Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
11. pro 2009

U šicího stroje je to lepší, protože tam mám tendenci sedět víc rovně, kdežto u počítače se hrbím, což se obyvateli mého břicha moc nelíbí a strká mi zadek do žaludku 😖 No zvládám... poslední dobou se mi moc nechce nic dělat, tento týden jsem se zmohla na trochu cukroví, ty tvoje čepky a pár plínek...

marcelkad
11. pro 2009

Zdeni, na fotky se těším. Nad čepičkou uvažuji pro případného druhého prcka.
Ivuš - fakt klobouk dolů. Jednak s jedním prckem a těhotná tohle zvládat - já s bídou ušiju něco jednou do týdne. A navíc Tvoje nápady, to je pastva pro oči.

Mám objednáno ze sijemdetem látku z Wendy, tak když už budu platit poštovné, přidám si ten PUL s obrázky (ještě jsem si nevybrala 🙂 ) a mám snahu pokusit se o AIO, ale nevím, jak do toho, abych ho šitím nezničila. Uvidíme, jak mi to vůbec půjde šít. Zatím jsem dávala PUL jen na vložky.

evicka7
12. pro 2009

kde jste všichni??? já mám dnes den blbec, všechno špatně a ještě jsem zapomněla bbh mešavou v Praze na lodi ☹

erinka83
12. pro 2009

Jé, Evi, to je teda pech ☹

zmuzle
12. pro 2009

Evi, to je teda smula. Ja bych z toho byla hodne spatna ☹

Ivusko, musim si od tebe nejake plinky poridit! Uz se tesim, az vyzkousime. Nebudou tedy uz tak bokove, jak tu enkdo psal? To nam totiz nevyhovuje. Jinak obdivuji jak jsi sikovna a jeste s prckem v brisku to zvladas.

ivuska.h
12. pro 2009

No asi pořád budou spadat mezi bokovější (třeba proti Bumhuggeru)... Sed bude zvýšen o 4 cm, tj. na 46 cm (v nataženém stavu), což je stejně, jako mají BBH nebo BabyLucy Organic M/L. Bude se to muset otestovat na novorozencích, jestli to na ně už není moc obrovské, resp. jestli po zmenšení délky nebudou mít na břiše moc velkou vrstvu látky...

evicka7
12. pro 2009

tak už jsem dotelefonovala, túúúristi naštěstí plenku nezmerčili a v pondělí je k vyzvednutí (to bude smrad 😀 ), no ale fakt jsem se bála

Ivuško, psala jsem ti přes slepičárnu, došlo ti to?

ivuska.h
12. pro 2009

Jojo, došlo, ještě jsem nestihla odepsat, promiň...

evicka7
12. pro 2009

v pořádku 😉

majdula
12. pro 2009

Holky prosim, objednavaly jste nekdo na moderni-latkove-pleny.cz ?
CO si myslite o tehle AIO?
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22298...
moc diky

miradka
13. pro 2009

Ahoj holky, nenašla som diskusiu na tému pratelné vložky do podprsenky a tak sa chcem opýtať vás. Používate ich niektorá? Vedeli by ste mi doporučiť, ktorá značka je najlepšia, s ktorými ste spokojná? 🙂

erinka83
13. pro 2009

miradko, já si je pořídila a moc spokojená nejsem ☹ Tak leda na doma, mám v tom "hranatý" prsa 😀 Navíc, jak malá pije a teče mi mlíko z druhýho prsu, tak jsou ty vložky brzo mokrý 😒 Mám 3 různý, na značky bych musela mrknout na fakturu, pro mě nejshorší jsou asi Haipda Daipa, ty jsou dost tuhé, pak mám myslím, nějaký merino, ty jsou příjemný, ale ven bych s tím nevyrazila... nějak je už moc nevyužívám 😔

angetha
13. pro 2009

Já mám pratelné od Farlinu, píšou prát na 40, občas jsem je vyprala s plínkama na 60 a pářou se..a ráno toho taky moc nepoberou asi budu spát v plíně 😅

zmuzle
13. pro 2009

Ahoj holky, mam dotaz na ty, co uz maji vetsi ditka. Nemely problem si v pline sednout? Napadlo mne to proto, ze Kubik si sedne jen kdyz je nahaty, ale v te pline mu to nejde. To tu nozku proste pod sebe neda 😒 Tak nevim, dza se to casem podda, nebo jak to resit.

miradka
13. pro 2009

Tak to ste ma prekvapili 😨 Tie niektoré vložky sú dosť drahé, dať 180 plus minus za 1 pár a potom to bude na houby...tak to si radšej budem kupovať jednorázovky... 😕 Z jednorázových sú vraj dobré od chicca..máte tie, či iné?

reruna
13. pro 2009

miradko, mám pratelné vložky do podprsenky od Aventu, jsou docela dobré, nepropustí,, ale už jsou teda dost zničené, jak je pořád používám, na noc ale spím v čč vložené do sportovní podprsenky

raady
13. pro 2009

miradka, já jsem používala vložky do podprsenky od Ellas´House. Z jedné strany fleece a druhé myslím konopí. Vyhovovaly mi nejvíce ze všech.

evicka7
13. pro 2009

miradka: měla jsem popo, ale první tři měsíce jsem nosila doma plínu a na ven tuny jednorázových, protože jsem byla jak odkapávač, pak se to spravilo a stačily mi tři páry těch popo, koupila jsem z druhé ruky jen tak na vyzkoušení a pak jsem s nimi odchodila zbylých devět měsíců kojení

zmuzle: to mě nenapadlo, že to bylo plínou, že Viky už dávno lezla, skoro si i stoupala a pořád neseděla 🙂 ale asi teda jo, asi jsme měli problém sedět kvůli plíně 😉

joohana
13. pro 2009

Ad vložky do podprsenky-já měla pratelné Avent, chce to dost párů abys stačila prát a měla vždy v záloze suché, já měla myslím 6 párů. Byla jsem spokojená,ale mlíko mi teklo jen když se malá v noci omylem zapomněla vzbudit, to byla kaluž. Při kojení mi druhé prso teklo asi 3 měsíce, od té doby už nemusím používat žádné vložky.

Jo a pratelné se mi zdají lepší i v tom, že nebyly vidět přes světlé tričko, ty jednorázové papírové ano.

ivuska.h
13. pro 2009

Když jsou vložky do podprdy s PUL vrstvou, tak neprotečou... Většina výrobců ale bohužel dělá prostě jen palcaté kolečko a to pak právě je dost vidět pod oblečením. Já momentálně vyvíjím (primárně pro sebe 🙂) tvarované, aby to kopírovalo prso a tudíž bylo míň vidět. Jinak u Klárky ze začátku nebyla s látkovýma vůbec šance, teklo mi to děsně a z jednorázových to pobíraly jedině Chicco nebo Medela, co mají vevnitř takový ten gel, jako je v hnuskách. Bohužel. I tak jsem se někdy v noci vzbudila s kaluží na prostěradle...

erinka83
13. pro 2009

Tak koukám, že s tím tečením mlíka na tom ještě nejsem tak hrozně 🙂 žádná kaluž se naštěstí nekonala 🙂

zdenkaradek
13. pro 2009

Já mám doma ty pratelné vložky do podprdy od Aventu a pak taky Baby Lucy (ty jsou s PULem a víc tvarované, ne jen kolečko). Občas používám i jednorázové z DM Babylove. Ze začátku jsem nosila doma non stop ručníček ikea ve sportovní podprsence a po každém koju jsem ho měnila. Na noc byl ručník nutností.

kvakulka
14. pro 2009

Holky, můžu mít "technický dotaz"? řeším problém, že se synek pročůrává, není to ale savostí plenek,a le tím, že mu ze svrchňáku všude vyčuhuje plenka, takže vlhkost vzlína a on je durch. Jak to ale udělat, když balím čč,vv, vázačky- všechno tak obrovský balíky (a hlavně dlouhý), že svrchňáky nemají šanci to pobrat?
Napadlo mě, že by pomohly nějaké rozměrnější vlňáky (mám objednané longísky od BI)- ale co PULky?

kubinkov
14. pro 2009

Plenku musíš všude zastrkat a mít svrchňáčky dost velké. Neřiď se hmotností malého, ale rozměry prdelky v plence. Je možné, že budete mít hned nějaká M-ka a S-ka vynecháte. Pěkně jdou zmenšovat svrchňáčky, kde je možně sucháče "překřížit" ( Thrsties, Bummis Brite a a si třeba i TotsBots Flexiwrap. Ale najdeš i další. U vlňáků BI je to možné s patentkami taky.) 😉 Pak jsou svrchňáky dost vysoké, ale pas je úzký. 🙂

raady
14. pro 2009

Ahoj,
kvakulka, vážeš novosklad? Všechny konce, které ti přečuhují musíš přehnout a dát pod kalhotky.
Nohavičky z novoskladu jsem tam vždycky normálně nacpala. Měla jsem PUL BL Fix a IV Organic. Na noc natahovací disany, ty jsou dlouhé a mají nohavičku. Ještě nám na sklady z čč vyhovují PUL HD.
Teď někdy ještě vážu Disany a máme BI shortis a to je v pohodě.

raady
14. pro 2009

Jé , vidím,než jsem napsala odpověď tak mě kubinkov předběhla 🙂

tymothy
14. pro 2009

kvakulka - mě se na tohle osvědčily natahovací vlňáčky od Disany - mají pěkně vysoký pas a krásně se přispůsobí - na vázačky je to ideální věc. S těma čč už je to horší - mám dojem, že by ji to neudrželo.

Ale teď řeším také problém s provlhávajícíma kalhotkama - IV organic. Nikdy jsem s nimi problém neměla, ale předevčírem jsem je vyprala na 60° (je na nich cedulka 90°) a dnes ráno se M. vzbudila úplně mokrá (skoro jako bych jí je zapomněla dát). Myslím, že je to tím vypráním. Stalo se to taky někomu?

miradka
14. pro 2009

Tak predsalen sú niektoré pratelné vložky do podprsenky dobré 🙂 Díky za vaše skúsenosti. Asi si pár kúpim a uvidím ako potom budem mať mliečko. 🙂

raady
14. pro 2009

tymoty, také jsem prava IV organic na 60 st. a neprotékaly. Později, když začala Baru čůrat velké nálože,tak provlhaly kolem nožiček.

flapi
14. pro 2009

Jdu dneska na přednášku o látkování. Tak doufám že se i v tom vše udělá nějak víc jasno 😀