Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
2. lis 2012

@janinek jani nám to paradoxně zmizelo v látkovce.. zkus jí dát látku a nedávat svchňáky.. malá to má hezčí.. akorád mi teď trošku červená z pulek.. :/

luciesofi
2. lis 2012

@janinek Magdi to má naštěstí mimo nejvíc namáhanou oblast, takže to začíná vypadat lépe.. Jakoby to seschlo, mažu Canestenem.. V noci jsem začala střídat papír a látku, teď má čč narovno... Už mě ty papírovky dost štvou ☹ Vůbec mě to přebalování nebaví.. 😒

luciesofi
2. lis 2012

@dandelion O důvod víc koupit další flísáky! 😉
To je dobře, Eli, že už je to lepší!!! A v látce! 🙂

janinek
2. lis 2012

@dandelion @luciesofi Tak super, ze to mate lepsi. Maji / mely to i na nozickach tam kolem plinky? Leus, kdyz je na prebalovaku, nevypada to tak spatne, ale jak ji drzim nad umyvadlem a ma tu kuzi shrnutou, tak je to desne videt, jak je to opupinkovane zase. Pritom vcera uz to vypadalo lepe. me ty papirovky take neba.

luciesofi
2. lis 2012

@janinek Magdi to má jen na podbřišku, marně přemýšlím, proč se jí to udělalo právě tam.. 😨 Snad to bude brzy pryč, třeba by vážně pomohla ta látka.. já se snažím mít Magdi co nejvíc rozbalenou, ale taky to pořád nejde...☹

aemmi
2. lis 2012

@janinek no u nás střídavě, ted lepší, včera po ránu taky dobrý, pak zase horší, lepší 😅 ted je v jednorázovce, jedeme pryč, tak už nechci špinit látkovky, at nám tu nezatuchnou, když tu nebudeme, zatím mažu střídavě imazol a sudocrem a musím se stavit v lékárně...
Mimochodem máme poprvé Pampersky (nedostala jsem se do DM a Babylove nám minule stejně nějak protékaly) a je mi blivno z toho hnoje, co se v tom udělá, když se dítě počůrá, nejradši bych přebalovala co hodinu 😠

mmiirrkkaa
2. lis 2012

@bamboolik Dneska dorazila noční plenka + 2 batolecí vkládačky, tak už se těším, až je vyperu a použiju. Jinak mám na tebe 2 otázky.
1/ Je jedno, jak tu plenku poskládám nebo i sklad má vliv na savost (každá strana je jiná, tak abych něco neudělala špatně 🙂
2/ Může si k plence došít protizip, aniž bych ji nějak neznehodnotila. Mám strach, aby se mi nezanesly sucháče, tak že bych to pošašila takto.
Díky moc!

briuska
2. lis 2012

@maja.xx díky za rady a typy 🙂 snad je pokořím, nemá mi kdo uplést 😒

pampeliska1
2. lis 2012

@briuska mě pletla mamka z té, co posílala @maja.xx , ale mě se zdá, že trošku koušou..To je ta Timmy. Pak mi ještě teď plete "longies" z té Merino na vlňáčky http://www.zlaticko.cz/index.php?page=detail&ko... ta mi připadá levnější. Já nemám teda přímo tuto, ale stejnou Merino od stejného výrobce, nevím, jestli je v tom nějaký rozdíl. Na štítku nebylo napsané "na vlňáčky" 🙂) http://www.pletaciprize.cz/www-pleteni-cz-eshop...

@dandelion vlňáčky jsi ještě nezkoušela, kdy vám PUL vadí?

dandelion
2. lis 2012

@pampeliska1 vlňáčky má na noc.. na den máme fleesáče, ale teď jsou špinavý..

betysek
2. lis 2012

Jak poznám, jestli je potřeba vlňáčky po vyprání znovu impregnovat? Nebo impregnujete po každém praní. Zákon schválnosti poslední dobou funguje dokonale.... Jak dostane Julča vlňáčky na noc, tak je pokadí. V noci většinou moc nekadí, ale jak dostane vlňáčky, tak si můžu být jistá, že hodí takovou dávku, že to odnesou i vlňáky.....

briuska
2. lis 2012

@pampeliska1 díky za radu, bohužel mi nejde otevřít ten odkaz na zaltíčko, mohla bys mi to sem dát ještě jednou nebo napsat název abych si to tam našla? děkuji. ...a tu přízi barvíš? nebo používáš vlňáčky z bílé příze?já bych raději tmavé, když by byly pokakané... 😉

pampeliska1
2. lis 2012

@briuska na tom zlatíčku jsou to ty v posledním řádku vlevo - Příze merino na vlňáčky. Já to nebarvím, ono to není úplně bílé, je to taková přírodní barva. Pak jsem ještě viděla na fleru už barvené vlny http://www.fler.cz/zbozi?ucat=49007 ale nemám s tím zkušenost.

littlemousecz
2. lis 2012

Ahoj holky, tak mi dneska dorazily flísáky tots bots vel. 1. Ale jsou teda horzně obrovský. Nevíte, kde by se dala sehnat vel.0? Nebo poradíte nějakou jinou značku, co by byly menší?

mmiirrkkaa
2. lis 2012

@betysek Já impergnuji po každém praní.

ivuska.h
2. lis 2012

@pampeliska1 Ty děsně koušou, mám z toho vlňáky a Ondra to odmítl nosit :(

helulela
2. lis 2012

@betysek radši impregnuju po každém praní, bez jsem to ještě nezkoušela
@littlemousecz mám vyzkoušené jen Anavy, ale co třeba HD?

littlemousecz
2. lis 2012

@helulela HD jsem chtěla, ale někdo mi tu psal, že protíkají, tak nevím

helulela
2. lis 2012

@littlemousecz jestli to netvrdí všichni,co je kdy zkusili, tak bych je nezatracovala. Každé flísáky někomu protékají 😉

briuska
2. lis 2012

@ivuska.h myslíš že koušou ty, co popisuje pampliška? ta příze merino na zlatíčku? já pořád nevím co koupit na to pletení 😒 . Dnes jsem se byla podívat v galanterii a za 1 klubko Merino (53% merino, 47% polyakryl) chtěli 117 Kč...uch, to je drahota. Nakoupím určitě přes Internet, ale nevyznám se v těch vlnách a nevím pořád kterou koupit i přes vaše rady. někdo úíše jehněčí vlnu, někdo merino přízi 😕 ??

briuska
2. lis 2012

teď jsem našla na netu že holky pletou i z tohoto: http://www.vlnap.cz/DetailZbozi.aspx?pID=40 ...máte někdo prosím zkušenost? díky

cervena_vila
2. lis 2012

@briuska na zlaticko.cz má většina přízí napsáno, jestli kouše.

ivuska.h
2. lis 2012

@briuska Nene, ty od Desconhecidy z Fleru, ona si to barví, ale nevím, jakou přízi používá jako ten základ...

tynkat
2. lis 2012

Mohla bych vás požádat o radu s impregnací vlněných svrchních kalhotek? Je možné nechat je v impregnaci celou noc? Na lahvičce píšou na chvíli a někde jsem četla na 4-6 hodin.. Někde se zase uvádí na celou noc.. Je nutné pak vlňáky vymáchat v čisté vodě nebo rovnou dát uschnout po vyjmutí z lanol. lázně? Kolikrát je potřeba nalanolinovat nové?
Předem moc děkuji za rady!

janakkk
2. lis 2012

@tynkat nechávám v lanolinu celou noc, po vyjmutí z lázně vymačkám do ručníku a dám sušit ve vodorovné poloze na ručníku, během sušení občas otočím, občas převrátím naruby, po 3 impregnacích by měli držet dobře, si myslím.

svha
2. lis 2012

Já jsem nové naložila do lázně pěkně přes noc a po uschnutí používala, než začali častěji prosakovat. Pak jsem je dala do přípravku na praní vlny, promáchala, nechala přes noc namočený (je v tom také lanolin), druhý den přendala do lanolinové lázně, zase přes noc, nechala uschnout a vesele používala dál. Dcera mi nijak nereagovala, takže mě ani nenapadlo propírat v čisté vodě. Chce to zkusit, jak bude prcek spokojený. Jelikož je procedura schnutí někdy delší, hlavně teď přes zimu, mám svrchňáků vícero, nejen vlněných 😉

madlisek
2. lis 2012

@tynkat Nechávám přes noc, ráno jemně vymačkám přebytečnou vodu a položím na ručník uschnout 🙂

tynkat
2. lis 2012

@janakkk @svha @madlisek Moc děkuji za rady! Ještě mám jeden malý dotázek.. 🙂 Chystám se pro novorozené miminko prát čč na 95°C, ale chtěla jsem na noc používat bambusové kalhotkové kvůli lepší savosti.. Na plenkách je doporučená teplota praní 40°C - bude to pro novorozeně stačit?

cervena_vila
2. lis 2012

@tynkat Já myslím, že tyhle "hygienické zásady" jsou překonané už od doby, co se k dětem nechodí s rouškou přes ústa 😉
Stejně nemáš doma sterilní prostředí, takže je jedno na kolik pereš. Možná po těch 40 budou zůstávat fleky.. Já je občas vezmu na 60 bez ohledu na cedulky, někdy je to potřeba.

helulela
2. lis 2012

@tynkat na kterých plínách je 40 st.? Já peru pořád všechno na 60 st., u prvního jsem v šestinedělí žehlila, u druhého jsem žehlila už jen čč. Asi dvakrát za celou naši plenkovací kariéru jsem prala na 90 st. všechno, nepokakané PULky a kapsovky dávám na 40 st.