Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

novi
8. čer 2012

@lemuritto
@katyxq jj, já jsem taky spíše za exota, ale jsem za něj ráda, látka mi vyhovuje a to nemám buhví jakou výbavu, vše mám z druhé ruky a i přes to jsem spokojená, neznám že by mi vyteklo hovínko kolem nožiček nebo zádíčkama - ted jsem byla u kamarádky, její malá měla trochu průjem a povedlo se jí to zadělat půl obýváku než si kamarádka všimla že jí to proteklo kolem nožičky, navíc nesmrdí, tedy ne tak jako ty parfemovaný papírovky, ty mi smrdí i nepočůraný natož s náloží...
jen je mi trochu líto že veškerý kalhoty musíme kupovat o číslo větší :( nebo je vůbec nepřetáhneme přes prdelku - jak s tím bojujete vy?
třeba overalky máme taky o číslo větší aby se do nich vešla a nohavičky couráme za sebou :(

katyxq
8. čer 2012

@novi Kalhoty kupujem tenhle typ http://www.littleangel.cz/detske-obleceni/kalho... nebo dávám ponožky se sock-ons + návleky, body případně v rozkroku nastavím extendorem, overalky nemám ráda.

novi
8. čer 2012

@katyxq s bodynkama problem není, ale podědila jsem spoustu plátáčku a ryfláčku a ty jsou přes zadeček dost úzký :(
no a ty pyžomka už asi overalky vyřadíme a začneme shánět dvoudílný

katyxq
8. čer 2012

@novi Aha, tak my pláťáky a rifle nevedem, právě protože jsou úzký přes prdelku.

madlisek
8. čer 2012

@novi Není to třeba jen typem plínky? Já jsem rifle začala dávat občas na ven, když bylo chladno, kolem 8mi měsíců, ale větší velikost nepotřebuje. Na ven dávám kapsovky Bum Genius nebo samodomo plíny stejného střihu a ty jsou docela štíhlé, takže se do všech gatí vejdou bez problémů.

novi
8. čer 2012

@madlisek na ven máme POP-In a máme trochu problém, s bambinex bamboo je to lepší ,ale přijde mi že jí to škrtí na bříšku jakmile si sedne....no a na noc máme popoliny biofroté jednovelistní a to je občas něco dostat nás do overálku 🙂

bamboolik
8. čer 2012

@novi moje zkušenost je, že je to hodně o značce toho oblečení. Třeba tesco overaly dělají šíleně dlouhé nohavice, takže jsme taky courali za sebou. Vyřešila jsem to tím ,že jsem začala kupovat overaly bez ťapek. Koupila jsem o číslo větší, na tělo to sedlo a nohy se už nějak popasovaly 🙂

novi
8. čer 2012

@bamboolik tak to nepřijde jen mě že ty FF jsou dlouhý, spokojená sjsem byla s Nextem ale nechce se mi za něj dávat tolik peněz, tak ted máme taky jedno bez tapek a musím dokoupit, hlavně kvůli dovolené

bamboolik
8. čer 2012

@novi Tesco jsou prostě low cost, takže nemůžeme čekat zázraky 🙂 Docela slušné overaly bez ťapek teď měli v Tchibu. Potom mám ještě Lindex, ty jsou úžasné a pěkně drží tvar, taky doporučuju.

novi
8. čer 2012

Lindex bohužel u nás nemáme ale do tchiba se zkusím mrknou...díky
@bamboolik

zlatelevizeedna
8. čer 2012

@herminka @silente
Vzala jsem dvě plenečky a ty svrchňáky na vyzkoušení a když budu/nebudu spokojená, určitě to sem napíšu.

janinek
8. čer 2012

Lindex ma hrozne pekne ty veci. Takova hsuta bavlna. Ja mam teda jedno bodicko jen jako darek z CR, v UK nemai obchody, jen z netu. Nemuzu teda zatim hodnotit pouziti 🙂

ladida.l
8. čer 2012

@novi ty tchibo jsou tu
http://www.tchibo.cz/Pyzamko-p400018976.html?di...,
už mám pro Toma velikost 86/92 a jsou mu dobře.
Dobrý overaly bez ťapek má i H&M. Něco takového
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=54858848&tab=6

janinek
8. čer 2012

Ja mam naopak hodne s tapkami, ze mi prijde, ze jim netahne na nozicky, tak me tu nalamujete, ale mam i bez tapek, tak uvidim, jak to bude v praxi.

CO mam to mini obleceni, tak tam nevim, jak se vmestnaji plinky. Jako ty bum genius NB jo, ale treba ty little lamb, ty jsou takove naducanejsi.

helulela
8. čer 2012

@novi s kalhotama je trochu potíž, chce to vychytat střih, my bojovali spíš s nízkým sedem než se šířkou. Holčičkám se hodně dávají legínky a navíc bude léto... šatičky, sukýnky 😉
U Tesco overálků nám taky plandají dlouhé nohavice, patentky v rozkroku často ani nedopínám, protože to prostě nejde. Vypadá to blbě, ale ve spacáku se to ztratí.

ladida.l
8. čer 2012

@janinek Tomáš, než začal lézt nosil téměř výhradně polodupačky od Frugi, fakt jsme je milovala. Měla jsme jich celkem šestero, po dvou v jednotlivých velikostech. Nosil je jak po doma, tak na parádu.
http://www.bionela.cz/bionela/eshop/1-1-BIO-OBL...
Frugi dělá i overaly a body na látkové plenky. Vše jsme vyzkoušela a mohu jednoznačně doporučit. A navíc se Frugi i velmi dobře prodává na bazaru.

dandelion
9. čer 2012

@novi no ehm.. já mám vlastně vše z druhé ruky a momentálně jedem na starých čč a točím dvoje svrchňáky a jsem max. nadšená 🙂) počáteční investice do látkovek byla 3000,- ale je fakt, že mé srdce prahne po kalhotovkách a hezkých vzorech :D 🙂) dočkám se 🙂) Ale chtěla jsem jen říct, že jsem taky s látkou max spokojená.. a to nejsem kdo ví jakej ekolog.. předloni jsem já najela na menzes kalíšek a vložky od Anavy a taky max spokojenost, takže pro mě bylo látkování jasná volba 🙂 Horší je že se z toho stává závislost 🙂

Já teda nevím jestli to je tím, že je malá ještě dost malinká, ale mě ani nepřijde že by jí plínka dělala nějak extra velkou prďku.. takže zatím problém ani s kalhotama ani s overalkama nějak nevnímám.. ;) Jinak asi jsem exot, ale to investujete tolik do dětskýho oblečení? Jaaaaaj Frugy nádhera! a ta cena ještě větší nádhera :D 🙂 Jako bodynka fakt úžasný, ale za 400,- :( hlavně naše malá nějak přeskočila vel 56, takže spoustu věcí dávám už 62, protože je sice hubeňoučká, ale dlouhá.. 🙂 takže nakupuju jen po bazárcích.. na mmb a tady u nás.. a bodyno za 20,- takže jsem asi taková zmlsaná :D 🙂 ale budu muset asi koupit něco funkčnějšího na ven do šátku ;)

silente
9. čer 2012

@ladida.l - moc děkuji za super plenky! Ty Capri mě velmi mile překvapily, vůbec jsem je dříve nikde nepostřehla a jsou tedy parádní! No a všechny plenky máš tedy v úžasném stavu, těm se ani nedá říkat bazarové! 😅 Díky! 🙂

mahafi
9. čer 2012

Už nevím, kdo se na to ptal 😅 , ale my overálky máme od early days nebo george a sedí krásně i na noční látkovku 🙂. Teď teda už spí jen v bodýčku. jinak já jsem chtěla s ťapkama, aby nemusela mít ponožky a měla nohy v teple.. Tesco jsem měla 56 a 62 a v tý 56 dobrý, ale ta 62 už neseděla.. ☹, takže jsem další velikosti ani nezkoušela..

janakkk
9. čer 2012

@novi
@ladida.l já teda bez ťapek mam dvě a vubec je nepoužívám, musí k tomu mít ponožky a ty mu pořád padají...
Na látkovky parádně sedí Nexty, ty Tesco mám taky, je fakt, že ťapky tahá kdesi půl metru za sebou a teď mi mamka koupila overálek FROG (nevím přesně kde ho sehnala) a ten teda vypadá mega širokej....

janakkk
9. čer 2012

@silente to jsem ráda, že chválíš capri, včera jsem si jedny objednala 😉

janistr
9. čer 2012

@dandelion Taky mám většinu oblečků z bazárků, nebo poděděných (takže buď zadarmo, nebo za pár korun) a pak teda pár nových reprezentativních kousků na "parádu" 🙂.

madlisek
9. čer 2012

@dandelion My jsme měli téměř vše půjčené nebo poděděné, nové jsem koupila právě jen nějaké funkční oblečení do šátku, a pak pár bavlněných kousků v půl roce, kdy se nám dodávka půjčeného o něco zpozdila a nebylo co nosit 🙂 A pokud jde o látkovky, tak jsem kalhotkovým plínám na chuť nepřišla, točíme jen čtvercovky a kapsovky, většinou doma šité, tudíž ani investice do plín není nijak závratná. Ono s těma dětma ještě pořádné výdaje přijdou, tak si říkám, že není třeba to uspěchávat 🙂

tlapicka
9. čer 2012

@rebelie diky za info.
Daji se teda nejake bambusove ctverce doporucit na novosklad? a co tedka jede za svrchnaky na mrnouse na suchac? aby byly univerzalni na malou i velkou plinu? porad IV ? nebo je neco noveho zasadniho na trhu?

Co nove pop inky? mate nekdo? jaou lepsi stare nebo nove?

rebelie
9. čer 2012

@tlapicka No, o jiných bambusových čč vlastně nevím... to jsem sama zvědavá, co kdo doporučí. Svrchňáky bych asi vyzkoušela nové Anavy, jinak IV je klasika (i když na velkou kalhtovku jsou rychle malé).

ladida.l
9. čer 2012

@silente Jsem moc ráda, že jsi spokojená. Oni jsou ty SWB svrchňáky fakt kvalitní, ale ty zelené byly používané fakt fest na dvě děti.
Ještě mi tu jedny svrchňáky zbyly a jedna AIO, kdyby někdo chtěl 🙂

silente
9. čer 2012

@tlapicka - zkusila jsem na malého Nature Bounty a tedy za mě NE. Igelitový pocit bych zkousla, ale v jakém stavu jsou SZ po pár měsících .... škrábou, jsou ohlé růžky ... prostě IV na novoška stále nejlepší.
Z PUL svrchňáků určo BB jako nejvíc nejlepší. Anavy mám fleecové a taky fajn, ale u novoška je dávám jen nakrátko, dost čůráme. A včera mi dorazily SWB Capri a první dojem úžasný, kdyby mi ustřihli cedulku, tvrdím, že jsou to BB 😀
Na větší mi pak vyhovovaly HD a BB.

zlilly
9. čer 2012

já sem u nas nějaký velký problémy s oblečením přes plenky nezaznamenala. ale fakt je, že malej nosil takovou tu miminkovskou klasiku. bodycko + dupačky, později polodupačky nebo punčocháčky. měl opravdu jen velice málo takovýho toho "moderního" fešáckýho oblečení jako sou rifličky atd. připadalo mi to pro dítě nepříjemný. rifle s gumou v pase, plný kapes (proboha, co si do nich to dítě bude dávat!), samej šev. ty by teda na látkovku byly maly, ale my sme je zkrátka nepoužívali.
jinak teda na mrně zásadně kalhoty se šlapkou. ponožky jsou o nervy. overálky vůbec, nenávidím všechny ty patentky. a zapínaní na zádech taky nebrat. nechápu, kdo tak nepraktický věci vymýšlí. hbitě sem je rozdala a prodala, al měla sem z toho úplně výčitky svědomí.
jo a jinak sem na dětský oblečení taky lakomá. za tepláčky na písek tak max 30kč, víc by mi připadalo nemravné. ale zas má funkční prádlo, takže se to nějak vyrovná.

dandelion
9. čer 2012

@silente co jsou BB?

janinek
9. čer 2012

@dandelion Blueberry? To teda u me, ale jeste je nejaka znacka, co mzue byt BB.