Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
27. únor 2013

@cajomilka v tom je právě úskalí AIO, tam ta životnost prostě kratší je. Pokud se AIO používají a točí na 60, tak prostě nemůžeš čekat že ti vydrží 4 roky plenkování. Je to ale fakt kus od kusu, já některé PULky po starším vyhodila, jiné drží jak nové (stejné značky).
@janinek pokud jsou PUL úplně nepoužité, tak by to vydržet mělo, ale víš jak, bavlna/bambus to není, prostě ta životnost je jinde.

bamboolik
27. únor 2013

Ahoj všem 🙂
ráda bych Vás opět pozvala na veletrh, tentokrát do Brna na Prodítě od 7. - 10.3.2013. Najdete u nás nejen naše plenky, ale také bambusové oblečení a přírodní kosmetiku Atok.
A to bychom nebyli my, abychom pro Vás neměli taky soutěž o vstupenku 😉
Více info na našich stránkách.

janinek
27. únor 2013

@svha diky

U Hanky je vse BB, SWB znacka konci a bude se vse jmenovat BB. Moje BB vkladacka ta kratka je nesesita. Takze skladam na pul. A ta dlouha je na trikrat tak nejak. Ja nam ty kapslice 4, ale jen 1 starou s bmb vkladackami. Ostatni mikrovlakno. Econappi vezmu. U nas ji maji jen najednom miste. Jen nevim, zda koupit hned ci cekat na real nappy weel, ale ten je az za mesic a pul. A cely unor jsem nekoupila zadnou plinecku. K tomu ty usetrene penize z veletrhu, na ktery jsem nesla. A jeste mi amazon dluzi dve libry, ze mi nemel uctovat dan na simplexce. Tak to se muzu rozsoupnout.

janinek
27. únor 2013

@bamboolik Tak ted jsem uplne nalomena, ale asi si je necham a uvidim, ja ty mini plinky prodala ci prodam, nechavam si jen bambusove LL. Tak treba si to tu za par elt jest epovime vse.

Preji hodne uspechu na veletrhu, spatne mesto a jeste horsi datum 🙂

kikimaruska
28. únor 2013

Maminky co používáte čč, jaký sklad pro novorozenečka z klasických čč? Našla sem tu odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=qW4SkaXoW3k

a zkouším na plyšákovi....novosklad se mi nějak nedaří, anebo se mi spíš zdá, že mám malou plenku (mám 70x70 cm)? Lépe mi jde na draka...je vhodné i pro novorozenečka skládat na draka? Jinak jsem zkoušela sklady i s vv (popoliny) a to mi nejde vůbec, zdají se mi strašně maličkaté po složení a tuhé na tyto sklady....to spíš pak jen asi narovno...?

andelka
28. únor 2013

@kikimaruska vv pokud nejsou elastické, tak narovno. Na novorozence by měly 70x70 v pohodě stačit na novosklad, nám stačily do 6měsíců a to jsem neměla žádné hubeňoury. Pořádně utáhnutý novosklad kolem nožek, drří vaječinu celkem slušně.

tynkat
28. únor 2013

@bamboolik Ahoj.. Chtěla bych si na noc koupit nějaké vaše noční plenky. Poraď mi, prosím, co pořídit do nich na vycpání? Rovnou vkládací batolecí? Dají se třeba použít i na připnutí k vnitřní pleně? Mám doma vaše PULky a k nim 3 vnitřní plenky s krátkou vkládací? Tak bych asi rovnou vzala ty batolecí, přestože malému je teprve 6 týdnů.. Je to docela učůránek.. 🙂 Co myslíš? A pak váhám mezi patentky a sucháči.. Ale to asi každému vyhovuje něco jiného, že ano?

evelp
28. únor 2013

ahoja maminy- prosím prosím- malej mi už vyrostl z prvních plínek- měla jsem babylucy kalhotkové, zkusila jsem i sketch AIO (neosvědčili se!!), ale chtěla jsem zkusit něco dalšího, i když ty babylucy byli super...poraďtě mi prosím, nějaké buď kalhotkové nebo AIO za rozumnou cenu... děkujii 🙂

betysek
1. bře 2013

@evelp A nechceš zkusit Bamboolik? Já tedy AIO nemám vůbec kalhotkové mám hlavně Anavy na snapku, ale snapku nedávám, jen zajišťuji svrchními kalhotkami....Měla jsem kalhotkvé Little Lamb bambusové, ale dost dlouho schly, tak jsem je poslala dál...Na noc máme už je noční Bamboolik a mám sadu 3 batolecích plen a jsem s nimi moc spokojená. Je to myslím i dost jednoduchá varianta pro případné hlídače. Kdybych neměla už 8 kalhotovek, tak bych těch batolecích Bambooliku koupila víc. Mám holčičku stejně starou a mám vyzkoušeno, že ta vnitřní plena batolecí stačí i na 10 hod spaní (s jedním kojením v noci).

evelp
1. bře 2013

@betysek to už mi někdo doporučoval, ale jak jsem tak koukala, tak to nejsou kalhotkové, nebo ano? u každé sady píšou- že jde za 1300,- o 1 svrchňáky a asi 3 vkládačky... kalhotkové jsem od nich našla jen cca do 6 kg (prďolá má už přes 10)

betysek
1. bře 2013

@tynkat Jestli můžu poradit já, tak noční Bambooliky vycpavám dlouhými vlkádačkami z Anavy kalhotovek. Mám doma i batolecí vkládací, ale mám jen 3 jako součást batolecí pleny, tak že je samostatně do nočních nepoužívám, ale myslím, že by byly i lepší než Anavy vkládačky, ta batolecí Bamboolikova mi přijde savější...Jinak rozměrově jsou skoro stejné. Určitě se dají připnout k vnitřní pleně, dají se právě připnout na vnitřní plenu krátká i dlouhá vkládačka...Patentky a sucháče opravdu záleží na tom, co komu vyhovuje,já preferuju SZ i na kalhotovkách, ale noční Bamboolíky mám i na patentky a jsem spokojená. Vyhovuje mi, že tam není tolik patentků jako třeba u Anavy kalhotovek...

betysek
1. bře 2013

@evelp Kalhotkové pro větší děti dělají jen noční s kapsou. Jinak já mám tu Batolecí testovací sadu a jsem spokojená, používám je právě místo AIO, AIO nevedeme...Je to fajn, že jen měním savá jádra v kalhotkách....Já tedy mám dvoje Bamboolikovi svrchňáky, tak že nechávám svrchňáky vyvětrat a mám jen tu jednu sadu, tak že 3 batolecí pleny, tak že je moc netočím a šetřím je na tu příležitost, kdy bych použila AIO.

evelp
1. bře 2013

@betysek ted jsem se v tom zamotala, takže máš jedny kalhotky a do toho 3 vkládačky? a svrchňáky nepoužíváš ubec?

novi
1. bře 2013

@evelp ty kalhotky do kterých vpínají ty vkládačky ( základní + batolecí ) fungují i samostatně jako svrchnáky, jsou to PULky.

novi
1. bře 2013

@evelp já je používám jen jako PULky a ty vnitřky jsem zatím nekupovala

betysek
1. bře 2013

@evelp Asi jsem to napsala trochu zmatečně, když jsem použila slovo kalhotky, myslela jsem tím svrchňáky. Batolecí sada jsou jedny svrchňáky PUL a 3 vnitřní batolecí pleny (to jsou 3ks tvarované a 3 ks dlouhé - batolecí vkládačky). Na každou tu tvarovanou připnu dlouhou vkládací batolecí a pak to (ty 2 spojené) připnu na svrchňáky. Tak že vlastně na 3 přebalení.... Pokud by jsi nechtěla větrat svrchňáky, tak jen odepneš ty 2 spojené a připneš nové...Svrchňáky používám i na kalhotovky jiných značek i na čč narovno...

evelp
1. bře 2013

@betysek ať koukám, jak koukám připadá mi to stejné jako sketch.....

betysek
1. bře 2013

@evelp jako stejný systém? Já sketch nemám, tak že nevím...

evelp
1. bře 2013

@betysek jojo, systém mi nevadí, ale sketch dost provlhali...

betysek
1. bře 2013

@evelp Já jsem tedy spokojená, sajou perfektně, trochu déle schnou, Anavy vkládačky jsou suché asi o 8 hod dříve, ale zase když tak sajou,tak se to dá očekávat. Jediné co mi vadí, tak je to, že mazlavý bobek je většinou až na srchňácích, ale to se dá čekat, ten zůstane jen v kalhotovkách... většinou.

betysek
1. bře 2013

@evelp jako svrchňáky? nebo AIO? Bamboolik fakt drží, dala jsem ho před měsícem Julče na noc a byla ještě rezerva. Myslím tu batolecí plenu (tvarovaná plena + dlouhá vkládačka). A to v noci jednou kojím. 10 hod vydržela...

janinek
1. bře 2013

@evelp Sketch snad tady nikdo jeste nepochvalil, tak to se nedivim.

Nase je o par tydnu mladsi a z AIO mam Blueberry Basix, Blueberry Simplex a tots bots V2 a V3, se vsemi sjem spokojene, jen nevim, jak treba TB V3 vydrzi vic curani, ale to holt zjistim casem. Nejradsi mam Bb Basix asi, pokud jde o AIO.

Kalhotkovky na den davam Little lamb Size 2 a vlnaky, jsou dost mohutne, ted mam nove jedny Anavy, take davam na den s vlnaky, ty jsou stihlejsi, hlavne se tam vkladacky pripinaji, LL ji ma vsitou, tak mensi byt nemuze. Na noc davam kalhotkovky TB bamboozle Size 2, kde vyndam jejich vkladacku a dam batoleci bamboolik vkladacku a jednu Ll size 2 nebo nocniho Bamboolika bez jejich vkladacky, nemam s tou vsitou, a pridavam BB velkou bambusovou vkladacku z jinych plin. Teda mam jeste propracovanejsi systme ohledne vkladacek, ale tak tohle je ten zakladni stav.

evelp
1. bře 2013

@betysek a svrchní už ted přes to nedávám? jsem už magor z toho 😀

betysek
1. bře 2013

@evelp jo, daš tu tvarovanou a dlouhou a připneš do svrchňáku 😉

bamboolik
1. bře 2013

@tynkat ahoj, pokud je malý učůránek, tak rovnou vem ty batolecí vkládačky. Buď je použiješ do vnitřních plenek (místo krátké) nebo do nočních kalhotek. Patentky a sucháč, to je věčný boj, je to fakt indivindi. Mám doma od našeho oboje, asi víc sedí sucháč, je to rychleji zapnuté a náš malý stejně rozepne oboje 😀

@evelp ale teda fuj, srovnání sketch 😀 obecnně vždycky máš savou plenku a na to svrchní kalhotky. Jediný případ, kdy nedáváš svrchňáky je, když máš savou plenku spojenou s svrchňákama, to je potom AIO. Náš systém je spíše SIO (snap in one), tj savou plenku secvakneš dohromady s kalhotkama a přebaluješ už jedním vrzem. Noční plenky jsou klasické kalhotkové, tj od 6kg do cca 18kg. Dají se dovycpat dle potřeby, mají uvnitř suchou vrstvu, tj mimi je v suchu a patří přes ně svrchní kalhotky.

sklibatko
1. bře 2013

ahoj, koupila sem jen aio, sw,anavy ale i gagplenu ta malé asi sedí nejlepe a je uzší než oostatní

ale potřebuju ted poradit jak skladovat pořurané a pokaděné vkladačky,v čem pak prat ?

děkuji

lenka5731
1. bře 2013

@bamboolik super hláška "ať koukám jak koukám, připadá mi to stejné jako Sketch" 🙂

evelp
1. bře 2013

@bamboolik
@betysek no tak objednáno, jsem na to zvědavá :-ú to je zas peněz ☹

betysek
1. bře 2013

@sklibatko Bobek vykjlpneš do záchodu, zbytek ospruju, potřu žlučovým mýdle a hodím do kýble s víkem. Počůrané rovnou do kyble. Před praním dám máchání. Peru v Batoleti - gelu.

bamboolik
1. bře 2013

@lenka5731 čoveče, asi se budu muset nad sebou zamyslet 😀