Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lusinta
17. říj 2009

Zuz-jelikož jsi z Prahy,takže co se týká pražské prodejny.Vše stejné jako na webu, hračky dražší,ale ne všechny a ne o moc. A pak nemusí úplně souhlasit ceny drogerie a kosmetiky,ale když je rozdíl,tak minimální. Ceny děláme v 99% podle eshopu. Když je na eshopu nějaká akce,pak většinou platí i v krámě,ale nemusí ji tam dát okamžitě (záleží na tom,jak rychle já sama předám info🙂když zapomenu upozornit,pak to trvá déle..)

lusinta
17. říj 2009

A u Brna je to jak píše Baca,tam se to hlídá hůř,protože je prodejna delší dobu,Ale opět platí,že základní věci jako potřeby pro nošení,přebalování a oblečení jsou stejné. Ostatní jsou v 90% stejné. Někdy je ale opravdu něco v krámě levnější než v eshopu a naopak.

michelle1
18. říj 2009

na pleny používáte obyčejný kýbl s víkem nebo nějaký speciální koš na plenky, jako třeba Sangenic?

joohana
18. říj 2009

Michelle, na plíny popelnici s víkem z OBI, ten koš Sangenic je na papírové plíny, každou to zabalí do igelitu aby to tak nesmrdělo 😀 , to by na látkovky asi nebylo to pravé 😉

Holky, kdo používáte na rovné plíny vlňáčky, děláte BKM? Mám podezření že se mi malá opruzuje z minky pleteniny (máme hlavně IB SIO) ☹ a vlňáky mám mooooc ráda. Jenže BKM teda nedám a malá je stále plně kojená, příkrmy nechce a podle toho taky to kakání vypadá 🙄

katka82
18. říj 2009

Michelle já dávam počůraný pleny do takovýho plastovýho boxu s víkem(OBI za 199kč) a pokajdění vynáchám,přetřu žlučákem a hodím do obyč kýbla s vodou 😉
Jinak separačky Bambinex taky používam a jsou supééér vydrží i dvojtý-trojtý vyprání 😉 teď nedavno jsem je koupila na MMB-3 role za necelých 400kč,ale koukala jsem že teď už je má asi za 450 kaček 😕

baca
18. říj 2009

Vždyť na Bráně stojí role bambinex 122,- Kč, to je ještě levnejěší 🙂

evicka7
18. říj 2009

joohano, my začali bkm taky s tekutym kakáním 😀 rozhodně to vyzkoušej třeba se ti to bude dařit a nebo ne a necháš toho, já jsem do toho šla bez očekávání, abych nebyla zklamaná a Viky to vyhovovalo, že dlouhou dobu kadila jen do číňáku v klubíčku

baca
18. říj 2009

Já byhc tak chtěla, aby Babu kadila jen do číňáku, ale jak to mám dělat? Kadí si kdy chce, dopředu to poznat většinou nejde... občas to chytnem, ale už zas pár dní to bylo v plíně, dneska zase MMT 😖
Jeidný štěstí je, že až na výjimky kadí jendou denně. 🙂

evicka7
18. říj 2009

tohle my měli dobrý, že viky od nějakýho půl roka kadila hned po probuzení

joohana
18. říj 2009

Evičko, ale já nemyslela ani tu BKM jako že chci vv do vlňáků narovno 😀 . BKM nedám, malá kaká každý den jinak, většinou jednou, jindy 3x. Navíc ani nečervená, netlačí, při kakání mokře neprdí, jen když zachytím smrádek tak vím že je po akci. O nějakém znamení se mi může jen zdát. Musím počkat až bude kakat tuhý bobky asi.

evicka7
18. říj 2009

no já teď asi měsíc prala vlňáky fakt denně, takže naprosto chápu tvé rozhořšení 😀 😀 😀

quinny
18. říj 2009

brý večír a už jsem tu zase s dotazem 😀 😀

jak dlouho by měli pleny AIO (SIO) volně na šňůře schnout?

itti bitti snap in one...tam zase tak problém není, zevní schnula asi den, ty vkládačky tak den a půl,
ale taBum Genius...to je tedy oříšek...ani po 48 hod se ke schnutí moc nemá!? a to suším prádlo v teplém pokoji nedaleko topení 😕 díky

evicka7
18. říj 2009

quinny, swb aio mi schne tak dva dny, bbh aio tak den a půl

kubinkov
19. říj 2009

bbh aio mi po otočení naruby schne maximálně den. Nejdéle mi schnou PP Panda Tencel, někdy je dosouším na topení.

zmuzle
19. říj 2009

Tak me po otoceni taky BBH AIO neschnou dlouho a BG mam suchy skoro hned 😝

baca
19. říj 2009

Já občas dám čč na rovno do vl¨´náků, ale jedině, když už je vykaděná a doufám, že se nic nestane, ale záruka to není 🙂

baca
19. říj 2009

quinny, pokud chceš rychleschnoucí AIO, tak si kup Mommys touch, ale je tak trochu umělá 😠

terezita
19. říj 2009

tak BG mi schnou tak 1,5 dne, BBH AIO taky, MMT je do rana sucha 😵 no a panda tencel a bambus schnou opravdu pekne dlouho. i bambusove BBH mam sussi rychlejc..

kulimka
19. říj 2009

A v sušičce se sušit nedají?

kubinkov
19. říj 2009

Všechno se dá v sušičce sušit, ale něco jen jednou. 😀 😀 Je to taky drahé, ale když něco potřebuji rychle suché, tak to tam šoupnu. I BBH AIO. 😉 A zatím drží.
Objevila jsem výhodu tohodle studeného počasí. Můžu mít kbelík na použité plenky na balkóně. 😅

romankav
19. říj 2009

Na stránkách spokojenykojenec.cz je soutěž o Gro Baby plenu 🙂 Tak kdyby jste chtěla některá zdarma vyzkoušet, tak je to super příležitost! Držím palce!

joohana
19. říj 2009

Baca, no právě 🙄 . Udělala jsem to párkrát když byla malá opruzená (a vykakaná), ale po třetím praní vlňáků mě přešla chuť.

evulebobule
19. říj 2009

Ahoj holky, chtěla bych poprosit o radu. Budeme chodit za 3 měsíce na plavčo a potřebuju poradit nějaké dobré plavečky pro chlapečka, jestli máte nějaká dobrou zkušenost s nějakou značkou poradíte mi? Díky....

michelle1
19. říj 2009

holky, kolik kalhotkových plenek se vleze do pračky na 5 kg?

evicka7
19. říj 2009

evule máme popo a jsme spokojení 🙂

evulebobule
19. říj 2009

evi, děkujeme... 🙂

terezita
19. říj 2009

michelle, to netusim na kusy, ale u nas to jsou 3-4dny. Denne pouzijeme tak 8-9 plin..

baca
19. říj 2009

Já peru 1x za dva dny, plus, mínus. Mám na 6 kg. Ale převážně čč.

joohana
19. říj 2009

Evule, my máme plavečky Imse Vimse a taky prima. Michelle, já mám 5kg pračku a peru ob dva dny a vše se tam vejde. Míň často to moc prát nejde, je toho plná popelnice 🙂

ladida.l
20. říj 2009