Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tymothy
14. pro 2009

Flapi neboj, zas taková věda to není. 😀

Jinak co se týče těch mých PUL, zjistila jsem, že mi asi provlhly horním švem a pak už se to šířilo a šířilo.... 😠 Takže si budu muset skočit pro lanolín a zkusit to zatřít. A to jsem z nich byla ze začátku tak nadšená. Příště už jen Popowrapy.

lucinecka
14. pro 2009

Ahoj holky, po dlouhé době nakukuju s prosbou o radu. Nemám zkušenosti s látkováním na novoška, začali jsme u syna tak ve 3měsících. A teď bych chtěla malé pořídit do výbavičky nějakou IB SIO a nevím jestli má smysl vel S, poradíte? Od kdy jste dávaly Mko? Díky 🙂

baarca
14. pro 2009

Luci, IB jsem měla měla rovnou M a dávala jsem je hned, co jsem začala látkovat, což u nás bylo asi na 3,5kg. Jen ale na novorozence se moc nehodí typově - vaječina z nich vytéká. A můj malej byl celkem průtokový.

erinbrock
14. pro 2009

Luci
nam taky nesedely - jsme cvalici se silnyma stehynkama - spis mam pocit ze jsou na stihle deti - jinak ja prodavam vel. S i M http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=205973 mrkni - pokud by ti nevadilo ze jsou barevne spis na kluka - k tomu S mam i vkladacku navic - a cena je vyborna jsou opravdu jako nove bez fleku - do S uz jsme se nevlezli - zacali jsme latkovat pozdeji a M nam nesedi - meli jsme parkrat a proteklo 😉, jinak je to spis bokova plena takze opravdu radeji vetsi velikost 🙂

lucinecka
14. pro 2009

Holky díky za zkušenosti, já mám prakticky většinu frajerských plín na ven pro syna z IB a jsme spokojení. Na novoška právě nemám zkušenosti. Neudržela jsem se a koupila zatím jen jedno růžový Mko, nešlo odolat 😀 Tak to asi spíš vyzkoušíme až se modelka narodí a pak dokoupíme podle toho jak nám bude sedět 😉 Díky 🙂

zmuzle
14. pro 2009

Luci, taky jsme meli rovnou M a teda nam protekalo i curani. Typove nam tez vic vyhovuji jine plenky, tak jsem je poslala dal. Ale jak pises, ty jsi s nima spokojena.

kvakulka
14. pro 2009

Holky, moc moc díky za radu!
Erin- téda, mám docela zálusk na některý tvoje věcičky, ale teď spěchám, doufám, že tam večer ještě něco zbybrde🙂

lucinecka
14. pro 2009

Holky a jaké AIO byste doporučily? Na ven nechci tahat i svrchňáky, proto mi ty AIO vyhovují víc. Někdy se nám stane že IB protečou bokem, když jsou už moc nacucaný a nestihnou další várku pobrat. Měním je tak co hodina a půl, pak už protíkají. Když nezapomenu takhle často měnit jsou to pro nás spolehlivý plíny. Je fakt že kdyby něco vydrželo dýl byla by to paráda. Máte nějaký tip?

zmuzle
14. pro 2009

Luci, ja rada pouzivam BBH Magic. Ze zacatku delaji vetsi prdku, ale jak je ditko vetsi, je to lepsi a lepsi. Vlastne to je jak vycpany novosklad (velikostne) a nam vydrzi klidne i 4h, kdyz usne (jukni mi do alba). Pak asi MMT, BG, ty se daji skvele zmensit na novoska a vyuzijes je i dal. Jiny AIO nemam a s temahle jsem spokojena a ustoji vse. IB nekdy vydrzely, ale parkrat ne. Tak jsem se na ne nastvala.

kubinkov
14. pro 2009

Naše oblíbené jsou taky BBH Magic. Vydrží opravdu dlouho. 😉

lucinecka
14. pro 2009

Teda vy na ty BBH Magic pějete chválu, jdu mrknout co to vlastně je 🙂

lucinecka
14. pro 2009

Tak jsem kukla na bránu a zjistila že ty máme, jen jsem nevěděla že se jmenují magic 😀 Taky je mám ráda, ale vydrží nám max 2hod a pak protečou když mládě moc pije. Mám asi holt velkýho učuránka 😅

kubinkov
14. pro 2009

luci: Tak to je vám souzeno přebalova, přebalovat a přebalovat... ☹ 😀 😀 😀

zmuzle
14. pro 2009

Luci, no ale to uz mate velkeho kluka, ten preci jen pije vic nez ty nase. Ale na ty to zatim staci 😉

kubinkov
14. pro 2009

Našemu V. jsou skoro dva roky, ale je pravda, že pití moc nedá.

innes
14. pro 2009

holky, a ty BBH magic stačí na novoška S?

erinbrock
14. pro 2009

taky hlasuju pro BBH magic - dovycpavam je dovnitr do te kapsy navic jeste BL vkladackou, jinak jsem se naucila pouzivat CB AIO - aby neprovlhly zvenku zepredu musim do nich dat treba BI prefold to jsou pak drzaky i na 4 hodky - na ven na navstevu idealni, pokud se teda neposerem 😀 😀 😀 my jsme taky mega ucuranci pres den...potrebujeme siroke a vysoke plenky 😉
a jinak CT AIO jsou fakt nic moc a cekam na zbozi z Tuly objednala jsem tu SWB Econappi, tak jsem zvedava...

zmuzle
14. pro 2009

Innes, ja mela jen M a ty mu byly tak v tech 2 mes.Viz foto. Hodne jsem musela utahnout. V 2 mes. mel asi neco k 5kg? Porodni vaha 3,5kg. Ted ma skoro 8kg a jsou mu furt krasne. S bys vyuzila urcite, maji dobre zapinani a vydrzi dlouho.

innes
14. pro 2009

zmuzle, děkuji, zrovna koukám na bránu, že mají jen M,L, tak ještě počkám.

lucinecka
14. pro 2009

Mně malej vypije i 0,8l čaje takže pak je jak průtokáč. Ale zase si říkám a doufám že už se brzo plín zbavíme tak snad už nebudu muset nic do výbavy investovat.

duzame
14. pro 2009

😀 Prosím zkušené látkařky o radu, jestli je lepší na novoška koupit 2x vlňáčky, nebo vlňáčky a fleecové svrchňáky. Už mám dvoje IV Pul, velikosti NB a ještě přemýšlým co k nim. Moc se mi líbí loveybums. A teď babo raď

maly_prcek
14. pro 2009

Lucinecka: my máme taky CuddleBuns AIO a spokojenost - vepředu mi neprotěkají a jsou spolehlivé, dají se fajn dovycpat. Jsou jednovelikostní, takže využiješ i na druhé 😉

Duzame: Já jsem měla na novoška Anavy natahovací flísáčky (i když chce to zkusit, nektěré děti mají na flees alergii) a maximální spokojenost - krásně seděly na novosklad, malý nikde nebyl otlačený a byly hned suché, když byla nehoda. Dávala jsem je i na noc. Vlňáčky jsem taky zkoušela dávat, ale kolem 2 měsíců se nám začaly množit s novoskladem nehody (ušpinění kolem nožiček) a to mě teda nebavilo je přepírat a postrašit lanolínem (abych to nemusela lanolínovat celé) a den, dva sušit... Dávám je až teď na kalhotkovky...
Na druhé mimčo půjdu taky nejdřív do flísáčků a pak až do vlny... 🙂

maly_prcek
14. pro 2009

Ještě doplním - já jsem měla 1x IV PUL vel.S, 1x Thirsties vel.XS a ty flísáčky Anavy v S a stačilo mi to, všecko totiž rychle uschlo. Možná bych u druhého uvažovala ještě o natahovacích Disanách, na noc... Lovíky by nám konkrétně na noc nestačily...

erinbrock
14. pro 2009

Duzame
taky hlasuju pro flísáčky - ty vlnaky na novosklad opravdu dostavaji tou vajecinou zabrat a nez to projde tou lanolinovou kurou a uschne - lepsi je pouzivat az na kalhotove plenky, flisacky jsou suche hned, na novoska v pohode, pro starsi deti uz pak provlhavaji...uz to vse nepoberou... 😉 vlnaky bych kdyz tak zkusila Disany natahovaci a pouzivala je na noc ... 🙂

miradka
14. pro 2009

Holky, ja by som sa chcela ešte opýtať, koľko približne stojí lanolin v lekárni a aké značky tam predávajú.
Druhá otázka, je nejaký rozdiel medzi lanolinom od IV, Ulrichu alebo Disany?? 😕

marcelkad
14. pro 2009

lanolín z lékárny - 50g asi 30-35kč. Značky nevím, normálně ti to naváží, kolik budeš potřebovat.
Měla jsem lanolín od Disany, ale nedá se to s lanolínem z lékárny srovnat. Ten z lékárny drží o mnoho lépe

miradka
14. pro 2009

jé, ja myslela, že to je tekuté...je tam teda napísané ako sa to riedi? 🙂

erinbrock
14. pro 2009
flapi
14. pro 2009

Tak jsem přišla z přednášky. Jsem zase chytřejší a utvrzenější v tom, že budem látkovat 😀

miradka
14. pro 2009

Erin, díky za odkaz, presne to som potrebovala 😉