Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
28. črc 2010

@veveruska0504 Jak jednorázový u SIO? Všechny látkovky jsou na mnoho použití, jen když se vnitřek počurá, tak se dá vyprat. Ale dá se to odepnout a vyprat jen vnitřek a kalhotky pokud jsou OK použít zas, bez praní. A vnitřek SIO jak je rozdělávací, tak líp schne. U AIO je to všechno u sebe, musí se to prát celé a schne to dýl. Takže já používám čtvercovky na snapku a na to Pulky, schne to bezvadně.

@blka já jsem zatím na bazaru sehnala co jsem chtěla, takže fajn 🙂

veveruska0504
28. črc 2010

@andelka aha už tomu rozumím.

ty jo to je jako kdyby člověk znovu maturoval 😀

děkuji moc

olina.s
28. črc 2010

Ahoj holky, chtěla bych vás poprosit o radu. Látkujeme, používáme čč, PP two size, vkládačky a pohoda, ale chtěla jsem se zeptat na separačky? Malý se mi poměrně často vzbudí kvůli mokré plence a když se k tomu přidají prdíky, tak ze spaní někdy moc není....Zkoušela jsem separačku od PP - jen 1x- a zdálo se mi, že měl červený zadeček, tak už jsem ji dávat nechtěla. Nemáte nějakou radu?

reruna
28. črc 2010

@olina.s zkus pléd Irma z Ieky, jen to nastříháš a super
jdu se pochlubit , nové anavy už máme testnuté a dobrý, tak velurová asi bude více sát, nebo zrovna Luki více čural, když měl na sobě tu autíčkovou 😀

reruna
28. črc 2010

@veveruska0504 podívej se na str. 1 tohoto tématu.
@andelka ty jednorázové vnitřky už ale existují, je to něco jako eko - papírovka, která se dá do pulek, myslím, že něco jako BG FLip, ale nedáváš tak látový vnitřek¨, ale jednorázový, už se tady o tom psalo, v USA je to prý velký hit

veveruska0504
28. črc 2010

@reruna jj dívala jsem se, je to teorie, co mi hodně dala, ale spíš se tady snažím dočíst, dovědět a dopídit praxe. Co je tzv. nejlepší, nejpohodlnější, nejpraktičtější.

Poraď, prosím 😅

maly_prcek
28. črc 2010

@reruna Kolik malý váží, že zmenšujete??? To my už teda dlooouho ne... Tak jsem právě překvapená. Autíčka jsou parádní, s takovýma fotkama na mě nechoďte 😅 Sluší mu to, fešákovi, úplně mně to připomnělo Daviho, taky tu teď tak lítá 😀 (Teď teda ještě spí, ale za chvíli bude... 🙂 )

maly_prcek
28. črc 2010

@veveruska0504 Tak napiš, co se ti tak líbí, my to zkritizujem/pochválíme a pak uvidíš... Radit takhle z fleku, to je těžké, každému sedí něco jiné, v určitém věku taky, to bysme se tu zhádaly 😀 😀 😀

reruna
28. črc 2010

@maly_prcek má ai 9,4 kg, ale vážila jsem ho jen doma, měří zhruba 76 cm, zase jen moje měření, dr. má dovlenou, tak jsem ještě nebyli na poradně, bylo by mu to bez toho zmenšení, ale takhle mu to líp sedí kolem nožiček. Jestli se nechá přesvědčti starší syn, tak to zkusím nandat i na něj, má 36 m, 12,5 kg, já myslím, že mu to bez problémů krásně bude, všechny plíny, co má teď Luki jsou i staršímu, on je hrozný vyžle...

reruna
28. črc 2010

@veveruska0504 jo jo, maly prcek má pravdu, každému se líbí a sedí něco jiného, teď je takový výběr, že je problém vybrat 😅 nám třeba sedí více kalhotkové plínky nebo AIO, když dojdou, tak dám i čč nebo vv

maly_prcek
28. črc 2010

@veveruska0504 Obecně na novoška - čč na novosklad + PULky nebo flísáčky nebo nejaká menší kalhotkovka popř. zavazovačky Disany... AIO na parádu k doktorce... Na noc dovycpaný novosklad (ale hodně lidí jede na úúúplné mimčo na noc i jednorázovky).

Ale zase určo někdo jiný řekne, že on jel něco jiného a bylo to fajn... 🙂

Větší velikosti spíš okoukávej, je to furt samá novinka, vychytávka, budeš vybírat postupně podle proporcí a peněženky 😉

Dobré značky za nás:
čč - Kikko lux a bambusové, Popolini barevné - na novosklad, teď narovno
PULky - Thirsties (na malé mičko klidně dvojvelikost, pak raději jednovelikostní), IV soft (co mě lákaly a lákají, ale osobně neznám - BBH, BB)
Flísáčky - Anavy, my měli natahovací, ušiješ i doma
Vlňáčky - Anavy natahovací i patentkové, BI natahovací shorties, Lovíky (lákají mně i longies Anavy)
kalhotkovky - Anavy snapi i patentková jednovelikostní (ušly Popolinky, Cuddle velurka, láká mně dlouhodobě i Haipa pastelka - střehem, odrazuje mě materiál)
zavazovačky taky někdy dávám (HHS na větší, Disany i na novoška) s vlněným obdelníkem
AIO - BG kapsovka (na větší mimi), Cuddle AIO a GB (seděly zase líp na menší)
vkládačky - BI, Anavy, doma šité
vv - doma šité

veveruska0504
28. črc 2010

@maly_prcek ok jdu na to, tak o klasických pamperskás se bavit nebudu, to je jasné, jen jsem dle debaty zjistila, že na plenku jsou dobré nějaké kalhotky, kvůli počůrání že 😅 ????

Prosím co to je.

No a dále mě zajímá, co to je takové ty barevné, hezké pleny co to tady ukazujete a někdo je prodává na barárku.
Hlavně mě zajímá co to je to gro....vypadá to, že je to odklipávací a zda se, že se to pere, že???? Je to dobré, nebo ne.Tady je odkaz:

http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23093...

co vy na to, jaký máte názor????

maly_prcek
28. črc 2010

@reruna Hmm, tak to sme ještě o kousek menší, ale zas máme kýty 😀 Mně to spíš překvapilo 🙂 O velikost strach nemám, myslím že s Anavy vydržíme až do odplenkování... Ten sed už se teď moc nemění, co pozoruju...

veveruska0504
28. črc 2010

@reruna no to je to, že je takový výběr, jsem z toho tuleň, když jsem po měsíci konečně našla favorita mezi kočárkama, tak teď řeším toto.......

Oblečení mám jasné, pokojík taky, heuréka kočárek mám taky vybraný a řeším pleny, ať potom nepanikařím co a jak. Je to hrůza, já vám tak závidím, že tomu tak rozumíte ☹ .

Mě jde z toho hlava kolem, fakt je to jako druhá maturita 😅

reruna
28. črc 2010

@veveruska0504 na látkovou plenku musíš mít svrchní kalhotky, aby nebylo mokré oblečení, svrchní kalhotky můžeš mít PUl, vlněné nebo flísové
ty barevné plenky, co mám na fotkách dneska jsou anavy.cz šije je ivuska, na bazárku má inzerát taky Luck - mehlo, taky šije na zakázku z podobných materiálů, trochu jiný střih
ty plenky cos dávala odkaz se perou 🙂 🙂 jsou to svrchní kalhotky a odlipávací vnitřek, když není počuranej ten vršek, tak se to prát pokaždé nemusí

maly_prcek
28. črc 2010

@veveruska0504
Jak to funguje a kolik čeho je fajn popsané tu: http://www.latkovepleny.cz/

Svrchní kalhotky - ano, aby to neprovlhlo, AIO to má už v sobě...

Oddělávací vnitřky - dokud bude kadit tekutě (do příkrmů), tak vnitřek prakticky nevyměníš (ale jsou i děti, co kadí 1x týdně, my kadili i 10x denně), navíc je to zbytečně drahé (stejnou službu ti udělají Pulky + čč)

AIO tady většina holek používá na parádu (ven, k doktorce, na návševy, do šátku,...), ale asi nikdo nee furt. (Je to drahé, není to tak zajímavé, nemůžeš používat vlňáčky...)

Z těch stránek tu holky celkem chválily vícevelikostní flísové AIO (jednu dobu to byl hit, teď už to nějak utichlo...) jinak nevím...

veveruska0504
28. črc 2010

@maly_prcek máš u mě jedničku s hvězdičkou, děkuji, vytisknu a budu si psát poznámky 😎

děkuji moc

maly_prcek
28. črc 2010

@veveruska0504 Tak takvéhle pocity jsme tu měly na začátku všechny 😀 😀 😀 Neboj, rozkoukáš se 😀

Tak jsem si to psala - co se mi líbilo, pak jsem si dopisovala plusy a mínusy, podle toho nakoupila - pak 3/4 postupně prodala - nakoupila jiné - něco prodala, něco dokoupila, základ zůstává... 😀 (Stav kdy nic nepotřebuješ, jenom chceš 😀 Manželové ho nemají rádi, přestává být finančně zajímavý 😀 😀 😀 )

maly_prcek
28. črc 2010

Holky určitě taky přispějí nějakýma nej značkama a dobrá diskuze o značkách je i tu: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...

Zkus si nějakou výbavičku napsat a my ti pak napíšem, co jo, co ne... To je asi nej systém... 😉

helulela
28. črc 2010

@reruna pěkný modelák, dělá anavy dobrou reklamu 🙂 ad zmenšování - koukám podle těch fotek, že asi ty plínky málo natahuju, V. má 6,5 kg, sice ještě zmenšuju, ale mám pocit, že už mu to je jen tak tak.

veveruska0504
28. črc 2010

@maly_prcek přísahám bohu trefí mě šlak.
To jsem si myslela, že kočárek je to nejhorší co mě může potkat.

Děkuji za ten odkaz je luxusní. No asi se prokoušu těma více jak 400 stranama a budu chytřejší 😀 .

Zkouknu to frajerské AIO a dám na vás na frajeřinku to budu kupovat to jo, ale co dál....co spaní a na doma 😕 vrrr to bude masakr.

veveruska0504
28. črc 2010

@maly_prcek ok beru to jako domácí úkol,

jste zlatíčka. 😀

V tomto mám děsnou povahu, nemám ráda komplikace a to, že je toho tolik je pro mě komplikace.

helulela
28. črc 2010

@maly_prcek Tak tenhle stav mám teď 😀 😀 výbavička dostačující, ale kdybych ji dělala znovu, 1/2 udělám jinak 🤐 zatím jsem odhodlaná nenechat se zlákat, bych se nedoplatila

aknel2002
28. črc 2010

@veveruska0504 - zkus kouknout na www.mamisek.cz, paní to má pěkně popsané, třebas ti to pomůže a neboj až se do toho dostaneš zjistíš, že zas taková věda to není a každá maminka postupně přijde na to co jí a miminku nejvíc sedí

maly_prcek
28. črc 2010

@veveruska0504 Spíš si přečti tu konkrétní výbavu, ta je plodnější než tohle celé mnohdy tlachání (i když taky je nosné, žeee 😀 )
Tak já valim zase plánovat pokojíček (kdyby sis myslela, že to už máš za sebou 🙂 🙂 🙂)

@helulela Taky málo natahuju...

helulela
28. črc 2010

@veveruska0504 buď v klidu, máš čas, tak pročítej, ptej se a tu svoji vybranou sestavu sem určitě napiš než nakoupíš...mě tu holky taky moc pomohly a když už zmákneš ten systém, tak se orientuješ rychle

maly_prcek
28. črc 2010

Hlavně by nesměly chodit nějaké Ivušky se svýma plínkama a Kackaj s objevenýma Weehuggers apod. 😨 Kdo pak na tom má ušetřit 😅

helulela
28. črc 2010

@maly_prcek a nebo do téhle debaty radši ani nenakukovat 😉

maly_prcek
28. črc 2010

(jen tak mimochodem - bomba stránky k pokojíčkům lokki cé zet) 😉 Néé teda na nakupování, ale jako instpirace 😵 😵 😵

veveruska0504
28. črc 2010

@maly_prcek zkus na inspiraci i toto

http://www.e-color.cz/index.php

něco málo tam je, ale jen na inspiraci, ty ceny jsou od věci 😖