Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
3. led 2011

@dagmarkaaa Gratuluju k těhotenství 🙂

joohana
3. led 2011

@markusko Naše slečna je holt učůránek a když vypije hrnek mlíka, hrnek čaje a tatínek ji nechá dvě a půl hodiny v bavlněné vv Popolini, tak to jinak než potopou skončit nemůže 😔

maly_prcek
3. led 2011

@veselazu My taky brali čč/vv + nadýl a noc jednorázovky... Na 4 dny to dáš i bez pračky, ne?

Týýý jo, tolik nových miminek na cestě 😵 😵 😵 To bude nakažlivé 🙂 🙂 🙂
Gratuluju všem! Ať vše šlape, jak má 😉

baca
3. led 2011

@joohana taky jsem dnes mohli ždímat.Bára se odpoledne staršně rozpila a pak během chvilky prodojila swb vlňáky s bambuskou kikko až na tepláky. Dvě a půl hodiny bych ji neměla odvahu nechat v 1 čč nebo vv ani při normálním pití.

A musíme se pochlubit dnes bylo 4x čurání do nočníku a 1x kakání 😀 😀 (a taky čurání jednou na koberec a jednou na zem v koupelně 😀 )

slunicko76
4. led 2011

@veselazu ja bych teda taky sla do čč a jak pise @maly_prcek to se myslim da zvladnout i bez pracky!
My chceme v lete do penzionu v Rakousku, tak nad tim taky premyslim.ale na dyl nez na 4dny.

dagmarkaaa
4. led 2011

díky holky tak snad bude vše jak má 🙂

obdivuju vás co látkujete na dovolených, to já jsem na tohle lajdák, nechce se mi řešit praní a myslet na časté přebalování tak máme papírovky i když jedem na víkend... třeba doma se mi dcérečka včera 3x prodojila durch, a to jsem nechala tak 2hod a myslela že to bude stačit a nééé, nějak moc čůrá poslední dobou. doma to nevadí ale být někde mimo a mít napočítané bodýčka a tak tak nemá za chvíli co na sebe 😝

veselazu
4. led 2011

díky holky, asi to nebudu hrotit a beru papír. Neumím si představit, jak bych to dělala - skladovala plíny a sušila. Tentokrát zvítězí lenost 😉 kýbl na plíny se nám už do auta kromě sáněk a lyží a cestovní postýlky nevleze a abych večer strávila hodinu přepíráním kakošů a čuránek ... i když sušit by se to dalo na topení... ale čč bych nevláčela, ty vkladačky co používáme jsou na topení za pár hodin suché a nezaberou místo... ještě popřemýšlím . Díky za rady.

betelgeuzz
4. led 2011

@veselazu jestli jde jenom o kýbl, tak já jsem si ke tchýni vzala zatahovací pytel na odpadky a v tom měla plenky. I když bylo léto, nijak to ven nesmrdělo. Ale na tvém místě bych to taky řešila jednorázovkama.

veselazu
4. led 2011

@betelgeuzz 😅 díky dobrý nápad 🙂

deniskakubicek
4. led 2011

Holky, co delam spatne?? uz podruhe mi protekly PUL kalhotky...predevsim, kdyz malej lezi nebo leze, tak primo uprostred, jakoby na pindikovi protecou...co s tim mam delat?? staram se o ne dobre, jsou porad jako nove, ale protekly mi vzdy na stejnem miste... ☹

kamirka
4. led 2011

Ahoj, v látkovkách se zatím rozhlížím a vypisuji si, co by bylo třeba, můžete mi to prosím případně zkritizovat? 😅

A mohla by mi některá prosím poradit PUL kalhotky rostoucí? Klidně dražší, ale dobré? Zdá se mi zbytečné kupovat jednotlivé velikosti 😕

- čtvercové pleny bambusové nebělené 3ks 70x70
- čtvercové pleny Kikko Lux eco 30ks
- libštátské pleny 10ks
- čtvercové mušelínové 4ks
- poppolini vícevrstvé S 5ks
- Kikko vícevrstvé 6ks (mám nové)
- poppolini vícevrstvé M 12 ks(starší)

-anavy flees svrchnáčky (starší)
- itti bitti SIO 2ks (starší)
- haipa daipa starší PUL svrchňáčky
- swaddlebees 2ks vel M (starší)

chtěla bych ještě dokoupit :
Mommy Touch AIO na patentky
Imse soft ZOO nebo organic??? nevím
Klahotky Haipa Daipa
+zřejmě nějaké vkládačky bambusové-kolik jich stačí?
Klidně piště, že něco mám zrušit. Moc děkuji za jakékoli info, jdu tady u Vás něco přečíst, ale ve třech disuzích a tolika stránkách se dosti špatně orientuje 😅

betelgeuzz
4. led 2011

@kamirka mrkni i na tuhle diskuzi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... jsou tam konkrétní okomentované výbavičky

Já bych místo libštátských čč vzala radši kikko. Na libštátské jsou tu spíš stížnosti a o tolik levnější nejsou, ne? Rostoucí PUL jsou třeba thirsties duowrap, ale nemám s nimi zkušenost. Já teda upřednostňuji vícevelikostní, příjde mi, že líp sedí. Já jsem jako vkládačky používala ty vv, nebo ikea ručníky. Dobře savé, např .na noc jsou bambusové prefoldy, já mám od BI, teď tady letí anavy 🙂

slunicko76
4. led 2011

@kamirka chybi mi tam kbelik na pleny,snapka!🙂

kamirka
4. led 2011

@betelgeuzz a ty ikea ručníky používáte jakou velikost? Kolik cca stojí? 😉 děkuji

slunicko76
4. led 2011

@kamirka stoji kus 5kc jsou to male rucniky

slunicko76
4. led 2011

@kamirka a jeste separacni plinky tam tusim nejsou-hodne se tu uziva deka Irma take z Ikea-29kc za jednu a ta vydrzi hoooodne dlouho

kamirka
4. led 2011

@slunicko76 aha, ty malinké, děkuji...sponku a kbelík už mám, jen jsem to nenapsala, ale děkuji moc 😉

slunicko76
4. led 2011

@kamirka neni zac 🙂

maly_prcek
4. led 2011

@kamirka Tak já bych si teda PULky Haipa nebrala, mně se nelíbí střihem ani ničím (aha, ty už je máš...tak to nic).
PULky mám ráda Thirsties (mají i Duowrap, v té menší velikosti můžou být fajn, v tí větší už jsou obrovské a jak se dítě hýbe, blbě to zmenšování drží) nebo Imse Vimse, my měli soft a byly fajn, i zzo a organic jsou chválené. Klidně vzít rovnou S. Ty menší velikosti klidně i z druhé ruky, děti rychle rostou, nestačí se to zničit (u těch větších velikostí už bych si dala pozor, může to provlhat, být povolené gumičky...). U IV pozor na sucháče.

A kolik těch svrchňáčků máš? Stačí 3-4ks od velikosti?
A to staré znamená, že už to máš? Pokud máš, nerušila bych, zrušit se to dá dycky... 🙂

Z kalhotkovek jsem zásadně pro Anavy, ostatní jsme prodali, nedá se srovnat.
Vkládačky jsou dobré Baby idea nebo Anavy. Pokud máš dost kalhotkovek, dají se používat i z nich (třeba Anavy má 2 vkládačky, dlouho jsme dávaji jen tu větší, stačilo to) nebo si můžeš našít (látky z sijemdetem) nebo 30x30 bambusové BabyLucy apod. Kolik? Já mám asi BI malých a cca 6 Anavy + nějaké z kalhotkovek a nějaké šité a vystačí mi to s přehledem... Záleží do čeho to chceš.

Z AIO a SIO: mně se líbí Bum Genius kapsovka nebo Anavy Easy, Mommy neznám.

betelgeuzz
4. led 2011

@kamirka sluníčko už dala odkaz. Někdo ještě používá žínky z ikei. Novorozenci bych fleec na zadek nedala, je to umělina.Radši nějaké separačky popolini.

kamirka
4. led 2011

@maly_prcek takže kalhotkové plenky máš už jen z anavy? Mi to právě přišlo celkem drahé. Kolik jich máš nebo případně kolik jich je zhruba třeba? 😕 Klidně bych nějaké vzala, ale za 379 za kus musím vědět, že to bude ok 😉
To starší znamená, že jsem koupila z druhé ruky, nic moc toho ještě nemám, no 🙂

chaarleene
4. led 2011

@kamirka tak já nejsem žádná velká odbornice, ale osobně bych zrušila ty vv poppolini a nahradila je vv anavy 😉 vv poppolini mám doma, dala jsem ji párkrát, protože velice brzy mi z ní malá vyrostla, přišla mi hodně pevná a kalhotkový sklad se mi z ní nedělal úplně dobře 😒 anavy sice nemám, ale teď jsem si ušila podobné z bamb. froté a je to fakt nesrovnatelné (natož když to bude dobře ušité, což ty moje nejsou 😀)
co se týče rostoucích svrchňáků, tak já mám jediné - blueberry - a jsem s nimi spokojená maximálně 🙂

chaarleene
4. led 2011

@kamirka ještě co se týče PUL Haipa Daipa - s tou nejmenší velikostí jsem byla max. spokojená, hezky mi to sedělo přes novosklad, ale jak je teď malá už větší, tak už mi přijdou zbytečně široké mezi nožkama, jsou takové neforemné - v porovnání třeba s těma blueberry, které dělají hezký zadeček 😕

maly_prcek
4. led 2011

Definitivně dávám sbohem našim Weehugers, takže jsou k prodeji... ZDE: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=520065

Je to 2 velikost, na sucháče, barva Jungle Jam (hnědá se zvířátky, tu http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/Weeh...). Staré pár měsíců, nošené málo na střídačku s dalšími na doma, takže jako nové, super stav. Cena 290Kč.

Prostě nám nesedí a už mě štvou... 😒

betelgeuzz
4. led 2011

@kamirka obecně s anavy je velká spokojenost. Zkus vzít 1 -2 na zkoušku a uvidíš. Jsou jednovelikostní, takže je využiješ od miminka.
@chaarleene já jsem zase s vv popolini i kikko spokojená. Záleží, na co je kamirka chce používat. Kalhotkový sklad jsem nedělala, používala jsem je jako vkládačku. Nenasajou tolik, co bambusový prefold, ale zase cenově je to někde úplně jinde.

sussanah
4. led 2011

@kamirka taky se hlasim za anavy, a muzes koupit tu o fous levnejsi variantu, na snapku. Sajou pry zhruba stejne a vyjdou o neco lepe. A taky jsem pouzivala vv popolini jako vkladacku a spokojenost. Bambusovy prefold jsem zacala pouzivat az pozdeji, kdyz to vv kapacitne opravdu nestihaly 🙂

reruna
4. led 2011

@kamirka vícevelikostní pulky mám blueberry coveralls a jsem s nima spokojená. IV organic mám zvířátka a super na malé mimi, ale na sedící a pohybující se už ne, sucháč odírá bříško, po delší době už nesuchá a provhají. VV popolini jako vkládačky celkem jo, ale jsou takové tvrdé...
Anavy jsou z kalhotovek, co mám, nejlepší, pravda, nejsou úplně nejlevnější, ale kvalita se platí...

ivuska.h
4. led 2011

@deniskakubicek Co je to za značku? Někdy se stane, že je ten PUL prostě špatný a protéká.

maly_prcek
4. led 2011

@kamirka Jo, kalhotkovky jedině Anavy, teď v 15m jsou jediné, v čem není do 2h durch...
Všité jádro - děs, plína se suší 3 dny (tudíž jich potřebuješ 2x tolik), nepřizpůsobíš na kluka, jiné než bambus - nic to nenasaje... Moc výběr ani není. 🙂
Kvalitní, měkučké, savé, pěkně šitá plína, vydrží i na druhé dítko (což u některých pochybuju...) Nepřijde mi to zas taková pálka v porovnání s ostatníma.
Hlasuju pro patentkové - můžeš dát bez svrchňáčků v létě, běžící dítě se blbě snapkuje 🙂
Já kombinuju čč/doma ušité vv z bambusu na doma a ven kalhotkovky, na parádu/návštěvy BG kapsovku. Takže kalhotkovek nemám moc, teď asi 9ks, nikdy jsem neměla víc jak 12ks... Radši míň kvalitních.