Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
11. zář 2012
janinek
11. zář 2012

@lenka5731 jo tihle. Me zmatlo, ze na pytlich nebyli. Sloni pekni. Ja se tesim na minky velrybky ted.

zlatelevizeedna
11. zář 2012

@janinek ja chci sovy! Skoda, ze jsem si rekla, ze chvilku nebudu kupovat nic od plinek 😀. Pytle mem dva - velky a maly, jeste stredni by se hodil 🙂.

ivuska.h
11. zář 2012

@dagmarkaaa Já tady nemohu odpovědět, píšu SZ.

mahafi
11. zář 2012

@janinek taky jsem nechala koupit nějak moc papírovek, protože spotřeba zezačátku byla šílená a nakonec toho hodně zbylo, 🙂 pak jsem ty 3 balíky papírovek pak dala kamarádce na novouška (taky normálně látkuje, ale do porodky a na ty první dny 🙂 )...

janakkk
11. zář 2012

@lenka5731 tak U Hanky se na ně zatím nechystají, ale paní mi nabídla, že mi ho individuálně objedná, ale výhledově až tak za 2-3 měsíce....

helulela
11. zář 2012

@lenka5731 fakt až tak? 😀 Teď doufám, že jsem ti nepřekazila nějakou plánovanou "výměnu" a taky že jsem nezklamala holky, které si brousily zuby na super úlovky na bazaru 😉

zlatelevizeedna
12. zář 2012

Odbocim od plenek. Kdyz jste se bavili o outlastovem obleceni - je treba u vseho volit vetsi velikost (u kalhot, u kombinezy) stejne jako u body? Nebo u ostatnich veci ty velikosti sedi? Planuju tam neco dokoupit a nechci dopadnout jak s bodynem velikost 62, ktere maly nemel ani na sobe, protoze jsem mu ho nenatahla pres hlavu 🙂.

janinek
12. zář 2012

@janakkk to bych ti ho i ja louda preposlala driv asi. Kdybys chtela.

Holky, hlasim dnes dvakrat bezplenkove kakani do umyvadla. Jdu shanet kyblicek. Ona totiz u toho nebreci na rozdil od tlaceni na prebalovaku. Tak to zacneme zkouset. Ja probouzeci vzdy nechav v pline, at me neohidi pri prebalu, tak budu zkouset nocnicek teda.

katyxq
12. zář 2012

@zlatelevizeedna u toho outlastu mi přišlo, že kalhoty, čepice velikostně sedí a body jsou o číslo menší

zlatelevizeedna
12. zář 2012

@katyxq dekuju, chci brat urcite jak kalhoty, tak cepku.

janistr
12. zář 2012

@zlatelevizeedna Body se podle mě snese klidně i o dvě čísla větší. Jinak ten materiál je hodně pružný, takže s přetahováním přes hlavu určitě problém nebude. Helenka teď nosí většinou 68, body máme 80 a sedí krásně (jen rukávky mají rezervu), navíc vypadá, že se fakt hodně natáhne.

mahafi
12. zář 2012

@janistr @zlatelevizeedna taky máme body o dvě čísla větší a akorát jsou dlouhý rukávy 🙂.. a díky @katyxq za info ke kalhotám a čapce, taky jsem se chtěla ptát 🙂.

zlatelevizeedna
12. zář 2012

@janistr tak uz jsem objednala, maly ted nosi outlast bodyna 68 a jeste mu jsou dobre, tak jsem mu vzala 74 a ostatni obleceni ve velikost 68, v nejhorsim vyuziju moznost vraceni do 14 dnu, kdyby mu to nebylo.

orlando
12. zář 2012

ahoj dámy, s malou se pokoušíme o látkování. Zatím máme asi 50 čtvercovek, vv Anavy (3ks) a troje svrchní PUL kalhotky. Chtěla bych ještě objednat nějaké AIO. Koukala jsem, kde se dají sehnat za dobrou cenu anašla jsem tohle: http://viewitem.eim.ebay.cz/Baby-AIO-Reusable-C... na eBay. Nemáte s nimi někdo zkušenost? Vypadají moc pěkně a cena víc než příznivá...Díky za názory🙂

janinek
12. zář 2012

Hlasim, ze v pracce ted predepiram bambusky LL a TB dvojky 🙂 Asi uz na ne brzy bude cas, jednicky zacinaji byt nizke v pase. A teda ta tvrda voda je des, ty nove jsou tak jemnoucke.

dandelion
12. zář 2012

Bože co to má být na Anavy!!!! Ach :D 🙂) krása a nádhera a obě dohromady :D

betysek
12. zář 2012

@dandelion Jediné štěstí, že jsem si teď oblíbila kalhotovky na sucháče a snapku.🙂 U těch nové vzory nejsou. Stejně už jsem si dala stop stav, ach jo.:(

janistr
12. zář 2012

@dandelion
@betysek No, já si dala na září taky stop stav - po objednávce funkčního oblečení... 🙂. Říkala jsem si, že bych s dalšíma plenkama vydržela do Vánoc, ale teď mám teda velké pochybnosti... 🙂. @ivuska.h A já mám být zlá žena kvůli odkazu na kabát, pche!

madlisek
12. zář 2012

Ad outlast, také mám zkušenost, že kalhoty jsou velikostně v pořádku, ale zrovna čapka (nemám zkušenost se všemi, jen s tou zavazovací) mi přijde, že je menší. Dcerka má teda dost bujnou kštici, tak to možná bude culíkama, ale příště budu brát určitě větší číslo 🙂

ptjj
12. zář 2012

Ahoj holky, tak koukám, že jste tady "soutěžily", kdo má kolik plen 🙂 já jsem tedy oproti vám žabař:
1) cca 27 ks čč
2) 5 ks vv Anavy S (používám teď už jen jako vkládačku na noc, jinak už jsou malé) a 3 ks M, ty používám na noc na kalhotkový sklad
3) 5 ks bambusových plen s chobotem, používám na noc, hodně sajou, ale taky sakra dlouho schnou
4) 2 ks Anavy kalhot¨ková jednovelikostní
5) 2 ks IB SIO M (používám, ale už budou brzy malé)
6) 2 ks IB Tutto (jednovelikostní, ještě jsem je ale nepoužila)
Ráda bych časem sehnala víc kalhotkových, Anavy mi vyhovují asi nejvíc, ale chci vyzkoušet i nějaké jiné.

ptjj
12. zář 2012

A měla bych ještě prosbičku, u HD kalhotek se mi porušil PUL zátěr u patentek, jak se vytahuje ta látka, když se patentka rozepíná. Kdysi jsem tu četla, že to jde nějak opravit, ale samozřejmě jsem úspěšně zapomněla jak 🙂, nevíte někdo?

luciesofi
12. zář 2012

@dandelion Ad Anavy - chvíli jsem měla v košíku jednu plenku (tu světlemodrou achhhhhhhhh) a kytičkové svrchňáky, které chci a potřebuju, ale nakonec zvítězil pud sebezáchovy (= nechci na konci měsíce jíst suchý rohlíky 😀) a odhlásila jsem se... Teď jsem tam mrkla a už jsou pryč...uf! 🙂

luciesofi
12. zář 2012

@ptjj Péťo, dorazily ty PULky Thirsties - teď se perou, zítra je vyzkouším v praxi a poreferuju 🙂

dandelion
12. zář 2012

@luciesofi :D :D :D jsem ráda že nás je víc :D 🙂) ale nutně potřebuju tu béžovku a ještě jedny fleesáky.. akorát se mi líbí pořád jen ty fialové :/

luciesofi
12. zář 2012

@dandelion Čekalas ode mě něco jiného? 😀

zlatelevizeedna
12. zář 2012

@madlisek vzala jsem o kousek vetsi s tim, ze kdyz tak bude na pozdeji. No, tak kdyz tak bude na hned nebo na dalsi dite 🙂.

ptjj
12. zář 2012

@luciesofi já tam radši nechodím, když mi přijde mail......co oči nevidí... 😉

ptjj
12. zář 2012

@luciesofi jj, ok, budu čekat na info 😉

katyxq
12. zář 2012

@ptjj Taky jsem se radši nedívala ... už tak mám plenkovou výbavu ponékud naddimenzovanou 😀 (40 čtvercovek, 10vv - ty momentálně nepoužívám, 15 kalhotkovek Anavy, 3 Anavy easy, 2 flísáky Anavy, 1 PULky Anavy a 1 HD, plus 2HD a 1 Thirsties, co jsou už malé)