Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
6. pro 2010

@jasekd kojím nad nočníkem 😉

jasekd
6. pro 2010

@schnek Dobra vychytavka 🙂

schnek
6. pro 2010

@jasekd ono je to nejjednodušší 😉

@sussanah jé, ta je pěkná.... no ale já jdu teď po růžovkách 😀 😀 😀

suik
6. pro 2010

@lendaw parádnice 😉

@jasekd no jasně, nevím jak udržím 8 kilové dítě, to už bude chodit asi nad nějakou nádobu, i záchod jsme už skoro vypustili, páč jsem se nemohla zvednout....taky každýmu vyhovuje jinej systém

co se týče kvality potravin, tak o tom není sporu, v čechách to je děs běs....taky jsou potraviny kvalitní, hodně je to idět třeba v salámech, jednak je dost velkej výběr a taky to není napěchovaný éčkama a chuťově se to nedá srovnávat. V čr jsem se neodvážila koupit rádoby něměcký výrobek s nálepkou kaufland, lidl a spol. to byl hnus fialovej. Taky jsem slyšela že pro východní trh to dost šiděj. 😠

rok jsem žila i v londýně a i tam je to o něčem jiným, tam se nebojím koupit něco co je značkou toho obchodu, je to stejně kvalitní....

to že se to děje i s oblečením jsem teda netušila....ten next konkrétně mám buď přímo z anglie, nebo z německýho eshopu, ale nevím odkud to posílají... a už to není úplně stopro.

dost mě to teda štve ...

já mám plíny snad jen český a slovenský výroby (HD, anavy, baby lucy) ...jen asi čtvery z druhý ruky ne... ani nevím čí jsou.

suik
6. pro 2010

@schnek to nechápu jak to technicky udělat 😀 , já kojím většinouv leže, páč je to nejjednodušší, na kojení v sedě bych potřebovala být chobotnice, držet prso, páč ho plive, hlavu, tělo, dítě, odhrunout triko, podprsenku, přirazit polštář a ještě držet zadek nad nočníkem to fakt ne 😀

schnek
6. pro 2010

@suik držím na jedný ruce, hlava na lokti, rukou (dlaní) držáím za stehýnko, nočník přidržuju na nohách, jde to i s kojícím polštářem 😀 jo a když potřebuju držet prso, aby jí neujíždělo, podecpu ho vysvlečenýma teplákama 😀

schnek
6. pro 2010

jo a souhlasím, my si jezdíme na kde co do Německa, je to nesrovnatelný - výběr, cena, kvalita... a to jezdíme většinou jenom hned za hranice do takový díry, akorát na Vánoce do Regensburku 😉

jasekd
6. pro 2010

@suik Az ty budes mit 8 kg dite, tak uz to budete mit tak vychytany, ze prijdete na wc, hned se vykadi a zas pujdete 😀 Vyrobky Kaufland atd nekupuju, ale treba Albert quality jo. Kdyz jsem si studovala treba ml. rejzi Kunin, kterou jsem kupovala, a to AQ, tak to taky vyrabi Kunin, je to uplne stejne, akorat jinej kelimek, no a je to asi o korunu levnejsi. Ne vzdy to musi byt zmetek, ale chce to studovat etikety.
@schnek Ted si to tady predstavuju, motam ruce, no nevim 😀 Ja uz si ted ani nevybavim, jak jsem ho drzela nakojeni, uz jsou to 4 mesice, ted to nemuzu zkusit, manzel mu dava mliko. Ale asi jsem drzela obema rukama. Jaka je vyhoda toho cinaku? Vim, ze nestoji moc, ale je to dalsi kram do domacnosti, nestaci obyc. lavor? I kdyz na tu tvoji techniku je asi lepsi... Videla jsem tedy jen foto, nevim, jak je to veliky atd. My jsme taky par km od hranic, od Zitavy napr., ale nejak jsem si na to nenavykla, a ted uz jsem si stejne nic na sebe neporizovala, no a na nakup jidla se mi to zda prece jen z ruky, z Jablonce to muze bejt tak 50 km? Ale vim, ze je tam levnejc nebo stejne, kdyz jsme nakupovali na dovoleny...

ivuska.h
6. pro 2010

@lendaw Hezké! Možná bych jen doporučila jednu věc. Když to zapneš, tak je pak dobré ještě upravit pozici plínky vpředu. Dělám to tak, že chytnu plínku v rozkroku a jakoby popotáhnu směrem nahoru a dopředu. Tím se rovnoměrně nařasí ty gumičky a horní okraj plínky se posune trošku výš, zároveň se tím i srovná ten sklad po zkrácení sedu. No, ale jak to tak vidím, asi by bylo dobré na to zkracování sedu přidat ještě jednu řadu patentků doprostřed...

ivuska.h
6. pro 2010

@schnek Tak podkládání prsa vyslečenýma teplákama je zatím nejoriginálnější kojící tip, co jsem slyšela 😀

schnek
6. pro 2010

@ivuska.h njn, když děcku vypadává prso, ale druhou ruku potřebuješ na něco jinýho, tak tohle je nejblíž poruce 😀

lendaw
6. pro 2010

@ivuska.h děkuju za radu 🙂 vyzkouším hned jak vyperu - Bety plenku okamžitě pokřtila. Vydržela na ní ani ne 5 minut. Ale to samé udělala i s předchozí plenkou od tebe. Jsou nějaké močopudné 😀

ivuska.h
6. pro 2010

@lendaw 🙂) Ohledně močopudnosti už jsem psala komentář k fotce v tvém albu 😀

suik
6. pro 2010

@ivuska.h mě se teda to zkrácení sedu složí krásně, teda u normoš plínek.

@jasekd zkus koupit nějakou šlehací misku, ale vy budete mít asi už velkej zadek, já sehnala asi 15 cm v průměru a je to tak tak...ale kojit nad ním fakt nebudu, jsem ráda, že jsem ráda. I pro ní by to byl asi stres, nejvíc se napije v klidu, když ležíme.

jasekd
7. pro 2010

@suik No muzu ten tip pouzit na druhe dite, pokud bude jen trochu sila a cas, pokusim se od zacatku. Dneska musim pochvalit M., leteli jsme rano na 7,30 s tou kontrolni moci. Krasne se vycural do sklenicky a na kakani tak, jak je zvyklej, nebyl cas. Pak jsme chodili asi 45 min venku a doma jsem ho rozbalila, plinka sucha, a hned se vycural a vykakal, takze asi opravdu trochu funguje, ze kdyz to neni moc dlouho, ze si pocka na rozbaleni 🙂 Kojeni v leze bych bejvala taky nekdy potrebovala, ale mne to zaboha neslo 😝 Padala jsem unavou, tak jsem si rikala, zustanem lezet, no a bylo to za trest pro me i malyho, asi mam na to blby prsa, dost blizko u sebe, neslo mi to nastelovat 😀 Plus mam jeste nejake fibroticke zmeny, nic nebezpecnyho, nicmene nefungujou asi uplne jak by mely, takze jsem mela malo mlika a brzy zmizlo. Budu se opet snazit, ale vidim to cerne, a budu se snazit naucit se to i v leze, v noci by se to siklo. Ale s nocnikem pod mimincim zadkem to asi taky nedam 😀

slunicko76
7. pro 2010

@jasekd tak mne naucily v porodnici kojit jen v sede a v leze mi to taky neslo. a pak jsem si v rijnu narazilana bruslich pr.... a to bys koukala, jak to najednou slo i v leze!🙂))
jeee. ty jsi z Jablonce?to nejsme od sebe daleko, ja jsem ze Semil

jasekd
7. pro 2010

@slunicko76 Kdyz musis, tak jasne, ale bylo to pro me tak nepohodlne, ze jsem se neucila, zkusim to rovnou v porodnici, kdyz v sede uz to umim. Jj, jsem z JBC, ty jsi delala v Semilech ve spitale? Mam tam kamarady, doktorku z chiry a doktora z ARO 🙂 Ale nikdy jsem tam nebyla, v tom spitale. A v Semilech jsem spis jen projizdela na kole a jednou tam sla po te Riegrove stezce ze Spalova, ta je pekna. Uz je E. lip? My zas dneska bezeli s moci, to je vzdycky akce po ranu, nastesti jen preventivne.

slunicko76
7. pro 2010

@jasekd ne, protoze jsem det.sestra a tady neni DO,tak jsem byla 13 let na DO v Jilemnici!Ale semilsyky znam taky,tady je malomesto,kazdej zna kazdeho!ja mam zase pribuznou sestricku v jablonci na chire!🙂

jasekd
7. pro 2010

@slunicko76 Oni delaj i v Jilemnici 😉 Tam asi fakt zna kazdej kazdyho, JBC a nem. v JBC je prece jen vetsi a ja ve spitale nedelam, tak ty lidi moc neznam.

reruna
7. pro 2010

@jasekd mi s prvním taky nešlo kojit v leže, a druhým už kojíme v noci jenom v leže 🙂 podle mě to záleží i na tom dítěti, první měl malou pusinku a špatně se přisával a taky měl reflux, tak mu to vleže vadilo, všechno ho rušilo, nechtělo se mu sát, když to třeba teklo pomaleji - druhý se přisaje v jakékoli poloze a nic ho nevyruší a klidně dudá nasucho 😀

jasekd
7. pro 2010

@reruna M.ma taky reflux, takze pro nej by to asi dobre nebylo, ale mne to neslo ani technicky si ho nastelovat. Ucila me to spolubydlici na porodnici a nic moc, jak jsem ji zavidela, kojila a u toho si holky chrapaly, ja se musela furt hrabat do sedu 😝

slunicko76
7. pro 2010

@jasekd Esterce to na porodnici taky vubec neslo av tom rijnu, jak jsou asi starsi mimi sikovnejsi ji to slo uz perfektne! 🙂

sussanah
7. pro 2010

@jasekd jj maly taky s refluxem, poprve v leze jsem kojila nekdy v jeho 8m. Ale zas ted uz jinak ani nekojim, to uz ho ani neunesu 😀

jasekd
7. pro 2010

No tak to jsme se nemeli sanci to naucit kojila jsem do 4 mesicu. Asi ted kdyz je vetsi, by to slo lip, to je pravda.

olina.s
7. pro 2010

Holky, mohla bych vás poprosit o radu? Potřebovala bych pořídit další velikost vlňáčků. Vyhovují nám obyč. doma pletené, ty, co máme teď jsme dostali k jiným plenkám a sama je nesvedu......Nemáte někoho osvědčeného? Děkuju 🙂

zmuzle
7. pro 2010

@ivuska.h Tak zaciname testovat treninkovky. At vis, kde momentalne jsou. Pak je muzu predat tady dalsi kamaradce. Zalezi, kolik chces testeru. Minimalne vim o dalsich 3, co si tot u muzeme redat. Pridavam foto. 🙂

terezita
7. pro 2010

@zmuzle teeda, kubik je ale model! 😉

zmuzle
7. pro 2010

@terezita Po me to nema. 😀 A jsou mu teda kapanek vetsi. Tak uvidime, zda a jak poslouzi.

terezita
7. pro 2010

@zmuzle po honzovi.. 😀
no jo, kdyz kubikovi ani poradne najist nedas.. 😉 :-P emmine sedely v pase lip, jak je `silnejsi`. ale v tom sedu ji byly vetsi taky. no vsak mame teprv 10ti kilove prdolky😉

schnek
7. pro 2010

ke kojení s nočníkem - ono to s Matoušem jinak nešlo... už tak se blbě kojil, takže jsem byla ráda, když se chytil... no a když se pro každej prd pustil a řval... s nočníkem pod zadkem odpadlo pouštění prsa kvůli vylučování 😉 a teď už to umím a vyhovuje to oběma 😉 😀