Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
30. kvě 2012

@katyxq taky mi už moc nestačí novosklad 🙂 mrknu na toho draka

helulela
30. kvě 2012

@katyxq já nechápu, co lidi vede k tomu, aby šli do diskuze o BKM dělat takovou osvětu, to chtějí zachraňovat "týrané" děti? BKM nepraktikuju, ale věřím, že to funguje. Vždyť spousta holek k tomu došla intuitivně, aniž by věděly, že nějaká BKM existuje. Moje mamka třeba už před 30 lety dávala bráchu čůrat nad umyvadlo, protože vypozorovala, že si o to říká.... Tak budeme doufat, že za chvíli se nás nebude někdo snažit přesvědčit tady, jak jsou látkovky krok zpět 😉

katyxq
30. kvě 2012

@helulela Já o BKM před porodem četla, ale přišlo mi to lehce uhozené a neplánovala jsem do toho jít, ale malá prostě už od porodu byla taková, že jsme k tomu postupně došly, čůrala většinou po rozbalení plenky, plakala před čůráním, kdy bude kakat je taky poznat, čili dát ji v klubíčku nad nočníček byl prostě jen logický krok 😉.
Tak doufejme, že se nějaké podobné "zachránkyně" nedostanou i sem.

Tak hlásím, že drak dobrý, jen ještě dost velký - ale zamotat to šlo.

janakkk
30. kvě 2012

@katyxq mě e malej do novoskladu už davno nevejde, tak dávám většinou na rovno (pak holt víc peru) občas draka 🙂

medakote
30. kvě 2012

Po delší odmlce jdu poděkovat za rady , které jste ni daly k látkovkám a jdu sdělit své zkušenosti 🙂
Látkuju od návratu z porodnice, papírovku jsem dávala jen jednou, těsně po návratu. (Novosklad + vkladačka z kikko ubrousků nebo Ikea žínek+ separačka+Pul svrchňáky.) Nutno tedy říct, že mám vydatnou podporu manžela, který přeluje, skládá novosklad a žehlí čtvercovky!
Spotřebu máme tedy dost velikou, původně jsem plánovala prát obden, ale nakonec peru prakticky denně. Akorát teda žehlení je docela opruz, ale aspoň teď v šestinedělí budem žehlit určitě, pak to snad aspoň částečně odbouráme. Co se týká praní, skladuju na suchu, rozhodla jsem se fleky na "vkládačkách" neřešit, čtvercovky teda pokapu žlučákem a trochu promnu a hodím do koše- navíc přednostně přebaluju do starých plen, takže i případné zůstalé fleky nevadí, řešit můžu důležitější věci, kupříkladu spánek 😀
Svrchňáky mám Thirsties S, ty mám asi nejraději, pak Imse Vimse Organic newborn, ty jsou taky OK, a pak Haipa Daipa na patentky, ale s těmi se nějak nemůžu srovnat, ani muž ne. Špatně se nám navlékají a navíc už teď zapínám na poslední patentek, brzy budou asi malé. Takže do těch už asi nepůjdu. Jednovelikostní svrchňáky, které mám jsme zatím nepoužili, přijdou mi zatím moc velké.
Jinak jsem v porodnici byla za exota, když jsme si malého odvážela v AIO (mám jedny novorozenecké)....
BKM nezkouším, nějak to nepoznám, a když jdu náhodou přebalit s domněním že určitě má nadělení, je sucho nebo naopak. Občas tedy "nadílku" poznám, ale vždy až po, když uslyším ten "špouchací prd". Navíc malého trápí prdíky, takže v tom řevu občas těžko poznat....

dandelion
30. kvě 2012

Po dvou hodinkach v satku.. Plac.. Vybalila jsem ji, plinka sucha a krasne se vycurala na nocnik 🙂 pro dnesek psychicky vycerpavajici (stepance proplachovali slzny kanalky) mam duvod k radosti 🙂 poprve so byla plinka po spani sucha 🙂 v noci po kojeni se mala pokajdila.. Tak ji jdu prebalit a jednorazovka sucha.. Vysadila jsem ji na nocnik a krasne a hodne se vycurala 🙂 funguje to a at si kdo chce rika co chce 😀

dandelion
30. kvě 2012

@medakote tak vidíš.. 🙂 já mám zase Haipa Daipa nejradši 🙂) IV beru jako nouzovku.. a to mám zase radši organic než klasický.. Thirsties nemám a ani nechci.. plánuju už jen HD a třeba časem anavy jak se osvědčí maminkám :D jinak radši mám patentky, než sucháče.. ;)

janakkk
30. kvě 2012

@dandelion
@medakote taky mam nejradši HD, a zklamaly mě IV patentkové...

dandelion
30. kvě 2012

@janakkk já mám IV jen na sucháč, ale vím že budu kupovat pak jen patentky.. a asi spíš jenom HD 🙂 přijdou mi měkký.. a i IV mi přijdou igelitový.. nemluvím o Baby Lucy.. ty mám dvoje po kamarádce a dávám jen když je nouze :D

helulela
30. kvě 2012

@medakote díky za podrobné hlášení, jde vám to moc krásně 🙂 Ať se vám daří!!
@dandelion jste dobrý, holky, za chvíli nebudete žádné plíny potřebovat 😎
@janakkk co se ti nelíbilo na těch IV?

janakkk
30. kvě 2012

@helulela já ti nevím, přijdou mi trochu "přepatentkovaný" mají klasicky patentky do šířky, do výšky a i kolem stehen....a já se taky snažím dávat malýho na nočník, tak ho často rozbaluju a přijde mi, že sotva dozapínam všechyn patentky, je načase znova rozepínat, jinak střih je super, ale trvá to dlouho, takový HD jsou zapnutý raz dva a rozepnutým jedním trhnutím 🙂

janakkk
30. kvě 2012

@dandelion IV na sucháč se mi líbí střihem, ale potvrdilo se mi, co jsem slyšela od ostatních, ty sucháče se brzo skroutily a poškrabaly malýmu břicho :(

rebelie
30. kvě 2012

@medakote Gratuluji k úspěšnému látkování a manžel má uznání (můj teda novosklas taky dal, ale moc takovejch není). My nežehlili vůbec, ale chceš to tak mít, tak holt se to musí nějak snést. Upřednostnit spánek před likvidováním fleků na plenách je moudré rozhodnutí 😉. Zaujalo mě Tvoje hodnocení svrchňáků, protože u nás zas byly ze začátku IV úplným propadákem, zatímco HaipaDaipa naše nejoblíbenější - je vidět, jak je to individuální... A to odvezení mimča z porodnice už v látkovce je super, škoda, že mě to nenapadlo taky. S BKM si hlavu moc nelam, buď to nějak přijde samo, nebo ne... možná, že když rozbalíš a je sucho, tak kdybys zkusila nočník, uspěješ, kdo ví... podle mě se u uplakaných miminek ty signály poznají hůř... ale zas by to podržení nad nočníčkem mohlo pomoci na ty prdy, pak by třeba ubylo pláče a šlo by to, ale to jsou jen dohady, naše dítko prdy moc netrápily, tak nemám příliš zkušeností.
@janakkk To je škoda, že patentkové IV nic moc. Jejich střih by mi vyhovoval na plenku na rovno, ale sucháče mu už odírají bříško a složitý systém patentků není na BKM moc praktický...
@boudova @katyxg To je fakt zajímavý, Bárča i Šárka jsou menší než Bášek, ale Báškovi novosklad zatím stačí... ale moc ho nepoužíváme, protože na BKM mi jeho rozbalování přijde nepraktické...

katyxq
30. kvě 2012

@rebelie Ten novosklad ještě stačí, ale jde to postupně hůř a hůř zamotat, drak je zatím velký, tak zatím zůstanu u novoskladu 😉. Asi dost zálězí na proporcích dítěte víc jak na váze.

boudova
30. kvě 2012

@rebelie ona je bára totiž hrozně pupkatá 😀

rebelie
30. kvě 2012

@katyxq Jasně, to určitě... A na plenku na rovno si zatím netroufáš? Psalas úspěšnost BKM s kaděním 95%, tak to by za risk a za ušetření si práce s novoskladem stálo, ne?

rebelie
30. kvě 2012

@boudova To bych ji teda chtěla vidět - jsem si teda nevšimla, že by měla nějakýho velkýho puponě 😀

boudova
30. kvě 2012

@rebelie no fakt, je taková nesouměrná a ten pupík se jí různě přelévá, když je na boku 😀

zlilly
30. kvě 2012

Jeee holky a nechcete teda některá HD flísáky? bílý, snad M nebo co. mě připadaly děsivě veliký a široký a vůbec, ale jestli vám se osvědčují, tak já jedny mám! jdu je najít.

rebelie
30. kvě 2012

A v bazárku na Bráně včera nějaká paní nabízela docela levně sloníkové HD vel. M i L, my se ale po zralé úvaze rozhodli, že do nich nejdeme (na plínku na rovno mi moc nesedí), i když sloníci jsou srdeční záležitost - Báškovy první svrchňáky...

zlilly
30. kvě 2012

takže fakt jo. nabízím jedny HD bílý fleecový, velikost M. hlaste se 🙂
a už sem si vzpomněla, proč se mi zdály tak velký. v době, kdy sem je pořídila, byl malej skvěle BKM spolehlivej, takže sem dávala jen nevycpanou čč a na tu jsou vážně velký. na nějakou tvarovanou vycpanou plínku budou asi ok.

katyxq
30. kvě 2012

@rebelie Já jsem prostě srab 😅 - navíc to znám, zrovna teď v neděli jsem na návštěvu do Pardubic nezabalila náhradní svrchňáky a po víc jak měsíci skončili pokaděné, ještěže bylo odpoledne a měli jsme s sebou dvě papírovky jako pojistku.

zlilly
30. kvě 2012

@katyxq typické 😠

rebelie
30. kvě 2012

@katyxq Já jsem si dala na pomyslné misky vah rozbalování a zabalování novoskladu 20x denně (notabene teď na dítěti, co nezůstane chvíli na zádech) a sem tam praní pokaděných svrchňáků (k čemuž tu a tam docházelo i s novokladem) a vyšlo mi to ve prospěch plínek na rovno... A zákon schválnosti funguje i u nás - třeba, když dám zrovna vlňáky s tím, že by kadit nemusel...

rebelie
30. kvě 2012

@zlilly Prosím Tě, a které svrchňáky Ti vyhovovaly na tu 1 čč na rovno? ImseVimse maj sice odbrej střihl, ale začínaj dřít u bříška.

zlilly
30. kvě 2012

vlněný Swaddlebees. dokonalej střih, maličký, příjemný. jenže nedržely moc dobře nalanolinovaný. nevím, jestli sem to dělala blbě já, tehdy sem s vlňákama začínala, ale povedlo se mě dobře nalanolinovat tak jednou ze tří. pak sem začala používat BBH a buď sem se naučila a nebo jsou prostě lepší. ale střihově byly ty swadlebees dokonalý.

rebelie
30. kvě 2012

@zlilly Myslíš tyto http://www.google.cz/imgres?hl=cs&client=firefo... ? Jsem po nich taky koukala, ale nakonec mě @helula přesvědčila, že nám ještě budou velký...

janakkk
30. kvě 2012

@rebelie vlnaky na patentky? to chci taky 🙂 a kde se dají sehnat? na webu swaddlebees jsem je neviděla...

rebelie
30. kvě 2012

@janakkk Tak já třeba teďka kupuju jedny Anavy z druhý ruky... ani jsem nevěděla, že Anavy už taky měli vlňáky, ale asi jo... ještě nejsou doma, tak pak poreferuju... ale doufám, že budou dobrý přes Anavy kalhotovky, čímžto by byla pořešená noc...