Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
1. bře 2010

Marci, to budeš hodná, když ty vlňáky nafotíš. Jinak dnes jsem si objednala u Ivušky, napsala jsem, že potřebuji stejnou velikost jako LVB a Ivuška s tím nemá problém, poptala se na rozměry a vlňáky budou🙂 Tak jsem moc ráda, je s ní fak fajn domluva 🙂

ad naše tchýně - malej nesmí žužlat plyšáka, deku, všechno se umývá, nikdo k němu nesmí jít, pokud si neumyje ruce atd. Já jí to všechno naschvál dělám a hodně okatě (musí mě mít za obrovský prase🙂), protože prostě moje děcko nebude žít v přehnané hygieně a já za ním rozhodně nebudu pořád běhat a něco mu omývat. Sestřenice má kolitidu střev a verdikt odborníků je...přehnaná hygiena v domácnosti = přehnané reakce organismu na bakterie (špínu) - země 3. světa a romové🙂 touto chorobou netrpí. Tzn. nic se nemá přehánět. Samozřejmě ho nenechám olizovat hlínu, ale taky mu nezničím imunitu kvůli jejímu dobrému pocitu. Naštěstí jsme s ní jeden víkend za tři týdny, tak se to dá přežít, ale pro mě teda nic moc zážitek 😠 Jinak je asi hodná, ale toto mě drásá nervy 😠

a malinký ad příkrmy - Ondra dnes zjistil jak funguje avent savička huráááá pijemeeee🙂 Konec o příkrmech🙂

kackaj
1. bře 2010

Ha, než jsem dopsala, ty už je tam máš🙂 Děkujeme🙂

noone
1. bře 2010

haha, tema tchyne 😀 . moje je mix vseho spatnyho co jste tu napsaly 😎 . ale jeste ziju a hodlam dal odolavat 😀 .
neee. ona je v podstate hodna, ale proste me priserne leze na nervy, vubec na me nebrala po porodu ohled, meli jsme ji tu navezenou non-stop celych 6 tydnu, a nejen ze tu proste furt byla, jeste ty jeji pitomy kecy jak mam co delat a jak se to delalo driv atd... az jsem nevydrzela a musela zdrhnout domu do cr. averze trva bohuzel do ted a obavam se, ze se to uz nespravi 😒
jednou ji manzel rekl, az bude mit nejaky dalsi svoje dite at si s nim dela co chce, ale nase at necha bejt. a vysledek? dal nas ignoruje a furt si jede po svym... sisla, furt ho desne nabaluje ze je chudak celej zpocenej, narozdil od tchyne kackaj si ruce teda zasadne nemyje a furt malymu osahava ruce (aby mi ukazala ze je ma studeny a musi ho jit trochu prioblyct), on si je pak strka do pusy a kdovi co vsechno uz takhle snedl... no nic.
jedeme hypoalergenni rezim, tak to se ji taky nelibi. malej ma od 2,5m ekzem, ale ona je presvedcena, ze to ma prave z toho HA mlika, ze mu musim davat obycejny... no nic, mohla bych psat a psat a psat... a hlavne jsem vzdycky desne vytocena, tak radsi koncim a jdu se prodejchat 😀

noone
1. bře 2010

jo ale puvodne jsem se chtela zeptat taky na ty plavky. ty happy nappy co tu nekdo zminil... to ale kdyz se to dite pokadi tak je konec plavani ne? kdyz se dovnitr uz dalsi plina nedava? 😕

noone
1. bře 2010

jeste na ty plavky koukam, to jsou jen IV nebo popolini?

kackaj
1. bře 2010

Plavky jsou i IV i popolini i Happy nappy a ty všechny jsou kakonepropustné (ale happy nappy stopro díky těm lemům), takže kdyby chtěl někdo trápit své dítě v hovínkách, tak může (když si třeba spíš nevšimne🙂), ale hlavně se kakoš nedostane mezi ostatní a o to tam jde. Já myslím, že když to v plavkách skončí, tak se jde pod vodovod, dá se to do pucu a jede se dál, ne? Ale nevím, zatím zkušenost nemám 😉

Ještě jedna malá o tchýničce...omlouvám se, ale musím... v pátek jsme přijeli, ona celý den prozvracela, že prý něco špatného snědla. Ani na chvilku nezauvažovala nad tím, že by třeba mohla mít nějakou virózu nebo nějakej sajrajt a že by malýho měla nechat radši bejt...hned pusinky a muchlování. Tomu říkám bezohlednost 😠

betelgeuzz
2. bře 2010

Kackaj, ty jsi mě pobavila. U nás na diskuzi se zase holky rozčilují, že tchýně si nejde ani umýt ruce a už šahá po mimču. Měla bys ji s někým vyměnit 😀

flapi
2. bře 2010

Ahoj. Měla bych dotaz. Každým dnem by prcek měl přijít, tak jsem na sebe zvědavá, jak mi to látkování půjde. Ale napadla mě jiná věc. Jak to děláte když jedete někam třeba na pár dní? Díky

kackaj
2. bře 2010

No,tohle kdo nezazil nepochopi...ja vim,ze se nema divat zpet na to, jak jsme vyrustali my, ale nemuzu si pomoct. Zili jsme na vesnici a toho prachu, co jsme se nadychali a blivajzu co jsme kde snedli, hrali si mezi slepicema atd. A jsme celej zivot vsichni zdravi. Tchyne si naucila kluky na tenhle megahygienickej styl zivota a oba dva, vcetne tchanu maji problemy se zazivanim, vecne nemocni. To stejny u sestrenice...posedla uklidem,porad vsechno umyvala savem a ona kolitida strev a kluci od narozeni furt durch na stridacku nemocni, v zime se skoro nedostanou z postele. Tohoto opravdu docilit nechci 😒

Jinak dnes cekam ze prijdou shorties, uz se na ne moc tesim a nemuzu se dockat, az je prubnem na malym 🙂

baca
2. bře 2010

flapi, já jsem na pár dní byla akorát u tchýně, která byla na dovči , tak jsme jim hlídali zvířectvo. Tam jsem si prostě nabalilla vandlín plínek a prala tam. Jenže fakt nevím, když pojedem někam do neznáma. Tak buď prát v ruce (vím, že se pere třeba v dezinfekčním miofreshi), nebo holt jednorázovky. Nebo nabalit dostatečné množství plinek a vyprat pak doma? Taky bych chtěla v létě aspon na pár dní někam vyrazit, ale nechce se mi ji nechávat v jednorázovkách přes léto...

noone
2. bře 2010

kackaj, diky za shrnuti plavek 🙂 . dostala jsem 2 jednorazovky, tak se chystame co nejdriv do bazenu abysme je spotrebovali (zas vyhodit je, to je skoda 😝 ), ale jinak chci urcite poridit praci plavky 🙂 . ted jsem si vzpomnela ze jsem dostala neco od kamaradky, bylo mi divny, ze to neni "plina", jen kalhotky, ale uz to chapu 🙂 . tak asi nakup plavek ani nebude potreba 🙂

flapi, ja jsem zatim pevne odhodlana vsude prat. zatim jezdim jen domu k nasim, tam peru v pohode a v lete pocitam, ze budu prat prave v miofreshi nebo jiny desinfekci.... na letni dovoleny je prej nejlepsi brat ctverce, protoze rychle schnou 😉

ladida.l
2. bře 2010

kackaj, jaký máš shorties? Já jsem nakonec tamty longies nekoupila, než jsem se rozhoupala, bylo po aukci (byly na aukru) Poád bych ale něco takovýho chtěla...

Chtěla jsem se Vás zeptat, zda někdo kupujete speciální oblečení na látkovky? Já jsem teď koupila Markovi pár kousků (spodních) od Frugi a jsem překvapená, jak hodně široce je to střižené, by se tam vešel se dvěma nočníma plínama 😅

kackaj
2. bře 2010

Ladido, budu mit ty shorties od BI, jako ty jsi mela mit longies. Ale longies jsem objednala od Ivusky a uz se na ne moc tesim, urcite budou nejsuprovejsi 🙂

Co myslis za "spodni" obleceni...gate, nebo spodni pradlo? My mame klasickou miminkovskou konfekci, vejde se do vseho, ale je v tom balik. Akorat takovy ty riflicky a podobne je pro nas pase, ale ani po nich neprahnem. A stejne ted byva nejvic jen v puncochacich, max na to nejaky teplacky kdyz jdeme nekam.

ladida.l
2. bře 2010

no koupila jsem manžestráčky, tepláky a takový polodupačky ... Jsou pěkný, ale fakt na zadečku mají hodně místa, ale je to dobře, jsou zatím větší, tak snad chvíli vydrží... Jen mě to překvapilo

michelle1
2. bře 2010

holky, kolik plínek nebo kalhotovek dáiváte na 1 pračku?

kackaj
2. bře 2010

Michelle, podle toho za jak dlouho peru, takze asi 12 - 24 kusu vetsinou + jeste treba rucniky nebo nejake oblecky.

michelle1
2. bře 2010

kacko díky 🙂

zlatouch
2. bře 2010

flapi - loni jsme cestovali dost, ale musim rict, ze tak ortodoxni, abych latkovala vzdy a vsude teda nejsem. Dobre to jde v lete, to jsem obvykle kombinovala latku na den a jednorazovku na noc (tahat natahovaci vlance a vsechny ty nocni pliny co pekelne dlouho schnou, teda nechci), kdyz byla pracka (treba v apartmanu v IT), bylo to OK, jinde jsem ctverce hazela do sprchy a večer předrbala, krásně to schlo. Na chalupě jsem "prala" v dětské vaničče... Ve 4m jsme byly na horach, to teda jednorazovky (taky se nam z nich krapet oprudila, ale uz ji to nastesti neva), ted jedem zas a vidim to jednorazovky + IB s náhradními sety. Nejsem blázen abych po večerech prala a pak 3 dny všechny obtěžovala se sušícíma se plínama 😒 Takže neboj, jde to, vychytáš si rychleschnouci kombinace nebo holt zabalíš pár papírovek...

reruna
2. bře 2010

flapi na cesty bych taky brala spíš jednorázovky, já látkuju hlavně doma, ale třeba v apartmánech bývají normálně pračky, tak by to šlo...
marcelko díky za to foto, podle toho vypadají ty LVB přece jen trochu širší a asi půjddu do nich, teda jestli je na bráně budou mít...

reruna
2. bře 2010

ad tchýně, moje taky trochu brblá, ale vlňáčky mi upletla 🙂

kackaj
2. bře 2010

Reru, ja bych ti klidne jedny nebo oboje LVB Lka prodala, kdybys chtela. Mam je asi od pulky ledna, jsem spokojena,ale prave je jdu vymenit za ty jednovelikostni anavy. Mam modre a zelene, dnes je jdu prat zrovna, tak kdybys chtela, tak IP 🙂

betelgeuzz
2. bře 2010

Michelle, zrovna jsem byla sundávat plenky ze sušáku, tak jsem to pro zajímavost spočítala. 23 čč + asi 12 různých vkládaček.

maly_prcek
2. bře 2010

Kackaj: malý asi taky dnes v noci pochopil, jak ta Aventka funguje... Ale vodičkou se teda nedal uplatit a muselo být nakonec prso :-/ Kolik ti teď malý přibývá za měsíc? My sme zas měli tento měsíc 900g 😲 Už by mohl mít klidně míň... 😖

Ladida: my máme normoš oblečení, aj rifličky s AIO dáme, teď jsem ale nedávno ovjevila tepláčky Farmers a ty mě teda dostaly... Jsou delší, takže do šátku, dají se regulovat gumičky, jsou rozšířené v pase... Fakt dobré a kvalitní matroš...

Michelle: mě se akorát vejde jedna 20l popelnice, což je praní co tři dny, takže cca 15 kalhotkovek a nějaké čč. A to máme tu užší verzi pračky, co je na míň kg.

Flapi: záleží, na jak dlouho jedeš a jak to tam je s praním, sušením apod. Třeba ty tři/čtyři dny jsou v poho, házíš do popelnice, vypere se to až doma. My látkovali i teď v zimě na horách, na noc jednorázovku a přes den čč. Přeprala jsem ve žlučáku, hodila přes noc do Miofreshu a usušila. Pohoda, v létě to musí být rychlovka. Ale ručně prát kalhotkovky, to by se mi nechtělo... A to schnutí... 😒
Ne že bych byla nějaká "ekoteroristka", ale prostě jsem nechtěla zkoušet, jestli D. prcina vydrží týden v jednorázovkách neopruzená nebo ne. (Krom porodnice nikdy tak dlouho v jednorázovkách nebyl...) 😉

michelle1
2. bře 2010

no tak od včerejška látkuju a zdá se mi, že se malá budí mnohem častěji, nejspíš kvůli vlhku že 😕 to je teda blbý, ale nechci to zas vzdávat.

raady
2. bře 2010

michelle, možná to není kvůli vlhku. Těžko říct. Zkus flísové separačky. Pocitově jsou pro mimi suché.

Holky, s těžkým srdcem budu muse prodat BBH bambus. Včera jsem ji Barče dávala a říkala mi "au au" a ukazovala si na stehýnka. Už je jí přes nožičky těsná. Ach jo. 😲

ladida.l
2. bře 2010

michelle, tak náš syn je hrozně špatnej spáč, tak na noc dávám alany. Ale nevím, zda to má vliv, stejně přebaluju i během noci... 😅

kackaj
2. bře 2010

Prcku, hurá, nejsme sami🙂 Ondra má 6měsíců a 8,4kg, tzn. za měsíc přibral 800g. Taky jsem čekala, že už to bude brzdit, ale asi čéče ne🙂 Ale podle doktora je to "krásný" váhový přírůstek, takže asi pohoda. Kdyby měl být nějakej špekoun, tak by doktor asi něco namítal ne? Ondra už jí 3 jídla denně a tak doktor řekl, že máme pokračovat...pokračujeme🙂

Michelle, jak jsem psala, Ondra taky do konce šestinedělí nechtěl o látce ani slyšet, řval jak tur. Ale pak to bylo o.k. už a nepamatuji si, jestli jsem až od té doby používala fleesové separajdy, nebo už dřív. Každopádně asi byly dobré, ale teď už je zas nepoužíváme a Ondra si nestěžuje🙂 Takže to nevzdávej a nebuď nešťastná, do látky se dostanete dřív nebo později, jen to chce čas a nemusíš lámat mermomocí přes koleno 😉

maly_prcek
2. bře 2010

Michelle - taky jsme ze začátku dávali na noc jednorázovky (cca do 2,5m-3m, až přestal kadit v noci a dorostl do BBH bambus). Zkus ty separačky a uvidíš... Malému mokrá plenka nevadí... (Naopak bych řekla, že ji vyžaduje, dám novou plínu a hned se do ní vyčurá 😀 ), tak nevim... Ale malá je ještě hodně malá. To se poddá 😉

Kackaj: jsem zvědavá, jestli to bude umět i přes den, ale v noci cucal krásně 🙂
Nám to taky doktorka říkala, i když teda podotkla, že by už nemusel tolik přibírat... Jsem si říkala, jestli třeba nepřibral míň, když jí ty příkrmy, ale teda nééé... Hmm. 😔
Za chvíli se nám nevejde ani do vajíčka autosedačky... 🙂

betelgeuzz
2. bře 2010

Právě mi přišly 3 BE z druhé ruky a jsem překvapená, jak jsou měkké. Skoro mi to připadá, jako by byly z jiného materiálu, aspoň ta vnější vrstva. Ty moje byly jako prkno. 😲

kackaj
2. bře 2010

Prcku, my taky budem vajíčko asi brzo měnit🙂 Kolik váží Davídek? Já stejně tipuju, že do 1 roku těch 12kg mít budeme, brácha a od kamošky malej taky tak vážili, u kluků je to normál. Vtipné je, že od sousedky dvouletá dcerka váží 9,5kg...za měsíc ji máme🙂