /jsem přesvědčená, že být dva roky v neprodyšném igelitu nemůže být nic prospěšného a teprve odrůstají první generace v papíru a už se diskutuje vliv na plodnost u kluků a záněty u holčiček a podobně/, pak taky moje lenost /i když argument většiny co znám je, no dobře tak látky jsou dobré, ale já jsem lenoch...podle mě nesmyslný argument, já jsem opravdu lenoch a hodit plíny do pračky a pověsit je pro mne opravdu pohodlnější než tahat domu hromady plen a ještě mnohem větší hromady nosit do popelnice a nutno podotknout, že se nám do popelnice nevešly a řešili jsme co s nimi/ a mám ještě jeden velmi podstatný důvod - mě to hrozně baví! Moc občas koupit nějakou novou plínku s hezkým designem ....a nakonec si myslím, že to musí být pro mimčo příjemnější na kůži a rozhodně v tom má hezčí zadek😀

svatule
10. dub 2011

@lennikka přidávám se s tím, že látkuji hlavně kvůli ekologii, ten odpad z papírovek je strašný, je pravda, že jsem začala až jak byly malé dva měsíce, než jsme se spolu sžily, teď už je to v pohodě. Malá je v látkovkách spokojenější, kombinuju AIO mám pop in-velká spokojenost, a vícevrstevné pleny. Když musím dát papírovku(dojdou mi látkovky, k lékařce, občas na ven, abych netahala mokrou plínu zpět) snažím se používat pleny Alana z DM, jsou aspoň odbouratelné.
No a pak je samo důvod ekonomický, přece jen, člověk ušetří, za pleny teď dám tak max 200 za měsíc, peru stejně tak jako tak, a prací prášek není tak velká položka. No a budou i pro druhé, eventuelně třetí mrně...
takže asi tak

jasekd
10. dub 2011

@florentina Diky 🙂 Jinak my mame flisove separacky a jakz takz to suche je, malymu to neva, tak neprebaluju. Sice v noci nekrmime, ale kdyz nahodou jednou za cas ano, tak stejne neprebaluju, leda ze by tlacil na kakani. Podle me hodne holek neprebaluje a zanety deti nemaji. Nevim jak u holcicek, Martinek ma zas vrozenou vadu ledviny a priznam se, ze tohle jsem nikdy neresila, ze by mohl mit zanet, to resime BKM ohledne kakani, ale mokro v noci ne. A tuk tuk, nikdy problem nebyl.

silente
10. dub 2011

Něco pro pobavení - jak asi může vypadat medvídek v látkující rodině 😀 Malá prostě trvá na tom, že méďa musí mít plínku 😀