Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
28. srp 2011

@rebelie tyjo, ty vlnacky vypadaji dobre, to bych taky vyzkousela 🙂

rebelie
28. srp 2011

@sussanah No mně se právě líběj moc a podobný v Bráně stojí asi 450Kč... A navíc mi je i sympatické, že podpořím českou maminku, byť na tom asi moc netrhne při těch cenách, za které to prodává... A brala bys klidně i "obyč" ovčí vlnu, nebo jedině merino?

sussanah
28. srp 2011

@rebelie ja bych sla i do ovci vlny, ale zas ja s vlnakama nemam temer zadne zkusenosti, takze to je jen muj pocit 😉 A jinak souhlas, je potreba podporovat tvorive ceske maminky, i kdyz po mych pozitivnich referencich na ebay kapsovky, to zni asi vtipne 😀
Spis ted premyslim, nakolik se vyplati mit vubec vlnaky vel S nebo rovnou koupit M 😕

rebelie
28. srp 2011

@sussanah No, já si říkala, že taky asi klidně půjdu do vlny - aspoň v té velikosti S a M bych pak dala merino, neb vydrží déle, ale ty zrovna nemá žádné hotové... A za tuhle cenu bych asi klidně koupila i S, i když většina lidí tu doporučuje vlňáčky až později, takže by mělo větší smysl M. Jenže já bych ráda zkusila vlňáčky i na malé mimčo - budeme ho mít v zimě a ta vlna mi přijde fajn (třeba do šátku a tak).

sussanah
28. srp 2011

@rebelie tez si rikam, ze za 170Kc klidne vyzkousim i S 🙂

rebelie
28. srp 2011

@sussanah Já právě zvažuju, že rovnou koupím i M, takže to vyjde ještě levněji...

sussanah
28. srp 2011

@rebelie vidim to podobne 😀

betelgeuzz
28. srp 2011

@rebelie @sussanah já jsem měla velmi podobné vlňáčky z MMB. Pořídila jsem je už v S, začala jsem látkovat až tak v 6 týdnech, ale celkem jsme je užily. Malá přestala brzo v noci kadit a já je používala právě na noc.Ale mám malé děti, nevím, jak dlouho by vydržely standartnímu dítku 🙂 Pořídila jsem je i v M, používám je taky na noc. A rozdíl mezi merino a normální ovčí vlnou by měl být v tom, že merino nekouše, ta ovčí by kousat mohla.

maly_prcek
28. srp 2011

@ivuska.h @betelgeuzz @sussanah Taky jsme přebalovali dlouho na přebalováku, i když mu trčely nohy... Měli jsme teda tu s takovou tou deskou položenou na vaně. Přesně - míň zdrhá, pud sebezáchovy vítězí 🙂 A pak postojačky...

Jo, snapka je dobrá hračka... 🙂

@kachorka My dávali AIO od začátku k doktorům, na návštěvy apod. Měli jsme tehdá Cuddly (nebyly špatné, ale hlavně později se nám už moc neosvědčily). Z těch AIO, co znám bych si klidně Anavy nebo BG kapsovku troufla dát i na novoška. Kdybych měla teď kupovat, asi bych na malé miminko upřednostnila Anavy Easy (a na větší dítko pak BG kapsovku)...
AIO bych si dávala pozor, kupovat z druhé ruky... Pokud cheš, aby ti vydržela (a nechceš zkoušet třeba hlavně střih), šla bych určo do nové...

maly_prcek
28. srp 2011

@rebelie Duzame chodí i sem na koníka (znám z šicíí diskuze)... Jinak o podobnosti s Anavy - je to šité se stejných látek, proto ta podobnost - je trochu jinak dělaná (má víc vrstev všitých vrstev (bude o něco dýl schnout) a má jen jednu krátkou vkládačku ale savější než krátká anavy) a taky je jinak šitá (Anavy je ooverlockovaná, takhle je šitá naruby a přetáčená). Jako určitě to bude fajná plínka, ty materiály jsou bezva, sama z nich taky šiju...

Ad merino - mně se třeba "homemade" vlňáčky moc neosvědčily, malému nedělaly pletené věci přímo na tělíčko dobře narozdíl od úpletových ( jako šitých ze strojově tkané látky) věcí (a tayk jsem musela vybírat značku). Přeci jen ty pletené nejsou tak hladké a tak příjemné na tělo... Ale spousta lidí je používá, funkčně jsou na tom dobře (jsou to slušné držáky), ten Emily střih vypadá hodně sympaticky.
Z mých poznatků mi přijde, že merino je příjmější, takové měkké a nadýchané, ale docela dost pracuje nošením, vytahuje se (hlavně vlna Maxicolor od Vlnapu) ty normoš 100% vlny jsou funkčně lepší, nepracují skoro vůbec, ale zas nejsou tak příjemné a nadýchané... Jako když si dám na pusu merino (kor nalanolínované), tak v pohodě, ale třeba z Exclusive vlny (a ta mi přišla příjemnější než třeba ta šumavská ovčí vlna) mně i nalanolínované věci škrabou...

kachorka
28. srp 2011

@rebelie Na ty vlňáčky od Emily jsem se taky už dívala 😉

rebelie
28. srp 2011

@maly_prcek Hm, tak si možná nějakou od Duzame pořídím - zatím mám doma jedinou kalhotovku, ale už vidím, jak se musím krotit - je takových pěkných možností... Na tu vlnu jsem napsala dotaz přímo té paní, co to plete... Nechce se mi kupovat Sko v merinu, když vydrží jen chvilku... ale zase pokud by to mělo "kousat", tak to si radši připlatím...
@kachorka Mně se zdaj super a za tu cenu... Mě od vlňáčků doteď odrazovala i pořizovací cena (zvlášt když si nejsem jistá, že mi budou vyhovovat), ale s těmihle to asi zkusím...

sussanah
28. srp 2011

@betelgeuzz do kolika kg jsi zhruba mela S?

verczu
28. srp 2011

Čau holky, prodávám kapsovku od BI do 16kg. Malýmu vůbec nesedí střih, tak kdyby někdo měl zájem, najde na bazaru!
Jinak co se týče velikosti pletených vlňáčků, já si nechala uplést na novoška, dneska nám jsou skoro 4m. a pořád nosíme, ale je pravda, že malej je hubeňour.

madlisek
28. srp 2011

@rebelie kamarádka od Duzeme plenky má a je moc spokojená. Ty vlńáčky vypadají moc pěkně 🙂

erinka83
28. srp 2011

@rebelie těžko říct, záleží, jak dlouho v kuse si schrupne, ale tak asi max 9 za den... ona totiž v noci spí od 20h do 3 😅 a pak přebaluju tak po 2-3h...Asi týden jsem vyloženě jela jen na bambusových vv, jsou super, ale dlouho schnou a zatím malá nečůrá tolik, aby byly opravdu využitý, tak je beru spíš když potřebuju přebalit rychleji, nebo že to líp vypadá jak novosklad... ona třeba párkrát v tu noc ani nebyla počůraná a prdla to až po kojení do nočníku...
Jo a separačky jsme koupila na Bráně levné Imse Vimse 200ks za 145 kč a oproti Popolinám a Disanám co jsme měla kdysi jsou dost naprd, teda mě nepříjemné, něco jak ta netkaná textilie, takže s nima utírám zadek 😅 a separačky nepoužívám vůbec a jsem moooc spokojená a na těch čč ani emám fleky, tak paráda a do bmb vv by to s tou separačkou ztratilo smysl...

rebelie
28. srp 2011

@erinka83 Takže myslíš, že celkově se na novorozence dá vystačit s cca 30 čč, když budu mít cca 6 bambusových vv a cca 4-6 ks kalhotovek v záloze?

erinka83
28. srp 2011

@rebelie já mám jen 30 čč a na starší jsem ani nic jinýho neměla, tak jsem musela prát po 2 dnech (teďka taky, ale hlavně proto, že látkuju furt i tu starší 🙄 ) takže s pár dalšíma vv a kalhotovkama proč ne...

betelgeuzz
29. srp 2011

@sussanah tipuji tak do 6 kg, ale jak jsem psala, měla jsem je od někoho jinýho, takže to velikostně nemusí odpovídat těm mojim.

silente
29. srp 2011

@rebelie - vystačit se dá, ale pere se holt častěji. Zvaž své možnosti na sušení apod. 🙂

kabatek
29. srp 2011

Ahoj, jako plenkový začátečník bych se potřebovala poradit:

-čekáme 1.dítko v lednu, hned se i s ním vracím do práce (na dva dny v týdnu),chtěla bych zkusit látkovky
- kvůli sušení nejvíc přemýšlím nad čtvercovkama z bambusu+ snapi sponka+ PUL svrchnáčky na doma, do práce nebo když bude hlídat někdo jiný: papírovka ( přece jen je to pro chlapy méně pracné, nechci ho hned odradit složitým skládáním, mácháním smradlavývh pokladů ...)

a teď dotazy:
- kolik čtvercovek bambusek a kolik svrcnáčků když budeme takhle střídat? když se osvědčí ráda je dokoupím, ale ať jich nemáme moc pro případ že mě to nenadchne...
- přemýšlela jsem ještě nad vkládacíma "vložkama", ale netuším jak velké mají být. kolik mi doporučítě těch?
- jsou Imse Vimse PULky vhodné i pro čtvercovky?
- nevíte o někom, kdo by mi s tím poradil v okolí HK a Pardubice?

crawler
29. srp 2011

@kabatek já taky začínala a pak dokupovala - čtvercovky jsou naše nejoblíbenější (i když bavlněné) - myslím, že stačí 30ks a PULky 3-4ks. Pak podle potřeby dokoupíš. Jinak bych zatím nekupovala vkládací vložky (ty můžeš koupit až si budeš látkováním jistá, nebo si je ušiješ) - prostě místo vkládačky můžeš (např. na noc) dát 2 čtvercové pleny 😉

crawler
29. srp 2011

@kabatek a ještě IP 😉

kabatek
29. srp 2011

@crawler super, díky za pomoc... koukala jsem na Kikko a celé dohromady jsou to cca 3000...

4 svrchňáčky
24 bambusek
10 bambusek vkládacích 30x 30
2 balení separaček
8 froté bambusek

to by mohlo stačit 🙂 ?

ještě písnu do IP

andelka
29. srp 2011

@kabatek pro začátek to určitě stačit bude, já jsem měla 30Kikko lux, 3x pulky, jednu roli separaček a asi 12 našitých vkládaček. Teprve jak mě to chytlo, tak jsem dokupovala.
Akorát nedoporučuju pulky Kikko, mám je jako záložní, moc je nepoužívám a stejně mají sucháč na houby, to Imse vimse jsou daleko lepší.

kabatek
29. srp 2011

@andelka díky moc za radu. Co přesně ti vadilo na PULkách Kikko? na co si dát pozor?

nad Imse Vimse jsem taky přemýšlela, jenže kdo se v tom má vyznat...

jak často pereš? a jak dlouho ti ty čtvercovky schnou v zimě?

andelka
29. srp 2011

@kabatek mají špatné zapínání, když to srovnám s Imse, které mám stejně dlouho a používám je denně a často peru, tak je to úplně jiná liga.
Peru teď 2x týdně, když byla vaječina a používala jsem převážně novosklad, tak 3x týdně. Čtvercovky jsem většinou dávala na sušák k topení a uschly přes noc. V létě venku za 2hodiny 🙂 Léto je super, to i bambusové kalhotovky jsou suché za den (jakože v 10h věším a v 19h sundávám a všechno je suché)

kabatek
29. srp 2011

@andelka
takže radši plen radši víc 🙂 chtěla bych sušit hlavně na půdě, ať se nám nedrží vlhko v bytě... tak at mi to stačí doschnout

andelka
29. srp 2011

@kabatek to víš že radši víc, ale zas to nepřehánět, dokoupit se dá vždycky, až uvidíš aktuálně.
Už mám za sebou rok látkování a šlo to v zimě i v létě, v zimě se topilo a aspoň nám to zvlhčovalo vzduch a v létě to je suché hned. Dřív jsem i víc žehlila, ale teď už mám vlastně samé nežehlící látkovky.

betelgeuzz
29. srp 2011

@kabatek no jestli máš v plánu střídat 2 dny látka, 2 dny jednorázovky, tak toho máš docela dost. Klidně bych ubrala. Já si na plné látkování vystačila s trojema PULkama, převážně stačily dvoje, vyjímečně jsem vytáhla ty třetí. Separaček bych koupila jen jednu roli, záleží, jak si je oblíbíš. Někdo je nepoužívá vůbec, já je používala hlavně ze začátku, ještě tu mám zbytek z první role.