Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
17. bře 2011

@sussanah tak každýmu byhovuje něco jinýho, že... Já furt slinám nad Storchama 🙂 ale se mi nechce platit poštovný 😀

rozarka65
17. bře 2011

@zfidorka děkuji...🙂

slunicko76
18. bře 2011

@mishule78 flisacky davam na den, ja zase nemam odvahu dat je na noc!🙂 bojim se, ze by protekly a takhle pres den si to uz ohlidam. Jinak si myslim, ze jsou uplne nej prave na lezici miminka, E.furt leze,je na brise nebo sedi, tak se fakt musi dat pozor,aby neprotekly.
Peru ve slizu a vyrabim ho doma, sodu kupuju v drogerii Teta a mydlo bud s jelenem(od toho se tomu pry take rika jeleni sliz) a nebo to marseillske Lanza, ale to mi staci na vic nez na jednu davku) ono si tu vyrobu chce vychytata, kolik ceho dat a tak! ja porat jestenemam vychytany mnozstvi mejdla, mam ho tam vzdy nejak moc!🙂

jednorazovky nedavam vubec( jsem lina jit do obchodu🙂) ), zatim nam to stacilo, ted jedeme na 3 dny pryc, tak to tak testnu,snad to prezijeme!🙂 prat se mi tam nechce.

innes
18. bře 2011

@mishule78 tak my máme flísáčky Anavy, dceři bude rok a teda dáváme je na den i noc, do kočáru a zatím nám ani jednou neprotekly 🙂
Holky, jak likvidujete lanolinovou lázeň? Vždycky mi to strašně zasviní odpad 😒

kathy.skal
18. bře 2011

@mishule78 dáváme 3 čč narovno a nebo nejdřív novosklad a na to dvě narovno. Holky mají mít široké balení, proto těch plínek tolik 😒 a svrchní střídáme Thirsties duowrap, flísáčky a Imse soft, zatím pohoda, nějak to funguje 😀 Jinak z kalhotkových plenek u nás vedou Baby lucy bamboo, ty jsou fakt krásné a funkční 😉

florentina
18. bře 2011

holky já tomu s těmi flísáčky moc nerozumím....mám taky jedny doma, ještě jsem je nezkoušela, ale když hrozí, že protečou na lezoucím dítěti, které sedí a tak, tak jak to, že jsou spíš vhodné na noc či mimino, které vlastně jen leží? Přeci když mimčo spí, tak celou dobu povětšinou leží ve stejné poloze, tudíž na dané místo je tlak celou dobu větší, než když si třeba sedne či tak....teda nevím, zda svůj dotaz formuluji srozumitelně...

dagmarkaaa
18. bře 2011

@florentina s tím protečením flísáčů nevím, ale mě se ještě nikdy nestalo že by protekly ani když byla plína dost mokrá 😅 . a to používám na 15m děcku. možná proto, že malé mimčo ještě tak moc nečůrá jako ty větší tak se píše že je to na ně vhodnější....brala bych to s rezervou, zkus to protože flísáky jsou fakt super, údržba minimální 🙂

dagmarkaaa
18. bře 2011

@erinka83 taky Anavy na patentky byly na mě až moc tenké pružné, čč narovno to neudrželo na místě, na to jsem je původně chtěla ... tak šly z domu. Pořád točím natahovací vlňoše Storchy a Bundles kraťátaka obojí vyhovují a jsou pevné.

zuzanecka81
18. bře 2011

@florentina já si myslím, že je to tím, že malé mimi sice jen leží, ale je jaksi lehčí. skrz flees se tekutina protlačuje tlakem - tak když malé mimi leží, neva. větší, sedící dítě tak vyvíjí na ten zadek poněkud větší tlak, takže ta tekutina fleesem prostě projde. 😎

slunicko76
18. bře 2011

@dagmarkaaa jeee, mne flisacky anavy na patentkyplinky narovno drzi krasne!🙂
@florentina ja si myslim( jako je to jen moje teorie), ze to funguje, jako kdyby sis sedla treba na houbicku, kdyz detatko sedi, tak cura dolu a tam je to nejvic mokry a tam taky muzou ty flisacky jakoby nacucnout a protect, kdezto, kdyz lezi, tak cura jako vic nahoru. Ale rikam, jen moje teorie!🙂

slunicko76
18. bře 2011

@zuzanecka81 nejses nahodou od nas?🙂))) mame stejny myslenky!🙂

dagmarkaaa
18. bře 2011

@slunicko76 jsem se blbě vyjádřila, Anavy vlňáky na patentky jsem myslela. Jinak anavy flísáky mi čč narovno drží v pohodě 🙂

slunicko76
18. bře 2011

@dagmarkaaa no uz jsem se lekla, ze mi zase jde neco, co tady obeecne vubec nejde!🙂

zuzanecka81
18. bře 2011

@slunicko76 no jo, máme stejný teorie 😀 jinak já teda teď kvůli tobě nepřijedu, bych se doma jen s mámou zcvokla 😀 dorazím za týden. a to už snad budou i ty bum genius, že? jinak jsem nakoupila další plíny - od kisy z fler.cz 😅 a nechávám si ještě další dvě šít 😅 a samozřejmě mám odloženou další anavy, takže kdyby ses chtěla přidat... 😎

zuzanecka81
18. bře 2011

@slunicko76 já dneska zkusila prvně dát kikko bambusku narovno do anavy flees a super! škoda, že ty kikko mám jen 3 🙄

reruna
18. bře 2011

@zuzanecka81 máš ty barevné kikko? narovno je mám taky ráda, ale časem už jaksi nejsou takové měkké a nadýchané a tvar je všelijaký, raději je už žehlím

reruna
18. bře 2011

@innes leju to do WC

zuzanecka81
18. bře 2011

@reruna nene, ty obyč. ale teda čtverce to faaakt nejsou 🙂

reruna
18. bře 2011

@mishule78 tak já jednorázovky používám na noc a na cesty, spotřebu mám tak 1 balík na 3 měsíce. Ale uvažuju, že ty noční taky vynechám a dám látku, ,malej už tak moc nečurá v noci... peru normálně v prášku - Lovela, persil sensitive, batole, bez aviváže, místo ní dám někdy ocet. Fleky přetřu žlučovým mýdlem.

reruna
18. bře 2011

@zuzanecka81 ty barevné prý mění tvar ještě více, já je mám teda do všech stran vytahané, ale mám je narovno raději než vv popolini, ty jsou tvrdé

mooncaa
18. bře 2011

@florentina S flísákama si to představ tak, jako když stojíš na velké vrstvě čerstvě napadaného sněhu na lyžích a jen v botách. Na lyžích se neboříš tolik jako v botách. Ta váha se rozloží, tudíž tlak v místě flísáků je menší u ležícího dítěte než u sedícího. Proto se flísáky taky nedoporučují ani u mrňat, když jsou v autosedačce nebo v šátku.

Tak jsem včera schválně vytáhla Anavy Easy a pro jistotu jsem do nich dala obě vkládačky. Dítě mi za 2 hodiny pobytu venku počůralo jen tu velkou vkládačku, tak jsem jí vytáhla a dala místo ní malou z obyč. anavy a plínka vydržela další 2 hodiny. Takže Anavy Easy zase tak malou savost nemají. Tak bych na ní nic neměnila, nám zatím vyhovuje. A je úžasně štíhlá.

silente
18. bře 2011

@florentina - flísáčky nejsou vhodné hlavně do autosedačky a na noc, jak se na ně stále tlačí na jednom místě tak hrozí, že prostě to ten flís pak přestane pobírat a provlhnou.

slunicko76
18. bře 2011

@silente takze nase teorie byla skoro spravna!🙂)) prote kdyz je tamvetsi tlak, tak to proste vytece!.-)

silente
18. bře 2011

@slunicko76 - jj, přesně tak. Ale na batolata se doporučují spíš než na ležící miminka. Přece jen se na prdelce nepřistává zas tak často 😀

slunicko76
18. bře 2011

@zuzanecka81 tak to je super!!! uz se tesim! kdyz budes hodna, neco ti privezu! a ty novy vem s sebou!🙂
zatim mne nic na anavy neoslovilo, tak zatim ne,ale jsete pockam, co budou mit!🙂

slunicko76
18. bře 2011

@silente ta nase prdka je na prdelce furt!🙂

silente
18. bře 2011

@slunicko76 - 😀 😀 😀

erinka83
18. bře 2011

@dagmarkaaa já jaksi do těch natahovacích vlňáků nemám moc odvahu tu plínu natovno narvat 😀 zkoušela jsme to jednou a bylo to pofidérní 😅

maly_prcek
18. bře 2011

@mishule78 Zezačátku jsem jela papír i na noc (cca do 3m), k doktorkám kupodivu ani ne, chtěla jsem se pochlubit AIO 🙂 A doteď dáváme na noc když někam jedem + kdykoliv když je nějak pořeba (třeba jedem pryč - tak aby nebylo prádlo, měl červenou nožičku asi odřenou od plíny, dali jsem jednorázovku, aby měl gumičku jinde, manža je líný dojít pro plínu na sušák a připlete se mu do cesty papír... a tak... prostě aby vám to vyhovovalo.

Peru v Batole - prášku, dá se objednat 15kg přes net, takže to nemusíš tahat z obchodu a donesou ti to až dom 😉

@sussanah Jj, normálně s šampónem, jinak se ti to nerozpustí... Nějakou dobu spotřeby to má, ale celkem dlouhou...
Mimochodem nezkoušelas kukličky z outlastu od angel-wings? Nám ty vlněné moc neseděly střihově a tyhle sedi super... To jenn takový nevyžádaný tip, jestli neznáš...

@mishule78 Taky mám flísáčky až později, na novoška nemám osobně vyzkoušené, ale logicky bych řekla, že by neměl být problém, mají tendenci provlhat při dlouhám zatížení na jednom místě, což ležení teda není, na zadku plína mokrá nebývá, to spíš třeba později u kluků (čůrají dopředu) když by byl dlouho na bříšku... Ale to se dá vyřešit naskládáním plínky a ty malochy stejně furt přebaluješ) Nebo třeba když bude dýl v šátku, to bych dala raději vlňáky nebo pulky, ale takto běžně nadoma nevidím problém...
Spíš je potřeba pořešit gumičky u nožiček, aby to nebylo volné a nešla tudy vaječina, to bych řekla že u novošků je větší problém než provlhání...
U starších dětí co už lezou a chodí taky není problém, to už můžu potvrdit z vl. zkušenosti 🙂 Ale jak píšou holky - třeba na x hodinovou cestu doautosedačky bych taky zvažovala... Ale s dobrou plínou by se to taky dalo...