Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
6. únor 2012

@romcovaklarka Jasně, promiň... jsem se umáčkla.

romcovaklarka
6. únor 2012

@rebelie Jěžkovy oči to se neomlouvej - já to napsala jen aby to tazatelka našla 😉

elaaa
6. únor 2012

@rebelie Taky mám IV jako rezervu. A časem bych chtěla mít jediné PUL a to jako rezervu. No když sedí jedničky na Anavy, musí sedět i větší.

rebelie
6. únor 2012

@elaaa A co plánuješ mít za nePULové svrchňáky? Pro nás jsou totiž PULky prostě jistota - snadno se vyperou, když proteče vaječina a spolehlivě podrží vlhko... na to teda nemaj ani naše vlňáky, se kterými jsem jinak spokojená... pravda, obyčejné, pletené z Fleru...

katka888
6. únor 2012

@janakkk
nam sa to stavalo o anavy easy tiez, ale ked maly podrastol, lepsie mu sedela plienocka,tak to rpestalo

@chlebenka
ak Ti casto nekaka, tak vlniaciky, no tahsie sa o ne stara, ak sa znecistia kakanim... u nas vedu bundles of joy a potom disany, no tie su hrubsie, maly ich mal na noc a lete miesto oblecenia.

elaaa
7. únor 2012

@rebelie Mám jednobarevné flísáky Anavy (zatím skvělá zkušenost, ještě neprovlhly a používám je 80%dne). Na noc mám Disany (po 3 lanolinování drží a to malá pije 3x za noc). Ted se mi lanolinují vlnáky BBH, takže uvidím. Flísáky jsem nasadila od 6.týdne a vlnáky od 4.měsíce (to přestala v noci kakat). Bude léto a Elen bude lozit, takže vlnáky a flísáky budou v pohodě.

zuzu_elen_sofie
7. únor 2012

DNES 17.45 na ČT1 - test praní mýdlových ořechů a zázračných koulí 😕

rebelie
7. únor 2012

@elaaa Tak možná bychom mohli ještě vyzkoušet ty Anavy flísáky... my vlňáky dáváme už od narození, ale holt jsou občas pokaděný (za 7 týdnů 2x).

petkula
7. únor 2012

ahoj holky, potřebovala bych poradit. Chtěla bych dávat synovi látkové pleny ale jen na spaní, protože přes den je bez plen. Malý je ale trochu větší - váží 20 kg, měří 100 cm. Co byste mi poradily, jaké typy plen by se pro něho nejvíc hodily, dělají se vůbec tak velké svrchní kalhotky nebo ty "vše v jednom"?
Líbí se mi plenky od Imse Vimse ale největší velikost mají od 13 kg, tak se obávám, že by je měl asi malé.

Budu vděčná za vaše rady, díky.

romcovaklarka
7. únor 2012

@petkula Páni, tak to je dost velký, napadly mě XL/noční anavy, ale jsou psané do 18 kilo. Jestli teda @ivuska.h nemyslí, že by to "malému" bylo. Anebo dát ušít 😅 Jinak na svrchňáčky co natahovací Disany? Velikost 110/116 od 16kg by mohla pásnout.

angetha
7. únor 2012

@petkula Taky mě napadla noční Anavy..ale co třeba Haipa Daipa Pastelka, vycpaná něčím hodně savým..možná by to šlo..navrch určitě vlňáčky, kromě Disan, třeba Baby Idea anebo nechat uplést na míru 🙂

oskarkova
7. únor 2012

Já dávám na noc Merinostar na patentky nebo na snappku, nebo Haipa-Daipa pastelku XL, dovycpu BI prefoldem a na to natahovací vlňáčky Disana vel. 110/116. Ale syn má 95 cm a "jen" 16 kg. Z PULek jsou hodně velké Popolini Bravo vento XL nebo Haipa-Daipa PUL XL:

petkula
7. únor 2012

@romcovaklarka , @angetha ,@oskarkova
aha, tak zatím děkuji, už se na to dívám 🙂
A ty Imse Vimse 2 v 1 největší vel. nad 13 kg někdo
náhodou nezná? A v těch vlňáčkách není moc teplo, nevytahají se za chvilku?? Díky moc..

oskarkova
7. únor 2012

Ve vlňáčkách není teplo, naopak jsou prodyšné.
Ty natahovací Disana nebo Popolini se spíš srazí a zfilcovatí, udělaly mi to tak postupně všechny, co jsem měla, ale zas nepropustily absolutně nic.
Ty největší Disany ale vypadají pořád stejně, nesrazily se a zfilcovatěly jen lehce.

ivuska.h
7. únor 2012

@petkula
@romcovaklarka
@angetha

No noční Anavy jsem zkoušela na Klárku, ta má 104 cm/16 kg a je jí dobře, ještě měla jeden patentek rezervu... Podle mě by to mohlo sedět, kdyby ne, je při nákupu přes eshop možnost do 14 dní vrátit nepoužité (= nepočůrané), vyzkoušet lze. Přes to bych dala určitě Disany.

ivuska.h
7. únor 2012

@petkula Disany jsou super, vedro v nich není, kor teď v zimě. Zažmolkovatí a trochu zaplstí, což je ale spíš ku prospěchu věci, jsou pak neprůstřelné 🙂)

cervena_vila
7. únor 2012

Jaké jsou vaše oblíbené vlňáčky?

romcovaklarka
7. únor 2012

@cervena_vila 1. natahovací disana na noc, 2. pletené na míru od paní ze šijem dětem na den a 3. lovíky na plenku narovno.

zlatouch
7. únor 2012

@cervena_vila fandím domácí výrobě, ne své, bohužel (neupletla bych ani šálu), ale na MMB nebo i tady se vždy najde šikovná paní. Vlňáky používám jen na noc, takže natahovací.

janakkk
7. únor 2012

@romcovaklarka
@zlatouch holky a ty vlnacky fakt zvladnou noc?ja davam zatim jen a den (domaci vyroba), na noc vzdycky PUL, mam z tech vlnacku strach na noc...

romcovaklarka
7. únor 2012

@janakkk No ty disany úplně v pohodě, oni jsou dvojitý. Ty domácí mám na den, na noc bych si je dát netroufla (můj pocit - vyzkoušeno to nemám).

rozarka65
8. únor 2012

@cervena_vila BI,Lovíky,natahovací Disany...

mmiirrkkaa
8. únor 2012

Když se řeší ty vlňáčky... malý má 62cm, ale přemýšlím, že bych koupila Disany spíš ve velikosti 74/80, když by se to srazilo a tak... nebo co doporučujete? A taky se bojím toho lanolinování - to bude asi kovbojka 🙂

angetha
8. únor 2012

No a mě by taky zajímalo, jak dostat přebytečný lanolin z vlňáčků, mám doma longies od BAby idea a teď by se docela hodily jako normální oblečení, ale je v nich lanolin..

qitecek
8. únor 2012

@ivuska.h Děkuju 🙂 Zkusím to. Když si plenky vezmu zvlášť, není to tak hrozné, nepoznala bych to tolik, jen na pohled a trochu na omak hrubší bych řekla... ale když jsem měla srovnání s tou měsíc ztracenou plenkou 😕 , vedle ní ty ostatní až škrábaly 😀

romcovaklarka
8. únor 2012

@mmiirrkkaa Určitě kup větší, jednak se používáním zdrcnou a pak ony jsou pružné, padat mu určo nebudou, malej má 75 a teď jsem si (jako druhé - do zásoby) objednala už tu největší velikost a jdou mu 🙂 A to lanolinování není zas takové drama, jen to dlouho trvá (vyprat, nalanolinovat, usušit...) 🙂

mmiirrkkaa
8. únor 2012

@romcovaklarka Aha, tak že mám vzít radši 86/92.. ? Než přijdou, než se nalanolinujou, uschnou ... 🙂 Jinak jakou kúru doporučujete - disanu, impreganci ulrich nebo kúru ulrich.

maly_prcek
8. únor 2012

@cervena_vila BI shorties a longies, na den byly fajn Lovíky. Disany jsou asi neprůstřelnější, ale dobře nalanolínované BI mně taky nezklamaly... A hlavně nemají švy! Syn byl pořízek a ty švy z Disan měl hodně! otačené... A jsou hnusné, plstnaté (ale v noci je tma 🙂)

@janakkk Dobrá plína a vlňáky byly jediné! (žádná hnuska ani pulky), co v některých obdobích šlo dát...

maly_prcek
8. únor 2012

@mmiirrkkaa Já bych vzala 74/80, pokud se knim budeš chovat hezky a něžně... 🙂 Jak máš staré mimino? My měli Disany 74/80 s obr noční plínou do cca 9-10m... Lanolín nejlíp bezvodný z lékárny.

maly_prcek
8. únor 2012

Prosím vás, jak vysvětli dítěti, že do plíny se nečůrá??? On to ví, on to zná, on to pozná, on to umí, přes den je bez plíny od 15m (od 18m i na cestování atd.), ale on na to kašle a stejně to tam každé ráno hodí... 🙄 🙄 🙄