Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
1. lis 2009

Já jsem zezačátku měla jen čtvercové, dávali jsme občas ještě papírovou 😔 než se člověk zajede že..
Nakupovala jsem hodně na Mimibazaru a na Bráně..
Ale stále mě to vyjde levněji než kupovat papírovky, ale pro nás byl hlavní důvod kam s odpadem 😝 pak jsme přišli i na to, že papírové hrozně smrdí a nic neudrží..

raady
1. lis 2009

Vesalazu: jo, látkové plenky jsou nekonečný příběh 😀
Už jsem tu psala, že moje nejoblíbenější kapsovky jsou bum genius 😉 Ty nemají u zadečku flís,ale mikrovlákno, ale když budeš chtít, můžeš dát mezi zadeček.
Jinak vázací Disany + vv jsou teď moje nejoblíbenější na doma. I když už jsme velké holky 🙂

veselazu
1. lis 2009

angetha: já taky na MMB a na Slůne.eu, ale jenom vzorky - secondhand na vyzkoušení u kalhotovek. čč nové, nejlepší jsou ty Barsling z Ikei, Kikko lux taky nejsou špatné.
Taky jsem nevěřila, že pročůraná papírovka může smrdět, až jsem byla u kámošky co má miminko a ta když se počůrala do papíru, tak jsem myslela, že je pokakaná 🙂

raady: no jenom bych potřebovala mateřskou 2x, už teď jsem za to nic co mám do začátku uvalila tak 6500,- tak to nechcu vidět až se to rozjede.

erinka83
1. lis 2009

Holky, tak co jste teda používaly na novošky?? Raady, píšeš že novosklad až od 8. měsíce?? A co do té doby?
Mně dneska "potěšila" tchýně - donesla 2 balíky papírovek a myslela, že budu skákat radostí 😖 Já teda nikomu jen tak nevykládala, že chci balit do látky, jen našim a když mi někdo vnucoval svou oblíbenou značku papírovek, tak jsem řekla, že to asi nebudu potřebovat... Ach jo...
No dneska byla malá celou noc v látce, vždycky novosklad a jiná vkládačka, vydržela 3-4 hoďky, srovnatelně s papírovkou a neproteklo to!! 🙂 Akorát teda mega balík a vyrazily se jí na nožičkách potničky, taťka podezírá látkový plínky 😔

raady
1. lis 2009

Nee erinko, novosklad jsem používala na doma od narození do 8. měsíce 😉 Na ven kalhotové plenky.

kvakulka
1. lis 2009

Ahoj holky, tak jsem taky začala látkovat- včera jsme měli dva týdny, tak postupně ruším jednorázovky a jedeme jen látku- překvapilo mě, že s tím jednak není vůbec víc práce při přebalování (a to motám čč+ něco na vycpání)- ten grif příjde hrozně brzo. Jednak je taky prima, že (jak píše Eri)- konečně poznám, že je malej počůranej- u hnusky to jde poznat je podle váhy prodojený pleny🙂
Eri- já tedy motám čč novosklad+ buď vv Popo, nebo čč na osminy- separačky nedávám, protože malej je částečně dokrmovanej, takže kadí nanejvýš jednou denně pořádnou nakládačku- takže to neřeším a prostě to jednou denně předeperu v ruce a hodím do kýble na mokro.
Jáchym měl při narození přibližně stejný rozměry jako Barunka, takže vypadá v látce taky jako čmelák, ale jak píšou holky, aspoň má nějakou základnu, v jednorázce je jak BabyBorn 😀 😀

erinbrock
1. lis 2009

Holky, zbavuju se plinek a svrchnaku - mela jsem je koupene od kazdeho neco na odzkouseni a tyhle nam uz jsou male http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=205973 - takze spis pro zacinajici latkarky a novorozenatka - vse je velikost S/M... 🙂

xxxjaninkaxxx
1. lis 2009

Marcelkad, děkuju za tip. 🙂 Určo si to objednám a budu šít jak mourovátá. Ach jo, taky bych si přála overlock 😢 a našila bych si plen plnou výbavu. Ale asi bych pak pro něj nenašla využití.....

erinka83
1. lis 2009

raady, tak to jsem blbě četla🙂 a vázací disany lanolinuješ?
musím konečně nalanolinovat vlňáky a zkusit to 🙂

tymothy
1. lis 2009

erinka - vázací disany se nelanolínují - jsou bavlněné, ne vlněné. Takže se s nimi zachází jako s normální plenkou - žádný lanolín, prostě je šupsneš do pračky (třeba i na 95°), můžeš je i žehlit.

erinka83
1. lis 2009

aha, já mám doma nějaký vázačky a ty vypadjí jak vlněný, ale teď si teda nejsem jistá 😀

erinka83
1. lis 2009

aha, tak už jsem to zjistila, je to bavlna taky 😀 jsem to ale trubka 🙂

angetha
1. lis 2009

Erinko vyřiď vašemu tatínkovi, že naše Vendulka měla potničky na obličeji, na zádíčkách, na bříšku..z toho přece látku podezírat nemůže..u miminek jsou potničky běžné..
Nám tu taky leží balík papírových 😖

nikieda
1. lis 2009

Ahoj holky, prodávám vlňáčky Disana a lanolínovou kůru, měla byste některá zájem? https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

gababa
2. lis 2009

Ahoj šikovný holky! Navštívila jsem www.spokojenykojenec.cz a je tam doporučená výbavička plen Gro Baby. Taky píšou, že se má na zkoušku koupit polovina výbavy. Tak tedy prosím o pomoc.
Když koupím:
3x Pleny vše v jednom (to jsou kaťata + každý z nich mají jednu vlkládačku na patent a jednu vkládačku navíc)
3x Vkládačky na patentky
1x Vkládačka navíc

To je nějak málo ne? Nebo se to dá? 😢 😒 ☹

A kolik potřebuju prosím vás kusů tzv. obyč. bavlněných plen (na blinkání, pod hlavičku atd...)?

Děkuju vyjukanda 🙄

gababa
2. lis 2009

Jo ještě bych ráda dodala, že bych ráda bezplenkovou metodu hned jak to bude možné a tyhle látkovky na ven, návštěvy nebo jako jistič na spinkání.... 😕

raady
2. lis 2009

Erinko, vázací disany nelanolinuju. Je to vlastně plenka, do které něco vložíš a musíš dát na ně ještě svrchňáčky PUL nebo vlněné.
ALE myslím že Matilko, z neznalosti vázací disany nalanolinovala a měla perfektní letní balení na mimi. Neprotékalo. Prima zlepšovák 😀

Gababa, plenky Gro baby se mi moc líbí. Ale nemám zkušenosti s výbavou jen z AIO nebo SIO. Takže ti v tomto neporadím. Na malinké mimi myslím je lepší ze začátku vázat do čč (novosklad) + svrchní kalhotky. AIO nebo SIO plenky pořídit ven, doktorce, pro hlídací tatínky nebo babičky 😉

raady
2. lis 2009

Aha, tak druhý příspěvek jsem nečetla. BKM nepraktikuji, ale určitě tu najdeš diskuzi a holky ti tam poradí i s výbavičkou. 🙂

zlatouch
2. lis 2009

gababa - na zkousku to staci, ale pokud bys chtela jen tohle tak ne. Ono to vypada, ze by to treba i slo, ale nezapomen zapocitat dobu na suseni vypranych plen (u tehle, co se daji rozlozit to je ryhlejsi, ale v zime bych to tak na den videla). A pak taky 3 svrchnaky muze byt na novose malo - oni je casto pokadi, to staci preprat v ruce, ale zas zalezi jak rychle uschnou (nejlip jsou na tom takovy ty na omak umely PULky, ale i tak zase par hodin pocitej)
Kdyz budes mit v zaloze stary dobry cc na novosklad (ktery mimochodem to hovinko stejne chytne nejlip) a naky obyc PULky, melo by to stacit.
s BKM taky neporadim, ale pochybuju, ze ze zacatku (nez se to vychyta) nejak zasadne snizuje spotrebu plen...

zlatouch
2. lis 2009

Jo a obyc cc plen jsem poridila 20 + 20 (mensi a vetsi), coz bylo az dost, vsechny jsem je vyuzila v 6nedeli asi jen 3krat a to jeste proto, ze jsem byla lina zehlit. Ted jsem to omezila na 10 a 10 a v podstate uz pouzivam jen na krmeni.

ijo
2. lis 2009

to je pravda, já si i kvůli tomu pořídila i sušičku, protože v tomhle krásným počasí neuschne skoro nic, děs běs. My do plenek nekadíme cca od 5 měsíců, přece si je nebudeme ničit. Ale přišlo to samo, nějak jsem si to vychytala,a nehodu máme málokdy. holky na bráně i na latkove-pleny mají nové Cuddly, nááádhera.škoda, že už nic nepotřebuju ☹

baca
2. lis 2009

Tak mi došel balík s lovíkama, objednala jsem si fialové a jsou růžové, nějak změnili odstíny -no vracet se mi to nechce, ale co když bude druhý kluk... 😀

gababa
2. lis 2009

baca 😀 😅
to asi neva, chlapeček se v růžových stydět nebude 😉
stejně nechápu, kdo vymyslel to růžováXmodrá, já nemám ani jednu z barev ráda, takže moje výbava bude pasovat na holku i kluka 😀

erinka83
2. lis 2009

Holky, v čem perete? Já ve slizu, přidávám ocet místo aviváže, teďka začínám přemýšlet, jestli malá ty pupínky nemůže mít třeba i z toho, kromě potniček jí totiž vyrazily i drobný červený popínky 😒 Hlavně teda na nožičkách, jinde to vypadá jako potničky. A navíc má děsně suchou kůži ☹ Asi ve čtvrtek jsem ji omylem celou namazala krémem od Weledy s měsíčkovým olejem, myslela jsem, že je na tělíčko a on je jen na zadeček, ale to by snad až tak nemělo vadit, ne?? No každopádně hnedka druhý den se začala mírně šupinkovat, koupila už jsem pleťový mlíko od Hipp, ale nějak se to nelepší ☹ Tak teďka nevím, jestli je to tou Weledou, nebo třeba tím slizem... Ach joooo 😢

ijo
2. lis 2009

baca - neboj, to se zapere (dělám si srandu).

zmuzle
2. lis 2009

Eri, ja mazala takhle maly ditko jen olejem z lekarny a nebo indulonou. NA suchou kuzi mi rekla detska, at mazu Bepanthenem a pomohlo to. Zkus to taky.

medvide1
2. lis 2009

holky ahojik mam dotaz myslite že je dobré kupovat plenky z druhe ruky třeba už použivane a nebo je lepší koupit nove??

baca
2. lis 2009

😀 no mám dvě modře batikovaná trička, že bych je s tím vyprala 😀 to by asi nedopadlo dobře... 😀

medvide - z druhé ruky pozor na sucháč, může být už méně funkční, ale jinka proč ne, taky tak pár kousků mám a na něčem to ani není vidět

medvide1
2. lis 2009

baca:děkuju za radu pořád dumam jake vybrat 🙂 je jich strášně moc

raady
2. lis 2009

Erin, neboj, to bude dobrý. Já jsem také mazala modrou indulonou. U takhle malého mimi jde těžko říct, od čeho to může být. Jsou většinou citlivější na všechny nové podněty.
Dávám do máchání také ocet a přidávám jedno máchání navíc.

Medvide, také mám pár plenek z MMB. Na vyzkoušení, co bude vyhovat tobě, nebo miminku je to myslím dobré.