Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pampeliska1
11. led 2013

Holky, máte některá zkušenost s plenka ze Šijemdětem.cz? http://www.sijemdetem.cz/katalog/hotové-výrobky... Mají super vzory a líbí se mi ta barevná vnitřní strana 😉 Sice žádné plenky nepotřebuju, ale co třeba kdyby 😀 Vypadají střihově dost podobné Anavy (nebo Anavy podobné ŠD? 🙂 ), jen mají schované švy.

betysek
11. led 2013

@lenka5731 Mě lákala vždycky, ale odolávala jsem kvůli ceně, ale jak jsi psala, že se budou zdražovat, tak jsem si říkala, že pokud by nám nesedla, tak bych na ni celkem moc neprodělala, kdybych ji pak případně prodala 😀

abigail1
11. led 2013

@pampeliska1 ty plenky jsou moc krásný, ale ozkoušeno nemám.

bamboolik
11. led 2013

@baca no jeslti si myslíš, že moje děti sedí na pětníku a já spokojeně pracuju, tak to fakt ne 😀 Ale starší je ve školce a manžel je úžasný. Přes den jezdím do dílen a do kanclu s malým (1r a 4m) a starší je ve školce a pracuju hlavně po večerech, v noci a o víkendu. Takže žádná super lahoda to není. Ale já jsem trochu víc akční než je zdrávo, když nemám co dělat tak upadám do depresí 😀
My bychom taky chtěli třetě a pevně doufám, že i bude, ale až tak za rok, až bude i číslo 2 ve školce. CHci mít na to moje poslední mimi fakt čas a hlavně musím nějak přežít to těhu. Mě těhotnění totiž fakt nedělá dobře...

bamboolik
11. led 2013

@novi 16m učůrané určitě nee. Já jsem flísáky milovala v létě. Malý měl 8-12m a měl je jako tréninkovky i jako svrchňáky a super. ALe jak začal více čůrat a někde si i sedl, tak to provlhlo. A přitom jsme dělali BKM, takže jsem přebalovala každé počůrání. Já zas flísáky vytáhnu na léto jako tréninkovky na samostatné nošení. ALe pokud na jistotu, tak PUL.

pampeliska1
11. led 2013

@abigail1 já si myslím, že mají s Anavama dost společného, protože mají a prodávají i stejné vzory. Navíc jsou tam Anavy napsané jako "spřátelení domácí výrobci" http://www.sijemdetem.cz/katalog/hotove-vyrobky... Líbí se mi, že jsou za dobrou cenu a jsou trochu jiné než klasika Anavy 🙂

elana
11. led 2013

Anavy doplnily, mj. tučňáky ve všech 4 barvách 😉, tak hurá na ně, kdo před Vánoci pomeškal😅

mochenkaa
11. led 2013

@lenka5731 @elvis12 a nevím kdo všechno používá swb. Vzít 2x Econappi a 1x Simplex, nebo obráceně? V košíku mám tento poměr, ale nevím, jestli to nechat nebo prohodit 😅

abigail1
12. led 2013

@mochenkaa Ahoj, tak jak sis ses s nákupem rozhodla?

Já jsem strašná závislačka, já bych pořád něco nakupovala...... to je fakt hrozný, minulý týden jsem objednala 3 pleny, tenhle týden 2 další a klidně bych objednávala dál.....

lenka5731
12. led 2013

@mochenkaa já bych vzala 2 x Econappi a Simplex jednu... Ale u tý Simplex počítej s tím, že pro jistotu budeš muset přidat něco malého bambusového, do půl roku stačila v pohodě sama o sobě, pak už byla tak po cca 3hod? opravdu hodně mokrá a teď už do ní pro jistotu přidávám malou vkládačku z Econappi a zase fajn. Má výborný střih, ale bohužel je bavlněná, kdo tohle vymyslel 😒

mochenkaa
12. led 2013

@abigail1 Já teprve výbavičku pořizuju, takže můžu beztrestně nakupovat 😀
@lenka5731 Přebalit až po 3 hod??? 😕 Já přebaluju hned po akci 😉 Nejdýl je v plíně v noci, to je celou noc, ale to má zatím jednorázovky (tam chci na látku přecházet až naposledy). Jinak i na hlídání je přebalován nejpozději po 2 hod 😀
Ale vezmu teda ty 2 econappi a jednu Simplex. A kdyby se mi zdálo, že mám aio málo, tak dokoupím simplex víření 😎 (neboť 5té pul mi neprojdou 😀 )

lenka5731
12. led 2013

@mochenkaa to přebaluj jak často chceš, jen ti píšu, že kdybys potřebovala přebalit až za dýl nebo to tak prostě náhodou vyšlo, ta ta simplex to nedá 😉 🙂

abigail1
12. led 2013

@mochenkaa no, u některých dětí, kterým vše proteče bokem, jsou 5. PULky nutnost 😎 my taky měli období, kdybychom ty 5. určitě užili.

lenka5731
12. led 2013

@mochenkaa jinak ty časy ber fakt hoooodně orientačně, tyhle plíny jsem většinou dávala na přebalování babičce a všimla jsem si, že v poslední době mi je vracela mnohem mokřejší než třeba před 2-3 měsíci, takže jsem do toho začala dávat "pojistku". Econappi má zhruba za tu stejnou dobu pořád rezervu. Ale teď momentálně používáme ty kapsovky minimálně, dávám kalhotkovka + vlňáky a začala jsem to dávat už i babičce....

mochenkaa
12. led 2013

@abigail1 S bezplenkovkou je neokecám 😀
@lenka5731 Já vím jak jsi to myslela 😉 Děkuju za názor, takže to beru takto: econappi ruce, hvězdy, simplex kráva, capri sovy, pytel na pleny velký vesmír, ubrousky Planet Vise limetka/čokoláda. A rychle pryč nebo to ještě dopadne hůř 😀 😀

zlatelevizeedna
12. led 2013

@mochenkaa já bych to brala stejně jak @lenka5731. Simplex má dobrý užší střih, ale zatím lumpovi vždycky někudy protekla, třeba když jsem ho v ní vyvezla na procházku.

zlatelevizeedna
12. led 2013

@mochenkaa ještě ubrousky od swaddlebees jsou moc krásné😀

mochenkaa
12. led 2013

@lenka5731 @zlatelevizeedna Objednáno 🙂 Už aby to přišlo 😵 😵 😵

zlatelevizeedna
12. led 2013

@mochenkaa abych nezůstala pozadu, taky jsem si něco objednala😀. Náš frajer bude mít prcku v longies a v létě v shorties.

janinek
12. led 2013

Tak mam namocene vlnaky konecne! Vyprala sjem je snad pred mesicem, ale az dnes dala do lazne.

Akorat teda nevim, zda ty dvoje pletene tchyni ji jeste budou, jsou ze zari.

mina_
12. led 2013

zdravím látkařky, mám dotaz... dočetal jsem se v diskuzích o lanolinovaní a že prý stačí koupit lanolin z lékarny na výrobu mastí, no tak jsem to udělala, čekala na něj, ale když jsem doma pixlu otevřela, tak na mě místo zlatavé hmoty čekal opravdu bělavý tuk... nezkoušela jsem to s horkou vodou... lez to také na lanolinovaní pužít? díky za rady

mahafi
12. led 2013

@mina_ to je lanolin s vodou, taky jsem si to jednou donesla, používala a efekt to mělo stejný jako ten bezvodý, jen jsem ho dávala o trochu víc 🙂.

elvis12
13. led 2013

@mochenkaa souhlas, 2x econappi, 1x simplex 🙂 Pokud bys objednavala nejaky ty vkladacky z econappi z USa, tak dej prosim vedet! Svezla bych se s tebou a poridila je. Je to moje nejmilovanejsi vkladacka... 🙂
Ja ted doobjednala 2x capri a Anavy asi prodam. Chybi mi tam ty kridylka a capri sedi perfektne 🙂
@dandelion Opravdu musim rict, ze capri sedi genialne. Ja ti je snad poslu na vyzkouseni 😀

dandelion
13. led 2013

@elvis12 já si je koupím, ale nevím jestli se mi bude chtít něco prodat :D 🙂 malá začala čůrat větší dávky, tak asi budem potřebovat i další anavy :D 🙂

janinek
13. led 2013

@elvis12 No, ja mam ty vkladacky ze stare bamboo deluxe a mam je take nejradsi. Akorat v UK je nemaji. Tady maji jen ty combi, ty jsme si ted koupila a nejsou spatne, ale misto te M|F casti byxh to radsi cele bambusove.

Coz mi pripomina, ze jak jsem hlasila, ze manzel pojede do NY, tak to melo byt v unoru a asi to bude az v dubnu, no vrrrr.

Vlnaky uz lanolinuji pres dvacet hodin, to asi staci, ne?

lenka5731
13. led 2013

@elvis12
@mochenkaa já bych vkládačky Econappi taky chtěla, ale jestli jsem to viděla dobře, je v balení 2x dlouhá.. já bych raději ty malé. 😕 Přijde mi škoda to stříhat.

lenka5731
13. led 2013

@janinek stačí....

já mám jednu starou BB deluxe, má vkládačky bambus-biobavlna a není to materiálově totéž jako má Econappi. Ale nevím, co přesně máš ty, možná jsou různé...

janinek
13. led 2013

@lenka5731 Hmm, to bude asi take jina, no, ja tu econappi chci z USA prave, tak si holt pockam. A je fakt, ze na stranakch maji ty econappi vkladacky samostatne a primo psane econappi.

Podle me ty vkladacky z deluxe jsou tyhle http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/acce... a econappi tyhle http://www.swaddlebees.com/Products/Accessories... Coz je podle poposi konopi a bavlna s trochou polyesteru, t yprvni jsou bavlna bambus.

lenka5731
13. led 2013

@elvis12 myslím, že by ti je p. Hanka objednala.... jako věrné zákaznici 😀

a nekoukala jsem dobře, v balení jsou tři

zlatelevizeedna
13. led 2013

@janinek můj asi v březnu😀.