Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
13. pro 2010

@schnek nejen mamca, ja bych taky potrebovala neco super na paty! jenze nejhorsije, ze jsem totalne neschopna si ty paty pravidelne mazat!🙂

blka
13. pro 2010

@slunicko76 Mně celkem obří přišli PULky od Tots bots. Měla jsem vel. 1 a nepoužitou jí prodala, protože by nám byla možná až teď. Ale my jsme malí. Ty mi přišly fakt obří.

maly_prcek
13. pro 2010

@slunicko76 Střihově velké jsou IV PULky... 🙂

permonik7
13. pro 2010

@slunicko76 nám zase přuijdou obří blueberry coveralls...ty jsou fakt velké. Moc je nepoužíváme a asi je brzo střelíme. Měl je snad 5x na sobě...

veselazu
13. pro 2010

@slunicko76 pokud chceš velký balík tak ty Thirstiesky Duo Wrap - tam se toho vleze... 😀

nám Mudra do mrazů doporučila Bepanthen mast - máme doma a ani nevyužíváme a Davča se pak pěkně leskne jako špekáček 😀

veselazu
13. pro 2010

jejda to je hodin... btw v kolik hodin ti vaši miláčci vstávají?? my tak kolem 7 to se ještě dá, já si neumím představit lézt z postele za tmy - max udělat mlíko a spime dál, před 7 nelezu z pelíšku 😉 😉

permonik7
14. pro 2010

@veselazu Luky vstává naštěstí pozdě, před osmou vůbec, většinou se probudí po té osmé a hraje si a povídá v postýlce a vzbudí mě až volá mama mama a to bývá mezi 8,30 - 9,00 takže těžká pohodička 😵 😵

veselazu
14. pro 2010

@permonik7 a v kolik chodí spinkat? my vstávali opůl 9 jen 2x v životě a to mi přišlo, že spíme tak do 11ti 😀

joohana
14. pro 2010

A kdy vám píďata chodí spát? My dáváme malou v 7 večer, velkýho v 8, vstávají v 7, o víkendu (když bychom si mohli přispat) v 6. Davy byl horší, neudržel oči otevřený po 6 večer a vstával mezi 5 a 6 ráno 😝

permonik7
14. pro 2010

@veselazu koupeme po sedmé a spinkat jde tak kolem osmé, do osmi většinou spinká 🙂

slunicko76
14. pro 2010

@maly_prcek IV uz nechci, fakt drhne suchac o brisko, je to ted horsi, protoze si zacina sedat a vubec vic manipulovat s nozickama!
@permonik7 ,@maly_prcek,@blka,@veselazu dekuji za typy ,porozmyslim to

@veselazu tak muj milacek vstava cca v 5.30,takze my uz v posteli tak max lezime a to tam vydrzi max 1/4hod,pak se uz musi vstat! 😖 a to nechodi nijak brzo spat, cca kolem 20.30 nekdy i pozdeji

baca
14. pro 2010

@blka je fakt, že totswrap vel 1 jsem kupovala teď, na 1 čč, Bára má 10,5 kg, ale dělají i vel. 0 😀

ivuska.h
14. pro 2010

Klárka mezi osmou a devátou, někdy v 7. Dřív naštěstí nikdy. Ondra by vydržel do 9, ale K. ho vždycky vzbudí, jak vstane. Spát chodí mezi osmou a devátou, spíš k té deváté, záleží na jejich aktuálním stavu. Klárka dost často usíná až kolem 10., i když třeba od 9 je v posteli.

xovicka
14. pro 2010

@slunicko76 na paty mám skvělý tip, a vůbec se to nemusí dělat pravidelně. Stačí obyčejná modrá indulona, nebo v podstatě cokoliv mastného. Namazat večer těsně před spaním hodně silnou vrstvou, tak aby se to všechno nevsáklo a na nohách zůstal bílý povlak. Na to navlíknout nějaké staré silnější ponožky aby sis neumastila peřiny a hurá spát. Přes noc pěkně v teple pod peřinou to ty nožky úžasně změkčí.

slunicko76
14. pro 2010

@xovicka jj, to obcas udelam, ale ne tak casto jak je potreba, v tom je nejvetsi problem!🙂

teda holky, ja vam zavidim ty vase space!!! ja chci takyyyyyyy!

permonik7
14. pro 2010

@slunicko76 mně sice spinká, ale zase máme problémy s jídlem...jí všechno, ale tak jen 3 lžičky a stačí...my teda bojujem šíleně a už fakt nevím jak ho motivovat. Tak aspoň, že spinká..kdyby vstával ráno třeba v 5,30 tak už by mě jistě švihlo😀

veselazu
14. pro 2010

mně by stačilo do 8 😀 😀 na 9 chodíme stejně cvičit a plavat.Ale my zase chodíme dřív spát mezi 7-7:30 tak co bych chtěla, Už bývá dost unavený večer. Přes den spí ještě 2x dohromady to hodí tak 2 hodiny. No nestěžuju si, kámošce malý skoro nespí přes den, to by mě švihlo a nic bych neudělala.

reruna
14. pro 2010

IV pulky Lka jsou střihově dobré,ale sucháč děsný, moc už nesuchá a škrábe bříško nebo stehýnka, navíc už provlhávají....
Blueberry coveralls jsou velké, ale jsou jednovelikostní a vleze se do nich všechno, nám vyhovují moc.
Ad spaní, mladší spí od 6 do 6, zhruba.... a přes den už 2 měsíce jen 1X asi hodinu... starší spí od 8 do 6-7. No a v noci se mladší budí tak 3-4X, a starší tak 1X, takže nic moc....

andelka
14. pro 2010

My spíme tak od 20 do 7.30 - 8h, ale mezitím minimálně 2-3x je hore. Přes den spí různě, venku dýl, i 2,5h a doma kratší dobu tak 1 - 1,5h. A jen jednou, po obědě. v létě už jsme po prvním ranním krmení kolem 6h vstávali, ale to teď nehodlám, takže kojím ještě v posteli a většinou si ještě na hoďku i víc schrupnem.

tehupetula
14. pro 2010

AKTUÁLNÍ NABÍDKA PLENEK A KALHOTEK :http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=345119 😉

maly_prcek
14. pro 2010

@veselazu Kolem sedmé/půl somé D. vstane, do cca osmi si hraje v posteli, než vstáváme... Přes den spí jen o "o" cca 1,5h. Spát chodí kolem 20h. Mlíko nedáváme, ani jeden bychom nevstali 😀

joohana
14. pro 2010

@maly_prcek Já právě z tohoto důvodu dávám Annie stále UM a ne normální mlíko i když by ho už skoro mohla-nechce se mi chodit dolů do kuchyně pro mlíko 😀 . Flašku, jar, houbičku, teplou vodu na umytí a UM mám na pračce v koupelně 😅

blka
15. pro 2010

@andelka Tobě spí Danielek už jen jednou denně 😕 ?

Včera jsem koupila pampersky a je na nic složení, tak vám ho opíši. Akorát, nemáte někde v IP kontakt na tu holčinu, co dělala dotazník ohledně plínek? Že bych jí to taky napsala 😉

Teď nevím, to čtu pořádně a je tam psané složení (pleťové mléko) 😕 . A pokračuje to:petrolatum, stearyl alcohol, paraffinum liquidum, aloe barbadensis extract, CI 61565

andelka
15. pro 2010

@blka No, a to je úspěch, byly týdny kdy nespal vůbec přes den. až na konci listopadu jsem ho naučila, že je oběd, kojení a jde se ven a v kočárku se spí. Jak začla zima, přeučuju ho, že i doma se dá po obědě spát - někdy spí 30 minut, někdy 1,5 hodiny. Jinak mi spí nárazově různě po chvilkách, když ho mám třeba někdy dopo v manduce nebo odpo musím ven, tak usne v kočárku. Včera vytuhnul večer u kojení na 15 minut. Ale kdyby bylo pojeho, tak nespí přes den vůbec.

blka
15. pro 2010

@andelka Tý jo, tak to je síla. To si nedovedu představit. Musí být dost těžké ho zabavit.

andelka
15. pro 2010

@blka ani ne, na bříšku se zabaví sám, na zádech taky, v kuchyni je v lehátku...ale zatím tomu pohybu moc nedá. Až se bude plazit, lozit, tak to bude horší. Doufám, že vánoce budou ještě klidné. 😅

blka
15. pro 2010

@andelka Tak to máš fajn. Mareček se umí sám zabavit až teď tak poslední měsíc a půl. A to tím, že mi tady všude kramuje 😅 . Na co hračky, že 😀

andelka
15. pro 2010

@blka no jo,na to se taky připravuju 😀

slunicko76
15. pro 2010

@blka
@andelka tak Esterka doma prakticky nespi! Spi jenom v kocarku venku, sama se zabavi tak na 10 min a stejne mne musi videt, protoze jinak rve!
Dneska jsme mely uspech a po 5.hodine jsmejeste usnuly a v 6 hod jsem delala, ze spim a ona se jeste asi pul hodinky koulela sama v postylce

janula28
15. pro 2010

Ahoj holky,
vstupuju do diskuze a chci vám nabídnout:
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/ph68/pul...