Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

filipatereza
31. bře 2014

8.4 v 16.00. v MC Císařka na Praze 6 - Petřiny a 28.4 v 11.30. v MC Občanská inspirace v Dejvicích si budeme povídat o různých typech látkových plen, jejich výhodách oproti jednorázovým. Na ukázku budu mít různé typy i značky převážně českých plen. Bude čas i na event.pomoc se sestavením výbavičky. Budu se snažit vám ukázat přebalování s látkovými plenkami takové, jaké ho vnímám já - zdravější, ekologičtější, ekonomičtější, trochu pracnější než jednorázové plenky ale ne o moc...🙂 Pokud byste o tom uvažovali, dejte vědět...

ameliejulliette
5. dub 2014

Hezký večer, prosím vás o zkušenosti s natahovacími svrchnáčky Aitu s PUL zátěrem (kterákoli kombinace), uvažuji o nich, že bych je pořídila na novorozence zejména na kalhotkové plenky. Děkuji.

petulica
6. dub 2014

Holky, máte některá zkušenost s plenkovými plavkami Pop-in? Zatím máme Imse Vimse a jsem s nimi spokojená, ale Tobi už bude potřebovat větší. A při výběru jsem narazila na Pop-in a moooc se mi líbí, jen jsem nenašla žádné zkušenosti 😒

marecekavendulka
10. dub 2014

holky,jeden slevovej portál ted nabízí slevu 57% na plenky.jsou tam bambusky 6ks+6 ks plenkových kalhotek,k tomu 110 separaček zdarma.cena za vše je 999 korun.je to opravdu sleva,nebo to je za tu tisícovku tak jako tak?

ameliejulliette
10. dub 2014

@marecekavendulka Našla jsem si to a jsou to podle mě kapsovky z Číny, nic moc vymakané, ta jedna vkládačka toho příliš nepobere, musela bys dokoupit něco na vycpání... Běžně se dají takhle dovezené koupit i od 160,-/kus a lepší+hezčí.

marecekavendulka
10. dub 2014

@ameliejulliette já jsem si to hned myslela 🙂

ameliejulliette
10. dub 2014

@marecekavendulka Dobře se zeptat 😉 Za tu cenu bez "slevy" by byly naprosto šílené... Jinak já mám s těmi čínskými celkem dobrou zkušenost, na to, jak jsou levné, ... vycpávám je teda kromě toho mikrovlákna vkládačkama bambus nebo konopí, a dovnitř dávám něco svojeho (flísovou separačku nebo tak), abych věděla, co má to dítě přímo na kůži, ale jsou moc pěkný a jedou druhý dítě a ok, to třetí snad ještě zvládnout 😀

marecekavendulka
10. dub 2014

@ameliejulliette no já výrobce z Číny nepodporuji,takže i kdyby byly kvalitní sebevíc,tak raději sahnu po výrobku z ČR,zvlášť jde-li o výrobek pro dítě.ale je pravda,že v dnešní době je mnohdy docela fuška se vyznat co je a co není opravdu české.

ameliejulliette
10. dub 2014

@marecekavendulka To je ale hezké 😉 Já už taky koukám spíš po českých (naštěstí se nabídka rozšířila 😉 ), tyhle mám z doby své e-Bay mánie 😀

marecekavendulka
10. dub 2014

už sem to vyřešila jednou pro vždy.. 😀 tedy chci říct do doby,než malá nebude plenky potřebvat: 😉 koupím všechno od Kikko..čtverce,vícevrstvé,svrchnáky,tetra osušky.....od Bambino mio koupím start sadu nappy set no a all in one vezmu T-tomi.jak malá poroste,něco se dokoupí.celá ta sranda nás vyjde na 3339 korun včetně pošty...málo nebo moc?já myslím,že vzhledem k tomu,že třeba ty T-tomi bude mit prdelka az kdoví do kdy,tak je ta cena v pohodě..Bambino mio pak mužu prodat.

plenkacek
10. dub 2014

@petulica Ahoj, k tvému dotazu na plínky Pop-in. Jsou prima, mají příjemný materiál, jsou praktické. Jestli ale sháníš spíše větší plínky pro odrostlejší miminko, raději bych Ti doporučila jiné. Pop-inky jsou pro některá batoleta už jsou prostě menší...
Co tak české Bamboolik "základní plena"? mají větší střih, jinak je to podobný typ pleny - savá část se připíná ke svrchnáčkům, jsou také z bambusu a navíc vyrobené v ČR.
Kdybys chtěla, můžu Ti doporučit i jiné plenky, přeměřit je... kdyžtak mi prosím napiš 🙂

petulica
10. dub 2014

@plenkacek Děkuji za odpověď 😉
Já mám 2 plenky Pop-in, taky 2 kalhotky Bamboolik a 6 plenek k tomu a nějaké Anavy... Jenže já jsem se ptala na plenkové plavky 😀
Tady jsou:
http://www.plenka-czech.cz/Plavky-POP-IN-vice-m...
Našla jsem to už asi ve 4 e-shopech, ale všude jako "novinka" a žádné zkušenosti :( Ale jsem odvážná, takže už jsou objednané, takže asi tak za měsíc dám vědět 😉

plenkacek
10. dub 2014

@petulica Aha, ty o voze já o koze.... 😀 Promin...S tímto ti bohužel neporadím...tak kdyžtak potom předej svou zkušenost dál ... Hezký večer 🙂

filipatereza
10. dub 2014

Pokud by se vám chtělo dorazit na povídání o látkových plínkách na Praze 6, mrkněte na termíny, kdy by se vám to hodilo nejlépe... http://doodle.com/u478qhzfd3q3nqnf

ameliejulliette
11. dub 2014

@marecekavendulka Nevím, kolik v té sadě toho máš, ale cena mi celkově nepřijde hrozná, jestli to je komplet výbava na látkování 🙂 Asi ještě nějaké svrchňáky? Nebo kolik jich je v té sadě od Bambino Mio? (ty nám teda vyhovovaly jen celkem krátkou dobu, ty jejich PULky... ale chce to ozkoušet 😉 )

marecekavendulka
11. dub 2014

v te bambino mio je 12 vícevrtvek+3 pulky..máme to na ozkoušení do te doby než bude mít malá tak 6-7 kg.pak tam mám 20 ks čtvercovek kikko,6ks vicevrstvých kikko,jedny svrchnáky navíc taky kikko,2 ks AIO jednovelikostní (na parádu 🙂 ).když zjistím,že něco chybí,tak dokoupím,dneska neni problém mít zboží druhej den.takže toto mám sadu na začátek látkování,ale nemohu do toho počítat ty AIO které snad vydrží po celé PO

lendaw
15. dub 2014

Snad se nikdo neurazí, když zde nabídnu svou látkovou výbavu. Prodávám: 2 x kapsovku Blueberry Minky jednovelikostní 350/ks, 3 x Anavy AIO 250/ks, 3x Haipa Daipa pastelka 100/ks, 2 x vlňáčky Disana vel 62/68 přírodní barva 150,- +druhé zdarma, separačky Imse Vimse Organic cca 250-270ks za 100,- , 11 x vkládačky doma šité 4-vrstvé minimálně používané, některé vůbec nepoužité (vnější strany bambusový aksamit, vnitřní 2x konopné froté) 25,-/ks. V případě zájmu piště do zpráv🙂

elana
15. dub 2014

@lendaw neurazí, ale jestli můžu v dobrém poradit, tak mnohem líp a rychleji prodáš plenky na bazaru tady na Koníkovi (nahoře, mezi záložkammi Fotoblogy a Profesionálové). Stačí věnovat tomu půlhodiny, nafotit, popsat a pak už jen čekáš, zdejší plenkový bazar funguje dobře a je velmi intuitivní, se zadáváním nemusíš mít žádné velké zkušenosti, povede Tě to samo. Takhle naslepo (když nepopíšeš barevné varianty atd.), tak to budeš nejspíš prodávat věky, málo platný, ale látkovky se prodávají a kupujou hlavně očima.

lendaw
15. dub 2014

@elana jdu na to🙂

betelgeuzz
15. dub 2014

Nemá někdo zájem o vlňáčky, velikost M, za poštovné? Jsou pletené, ne mnou, kupovala jsem je na MMB, natahovací. byly to držáky, používala jsem na noc. Prodat se mi je nepodařilo, ale je mi je líto vyhodit. Zkusím obnovit inzerát za 0 kč, jestli to jde, a´t se můžete podívat na fotku.

branakdetem2
15. dub 2014

@marecekavendulka Akce v ČB i jinde po republice zveřejňujeme zde https://www.facebook.com/zdraveprebalovani?fref=ts
a aktuální akce v rámci TOPu najdete i zde
www.tydenopravdovychplen.cz/

A moc vás všechny zveme na akci do Brna, kde se pokusíme udělat i oficiálně uznané rekordy🙂
https://www.facebook.com/branakdetem.cz/photos/...

raddysek
15. dub 2014

@ivca_doubek
Ahoj, plz. mohla bys mi dat kontakt na tu pani co nakupuje na e-bayi? Taky tam nemám účet a docela bych to chtěla zkusit s látkovými plenami, ale taky nemám na to koupit si jednu za 500. Díky moc.

filipatereza
16. dub 2014

Pokud by se vám chtělo dorazit na povídání o látkových plínkách na Praze 6, mrkněte na termíny, kdy by se vám to hodilo nejlépe... http://doodle.com/u478qhzfd3q3nqnf

bamboolik
22. dub 2014

Také se přidávám s pozvánkou na tu akci v Brně. Pro ty co nemají fb tak v krátkosti 😀

OPRAVDOVÝ DEN OPRAVDOVÝCH PLEN

Máme tu čest vás pozvat na Opravdový den opravdových plen. Maminky, tatínci, babičky, dědečci, tetičky ... a samozřejmě děti. Přijďte si s námi zahrát, pobesedovat, prohlédnout si novinky a pokusit se o nastavení prvního českého rekordu v počtu současně přebalovaných dětí do opravdových plen.

Těšíme se na vás!
www.tydenopravdovychplen.cz/

vesele_pleny
23. dub 2014

Ahoj. Ráda bych vás pozvala na seminář o látkových plínečkách. Více informací naleznete v letáčcích.

marecekavendulka
24. dub 2014

ahoj,takže mám pár bambino mio,pár kikko a bamooliky..teda musím říct,že ty kikko (vícevrstvé) jsou krásně jemnoučké,pohladí prdelku jedna báseň 🙂 ted eště aby fungovaly jak mají.. 😉 jestli se osvědčí kikko co do funkčnosti,tak je budu střídat s bamoolikama..nějaký tip na univerzální plenkové kalhotky,které padnou na všechny typy plinek?

andelka
24. dub 2014

@marecekavendulka já mám jen bamboolik svrchní a padnou na všechno. Dobře seděly i Imse vimse.
Ale já jsme předpotopní látkovačka, začínala jsem před 4lety a už končím, tak nemám úplně nové info 😅

hildegarda_terez
24. dub 2014

Ahoj latkovačky🙂 Chtěla jsem vás poprosit o radu - čekám první mimčo, zatím se mi snad celkem obstojně podařilo prokousat se informacema o plenkách, ale pár věcí mi ještě uniká.
Chystám se používat kombinaci separačka + čč + zavazovací Disana + Disana vlňáčky. Zatím mám doma asi 40 čč, 10 zavazovaček, 1 vlňáčky nejmenší velikost, 2x o číslo větší velikost + pro jistotu 1x PULky Haipa Daipa S.
1) myslíte, že to do začátku stačí? (třeba na týden, 14 dní, než se rozkoukáme a případně objednám další).
2) někde na foru jsem už před pár měsíci četla, že přes den na léto u zavazovaček celkem dobře funguje dát mezi čč a zavazovačku nalanolinovaný vlněný pruh / šálku. Prdelka pak prý lépe dýchá, až k zavazovačce se toho moc nedostane, takže se nemusí po každým použití prát. Natahovací vlňáčky pak ideálně jenom na noc. Máte s tím některá zkušenost?
3) Případně - nevíte, kde takovou šálku koupit? Prolezla jsem snad všechny internetový obchody s plenama a jsem buď slepá nebo navedená nebo nevím 😀
4) Vzhledem k tomu, že by to měl být v podstatě jednoduchý obdélník, uvažuju nad tím, že bych si pár těhlech šálek ušila - nevíte jakou látku zvolit? Jakoukoliv 100% vlnu a nalanolinovat? (třeba vlněné sukno s vysokou gramáží) http://www.lh-shop.cz/index.php?page=shop.brows...) Nebo merino vlnu? Třeba na sijemedetem maji primo plenkovou - je to ale uplet - spis na klasicky svrchnaky a navic bohuzel vyprodana:( Nějaké jiné tipy?

marecekavendulka
24. dub 2014

@andelka a nebudeš prodávat?

andelka
24. dub 2014

@marecekavendulka zatím ne, ještě pár kalhotovek se svrchňáčky používám.