Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
22. zář 2012

@dandelion tak si z toho nic nedělej, náhodou je hezký být "jiná" 🙂

numerenka
22. zář 2012

Tak jsem si na to sedla a trochu pozměnila výbavičku :
* Látkové jednovelikostní pleny Anavy 4x na patentky a 4x na snappy sponku
* Čtvercové plenky zn. Kikko - 20x
* Vícevrstvé kalhotky Anavy vel.M - 5x
* vkládací plenky - bambusové
* Snappy sponky - 3 x
* Svrchní kalhotky PUL - 1x Anavy na suchý zip + 1x Anavy na patentky,1x Haipa Daipa
* Svrchní kalhotky fleesové - 1x od Anavy
* Svrchní kalhotky vlněné Skapi cca 2kusy
* Plenky All in one Anavy cca 2 kusy
* kyblík a síťka na plenky
* kapsička na špinavé a čisté plenky ( na cestování)
* separační plenky - KOUPENO
* pratelné přebalovací podložky - KOUPENO
* žlučové mýdlo a inpragnace na vlňáčky
* Eoné - mycí olej na zadeček Medvídek - KOUPENO

Chtěla bych se poptat: Klasické čtvercovky bych používala na doma a ty vícevrstvé na noc - nevím kolik koupit těch vkládacích bambusek ( budu prát tak 1xza dva dny). Můžu na noc dát ty vícevrstvé s bambuskou a na to vlňáčky od Skapi?
Kalhotkové plenky budu používat hlavně na ven.
Měla bych to jako základní výbavu a zbytek bych dokoupila později.
Moc děkuji za reakce.

janinek
22. zář 2012

@dandelion To chce ignorovat, ale vim, ze se to dela tezko. Na me jest enikdo nekouka, protoze nikam moc nechodime, ale az zacneme ...

@helulela Asi muze sbyt rada, ze na tebe nezavolali policii, co? 😀 Ale uplne ti rozumim, asi bych take na tvem miste koukala, jestli vidim dobre.

Jinak ja jsem fakt uz posahana z tech plen. Na FB na me vyskocila fotka Robbie Williamse s dcerou, co s emu ted narodila. A prvni, ceho jsem si vsimla, ze ma papirovku.

janinek
22. zář 2012

@numerenka Ja se v te anavy vybave nevyznam moc, ale ja a vkladacky.

Menim plinky minimalne 8x denne, do kazde davam bambusovou vkladacku, peru denne ci obden, po 34 ci 48h, vkladacek tocim 20 a v jedne varce jich mam tak 13-15. Bambus schne dele, ale vkladacky schnou samozrejme lepe a rychleji nez kalhotkovky.

bamboolik
22. zář 2012

@helulela taky jsem takhle jedno dítko sledovala, až si o mě museli myslet, že jsem fakt šáhnutá 😀

@dandelion to bys měla vidět, jakou já dělám osvětu na dílnách, když tam jezdím s malým. Nejprve jim ukážu látkovky, potom vydoluju mládě z nosítka, které mám na zádech, dám ho vyčůrat, nakojím ve stoje a jdu s nima schůzovat 😀

bamboolik
22. zář 2012

@dandelion nemůžu dávat "like", ale to od Sassi je supr 🙂

aemmi
22. zář 2012

@numerenka Mně to přijde vcelku optimální, možná bych pro sichr vzala více čtvercovek, já jsem jich mám 30 kusů, ze začátku jsem točila všechny a to jsem je taky měla jen na doma, ven a na noc byly kalhotkovky. Vkládacích plenek mám asi 20 ks, počítám do toho teda i obyčejný ikea žínky. Osobně bych místo těch jedněch Anav pulek vzala asi nějaký vícevelikostní svrchnáky v malé velikosti, třeba Thirsties, Imse Vimse, uvidíš, co se ti bude pasovat lépe, fleesáky bych jako nutnost na malý mimino neviděla, jsou hodně objemný, ani AIO bych asi nebrala, když tak jedny a druhé třeba jinou značku, at zjistíš, co vám bude lépe sedět...ale to už je věc názoru, ostatní holky můžou napsat úplný opak 😉

janinek
22. zář 2012

@numerenka Mimochodem, planuje si latkove ubrousky? Bud primo latkove koupit/udelat nebo nastrihat Perlan. Peres to pak s plinkami normalne. Ja mam u prebalovaku perlicku (predstrihany koupeny Perlan) a vodu a namacim vzdy cerstve. Za sebe musim rict, ze jak na plinach mozna tolik neusetrim vzhledme k investici, tak na ubrouskach velmi. I kdyz ted, co laskujeme s BKM mam mensi spotrebu i ubrousku.

A damy, zacla jsem ji myt zadecek v umyvadle, ale teda jako drzim ji a vodou v ruce osploucham, pod kohoutek nezvladam stale. Pro me je uspech uz tohle.

A dotaz, mate zkusenost s Ella's House?

mahafi
22. zář 2012

@numerenka Mně se ta výbavička líbí 🙂.
Já jsem na malý miminko fleesáky nedávala, byl to ohromný balík ☹, vlňáčky konkrétně skapi neznám ☹, ale měla jsem vlňáčky ráda 🙂.. Ještě nevím, jestli jsou ty jednovelikostní pulky (anavy) vhodný i na malý mimi (já je neznám; ale třeba jednovelikostní kalhotkový anavy jsem dávala až tak od dvou měsíců, tak nevím, jestli to se svrchňákama nebude podobný, ale to ti poví holky, co je znají 🙂 ).
Ad vkládačky, měla jsem zezačátku 2 balíky ikea žínek a balíček kikko bambus ubrousků, stačilo mi to docela dlouho.. a do anavek nedávám obě vkládačky ani teď, takže ty určitě můžeš využít do čtvercovek nebo vv 🙂.

numerenka
22. zář 2012

@aemmi : Moc děkuji za radu, svrchňáčky ještě promyslím 🙂

numerenka
22. zář 2012

@janinek : Místo ubrousku plánuji používat separační plenky od KIKKO s navlhčením - olejíček od Eoné. Doporučila mi to paní v kurzu o látkovkách 🙂

janinek
22. zář 2012

@numerenka No ja prave videla, ze mas medvidka, ale ne ubrousky psane.

bamboolik
22. zář 2012

@numerenka
-vícevrstvé jsou prostě vícevrstvé plen, kalhotky jsou něco jiného 🙂
-Vlnáčky bych vzala jen 1, nemusí ti to sednout, další vždycky můžeš doobjednat.
-Stejně tak mi přijde zbytečné brát 2x anavy PULky. Vem 1x anavy, 1x haipy (jednou na sucháč a jednou na patentky, ať máš srovnání) a spolu s flísáčkama a vlňákama už máš 4x svrchní kalhotky, to na začátek stačí. Fakt si nechej v tomto trochu rezervu, ne všem sedí všechno. Navíc počítej s tím, že HD jsou spíše buclaté svrchňáky, na plenky na rovno, navíc na mimi asi moc nebudou, ale na noc si myslím, že budou fajn.
-Vkládaček bych vzala takových 10, to se neztratí. Něco vkládaček budeš mít i z Anav kalhotovek.
-VV do skapi určitě půjdou a asi i bez vkládačky, jsou vcelku savé.
- Snapky si myslím, že stačí klidně 2. Hlavně si vyber barevné, lépe se potom hledají 😀

luciesofi
22. zář 2012

@numerenka Výbavička pěkná 🙂
Jen bych měla několik postřehů (mám 2měsíční miminko, tak se vyjádřím aspoň k začátku látkování 🙂)
- Těch čč bych vzala 30ks (fakt je využiješ) - zpočátku budou všechny ty kalhotovky velké a novosklad vycpaný vkládačkou bude stačit. 🙂
- Anavy na snapku jsou celkem velké - nemají patentky na zmenšení - je tedy nutné je přehýbat a to mi přijde nepraktické. Dělá to větší balík.. Dávám malé až teď...zhruba týden bez přeložení.
- vv Anavy jsem měla i dvě v Sku a možná bych být tebou nějaké pořídila - zpočátku na kalhotkový sklad a později jako vkládačku 🙂
- Snapky by ti bohatě měly stačit 2 🙂
- flsáčky Anavy jsem prakticky začala dávat dneska, jsou na malé mimi hodně objemné
- AIO Anavy doporučuju zkusit jednu a pak se rozhodnout...já mám jednu a moc nadšená nejsem (ale to je stoprocentně individuální 🙂)
- pokud máš pračku s horním plněním, síťka je zbytečnost 🙂

Jinak se mi to líbí a moc 🙂 Ale fakt mluvím jen ze své cca dvouměsíční zkušenosti 🙂

bamboolik
22. zář 2012

@janinek od Ella§s jsem měla Bum Hugger a teda čekala jsem víc.. Inzerovali to jako supr savá plena na noc a teda nevíc, náš mladý ji pročůral už v 5m za půlku noci a to se budil snad jen jednou. Ale to bylo před skoro 3 lety, třema se od té doby zlepšili.

mahafi
22. zář 2012

@janinek od ellas house něco znám, co konkrétně sháníš? mám nějaký vkládačky, bum hugger a měla jsem plenku na patentky
jo a taky myju tak, že jí držím v klubíčku a deuhou rukou myju.. pod kohutek jsem jí dala asi dvakrát, ale držela jsem jí jak prase kost 😒 a byla pak celá mokrá 😀, tak jsem zlstala u toho klubíčka 🙂

alenavy
22. zář 2012

Ahoj holky, chtěla jsem vás poprosit o radu. Chtěla bych zkusit pro novorozence čtvercovky. Novorozenecký sklad jsem se už naučila, ale nevím, jak dál. Dává se pro miminko ještě další plena na ten sklad? Nebo tam použít vkladačku?

A ještě jedna praktická otázka - u papírovek jsem viděla, že když je mimčo pokaděné, tak prostě tu pokaděnou plínu přehnou, aby to mimčo se v tom dál neválelo, otřou prdku, pokaděnou plenu vyhodí a dají čistou. Jak se postupuje s látkovou? Rozbalím, vyndám pokaděnou separačku.. A mimčo se špinavou prdkou položíte zpátky na plenu? To se ale zase zbytečně ušpiní? Já si s tímhle nějak nevím rady, jak bych to pak měla provádět ☹

nebo to je tak, že mimčo má pořád za nožičky zvednutý zadeček, vyhodím pokaděnou separačku a rovnou očistím prdku a rovnou odstraním starou plenu a dám novou? Nechtělo by to aspoň 4 ruce?

zlatelevizeedna
22. zář 2012

@alenavy ja to delam tak, ze rozbalim plinku, potahnu mrne trochu nahoru, aby nelezelo v hromadce 🙂, vrch latkovky je vetsinou na zadech cisty, pak mu pres panske partie hodim jednu slozenou ctvercovku, aby me nepocural (tento krok se ne vzdy povede 🙂), zvednu nozky, ocistim ubrouskem, maznu krem a bleskurychle vytahnu spinavou plenu a nastrcim cistou.

janinek
22. zář 2012

@bamboolik
@mahafi Na bumh7ugger jsem koukala prave. A BumSlender. Jinak neshanim a nepotrebuji nic samozrejme, jen mala spi a jsem lina uklizet.

To jsem rada, ze nejsem s tim kouhoutkem sama. Ja si prijdu jako desne nemehlo vzdy, kdyz ji neumim nejak radne drzet.

mahafi
22. zář 2012

@janinek 😀, jsme na tom stejně, Madla je nemocná, tak výjimečně usnula přes den na chvilku dýl a jsem líná cokoliv dělat 😀.
Mě bum hugger neoslovil.., ale nepodařilo se mi ho prodat, s cenou jsem za třikrát použitou plenku nechtěla jít zas o moc dolů, tak ho budu ještě chvilku trpět a pak dám cenu níž 😀, ale na noc jí musím dovycpávat a zase se mi tam nic moc nevejde do tý kapsy.., určitě máš ve výbavě lepší plenky 😉.
A přesně, tak jsem si přišla jak nemehlo, tak jsem zůstala u toho, co mi jde, abych si tak nemusela připadat mockrát 😀. Jinak jsem zvládla hodně poloh na nošení a držení, ale na mytí mi prostě vydrželo klubíčko doteď 😅

janinek
22. zář 2012

@alenavy Ja rozbalim, zrekognoskuji teren (schvalne, kdo je stary jak ja a pamatuje ty Donutilovy srandy) a zvednu nozky, prehnu separacku, at ma pod zadeckem cistou, i kdyz lehce mokrou cast. Otru z nejhorsiho, vysunu plinku, hodim do kose na pradlo (co je na rotopedu, protoze kdyz byl na zemi, pes pliny kradl), pod zadecek dam latkovy ubrousek, docistim, namazu, dam novou plinu. Ted zkousiem BKM, takze po podlozeniubrouskem beru nad umyvadlo, pak zpatky a novy ubrousek, docistim, nova plina. Ja mam fleecove separacky, hodne hunate teda. Jinak ten kos na pradlo je prechodne ulozist epliny, nez je cas ji oplachnout a dat do kyble. nase totiz desne krici, takze po prebalu rychle doobleknout, dat babycalm a krmit. K pline se dostanu az po kojeni a nekdy se mi tam nashromazdi treba 2-3.

janinek
22. zář 2012

@mahafi Ja to pisu vsude, ja ji neumim dat do satku proste, na kolibku, kapsa ven, dovnitr, na boku, asi nai na halve by mi nesla. Ale uz jsem to nezkousela asi 2 ne-li 3 tydny. Kdyz mne se do toho nechce, ja s eu toho vzdy vyvztekam pak a nemuzu se z toho rozmotat a chtela bych ten satek skopat do kulicky a spalit.

alenavy
22. zář 2012

Holky, díky za radu! Praxe mě čeká až za měsíc, ale tohle mi pořád vrtalo hlavou🙂

mahafi
22. zář 2012

@janinek Chápu.. 😀, já jsem s kolíbkou taky dlouho nebyla spokojená, jak to vypadá.., ale tady platí, že čím víckrát to zkusíš, tím líp.. tak to čas od času vyzkoušej 🙂, nebo pak počkej, až bude Leuš větší a dávej do nosítka, to už pak jde úplně samo 🙂.

@alenavy neboj, ono to vypadá složitějc, než to vypadá, pak si najdeš svlůj přebalovací "chvat" a půjde ti to jedna dvě 🙂. Já vždycky rozbalím, vyndám plínku, chytnu jí do klubíčka a omyju. U úplně čerstvýho miminka jsem vyndala pokajděnou plínku, nadzvedla, omyla ubrouskem a nandala plínku.

bamboolik
22. zář 2012

@alenavy Já to dělala tak, že po rozbalení jsem to nejhorší utřela látkovým ubrouskem a zahla do láltkovky po mimčem. Mimču vzala na pravou ruku a umyla pod vodou. Tak osušila plenku, dala do klubíčka na jednu ruku a druhou odstranila špinavou látkovku z přebalováku. Mimčo položila i s plínou mezi nohama na už čistou podložku. Je fajn dávat na podložku čč, kterých jsem měla hafo a při ušpinění pak do pračky. Jendoznačně ale je třeba mít (nebo je to přinejmenším fajn) mít něaký kýbl u přebalováku. Já mám třeba 1 velký s víkem v technické u pračky a jeden v ložnici a jeden v obýváku. Ty vynáším když jdu zrovna kolem, aby to tam nesmrdělo, ale základ mám v té technické pod víkem.
Jinak jsi mě pobavila, protže si úplně přesně pamatuju, že jsem před prvním porodem řešila úplně to samé 😀 Neboj, nemusíš mít všechno vypřemýšlené předem, ono to nějak půjde a za týden už nad tím ani nebudeš přemýšlet.

lenka5731
22. zář 2012

@alenavy já pokaděné mimi přebaluju tak, že když zjistím, že je pokaděné, tak ho zase zabalím 🙂 odnesu do koupelny, nad vanou rozbalím (jednou rukou držím dítě, druhou rozbaluju), plína letí do vany, zadek jí umeju v umyvadle a čistou odnesu na přebalovák.

madlisek
22. zář 2012

@janinek Na kolibku je skvele video http://www.nosenideti.cz/video.php?volba=zobraz... Hrozne jsem se s tim na zacatku morila, sjizdela jsem vsechno mozne i nemozne na youtube a az tady podle toho jsem to vsechno vice mene pochopila a byla schopna alespon nejak napodobit 🙂 Zadek myju jako ty doted, pod kohoutek jsem nedavala nikdy 🙂

numerenka
22. zář 2012

Chci se zeptat, kdo používáte kalhotkové plenky od Anavy - na sponku, zda jste využily novorozenecké nebo rovnou jednovelikostní?

@bamboolik :
@luciesofi :
Moc děkuji za postřehy, myslím si, že výbavičku ještě trochu poupravím. 😉

aideen
22. zář 2012

@numerenka já mám dvě jednovelikostní a dávám od začátku. Ale když jsem začala látkovat tak měl malý přes čtyři kila. Jsem s nimi spokojená, ještě chci min. tři čtyři kousky přikoupit. 🙂

bamboolik
22. zář 2012

@numerenka malému byla hnedka jednovelikostní, ale to měl 4kg. A taky se mi ty na snapku časem srazily, kupovala jsem je u prvního, druhému byly hnedka po narození.