Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
27. črc 2009

Holky díky moc za gratulace 😵

Lus, už si zase pomalu sepisuju objednávku 😀

jmisa
27. črc 2009

Já bych řekla, že 60čč bude stačit, když bude kde sušit.
Já třeba nemám možnost sušit venku a suším v sušárně domu a teď, když se netopí mi tam čč schnou 24 hodin, když chci mít plnou pračku plen, tak bych se 60 nevystačila.
Malej totiž kadí závodně a tak i přebaluju častějc než co dvě hodiny.
Já to ale doplňuju vkládačkama z ručníků IKEA apod. Plus mám nějaký kalhotovky a vv a další.

A pleny pod hlavičku, na přebalovák atd. do té výbavy vůbec nepočítám, ale ty mám jen obyčejný.

katarina82
27. črc 2009

Ještě k těm vv, na začátek se mi ale spíš hodí čč, ne? Na novosklad... Jo a ty vv jsou ve dvou velikostech, hodí se spíš jedničky nebo dvojky?

katarina82
27. črc 2009

jmisa, z Ikey používáš ty malé ručníčky nebo ty žínky? Já zatím používala jen rozstříhané osušky a ty jsou super, sajou mnohem lépe než čč-i než bambusové čč.

jmisa
27. črc 2009

Kat, já raděj čč, ty vv mi přijdou moc tuhé, ale Alex byl pidi mimčo.

A z Ikea mám jak ty ručníčky, ty dávám na noc, tak ty žínky, ty dávám doma na den do novoskladu jako vkládačku. No a pak mám ještě udělaný z osušek Ikea čtverce 70*70 a ty motám na noc do novoskladu a to vydrží dooost dlouho.

jmisa
27. črc 2009

Nemáte někdo srovnání savosti BL bambus a třeba HD pastelky, nebo Tenclu Popolinek případně Bamboozle?

ijo
27. črc 2009

holky kdo máte zkušenost ze SWB one size organic ??? Připadá mi na tlustá,ale líbí se mi

kubinkov
27. črc 2009

Jmisa: Mám HD Pastelky a od Popo Panda Tencel. Materiál tencel je proti HD, které mám cca půl roku, heboučký a chladivý. Pastelky ale rychleji schnou. Panda je štíhlejší a podle mě víc nasaje. Pro mimčo je asi příjemnější tencel. 🙂

zmuzle
27. črc 2009

Ijo, tuhle swb mam a zrovna vcera v ni Kubik nepalnovane byl asi 5h a v pohode. Vypada tluste jen jako nova, pak se sepere a neni uz taky nadychana a je bezva.

A dnes v noci mi Kubik zase neplanovane vytuhl, nedala jsem jeste nocni plenku (zakon schvalnosti) a byl v cc a vv 10h. a naprosto v pohode. On spal v kuse a nastesti v noci nekaka, zmaha ho vojtovka 😒 Rano si to vynahradil do cinaku a predtim vlastne taky.

jmisa
27. črc 2009

Kubinkov, no já mám právě i HD i Tencel, ale přemýšlím,jestli stojí za to kupovat BL 😀

zmuzle
27. črc 2009

Jmiso, BL i Tencel mam na ceste, tak ti pak dam vedet 😝

katarina82
27. črc 2009

jmisa, mám bambusky BL i Bamboozle a řekla bych, že to vyjde tak na stejno.

ijo
27. črc 2009

holky mě všechny bamboozle zhrubly jako blázen

katarina82
27. črc 2009

ijo, mě hrubly i BL a vlastně všechny plínky, hlavně když jsem je sušila na přímém slunci. Ale teď jsem je sušila po dlouhé době doma, páč pršelo a jsou zase měkké 🙂

jmisa
27. črc 2009

Já suším v sušárně a bamboozle jsou měkké, akorát to tedy dlouho schne. Tencel jsou proti nim suché raz dva.

zzan
27. črc 2009

Ahojky ,
holky prosim vas muzete mi nekdo hodit odkaz na ty Ikea zinky a rucniky ,ktere to jsou konkretne?dEKUJUUUUU 🙂 🙂 🙂

erinka83
27. črc 2009

Zzan, mám pocit, že Näckten, ale doma to ještě nemám🙂

zzan
27. črc 2009

Erinko diky 🙂
Holky jeste mi napiste prosim na jak velke kousky ty rucniky nebo zinky strihate a jestli je nejak obsivate ,nebo nechate tak?Nebo podle vkladacky do toho tvaru a treba ze dvou vrstev?

joohana
27. črc 2009

Zzan, já tedy vkládačky z Ikeáckých ručníčků nedělala, ale holky je myslím jen překládají napůl, nestříhají, jsou to nějaké malé žínky či co.

jmisa
27. črc 2009

zzan, já to nestříhám, normálně je poskládám, aby to šlo akorát mezi nožičky.

Ručníky jsou Näckten, 9 kaček jeden kousek, rozměr je 40*60cm.
A žínky: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005...

zzan
27. črc 2009

Holky diky 🙂

ijo
27. črc 2009

díky zmuzle za pozitivní hodnocení, asi jí přikoupíme i s nějakou kapsovkou. Potřebuji se zbavit IV, straší mi tu a nepoužíváme je.
k bamboozle - mě hrubly prostě všude, ale fakt drsně, máme ultra tvrdou vodu ☹

blka
28. črc 2009

Ahoj holky, chtěla bych poprosit o radu. Jaké kalhotkové plínky byste mi doporučily? Chci si trošku rozšířit výbavu 😀 a chtěla bych nějaké, co jsou dobré a pokud možno i štíhlé. A kdyby tak můžete i nějakou AIO. Přijde mi hrozná škoda dávat na ty krásné barevné kalhotkovky ještě svrchňáky 😅

misabenny
28. črc 2009

blka: já jsem moc spokojená s Bum genius, mají kapsovky i AIO a jsou super štíhlé a hodně toho poberou 😀 . AIO mají i verzi z biobavlny. Většinou jsou jednovelikostní, takže ušetříš 😉

zihu
28. črc 2009

ahoj holky, po 100 letech se u vas aspon na chvilku zastavim 😉
blka.. taky mam BumGenius a su moc spokojena 😉 a taky ella´s house mi prijde, ze hezky sedi..

barica
28. črc 2009

Teda, to je zkratek, kdo se v tom ma vyznat🙂?! Zacinam se v tematu orientovat asi tyden a mam v tom stale chaos, takze prosim poradte...

Chtela bych pouzivat latkove pleny na cele obdobi pro ditko a samozrejme na vylety a treba na noc je stridat s ekologickymi (nejlepe Alanya z DM drogerie - mate s nimi nekdo zkusenosti?).

Pak by me zajimalo, jestli kdyz budu pouzivat vicevrstve plenky, tak jestli se pouziva na prebaleni vzdycky jen jedna? Docela rada bych vyzkousela i kalhotkove pleny od Imse Vimse, mate s nimi nekdo zkusenosti? Ty jsou jednovelikostni, takze na cele obdobi, ale nemaji suche zipy ani patentky, upevnuji se kalhotkami, daji se takove plinky na miminko vůbec umistit? Kdyz sebou prcek šije, nez nandam kalhotky, tak uz bude bez plinky🙂, ne?!

astrane
28. črc 2009

barica-mám HD pastelky a kissaluvs a taky nemají patenty ani zipy,na oboje používám snappi sponku,protože jinak by mi na dítěti nevydrželi ,než nainstaluju svrchňáky 😀

joohana
28. črc 2009

Barico, tak ji můžeš zapnou snapkou, ne ? Přiznám se, že bez snappky bych si na to netroufla... A vv jen jedna, víc by se ti jich na miminko asi nevešlo 😎

barica
28. črc 2009

hm, snapi sponka je asi opravdu jediná možnost🙂, jenže tím se zase kalhotkové plíny ničí, musí určitě vytahovat oka. Nicméně na prezentaci říkali, že to jde v pohodě i bez sponky, to bych teda chtěla v reaálu vidět🙂...