Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marcelkad
1. únor 2010

já bych naopak ten ocet z praní vyloučila. U nás právě ocet byl docela alergenní. Místo excelu per v batoleti. Zkus to jednu věc po druhé vylučovat ať zjistíš, co to dělá. Flees bych vyzkoušela, až bude malej v pořádku. My měli na úplném začátku látkování problém se všemi materiály krom bavlny. Takže i s bambusem, konopím. Vkládačky jsem dávala dovnitř do čč, aby na zadečku byla jen bavlna.

joohana
1. únor 2010

Kkattkka: Máme plíny na ven všechny Bitti d´lish SIO, dvě tři hoďky vydrží, dýl ne. Já je mám ráda, ale-do konce látkování nám na 99% nevydrží, jsou střihem malé. Na mimi bych určitě koupila M, ale budou ti protýkat kolem nožek hovínka-ona ta gumička není moc fest a nálož vaječiny to neudrží ani kolem nožek, ani na zádech.

Teď když už je malá na příkrmech tak super, občas protečou kolem nožek, ale tak cca 1x měsíčně.
Být tebou koupím je, ale až ve vel. L (dá se nosit od 6kg)-ty budou prckovi dlouho a už bude skoro na příkrmech, takže bude naděje že bobky budou houstnout 🙂
Nicméně kdybys trvala na IB od miminka, mám tu jedny růžové v M 😎

kkattkka
1. únor 2010

joohano, dik za radu. Priznam se, ze teprve chystam vybavicku a kdyz uz si neco naplanuju podle hodnoceni na brane a toho, co jsem vycetla, tak se tu dozvim, ze to je spatne. Takze fakt nevim. Ted jsem dostala tip na nakup v anglii, tak to procitam, mam i moznost dovezeni, ale kdybych uz tak konecne vedela co mam vlastne chtit ☹ Nejvetsi strach mam asi z toho prvniho pul roka.

K.

joohana
1. únor 2010

Kkattkka-první půlrok holky zvládají s novoskladem, já koupila BL bambusky a byla jsem spokojená, ale byla to celkem drahá sranda na těch pár měsíců, malá ze všeho fakt vyrostla v půl roce.

evicka7
1. únor 2010

Kkattkko, my máme IB Lka asi tak od 6 kg a máme je rádi, jen mi jedna aio šustí, takže asi začne brzy protékat, ale když se ti to stane, tak to snad jde reklamovat

evicka7
1. únor 2010

Kkattkko a ještě na hodnocení moc nespoléhej, protože ti každý řekne něco jiného, nejlepší je to někde okouknout na živo nebo kupovat kousek po kousku a zkoušet

kkattkka
1. únor 2010

Takze myslíte, ze kdyz koupim nejake bile pleny od kikka a ty vrstvene od popoliny, ze by to na pul rok mohlo stacit? Na to uz jen svrcchnacky? Mam uz i zinky a deku z ikei, tak to by tam slo taky pouzit? Treba na noc?

Jedna z uvazovanych variant byla bila plenka, zavazovacka a svrchni kalhotky. Je to mozne? Je neco lepsiho?

K.

erinka83
2. únor 2010

Budem mít econappi a Blueberry minki, jsem fakt závislá 😀

zmuzle
2. únor 2010

Kkattkko, ja davam cc na draka doted. Na doma jen to, vycpany Ikea rucnikama, vv ci bambus. vkladackama. Za zacatku jsem vycpavala jeste zinkou z Ikeii a nebo jinou cc. Na ven AIO a pak mam nejake kalhotovky, kterym jsme zkousenim prisli na chut. Rozhodne nenakup niceho hned vic, i kdzy ti nekdo rekne, ze se mu plinky osvedcily. Ja takhle koupila BL bambusky a musela prodat, maleho tlacily ty gumicky. Zato Popoliny one size biobavlna se nam osvedcily. IB mu protekly i jen pri curani, tak jsem je taky poslala dal. Kazde ditko je jine. 😉

Zavazovacku jsem davala chvili v lete s vlnenym obdelnikem, bez svrchnaku. Aby to dychalo. Jinak to podle mne ztraci ten vyznam, kdyz na to das svrchnaky. Ale pak to protekalo a ted bych to na nej uz neuvazala.

erinka83
2. únor 2010

kkattkko, já dávám malé na noc bambusový prefold do zavazovačky a na to natahovací Disany, mám takový pocit, že by na tu zavazovačku PUL ani nešly pořádně napasovat, ale nezkoušela jsem to...

tymothy
2. únor 2010

Katko, mě se na malá miminko stejně nejvíc osvědčil novosklad - vázala jsem ho asi do 3 měsíce, pak už mi z něj M. vyrostla.Ale koupila jsem čč 80*80 a z těch ten novosklad motáme ještě dnes. S vázáním na draka jsem se nějak nezkamarádila....
Vícevrstevné plenky nemám a ani mi nechybí, asi proto, že jsem je nikdy neměla v ruce. 🙂 Vycpávám obdélníčkama ušitýma z froté ručníku (Ikeu máme trochu z ruky a jet tam kvůli malým ručníčkům se nevyplatí)
Od toho 3. měsíce jsem začala používat i vázačky od Disany (jsou daleko příjemnější než od Baby Idey - ty jsou spíš až na větší děti). U nich je dobré, že tu řídkou stoličku opravdu udrží, a nemusíš nic vymívat ze svrchňáků. Takže co se týče těch zavazovaček, mě se osvědčily a doporučuju. 😉 Zároveň s těma Disanama jsem začala používat i Haipy Daipy Pastelky a dnes jsou to naše nejoblíbenější plenky.

Jinak mám zkušenost, že u plenek platí: Co oči nevidí, to srdce nebolí. 😀 Takže pokud nebudeš bloumat po internetových obchodech s plínkama, tak ti obyčejné čtvercovky vydrží celé plenkovací období.

tymothy
2. únor 2010

Jo a na tu zavazovačku klidně používám i PUL.Ty natahovací vlňáčky jsou samozřejmě lepší, ale dají se použít i PULky, pokud ti teda nevadí, že ti nahoře na bříšku ty plínky trfochu čouhají. My přebalujeme docela často, takže nám stejně nestihnou navlhnout až nahoru.

duzame
2. únor 2010

Ahoj Holky,
právě odzkoušeno, pokud si chcete objednat Loveybums a chcete je rychle a barvu jakou chcete, tak se daji objednat tady:
http://www.loveybums.com/index.php
trvalo jim to týden od objednávky po doručení, bez cla.
Původně jsem si je objednala na Bráně, ale pak mi paní volala, že je nemají a jestli vydržím 2 měsíce čekat. To se mi nechtělo 😉
Jen se to musí zaplatit kartou.

olina.s
2. únor 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat, jestli máte zkušenosti s léčivou vlnou - našla jsem, že psala něco terezita, ale ráda bych věděla, jestli třeba i vy ostatní.

terezita
2. únor 2010

teda co oni jeste nevymysli.. zrovna jim tam koukam na stranky a delaji vlnene SIO.. 😀 😀

terezita
2. únor 2010

jojo psala jsem.. 😀 😀
poradily mi to tu holky v lete.. em. mela chuderka uplne rudou mokvajici prdku a krasne to fungovalo. a zbavily jsme se toho za den.

kkattkka
2. únor 2010

Holky, dekuju za rady. Jeste to budu prochazet. Asi se pripravim na bile plenky a pak postupne neco sem tam vyzkousim a pripadne najedu na to, co bude miminu vyhovovat. To je asi zkusenost, kterou mohu prevzit.

Jeste jsem narazila pri brouzdani treba na tohle: http://cgi.ebay.com/25-Rainbow-BB-Cloth-Diapers...

Jenze nevim, jestli jsme to spravne pochopila...

erinka83
2. únor 2010

ale ta vlna se dá použít jen 2-3x, ne? Já mám doma buretové hedvábí, ale to nemám pocit, že by kdoví jak fungovalo...

zlatouch
2. únor 2010

kkattkka - k tomu ebay, koupila jsem tam podobné kapsovky, na suchý zip, se stejnými vkládačkami, vyšla mě jedna cca na 150Kč, takže dobrý. Ale kvalita teda není nijak ohromujícíc, vyrábějí se v číně, mě se některé ty suché zipy začaly párat a tak. A vkládačky jsem prodala, teď tam dávám vv nebo čc a slouží líp. Na cesty bezva, s čc bezkonkurečně rychle schne.
Ale bacha na poštovný, máš to v Australských dolarech, kdyby to šlo z AU, bude dražší poštovný než z USA. Předpokládám, že je najdeš i u jiného prodejce v USA.

zlatouch
2. únor 2010

tak koukám, že do CR stejně neposílají

Shipping to: Australia, United States, United Kingdom, Japan, Canada, Germany, Hong Kong, New Zealand

Ale posílají rovnou z Cíny, tak ta Austrálie by nevadila...Ale urco najdes nekoho, kdo je posila do CR.

kkattkka
2. únor 2010

zlatouch - ja na ne jen narazila, konkretniho prodejce budu pripadne hledat az se rozhodnu, jak to vlastne budu provozovat. Ted mi slo jen o to, zda ma nekdo, treba ty 🙂, zkusenost s takovyma plenkama. Protoze reference mi precte bracha az prijede. Zase tak dobre s aj na tom nejsem 🙂

zlatouch
2. únor 2010

kkattkka, tak to jo, chtela jsem delat chytrou 😀 Ale naky zkusenosti jsem Ti napsala, z atu cenu to jde, nesmis cekat zazraky 😉 Jeste me k tomu napada, ze mi zezacatku docela vadilo, ze se nemuzou prat na 60 (jenom vkladacka), takze nakonec jsem bud musela cekat na pracku s obleckama nebo premachnou v ruce (ten fleece se pere dobre)

kkattkka
2. únor 2010

Takze kdyz shrnu Tvoje zkusenosti, mela bych vybiret fleece, na patentky a vkladacka je fuk 🙂 Ja mam taky ikeu z ruky, ale kolega jezdi kolem ni domu, tak mi tam sem tam nakoupi. Ted je Irma v akci.

Budu rada, kdyz najdu nejakou variantu pouziti za rozumnou cenu, porotoze uz vidim manzela, jak bali do bilych plenek, kdyz mu tu uz pul roku davam prednasku, jak je to pohodlny, protoze to jsou normalni kalhotkovy plenky 😀

romankav
2. únor 2010

kkattkka: já bych takovéhle "no name" pleny určitě nekoupila. Jestli ti jde o cenu, tak si myslím, že podobně poslouží levnější a v ČR testované bavlněné pleny. Bála bych se obsahu olova v barvách, kterými se barví látky v Číně.. (není barva jako barva a některé jsou levnější, ale toxické). Osobně jsem viděla šíleně opruzenou holčičku, co její maminka tahle taky "výhodně" nakoupila plenky (a pak je i vyhodila). Občas se podobné pleny objeví na mimibazaru.. ale opět, do plen, které nejsou testované na zdravotní nezávadnost bych nešla.. 😖

kkattkka
2. únor 2010

Romankav: dik, na to jsem nepomyslela. Ale mezi tim jsem nasla plenky, ktere se prodavaji i na brane a tak predpokladam, ze ty budou v poradku. Jsem rada, ze jsem to zacala zjistovat s predstihem.

kubinkov
2. únor 2010

Ty plenky z e-bay mi nějak připomínají AIO plenky Sketch. Ty mají nevalnou pověst a záhadný původ. Podobají se plenkám Coolbaby, které zmizely z MMB a nahradily je Sketch. Tak nevím. 😨
Já můžu doporučit AIO BBH a GroBaby.

ijo
2. únor 2010

tak mi přišly moje nové econappi, až je prubneme, tak poreferujeme

erinka83
3. únor 2010

já už chci taky econappi 🙂 Nám by měly dorazit dnes 😵 Včera jsem znovu navlíkla Barču do Grobaby, když se nehýbe, tak to jde, ale když jí roztáhnu nohu, tak jí to vůbec netěsní, kdyby byla nějaká nadílka, tak nevím, nevím ☹

veselazu
3. únor 2010

holky poradíte mi některá? já jsem totálně nepoznamenaná co se šití týče, chtěla bych koupit tu deku, jak
jste o ní mluvili Irmu a vyrobit flees separačky. Poradíte jak? to prostě nastříhám na požadovanou velikost - mimochodem jak velké je máte vy? a pak to musím nějak obšít? nebo nee? 😅
děkuji předem za radu
Zuzka

raady
3. únor 2010

ahoj,
veselazu, šití není můj koníček. Irmu jsem koupila, vyprala a nastříhala na obdelníky zhruba 35x12 cm. Neobšila. Fungují skvěle, jen jsou trochu oprané, ale to mi neva. 😉