Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
23. únor 2013

@xrecm Mám jen Aitu mnatahovací svrchňáky, ale zatím jsem je nepoužila. Nechám je asi až na léto jako kraťasy. Jinak jsem po Aitu plenkách taky koukala už dříve a v porovnání třeba s Anavy jsou dražší. Mají méně vkládaček v kalhotkových a pod....

xrecm
23. únor 2013

@betysek taky koukám po těch svrchních kalhotkách, je to kombinace pul a fleece a vypadají moc pěkně 🙂
Taky bych je brala na léto místo kraťas 🙂

xrecm
23. únor 2013

@cervena_vila a můžu se zeptat, jaký máš barvy a za kolik by si je prodala? Já teď váhám mezi nimi, Bum Genius kapsovkou a ještě Tots Bots Easyfit. Stejně to nakonec asi skončí tak, že se neudržím a vyzkouším všechny :D

pampeliska1
23. únor 2013

@dandelion já jsem měla BM PULky půjčené a vůbec neseděly.

dandelion
23. únor 2013

@pampeliska1 oki.. mám teda troje ty miosolo 🙂

cajomilka
23. únor 2013

@cervena_vila Koupila bych jednu sadu vkládaček, jestli máš nějakou navíc. JInak dcera má přes 7 kg a dávám jí ještě velikost M 😉

sarkachmelova
23. únor 2013

@cervena_vila můžu se zeptat jakou a kde kupuješ vlnu ?? kupuješ 100% merino ? já ted teda objednala 2 na fleru,doufám,že budou stačit na dvoje vlnáčky,bylo by to fajn,protože platím asi 300 s poštou takže by pak vyšly jedny na 150.. ale právě nevím,jestli ta jedna bude stačit 😅

maly_prcek
23. únor 2013

@mataharyy Mně víc vyhovovaly jejich kapsovky, tak mi to zas tak nevadilo, se jí tehdá zbavit, nechtělo se mi to řešit 🙂 Taky mám radši bambus, ten rozdíl v savosti je poznat... Měla jsem ji na začátek na zkoušku, co nám bude vyhovovat a mně prostě systém víc vkládaček vyhovuje o dost víc. V tomhle je dneska výhoda, že si můžeš vybrat. Když jsem začínala látkovat s Davídkem před 3,5 rokama, tak ten systém více vkládaček měly dvě-tři značky a z toho jedny předražené Cuddlebuns.

maly_prcek
23. únor 2013

@xrecm @betysek Já jsem si svrchňáčky flís + PUL v nejnamáhanější oblasti šila na E., když byla miminko a mně se ta kombinace teda osvědčila, měla jsem zapínací i natahovací... Ale teda u Aitu nevim nevim ty náplety kolem nožek... To mi nepřijde moc dobré, dala bych flísový náplet, aby to nenavlhalo.. Tak pak napište, jak se vám osvědčily...
A teda bavlněné - velurové svrchňáčky, na ty fakt zírám, to mi přijde ještě míň jak na tréningáčích, které udrží akorát učůrknutí, a nechápu, jak to v praxi funguje 😕

bamboolik
23. únor 2013

@maly_prcek taky jsem nad tím onehdá přemýšlela, jestli mi chybí nějaké spojení v mozku, ale taky teda nevím, na jakém principu to funguje. Ale možná, když je to vycpané dostatečně savou plínkou, tak to jakoby tu vzdušnou vlhkost udrží, ale podle mě to musí pod tlakem nebo při větší dávce provlhat úplně šíleně. Ale teda neměla jsem to v ruce, jen střílím od boku dle mých zkušeností.
Jak jinak u Vás? Jsi tu dlouho nebyla 🙂 Koukám, vaše malá už taky není malá, asi tak jako ten náš 😀 U nás jsme akorát ve fázi odnaučování nočního kojení, tak je to veselé 😅

sarkar
23. únor 2013

Holky chystám se udělat svůj první novosklad podle návodu na netu (http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...), píšou tam, že jsou potřeba 2 čtvercovky, chápu to správně, že teda rozložím dvě čtvercovky na sebe a pak skládám, že jo? Asi blbá otázka co...

dandelion
23. únor 2013

@sarkar to bude ohromný balík.. já složila novosklad s jednou čč a pak dala na střed ikea žínku a na to separačku a nazdar 🙂

aemmi
23. únor 2013

@sarkar tam to myslí tak, že z jedné složíš ten novosklad a druhou do toho poskládáš jako vkládačku, asi na čtvrtiny...ale to je u vás zbytečný, takhle malýmu miminku asi nebude třeba dovycpávat, nebo když už, tak je lepší dát do toho nějakou jinou vkládačku, třeba z kalhotovek, jestli doma máš, ta druhá čč by udělala zbytečně veliký balík, ono ti to přijde obrovský i samotný 🙂

sarkar
23. únor 2013

@aemmi
@dandelion
Holky díky, tak já to dovycpu vkládačkou 🙂

svha
23. únor 2013

@xrecm dneska budu zkoušet http://www.aitu.cz/aitu/eshop/43-1-nocni-plenky... a ještě jsem si tu na bazárku objednala http://www.aitu.cz/aitu/eshop/50-1-kalhotkove-p... tak o té noční dám pak vědět a u té druhé uvidíme, ještě ji nemám, mám na zkoušku ještě jejich flísové separačky a žádný zázrak

svha
23. únor 2013

@maly_prcek
@bamboolik už jsem tu psala o AITU a jejich nápletech kolem nožiček - ten lem = všitý pás podle vysačky = je ze 100% polyesteru laminovaný polyuretanem, myslím, že by to sát nemělo, ale ještě jsme je nezkoušely

zlatelevizeedna
23. únor 2013

@svha bude jak nová😀. Nebyla ani jednou počůraná, protože jsem ji jen okolo třetího měsíce juniorovi nasadila a zdála se mi poměrně velká, tak jsem ji zase sundala, vyprala a od té doby ležela v šuplíku, protože jsem tak nějak plenkově dost vybavena (dobře, mohla bych rovnou napsat, že jak vidím plínky, utrácím jak urvaná z řetězu, ale to nezní tak sofistikovaně🙂).

bamboolik
23. únor 2013

@zlatelevizeedna A pak že se na látkovkvách ušetří 😀

zlatelevizeedna
23. únor 2013

@bamboolik jak kdo asi, ale já mám teď látkovky jako koníčka, dřív jsem sbírala panenky a to vycházelo dráž😀. Mimochodem, bamboolika ještě nemám žádného, ale časem se asi hecnu na nějaké ty batolecí pleny nebo mini aio, jestli se nám podaří i další robě🙂.

cervena_vila
23. únor 2013

@sarkachmelova já kupovala vlnu ze zlaticko.cz, nemám je přímo z merina, ale ty gramáže budou podobné. Stačí 100g na jedny kalhotky a ještě trochu zbyde.

sarkachmelova
23. únor 2013

@cervena_vila moc děkuju a ještě se zeptám,jestli jsou opravdu funkční ? stejně jako kupované ? já mám jedny disana,jedny merinostar a mám oboje moc ráda,syn je hodně čůrací ale s těmito vlnáčky vydrží přes celou noc krásně.. tak jestli i ty pletené jsou takhle funkční ? 🙂

bamboolik
23. únor 2013

@zlatelevizeedna já jsem zase poměrně konzervativní, takové sbírky nemám. Vždycky sjem něco koupila, vyzkoušela, prodala a koupila novou značku. Dost jsem měla popůjčované od kamarádek an avyzkoušení, takže mi toho rukama prošlo docela dost, ale v šuplíku zbylo relativně málo 🙂

svha
23. únor 2013

@zlatelevizeedna
@bamboolik děkuji za info na bazárku, na plenku už se těším a já určitě na látkování neušetřila, alespoň zatím ne, ale až je prodám, tak snad se něco vrátí 😀, Bamboolik doporučuji, máme zkušební batolecí sadu a je to super, noční plenka je taky fajn, tak jsem zvědavá na noční Aitu

janinek
23. únor 2013

@zlatelevizeedna Ty jo, vybavena, to zni dobre, to budu pouzivat. Lepsi nez posedla ci potrefena 🙂

@sarkachmelova Mne pletla vlnacky tchyne, ale mam je moc ridke, nevedela jsem sama poradne, jak to ma vypadat, mela teda Disany a navod, ale nebylo tam, ze to ma byt hodne huste. Tak asi na to bacha, obcas ji je dam, ale provlhnou mi. Tak jedeme jen ty Disany na noc a musim poridit dalsi. Takze kdyz je upletes dost hsute, dobre nalanolinujes, tak podle me funkcni budou.

Jinak hlasim, ze mame novou kakaci plinu, jednu dobu to byla zasadne Blueberry bamboo zirafky, tak ted to jsou Blueberry Fitted Sloni, tohle je po 4 uz, co sotva uschne a dostane ji, tak ji zridi.

bamboolik
23. únor 2013

@janinek jsem slyšela, že tyhle kakací plínky jsou účinější než švestky 😉 😀

janinek
23. únor 2013

@bamboolik A to zrovna ne, kdyz jsem chtela, aby kakala, ze den nekakala, coz pri jejim 3-5 denne, byl desny sok, tak dostala zirafky, sla do lehatka, abych to pripojistila a nic 🙂

maly_prcek
23. únor 2013

@bamboolik A jo, já to tu občas proletím, ale novinky už moc nesleduju, my nic nepotřebujem (ale že jsem neodzkoušela tvoje mě teda mrzí 😉 ), plíny na den odbouráváme (ale ten elán na to sundat plínu úplně jak jsem to udělala u Davídka zatím nemám 🙂 ) Vy už jste bez plín, co? Kojit už nekojíme, ale bylo to po vzájemné domluvě, tak v poho 🙂
Ad. Aitu - No mně přijde, že to jak je ten pul všitý navolno a může být střižený o fous menší, tak jako by zůstane mokrá plína "viset" v tom pulu a nedostane se to k balvně, ale v praxi si to nedokážu představit...

janinek
23. únor 2013

A pochvalte me, tenhle vikend je v Londyne baby show a ja nesla, takze jsem hrozne usetrila za plinky, co bych tam koupila) a muzu si objednat nejake plinecky zase 🙂

bamboolik
23. únor 2013

@maly_prcek jo my a bez plín 😀 To bývalo u Fila, zato malý mě teda cvičí neskutečně.. Jakože na velkou si řekne, to jo, ale na malou, co neodchytnu, to není.. Poslední dobou se ale začíná chytat, tak zkoušíme na den na domaslipy, ale musím ho hlídat a taky ten elán, no líná jsem 😉 Malý je fakt dost tvrdohlavý, prostě se nenechá do ničeho uvrtat 😀 U nás i to kojení je nějak složitější. Malý má sníženou imunitu, docela dlouho bylo kojení jeho jediným zdrojem obživy, ale už by mohl pomalu končit, nezlobila bych se 😅

@janinek to je úžasná logika 😀 😀 😀

maly_prcek
23. únor 2013

@bamboolik Taky mi to druhé dítě připadá svéráznější... S plínama podobné - na kakání si zamrčí a čůrání jak kdy - pokud se zadaří první chytit, tak se daří celý den dobře... Pokud se první neodchytí, tak je o krok napřed celý den 😒 Ano, LÍNÁ, to je to slovo 😀 😀