Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
12. pro 2012

@martinka.pida no to testování byla sranda, měla jsem co dělat ho přesvědčit alespoň aby si je oblékl 😀 ALe teď už pózuje rád.
Jinak flísáky já mám ráda, ale popravdě nechápu, jak to může být jako plnohodnotné svrchňáky. Jsou super na tréninkovky nebo jako svrchňáky pro časté přebalení, ale na noc bych si je netroufla. Ale možná když spí dítě na zádech, takže ten největší tlak není v nejpočůranější části plenky, tak to asi funguje. Navíc pod flísáky musí být vždycky savější plenka než pod PUL. Na léto je flís bezva, výrazně víc větrá a když provlhnou, tak to promáchneš, hodíš na slunko a za hodinku máš zase suché svrchňáky. My jeli u moře jen s flísem a 1ks PUL na noc a na let.

martinka.pida
12. pro 2012

@andelka My máme dvoupatrový barák, takže až se budou hádat a prát se o něco, tak na to maj nahoře hernu a já si pustím dole v obýváku pustím nahlas televizi 😀. Já mám malýho strašně nenáročnýho, zatim 🙂. Takhlě hodný miminko jsem ještě neviděla 🙂. Určitě to bude právě látkovkama, že je tak spokojenej 😀

bamboolik
12. pro 2012

@andelka nojo, máme skoro stejný rozdíl. U nás mi to teď přijde lepší hlavně proto, že je mladý ve školce 😀 Ne i tak je to větší pohoda. Starší už chápe, že malého nemůže mlátit hlava nehlava a navíc se už malý brání, takže si už taky nenechá nic líbit. Ale už si spolu i hrají, třeba přijde malý za mladým, skočí mu na záda a hrajou si na vláček 🙂 A taky už si malý i sám zahraje a chápe, že když bude pořád lozit ztaršímu do věcí, tak to nedopadne dobře.
Taky je ale hodně nechávám, ať si věci pořeší sami, zasahuju až v případě ohrožení zdraví 😀

martinka.pida
12. pro 2012

@bamboolik Mně se taky začly hrozně zamlouvat, Kubajzovi hrozně slušej 😀. Ani na zádech to teda moc nefunguje. Kuba se ještě nepřetáčí, většinu dne tráví právě na zádech a stejně pokaždé vlhko. Ale možná to bude tím, že dávám jen s čč a malou Anavy vkládačkou. Jenže třeba s vv Anavy to bude už asi mega balík a kalhotovky na doma moc nedávám. Tak nevim, jak to vyřešim 😀. Nechci čekat do léta 🙂

bamboolik
12. pro 2012

@martinka.pida tyjo, kéž by, to bych dobrovolně dávala i 3 vrstvy látky navíc, pokud by to znamenalo, že dítě bude happy 😀 I když, co si stěžuju, malý už mi spí víc jak 2h a já mám vegéééééét 😎 Sice trochu pracovní, ale pořád veget 😀

Určitě když dáš větší vycpání, tak to neprovlhne, ale chápu tě, taky nemám ráda velký zadek na doma.

andelka
12. pro 2012

@martinka.pida my máme 2+1 😀 bezva že malý je hodný..můj v tomhle věku furt jedl a skoro nespal, ve dne skoro vůbec a v noci se budil...takže mazec.

@bamboolik tak na školku si budu muset počkat do září, a kdoví jestli ho vůbec udám 😖 no od jara do podzimu to snad bude dobrý, budem hodně venku, tak se tam vyblbnou. a pak už by měl být Dany ve školce. A teda Domi je sice bambulka malá, zatím si nechá všechno líbit, ale kilově se brzo srovnají, teď je dělí 3kg 😅 takže si doufám starší nebude moc dovolovat.
Teďka mi malej taky spí a starší svačí, tak mám chvíli pokoj 🙂

lenka5731
12. pro 2012

@martinka.pida Anavy flísáky mi neprovlhly nikdy, používám přes den a do nich dávám buď vv anavy vel. S a nebo vkládačky z kapsovek, přebaluju nejdýl po dvou hodinách a nebo jak se vzbudí. Ale teď jedeme na doma v kombinaci vlňáky + kalhotkovka.

martinka.pida
12. pro 2012

@bamboolik Klidně 4 vrstvy 😀. To by byla paráda, kdyby to tak bylo. Látkovala by určitě každá mamina 😀. Jéje, to by bylo super 😀

martinka.pida
12. pro 2012

@lenka5731 Já mám vv jenom M. Vlňáky jsem ještě nepořídila. Řikala jsem si, že nejdřív se naučím s flísaáčema a pak můžu postoupit dál 😀

martinka.pida
12. pro 2012

@andelka No jo, tak to neni kam se zavřít 😀.

littlemousecz
12. pro 2012

Holky, asi to tu zapadlo. Máte někdo zkušenosti s popolini woolwrap vlňákama?

mmiirrkkaa
12. pro 2012

@ivuska.h Ahoj, budou ještě do Vánoc doplněny látkové vložky prosím?

katyxq
12. pro 2012

@martinka.pida My Anavy flísáčky používáme ve dne (se čtvercovkou narovno) i v noci (s kalhotkovkoi), ale jedeme bezplenkovku (nebo se aspoň snažíme), takže v noci ji dávám vyčůrat, ve dne taky a přebaluju každé učůrnutí, takže flísáky nemají šamci provlhnout, protože mokrá plínka je v nich nanejvýš pár minut.

filipatereza
12. pro 2012

@katyxq Přesně tak i u nás...
@martinka.pida

elvis12
12. pro 2012

Ahoj holky, po dlouhe dobe zase tu... Laka me zkusit Bamboolik. Delaji se se cvocky? nebo jen sz? do sz se mi moc nechce, mala je celkem velka, tak aby nemela poskrabane bricho... Jsou ty plenky stihle? Potrebuju neco, co by mi mala ukopala. Je to lenoch a s latkovkou se nechtela moc hybat. Ted uz se i pretaci na bricho v latce, tak snad to bude uz ok. Trochu jsme s tim bojovaly. Jakmile jsem ji natahla do pleny, tak lezela nohy pred sebou a ani se nehla 😀

terezka312
12. pro 2012

@martinka.pida Já teˇd používám přes den jenom Anavy flísáky, točím dvoje a jen když jsou náhodou oboje pokaděný, tak dám PULky a neprotekly ani neprovlhly nikdy. Pod ně dávám různě, někdy kalhotovku Anavy, někdy vv M kalhotkový sklad i narovno, nebo vv S narovno. Párkrát jsem je dala i přes kalhotovku na noc, bez přebalování a to se mi pak ráno zdálo, že jsou lehce vlhký, ale oblečení mokrý ani vlhký nebylo, tak možná to byl jen pocit. Ale jinak teda zatím je můžu prohlásit za super spolehlivé.

pampeliska1
12. pro 2012

@elvis12 já jsem právě odeslala objednávku 😅 Objednala jsem jednu základní plenu a jednu noční plenu. Obecně mám taky radši patentky (hlavně na kalhotovky), ale na svrchňáky mám radši sucháče.. Měla by být údajně i patentková verze, ale zatím jsem se nějak nedočkala a už jsem prostě neodolala 😅 Tak snad budou vyhovovat a dám ti pak vědět, jak se líbí naší Doruš 😉

terezka312
12. pro 2012

@elvis12 jen sucháč a č. třeba břicho škrábe, když je v autosedačce nebo v nosítku. v kočáře nebo prostě vleže ne. jsou to naše jediný svrchnáky ( a plíny vůbec) na sucháč a utvrdila jsem se, že další věci na sucháč nechci

elvis12
12. pro 2012

@martinka.pida me kolem 3 mesice taky flisaky provlhaly. Davala jsem cc na rovno a provlhlo to snad pokazdy. Dneska je mela po dlooouhe dobe s kalhotovkou a dobry. Ale doma prebaluju kazdou hodinu. Davam co nejmensi baleni, aby se hybala a tak musim casto prebalovat 🙂

elvis12
12. pro 2012

@terezka312 @pampeliska1 holky diky! tak ja nevim, mozna se na to vyprdnu a poridim zase SWB 😀 nepotrebuju teda krome svrchnaku zadny novy plenky, ale uz jsem dlouho nezazila ten pocit, kdyz prijde nova plenka 😀

terezka312
12. pro 2012

@martinka.pida JO a přebaluju hodně v závislosti na spánku, ale měl je už i 3 hodiny a čůrá řekla bych poměrně dost.

terezka312
12. pro 2012

@elvis12 Už dávno nepotřebuju nový plenky, ale pořád sakra nějaký objednávám, naposled mě uchvátili ty tučnáci Anavy. A tchýně dá prckovi k Vánocům 2 nebo 3 SWB Econappi, jsem jí poslala odkaz i tipy na vzory 😀 tak se těšim

elvis12
12. pro 2012

@terezka312 tak to ti dost zavidim!!! econappi je moje nejmilovanejsi plenka!!! 🙂 ja dlouho nic neobjednala. Dala jsem si v zari stop stav a drzim! Ale na ty vanoce... 😀 Nemas capri jednovelikostni?

pampeliska1
12. pro 2012

@elvis12 já právě taky potřebuju svrchňáky a na tu noční jsem už dlouho koukala, protože jsou celkově větší a pro našeho obra už vybírám jen větší plenky 😅 Se bojím, aby kalhotovka anavy vydržela celé plenkování a bamboolik je psaný až do 17kg. Ale tak snad jo. No a chtěla jsem nějaké nové PULky, protože Anavy Doris moc nesedí a je z nich pokaždé dost otlačená. tak uvidíme.

terezka312
12. pro 2012

@elvis12 capri nemám, slyším na ně samou chválu, ale svrchnáky už nepotřebuju (po tom, co jsem ted objednala ještě dvoje vlnáky 😀), takže snad se udržím neobjednat 🙂 od novýho roku si taky dám stopstav, ale myslim, že něco na čem budu ujíždět, se zas najde. (třeba šátky vid 😀)

elvis12
12. pro 2012

@pampeliska1 Dorotka je velka?Ta nase taky 😀 ma ted v pul roce 7,5 kg. 😲 A na jaky svrchnaky se chystas? Ja pujdu asi do tech capri... Anavy mame, jsem spokojena, ale chci zkusit jeste jiny.
@terezka312 🤐 🤐 no hele, zlaty plenky!!! Staky budou moje smrt! 😀 slysis chvalu na capri? tak super, objednam je... Mela jsem je v newborn a byly uzasny. tak snad i ty jednovelikostni.

pampeliska1
12. pro 2012

@elvis12 koukám že když Dorotka, tak pořádná holka 😀 ta naše měla v 6m 8,8kg a 72 cm 😀 😅 Právě že chci ty bamboolikovy používat i na jiné plenky jako svrchňáky.
Jo, myslím, že ty Capri bude dobrý kup, četla jsem na ně dobré ohlasy.

terezka312
12. pro 2012

@elvis12 šátky mě snad minou, jednak by mě to už asi zruinovalo a jednak jsem se ted zamilovala do KiBi, takže šátek mi asi postačí zatím jeden, se vzorem jsem spokojená (i když, že by se hodil ještě jeden krátký na bok, to jo 😀) Capri objednej a k tomu vem Econappi, at se ti to poštovný vyplatí 😀

elvis12
12. pro 2012

@pampeliska1 presne, kdyz Dorka, tak poradna 😀 jsem zvedava, jak vam budou sedet! dej vedet 🙂
@terezka312 jsem to vedela! jen co jsem vlezla na stranky s capri, tak uz nutne potrebuju econappi kravicka a minky kravicka! (to je muj nejmilovanejsi vzor 😀 )

terezka312
12. pro 2012

@elvis12 kravičku budem mít určitě od tý tchýně, to jsem nařídila, zbytek jsem dala jen tipy a může si vybrat 😀