Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
19. pro 2010

@carina no, podle mě, pokud ti jde o výbavu do začátku (počkáš jak velké mimčo bude, jak se ti to bude líbit..) tak když máš 50ks starších plínek (taky jsem tak začínala), tak k tomu už budeš potřebovat jen asi 3ks svrchních kalhotek (měla jsem Imse vimse organic a soft a Thirsties), nějaké celulozové separačky (měla jsem Popolini a dobré) a pak snapku, jo a vkládačky (dobré jsou žínky nebo ručníčky z Ikey). A pro začátek stačí. Pak se víc rozkoukáš a podle toho jestli budeš chtít látkovat i na ven, na noc, budeš chtít i vícevrstvé, kelhotkové, AIO, kapsové...ale na začátek a vaječinu jsem nejvíc využila tu základní výbavu a "rozšoupla" se víc až později a co nekaká vaječinu, tak úplně paráda, baví mě to moc. 🙂
Jo a hlavně žlučové mýdlo DM za 13Kč.
A nějaký kýbl

sussanah
19. pro 2010

@carina andelka v podstate dala zaklad, ja jen doplnim, ze s cc a vkladackama se da opravdu vystacit ze zacatku uplne v pohode. Mimca byvaji docela prutokace, hodne kakaji, tak je nejakych kalhotovych plinek i skoda. Ja od narozeni pouzivala vicevrstve plinky a taky jsem byla moc spokojena. Za prozkoumani urcite stoji jeste diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... (jen 4 stranky 😉 ) a https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...
tak najdes primo seznamy, kdo ma jakou vybavu, co by pripadne zmenil (byla tam snaha jen o prehled a minimalizovat diskuzi)

slunicko76
19. pro 2010

@carina myslim, ze zaklad uz mas! s 50ks cc se da v pohode prekonat par mesicu! teda plus nejaky svrchnacky!

slunicko76
19. pro 2010

Tak Ivo, prvni radostna fotecka s Anavy!🙂 z dneska: Esterka je dostala k svatku!🙂

carina
19. pro 2010

ju, to jste mě docela uklidnily. To látkování mi připadá jako hrozná věda, a proto bych nechtěla hned vyhazovat tisíce za celou výbavu. Naštěstí čtu, že do základu toho není potřeba až tak moc. 🙂

ivuska.h
19. pro 2010

@slunicko76 No, nevím nevím, jestli by neupřednostnila jako dárek nějakou poživatinu 😀 Ale je krásná s tou čelenkou!

maly_prcek
20. pro 2010

@carina Těch čč stačí míň, klidně kolem 25-30ks + nějaké vkládačky (my měli Ikea ručníčky) troje svrchňáčky. Ty plínky určitě více gramážní (Kikko eco lux) nebo fajn savé i na později Kikko bambus.

xovicka
20. pro 2010

@carina taky chystám výbavu pro novoška. S padesáti čč si určitě bohatě vystačíš, já mám tak půlku, určitě k tomu budeš potřebovat nějaké snapky a svrchňáky. Já bych si pro lepší pocit ještě pořídila vkládačky (pořídila jsem bambusové anavy), ale samozřejmě stačí místo toho dovnitř další plena na osminy, já se ale snažím o co nejštíhlejší zadeček. Dál ti přebalování usnadní separačky (já pořídila obyč celulozové imse vimse), separačka má udržet zadek mimina v suchu a mě se teda hlavně líbí, že zachytí to nejhorší kakání a pak ji jen spláchnu do záchoda. Jinak je docela dobré mít v záloze nějakou tu fajnovější plínku typu vše v jednom, třeba na cestu k doktorovi. Konkrétní značku neporadím, já pořídila dvě imse vimse prostě proto, že vypadají že budou rychleschnoucí a za rozumnou cenu, ale výběr je obrovský. Pokud se chceš rozšoupnout, můžeš vyzkoušet i ostatní typy plen, ale rozhodně se bez nich dá obejít. (já si koupila pár tvarovaných imse vimse, pár anavy na patentky a pár vícevrstvených bambusových anavek, ale opravdu jen od každého druhu pár kousků na vyzkoušení na novorozenci, prostě až budu kupovat univerzální velikosti, tak už budu vědět, co nám vyhovovalo a v tom budu pokračovat).

lendaw
20. pro 2010

@carina já začínala pouze se čč (cca 35ks), separačky Imse Vimse (jsou kompostovatelné) a svrchňáčky PULky Thirsties (XS a S - velká spokjenost) + 1 snapka. Vkládačky jsem neměla žádné a ani nebylo potřeba, protože Bety jakmile něco vypustí do plínky, tak okamžitě hlásí ať to z ní sundám a malinkatý miminka nečůrají taková množství, aby to jedna čč nechytila. Separačky co mám jsou dobré hlavně na to, že se na nich skvěle udrží vaječina. Pro větší pocit sucha se chystám nastříhat IRMU z Ikey. Stále používám z 80% novosklad, protože máme nařízené široké balení kvůli kyčlím. Na to je třeba taky myslet - už jen proto jsou čč ze začátku asi nejlepší - navrch mi moc vyhovují vlňáčky Disany, protože ty nožky taky drží hezky od sebe. Zhruba od 2. měsíce jsem nakoupila pár dalších kousků (viz. moje album Látkování - chybí tam vyfocené jen HD pastelka) a s mamčou jsme nedávno ušily 12ks vkládaček.

jasekd
20. pro 2010

@carina Urcite 50 je az dost. Takze ty lepsi na zadek, ty ridsi (pises, ze mas starsi), na blinkani apod. Vyhody cc vidim u novouse v tom, ze se to na nej hezky prizpusobi, je to prijemny material. A pokud chces v 6tinedeli pro jistotu vyvaret a zehlit, jasna volba 😉 Urcite bych ale poridila ty vkladky, davat dve cc mi prijde moc i jako balik (ale zas mas siroky baleni) i na praci. Koupila bych v Ikea ty rucniky za 5 Kc a ja je jeste rozpulila a mam vkladku za 2,50 🙂 Rucnicky se nezehli, min prace. Ale zehlit je muzes, i tak s tim bude min prace nez zehlit cc.Nevyhody cc: min to saje, i kdyz to vycpes, nez kalhotkovka, event. zehleni a hlavne ta vajecina protyka skrz, takze vsechny vrstvy mas s flekem, a ze jich je. Komu nevadi pripadny fleky, OK, mne vadi, takze je prepiram jak zuriva tim zlucovym mydlem, jak psala Andelka, ze si mas poridit 😀
Ja teda pouzivala cca od 14 dnu malyho kalhotkovku HD, ze zac. obcas protekla, ale brzo jsme se to naucili. Narodil se teda vetsi 3,75, ale byl pak hodne hubeny a slo to. Vyhody, prala jsem na 60 a nezehlila (pokud ti nevadi na novoroz. nezehlit). Usetrila jsem cas, kteryho bylo ze zac. malo. Malej hodne blinkal a ja mu teda i ty blinkaci pliny i cc, ktere obcas davam (ma 8,5 kg a doted dam obcas novosklad ze 70x70), doted zehlim, pripada mi to jemnejsi, takze prace bylo dost i tak. Nevyhoda, vetsi balik, dyl schnou, hrubsi material nez cc (ale jsou i jemnejsi kalhotkovky urcite. Malymu Haipa nevadi a mne vyhovuje co se tyka strihu i udrzby, takze mame vybavu celou prakticky jen z nich, k tomu par cc a 2 AIO k Dr)
Takze k cc, co mas, dokup: event. vkladacky, separacky (nam vyhovuji fleesove, ale ne kazde mimco je snese), svrchni kalhotky, nam stacily dvoje (my mame PULky), Snapku, zlucak, a mas to 🙂 Zbytek poridis dle situace.

jasekd
20. pro 2010

@carina
@lendaw Pravda, ze se prebaluje tak casto, ze mozna vkladka ani neni potreba ani do cc, mozna na noc, pokud bude mit delsi intervaly spani. A na siroke baleni byly super i ty kalhotkovky HD, malej doted vypada jak vcelka s tim zadeckem, siroke je to dost. My teda meli jen preventivne, mozna delsi dobu nez ostatni (ja mela vrozenou subluxaci kycli i trminky), malej byl uplne v poradku. Nas ortoped dost dava siroke baleni i preventivne na delsi dobu nez jini, co mam info. Dalsi velka vyhoda latkovek, cpat cc pres papirovku byla hruza, vsude to klouzalo a moc jsem to nedodrzovala, s latkovkama je po problemu 🙂

andelka
20. pro 2010

Je fakt, že vkládačky jsem asi do 2,5 měs. taky neměla, stačil novosklad, ale za ty peníze, když už budou ty ručníčky nastříhané nebo žínky koupené...určitě se neztratí 😉
Jinak já jsem začala látkovat asi v 5ti týdnech malého, dřív jsem měla dost starostí sama se sebou. Takže úplně info jak látkovat od porodnice nemám. 😅 Ale pak už to jelo - napřed na den, pak na den a ven a teď na den, ven, kratší návštěvy, jen na noc papírovka.

andelka
20. pro 2010

TeĎ jsem si začala Danečka fotit v látkovkách co máme, na památku, tak se můžete kouknout jak nám to slušelo a sluší 🙂
škoda že jsem se zařekla, že minimálně do února nebudu nic kupovat a vystačím s tou výbavou co mám (docela jsem ji vychytala a vyhovuje,ale znáte to... 😀 ), protože jak to tady průběžně čtu, tak mě každou chvíli svrbí ruka 😅

lendaw
20. pro 2010

Tak jsem si tu zavzpomínala na svůj první pokus zamotat Bety do novoskladu 😀 To byla komedie 😀 Na ničem jsem předtím netrénovala, skládat jsem se naučila podle internetu...ale časem se to vychytalo 😀

slunicko76
20. pro 2010

@jasekd ja mela i do ted mam, dve čč v novoskladu,je to drobet vetsi,ale mne prijde,ze to ty miminka pr ote maj a je to roztomily!🙂
@andelka tak to mne svrbi do tedka!🙂

jasekd
20. pro 2010

@slunicko76 Mne by na tom vadila ta spotreba cc, protoze ja bych to zehlila, ten rucnik mam predskladany a je to pro me jednodussi, ale je fakt, ze ja zas takovej zastance cc nejsem, kalhotkovky mi vyhovujou vic. Jinak na velkej zadecek jsem zvykla, kdyz je M. vyjimecne v papirovce, je najednou takovej malinkej, hubenej, nezvyklej 🙂

slunicko76
20. pro 2010

@jasekd my na zehleni mely "najatou pracovni silu"-moje mamka vzdycky chodila zehlit a to zehlila poctive z obou stran, ted uz nezehlime, i kdyz mamka se nabizela,ze bude pokracovat!🙂 mne to fakt vyhovuje. ale kalhotovka je krasne barevna!🙂
jo a dnes jsem mely porve Anyvy Easy- tri hodky jsme jezdily po meste a myslim,ze by jeste par hodin urcite vydrzely! Takze fakt super. Jenom to ma trosku jine zapinani,tak si na to musim zvyknout.

slunicko76
20. pro 2010

@jasekd a hlavne je to vlastne ta nejlevnejsi varianta! pokud je zdedis,tak se vastne uz nemusi investovat! Ty dalsi jsem si poridila proste jako takovy nadstandard.Vsem pro radost!🙂

jasekd
20. pro 2010

@slunicko76 Ja prave zadnou pomoc nemela a zacatky s Martinkem byly fakt narocne pres to blinkani a krmeni atd. Psala jsem to hlavne proto, ze nekoho by to mohlo od latkovani i odradit, musi se to skladat, min to saje, kalhotkovku mas nasazenou driv, vetsina lidi aspon ze zacatku zehli... Ja to prave zehlim furt, asi moje blbost, ale lip se mi to pak sklada do krabice, lip se mi to na nej bali, je to jemnejsi, my mame i tvrdou vodu, tak to zmekcim tim... Zehlim mu i oblecky, opet mozna zbytecnost. Dokud jsme nemeli mimino, zehlila jsem vyjimecne spis jen veci jako kosile, saty a kapesniky a uterky, na tricka jsem kaslala, ted uz zehlim i ty tricka pro manzela 😅 Pro me jednoznacne kalhotkovka na snapku typ HD vyhrava, jeste bych si poridila Anavy na snapku, ta by se mi urco taky libila, ale nepotrebuju ji nutne, tak ji nemam. Nejdriv jsem chtela dokupovat, ze cekame druhe, a to bych asi vzala par tech Anavy, kdyz je tak chvalite, ale zkusim to s tim, co mame a uvidim. Prat budu ne jednou za 2,5 dne, ale asi denne, stejne mam malej kybl. Ja doufam, ze uz bude fungovat aspon trochu i nocnik. I kdyz dneska teda M. ucurava po trosinkach, hrozne tlaci a neni schopnej se vycurat naraz a poradne, prebaluju spis vic nez driv 😠 To ta jeho ledvina asi, tak uvidime, jak to pujde, kdyztak prikoupim. Pro me byl nejvetsi motiv latkovek jednoznacne ekologie, pak i zdravi ditete a az na konci penize, proto jsem si poridila kalhotkovou vybavu. Kdyz chce nekdo setrit, tak cc je jasna volba, kor kdyz je zdedi 🙂 Ja nezdedila nic, pliny po nas se rozpadly a u manzela se do nich pak smrkalo, ze jsou jemne, a rozpadly se a vyhodily taky. Po nas mi zustaly ty velke plenove osusky, to jsou drzaky a Martina doted utiram do toho, prijde mi to nejlepsi, zadnou frote zatim nema.

slunicko76
20. pro 2010

@jasekd o tom setreni jsem to psala spiz jako ze je to opravdu bez nejakych vyraznych investic! S tim zehlenim to chapu! Ja teda uz nezehlim,ale vesim to narovno,takze se i krasne vyrovnaji, i proto nejsou potreba zehlit. Ale jinak nic proti zehleni!🙂) Ja jsem prave tu maminu pomoc opravdu uvitala, byla to obrovska uleva! Ja ted pro zmenu zehlim jenom ty manzelovy kosile!🙂)
U mne nejvetsim motivem pro latkovani bylo zdravi ditete, ekologie a taky i trosku to, ze ta vyroba latkovych plen tu byla opravdu velka tradice. To jsem ale netusila, ze ted uz dovazi takovy ........ Vcera jsem potkala syna majitele firmy Hybler (zname se) a tak mu rikam, at vyridi tatovi, ze ty jejich pliny jsou fakt na h.... a on mi na to s kamennou tvari rek, ze to vi! takovy podnikani fakt nechapu.
jo a ty tetra osusky, ta taky jeste mame a pouzivame a to si pamatuju, ze mne do toho mama nechala utirat jeste nedavno, takze to neco ma za sebou a fakt to drzi!

jasekd
20. pro 2010

@slunicko76 No tak to je sila, hlavne ze to vi 😝 😠 Ja prave mam maly byt 1+1 40 metru bez balkonu, susim na susaku u topeni a tak nemam takovej prostor, abych vesela 20-30 cc hezky narovno, aby se to nemuselo zehlit. Susit to venku, asi by taky vypadaly lepe, takhle to tam nejak srovnam, za chvili je to suchy a pak to prezehlim, narychlo, ne z obou stran, to se delavalo driv, rikala mama, vyvareli a zehlili z obou stran, jak prasteny, a proto ma ta starsi generace furt latkovky za hroznou otrocinu.

ivuska.h
20. pro 2010

@slunicko76 "Vcera jsem potkala syna majitele firmy Hybler (zname se) a tak mu rikam, at vyridi tatovi, ze ty jejich pliny jsou fakt na h.... a on mi na to s kamennou tvari rek, ze to vi!" 😀 😀 😀 To mě fakt dostalo 😎

andelka
20. pro 2010

@slunicko76 já jsem dvě čč dala párkrát a málem jsem ten novosklad neumotala jak toho bylo moc. Tak jsem si pak našila jiné vkládačky. Jo a jsem ráda, že tu nejsem sama s žehlicí pomocnicí 😅 mně mamka taky hodně pomáhala a někdy dodneška, když přijde tak "chceš s něčím pomoct, třeba požehlit?" 🙂 Tak to jsem moc ráda, přece jen je to pak měkčí, a nemusím to dělat povečerech. Ale už jsem vychytala takové rychložehlení, takže i když to zbyde na mně, tak to až tak dlouho netrvá.

Jinak peru většinou kolem 12-15ti čč na jednu pračku, peru 2x týdně a normálně mi to vleze na jeden sušák 🙂 Plínu přeložím a za krátkou stranu pověsím. Přinejhorším se to ani žehlit nemusí.

lirita
20. pro 2010

ivuska.h 😨 na to snad ani říci nic nelze 🤐

karol84
20. pro 2010

zdravím vás,
kolik AIO/SIO plenek byste mi poradili pořídit - já budu na mimčo používat čč/kalhotkovky + svrchňáky, ale budoucí táta, babičky atd. výhradně jen AIO? jaká by tak mohla být zásoba AIO plenek na 3 dny?

jasekd
20. pro 2010

@karol84 No to se ti teda trochu prodrazi. To teda netusim ten pocet, na malinke mimco to snad ani nejde, ale to asi stejne budes prebalovat jen ty, protoze nejspis budes kojit a nemuzes se vzdalit na dlouho. Ja mam ted cca 6-8 plinek na den asi, nevim ani presne, podle toho, jak se nam dari chytat. Peru jednou za 2 az 2,5 dne. Pokud chces prat jednou za 3 dny, potrebujes velkej kybl na pliny a velkou pracku, ja mam klasickou na 5 kg a za ty 2,5 dne je narvana, peru na 60 plenky se separackama a vkladackama, par rucnicku, do kterejch cura a par poblinkanych plinek. Taky ty AIO vetsinou dele schnou. Ja bych zacla jen cc a kalhotkovky a uvidis, jak se k tomu postavi zbytek. Muj manzel totiz super ovlada kalhotkovku a svrchnaky, ale neumi nastelovat AIO (mam Imse Vimse a Pop in a hlavne ta mu dela problemy tam ty vkladacky srovnat, kdyz sebou dite hazi) ani poradne obliknout papirovku (to je teda spis truc, protoze je nesnasi, ale kdyz byl s malym ve spitale na vysetreni, bylo to rtg a ja jako tehotna musela cekat venku, tak mu musel doktor pomoct kluka do papiru oblict 😅 ), uvidis, jaka bude situace, treba pribuzni prekvapi. A moje tchyne sice furt rika, jak jsou latkovky dobry, ale furt mu dava jednorazovky, nevim proc. Jinak je fajn a protoze jsem vdecna, ze pohlida, tak ji davam oboje pliny, no a papiraky hned spotrebuje, latku necha. Zas si myslim, ze muzem bejt radi, ze hlida a nechci ji nutit do latkovky, protoze si myslim, ze papirovka jednou za cas malyho nezabije, i kdyz mne osobne vadi, ze tchyne dela odpad 😝

lendaw
20. pro 2010

@karol84 malinký miminko je dost průtokáč a pokud bude citlivka jako to moje dítko a bude vyžadovat přebalení po každé kapičce, tak se můžeš dostat až na 12 plínek denně.

jasekd
20. pro 2010

@karol84
@lendaw Presne tak, ten nas pocet je az na starsi dite. Navic na novouse asi ani AIO moc nesedi...

ivuska.h
20. pro 2010

@karol84 To záleží, jak často budou tatínek/babička přebalovat... Obecně se doporučuje výbavička při praní obden cca 24 plínek (ale závisí, jaké máš možnosti sušení). Takže to bych asi na tvém místě dodržela a nad to vzala třeba 5 těch AIO, teda spíš SIO, klasické AIO se mi moc neosvědčily, je to málo variabilní. Ale možná manžela a babičku zbytečně podceňuješ a zvládli by i kalhotkovky...

ivuska.h
20. pro 2010

@jasekd Tak AIO, co jsou vícevelikostní (S, M, L), třeba BBH Magic, by měly sedět bez problémů, toho bych se nebála. A třeba ty jednovelikostní Tots Bots by podle mě na novoše taky byly dobré, jsou krásně měkoučké.