Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

astrane
21. dub 2009

Každý mimi je jinak háklivý....já přebalovala každý cca 2 hodiny,neboi dřív, pokud jsem si všimla,že je durch🙂....teď už máme plínu jen na noc a to nepřebaluju vůbec,pokud se malej sám nevzbudí.někdy je trošku puntíkatej,pokud se počurá v noci a je v tom fakt dlouho,ale žádnej extrém...V papírovce jsme měli jako mimi zadeček do krve,normálně až na maso-to byly opruzeniny!a to jsem spotřebovala i 20plínek denně,takže to nebylo tím,že by tam byl dlouho.Jsem zvědavá u příštího mimča,doufám,že s látkou to bude lepší....mě na to první 3 měsíce strašně trpěli oba kluci....

Pokud ale budeš chtít bezplenkovat,tak to musíš mít asi vychytaný...
Jinak starší plíny taky využiješ,třeba jako bryndáky,nebo normálně na zadek jako nouzovku,....to se nikdy neztratí,já mám plíny i po mě a normálně fungujou dokud drží pohromadě 🙂

blka
21. dub 2009

Astrane, píšeš, že starší plíny Pucina využije i jinak - já mám plíny plíny staré cca 25 let a neplánovala jsem kupovat nové čč. Myslíš, že nebudou tak sát? To mám teda koupit i nějako nové?

matilko
21. dub 2009

holky, ja teda neviem, mám doma hodne starých, asi 20ročných čč, ale neviem si predstaviť do nich baliť, sú vyťahané, neforemné, zašedlé a aj dosť stvrdnuté... používam ich fakt len ako blinkacie a tak

gedren
21. dub 2009

blko, ono 10 kikko lux nestoji zase tolik (zhruba jako jedna kalhotkovka 🙂), takze dle meho nazoru porizenim toho jednoho baleni zadny majitel starych cc nic nezkazi, protoze bude moct nazivo porovnat, co mu vyhovuje lip.

astrane
21. dub 2009

Já myslím,že u dítěte se klasické čč nikdy neztratí 😉 Myslím,že Gedren má pravdu-zkus jeden balík pro srovnání a uvidíš....taky záleží na tom,v jakém jsou ty starší plíny stavu...tedy jak píše matilko-jak moc ještě drží tvar a tak....Ty nejhorší máme jako bryndáky a kapesníky 😀

schnek
21. dub 2009

gedren, ty jo, to by to mohlo dorazit i do Plzně, ne? sonulah, kde jsi? jak to vypadá s PLZ balíkem? 😉

ad přebalování - když se mi jednou povedlo nechat O. v noci přes jedno kojení v pokaděný plíně (cca 6h, nevšimla jsme si, že kakal), měl opruzeninu jak hrom, která se mu z nejhoršího hojila snad týden 😝 M. měl jenom tečkovanej zadek, ale nevím, jestli se pokakal po přebalení nebo po probuzení.

schnek
21. dub 2009

ad čč - viděla jsme čč po nás, kikko lux mi přijdou lepší 😉

misabenny
21. dub 2009

hanka: díky mešavice už dorazily 😲 😀 😀 😀 😀 😀 😀 . Teda ty jsou, ale obří. Možná, že by stačily ty M až do konce plenkovýho období. Ale jsou krásně a sedí parádně. 😵 😵 😵 😉 . Díky moc.

schnek
21. dub 2009

hmm, tak už asi vím,kde je sonulah, mešavky už dorazily, co? 😉 😀

blka
21. dub 2009

Tak ty, co mám já jsou trošku vytahané jen některé a to rohy (asi od toho, jak se věsily), ale jinak vypadají OK. No, ale pro jistotu teda přikoupím i Kikko lux. Stejně jsem chtěla kupovat ty barevné bambusky 😀

blka
21. dub 2009

A bude mi stačit teda jen ten 1 balík Kikko lux a 1 ty barevné? Nebo mám pro jistotu koupit víc?

andy21
21. dub 2009

add staré čč já jich mám hodně ještě po mně a bráchovi a jsou super, s těma dnešníma se to vůbec nedá srovnat a nejsou ani tvrdý ani zašedlý nic....a nějaké novější horčí čč mám blinkací.....

add přebalování přes den přebalujii hodně, i po hodině a půl, když jsem doma a v máli spí i 8 hodin v kuse a zadeček ok, nemažu ji po každým přebalení, spíš tak 2 rát denně a pokud zadeček malinko zčervená, namažu bepanthenem a je to ok
😉

mysinka
21. dub 2009

Jejdááá, VMD Prague 😀 Tož Gedren, já asi naskáču zítra 😉

blka
21. dub 2009

Tvoje Málinka spí 8 hodin v kuse 😕 ? Taky chci takové miminko 😀

mysinka
21. dub 2009

Blko, nechci Ti brát iluze, ale taková miminka jsou spíš výjimka 😅 😀

blka
21. dub 2009

Mysi, mně je to jasné, ale já chci tu výjimku 😀

mysinka
21. dub 2009

Taky jsem chtěla....už rok jsem pořádně nespala 😀

blka
21. dub 2009

Mysi 😀 . Teda to nespaní asi není žádná sranda. Su na sebe zvědavá - jak nespím min. 8 hodin, tak su KO 😅

zlatouch
21. dub 2009

blka, nepropadej zoufalstvi, kdyz prezijes zacatky, pak uz se to da 😉 Jsem taky velky spac, ale ted uz to par mesicu je vcelku v poho, akorat nesmim ponocovat, kdyz je budicek v 7...

mysinka
21. dub 2009

Blko, zvykneš si 😀 Já už jsem nadšená, když se mi mrně budí po 3h a ne po 1,5 😅

gedren
21. dub 2009

Blko, je jedno, kolik ceho koupis. Stejne prvni, co udelas po prijezdu z porodnice, bude dalsi objednavka na Brane. Neni jine cesty! 🙂 (Takze zkracena verze: kup od kazdeho jedno baleni na zkousku ;). Stejne budes mit asi nejaky zbyly papirovky z porodnice, tak to nejak preklepes.)

blka
21. dub 2009

Mysi 😅

Gedren 😀 . Ale díky za radu. Takže naše peněženka bude permanentně větraná, jo 😀

mysinka
21. dub 2009

Blko, tak s tím 100% počítej!!! 😀 Teda pokud nebudeš takový plínkový asketa, jako třeba S.arik 😀 (100ks rovných plen a žádné svrchňáčky 🙂) Látkování je návykové a nakažlivé a každá super novinka tu rychlostí blesku větrá penžeknky 😅

blka
21. dub 2009

To bude manžel rád 😅

gedren
21. dub 2009

Tak VMD Prague is here! Komu z prazskych neprisla hromadna IP, urgujte. Hanka mela pravdu, ty Lka jsou fakt az do duchodu, ty by oblikl i Tlustoch (od oka, nezkousela jsem). Mka vypadaj na vetsinu plenkovyho obdobi akorat 🙂

schnek
21. dub 2009

sonulah, koukej se vynořit a taky ohlásit VMD, já už je taky chci 😵 😀

katwind
21. dub 2009

jezkovy voči gedren, já ti závidím, že je máš doma😀 Prosímtě, já budu v Praze až ten první týden v květnu, bude to stačit? nebudpu ti tam ty moje dvě plínečky překážet?😀

gedren
21. dub 2009

katwind, jasne, prekazet nebudou 🙂

Pipky, fotky VMD v albu 🙂

olbramka
21. dub 2009

gedren, super 🙂 malá si asi docela vyhraje, co 🙂 ?

gedren
21. dub 2009

Jo, nejdriv je tridila podle barev, a ted zas podle velikosti ;)