Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
11. únor 2010

kackaj: mooc děkuji za supr info o PP duhách, hrozně se mi zalíbíly ty barvičky tak jsem si říkala že je musím asi mít 😀
Sice mě dost točí, jak nám zkrouhli mateřskou - mám o 2500 míň 😠 za 2 měsíce to udělá 5000 🙄 😠 😠 za to mohlo být plínek chjo ☹ ☹ ☹

labutka: já si koupila Qalt Excel - je sice ekologický, ale zase nevím, jestli vhodný pro mimi a do praní přidávám 2lžíce soli na skvrny z DM drogerky a skvrny zázračně mizí. Ani nepředepírám. Nebo když se maloš pokaká - naštěstí 1x denně - tak to hodím do kyblíku s horkou vodou a solí na skvrny a nechám působit. Jde to supr oprat. Ale s dvojčaty si myslím, že je to záhul sám o sobě, že člověk první 2 měsíce ani neví jak se jmenuje, to by
teda měla kámoška můj bezmezný odbiv.

veselazu
11. únor 2010

j.cien: tobě taky teda fandím, mě šla hlava kolem tak první měsíc jsem si říkala co to s náma bydlí za ufonka, kterému vůbec nerozumím, do toho ty plíny, ale nic určitě nelámej přes koleno a začni látkovat, až se zajedete, jinak se z toho můžeš zbláznit 😉

tygrous
11. únor 2010

k tem plinkam v porodnici: u nas byly k dispozici erarni jednorazovky i latkovky 😉 Ty latkovky jsem davala na pokoji (kde jsme byly 3) jako jedina 😅 Ale obecne nam doporucili pouzivat prave ty prvni dny latkovky, ze na nich je lip videt, kdy dite cura (hlavne kdy se vycura uplne porpve) a to jsme museli zapisovat...

veselazu
11. únor 2010

tygrous: dobrá jsi, já jsem sice byla teoreticky a výbavou připravená 2 měsíce před porodem, ale v porodnici bych to asi nezvládla. Tam to bylo něco na moje nervy - pořád nějaká vizita - vybalit děti, zabalit děti, přebalit děti pfuuu jela jsem z tama úplně vyfluslá a nevyspaná. Kdybych ještě měla na Davčovi dělat ty svoje první pokusy s novoskladem ... vidíš, já vlastně ani ze začátku nepočítala s používáním kalhotovek, to by asi šlo líp

veselazu
11. únor 2010

jé, ještě jsem ti nahlídla do albíčka, máte taky ten nejhezčí kočárek na světě? my taky 😀 😀 😀

kackaj
11. únor 2010

Máme ten samej 😀 To je snad osud 😉

veselazu
11. únor 2010

myslíš že je nějaká nevysvětlitelná souvislost mezi Veranem a potřebou látkovat??? 😲 😲 😀 😀

kackaj
11. únor 2010

No jasnééé, já tam vidím hlavně tu úsporu peněz v obou aspektech 😉 Nejsem chudá, ale nejsem ani tak bohatá, abych vyhazovala za drahé věci, no né? Děti z kočáru vyrostou, v roce a půl už se nemusí chtít vozit a i kdyby chtěly, tak verano v pohodě poslouží třeba do 5ti let. Ale i kdybychom ho nepoužívali dlouho, tak mě nebudou mrzet vyhozené peníze. Což? 😎

veselazu
11. únor 2010

tak to je přesné, mě bylo líto "vyhodit" za kočárek 25000, když člověk potřebuje tolik věcí. Taky do těch plínek se musí něco zainvestovat, tož to by bylo aby správná hospodyňka nějakou tu korunku rodině 😀 nepošetřila né?

kackaj
11. únor 2010

I když s úsporou peněz v případě látkovek si nejsem tak jistá🙂 Já bych totiž pořád nakupovala nějaké další nové krásné kousky. Ale v poslední době jsem toho hodně vyzkoušela a hodně mi toho nevyhovovalo, takže jsem opravdu nejspokojenější s těma popo duhovýma, BG organic a Gro baby AiO. Bambusky BBH - jak říkám, na dlouho to asi s nima nebude, ten střih se mi nezdá do odplenění, BBH AiO je dost velká, tak pro nás tak na noc (kdyby někdo moc chtěl, tak i prodám - zelenou za 300Kč). A pak máme bumhugger (S,L- taky klíďo prodám za 200kč dejme tomu?), dobrý, ale ne favorit, BG flip ani nerozbaluju, páč vycpávání není pro mě a tím jsem asi skončila, víc toho už nemám a nechci🙂 Asi až do té doby, dokud nepřijde zas někdo s něčím novým🙂 😀

tygrous
11. únor 2010

Tak to je dobry s tim veranem 😀
Jinak ja jsem s nim max.spokojena, akorat trochu bojuju ve vytahu, nez tam pozaviram vsechny dvere a vykroutim kocar na vsechny strany, aby to vubec slo zavrit 😠

Jinak ja v porodce zadny novosklad neskladala-proste jednu plinu slozit napric do trojuhelniku, na to druhou na osminy a dite do toho zabalit. Pod nim byl ctverec igelitu...takhle mi to ukazala sestricka a ja s tim vystacila cele 3 dny 😉
A ctvercovky jsem pouzivala cele sestinedeli a ted pomalu zacinam testovat kalhotovky a furt to tady studuju, ktere muzou byt tak nejlepsi 😀

Jo, a veselazu, me materskou zkrouhli o 4000,-, to by tech plinek bylo jeste vic 😠

noone
11. únor 2010

holky prosim co mate bum genius, jake je slozeni??? ted se pta jedna tady na slovinsky diskuzi, ze ji dorazily BG a slozeni vnejsi vrstva 100% poliester, to chapu. vnitrni ale taky, to uz je mi trochu divny... a vkladacka 80% polyester a 20% polyamid??
na ceskem netu jsem nasla tohle, coz potvrzuje co pise ta holka:
Vysoce absorbční. Složení vnější vrtsvy polyesterová pletenina s PUL zátěrem. Vnitřní vrstva polyester. Vkládací vložka mikrofroté.
to tam neni zadna bavlna, nic???

raady
11. únor 2010

labutka, mám známou a ta látkuje s dvojčaty. Tedy ona látkuje ne tak z ekologického přesvědčení nebo zdravotního hlediska, ale z finančních důvodů. Je pravda, že sem tam, jim dává papírovou plenu, ale velmi málo. Používá pouze čč narovno a na to PUL kalhotky. Má kluka a holčičku, teď jim je rok a 8 měsíců. Jo a chodí na půl úvazku do práce. Tedy ta kamarádka, ne děti. 🙂

Holky, nemáte někdo nevyužité 2 zavazovací Disany? Hodily by se mi. Díky.

veselazu
11. únor 2010

Ty BG Organic asi docela dlouho schnou ne? nebo je tam ta vložka nějak oddělitelná? Já mám zakoupené 2 BG AIO z druhé ruky, ale jsou mi zatím nanic, je to velikost L takže pro nás mooc velké. A u nich je ta vložka přišitá, tak jsem si říkala, že musí dlouho schnout.

veselazu
11. únor 2010

tygrous: 4000? tos musela teda zlobit 😀 😀

raady: já jich mám i víc, klidně poskytnu a za "hubičku" 🙂

kackaj
11. únor 2010

No AiO prej dlouho schnou a organic v létě asi taky nebude na schnutí nic moc. Teď u topení se to dá, ale až bude jarní nebo podzimní počasí, kdy nejsou vedra, ani se netopí, tak nevim nevim. Já jsem si po vzoru Andnov odpárala z jedné strany vkládačku, aby to lépe schlo, tak o něco lepší. Ale i tak je mám ráda 🙂

raady
11. únor 2010

noone, BG jsem měla jen kapsovky. To složení odpovídá. Ta plenka je opravdu celá umělá. Přesto jsem ji měla moc ráda. Barče materiál kupodivu nevadil. Vadily jí gumičky kolem nožiček. Je opravdu hodně savá.

raady
11. únor 2010

Zuzko, IP 🙂

kackaj
11. únor 2010

A co se verana ve vytahu tyce-myslim, ze prave je z tech skladnejsich. Diky za ty kolecka v predu,to se clovek lehce vytoci a smota tam, kde by se s normal ctyrkolkou jen tezko zapasilo.
BumGenius aio i kapsovky asi jsou takto umělé a akorát ta organic je celá bavlna (vršek samozřejmě pul). Ale myslím, že jsou to všechno hooodně kvalitní plenky.

tygrous
11. únor 2010

kackaj: ad verano: no prave, se ctyrkolkou bych se mozna do toho vytahu nevesla vubec 😅

noone
11. únor 2010

no tak to se mam asi jeste co ucit, ja myslela ze vsechny tyhle moderni latkovy pliny jsou sama bio bavlna a bambus 🙂

beruskanula
11. únor 2010

ahojík....
právě jsem si na netu prohlídla plenky 🙂 ... myslíte, že je dobré mít všechny jednovelikostní nebo to nakombinovat? a kolik tak kusů do výbavy doporučujete? 🙂 .... 🙂 zatím máme dvě closeparents 🙂

raady
11. únor 2010

beruskanula, pro začátek bych ti doporučovala klasické bavlněné čtverce 😉 .Třeba Kiko lux. Kalhotovek jen pár kousků, spíše na vyzkoušení. Určitě nakombinovat jednovelikostní a vícevelikostní. Nám třeba jednovelikostní vůbec neseděly. Ale je to individuální. Někdo koupí rovnou sadu jednovelikostních a vyhovují mu. Je lepší pomalejší rozjezd. Látkování většinou pohltí 😀 ..... látkující maminky i peněženky.

kackaj
11. únor 2010

Beruskanula, tak to máte hodně plenek do začátku🙂 Já mám od začátku jednovelikostní popo one size biobavlna 22ks (+ asi 4ks jiných na zkoušku jsem měla, ale prodala) a stačilo mi to, prala jsem ze začátku každý den, tak se to stihlo točit a do zálohy jsem vždy měla jeden balík jednorázovek alana z DM drogerie. Teď už mám teda i nějaké aio plenky, tak to střídám a i kdybych neměla, můžu prát každý druhý den. Takže počítá se cca 12ks plenek na den u novorozeněte, tak základní výbava je 24ks ať už vícevelikostních (24ks jedné velikosti - tím se to prodraží), nebo jednovelikostních, nebo čč + do nich teda i nějaké vkládačky. Co ti ten můj výklad řekl??? Já jsem z něj sama zmatená 😀

noone
11. únor 2010

kackaj, hezky vyklad 😀
beruskanula, jak pisou holky... hlavne bacha na penezenku 😀. pokud chces usetrit, tak na zacatek ctverce a casem jednovelikostni kalhotkovy 😉
jinak casem ti bude stacit na den tak cca 6-7 plin, takze 18-20, ale na zacatek musis pridat, abys stihala prat a susit 🙂

beruskanula
11. únor 2010

raady a kacko díky 🙂
jj,klasický čtvrecové pleny budeme pořizovat 🙂 , to určo... 🙂 jsem si tak tipla, že bych měla mít okolo 30 plen... každopádně chci vyzkoušet různé zančky, a pak se uvidí 🙂 zatím jsem rozhodnutá asi pro AIO, zdá se mi to praktické 🙂

maly_prcek
11. únor 2010

J.cien:
Já jsem měla 20 ks čč (vícegramážní, 160g/m2) + 20 ks ikea ručníčků + dvoje PULky a jedny flísáčky (super na noc).
Přebalovala jsem co cca co 3-4h (před kojo) - malý pěkně zvarací, takže přebalovat mezitím znamená min. třikrát si ho převlíknout 🙂 Prala jsem co 3 dny...
Na noc jsem zezačátku jela jednorázovky, než dorost do BBH bambus a přestal kadit v noci.
Za nás hlasuju pro PULky Thirsties, IV soft nebyly špatné,Thirstiesky ale líp sedí kolem nožiček. Pak jsme už jeli ve vlně, cca od 3m.

Já taky přebaluju co 3-4h... 🤐 🙂 (Takže mám cca 14 plín + AIO + noční + čč záloha. Peru co 3 dny.)
Něco chytnem do nočňajze (pokud nemá den jako dnes, kdy mi ten nočník naprosto sabotuje a čurá zásadně na podložku) 🙄) , kakáme 1x denně a většinou to taky chytám... Pán se klidně vyčůrá i 3x během půl hodiny, on si s tím moc hlavu neláme... Když jdem na deku na bříško hrát si, tak jsem jen v čč nebo naholo...

Může se dávat ocet na bambus, že jo?! Já to tam dávám... Nesmí se kys. citrónová, ne? Nepleťte mě... 🙂

My mažem mandlovým olejíčkem (Saloos) a pak mám Bepanthen, Kalciovku, lanolín, Sudocream a Rybilku a to střídám (byly to většinou vzorečky nebo to máme společné - já na prsa, malý na prcku) a mažu cca 2x denně (ráno a na noc). Za nás hlasuju pro Rybilku a Bepanthen.

maly_prcek
11. únor 2010

beruskanula: na první 3 měsíce to byl víceméně novosklad z čč + ikea ručníček + PUL, kalhotkovky mám všechny jednovelikostní, ale sedět nám pořádně začaly až kolem těch 4kg. Na to non-stop kakání jsou fakt nejlepší čč...
Vícevelikostní z fin. důvodů néé.

Teď na léto bych se nebála mít těch čč i míň (pokud v nich pak nechcete jet dál)... Venku na sluníčku to bude za hoďku suché.

Pro mě je teda látkování jistá forma psychoterapie 😀 Když už mě to všechno fakt s***, tak si jdu zapřebalovat...a při pohledu na mé krásné barevné plínečky je svět hned veselejší 😀 😀 😀
To s jednorázovkama nemáš 🙂

majdula
11. únor 2010

Cau plinkarky,

dejte mi prosim tip na nejake dobre vlnacky, co se vam osvedcily na mensiho prcka (cca 6 kg aktualne)?

Od narozeni jsme pouzivali Loviky crepe, ktere byly paradni, ale uz jsme z nich vyrostli. Ted to flikujeme ruznejma AIO, PULky nemam moc rada, jeste tu mam Babyidea vlnacky s motejlem, ale ty jsou zatim trosku velky...

Proste chci vyrazit do Brany a neco koupit, tak prosim o vase zkusenosti 🙂 A taky at jsou slusive 😉

maly_prcek
11. únor 2010

Já mám Lovíky crepe M (měli jsme je od ani ne 6kg) a super... A natahovací Anavy a ty jsou ještě lepší, ale nevím, jak to teď bude s šitím... 🙂