Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
20. pro 2010

Mne by se nechtelo je furt menit a prepirat pokakany, na to je jich trochu skoda 😀

helulela
20. pro 2010

@karol84 manžel a babičky přebalují taky jen do AIO, ne že bych jim tak nedůvěřovala, ale ze začátku jsem jim to chtěla ulehčit, aby na látkovky nezanevřeli a už jsme u toho zůstali... prvního půl roku jsem se kvůli kojení od Víti prakticky nehnula, takže jsme bohatě vystačili se 3 kusy. Teď jich máme asi 8 a dávám je i já, když už nemám na Víťovu čilost nervy.

schnek
20. pro 2010

nás v tomhle směru překvapila kdysi tchýně - čapla spodky, vrazila do nich rovně čč a vyrazila s Ondrou ven, jako by se nechumelilo 😉

karol84
20. pro 2010

díky všem za odpovědi

veselazu
20. pro 2010

ahojte, dneska jsem byla ve Slůněti ve Zlíně zase se trochu pokochat. No paní majitelka mě překvapila - prej svrchňáky Thirstiesky se už nebudou dělat ve velikostech zvlášť, ale jen DuoWrap 1 a 2 😠 takže jsem si říkala, že bych si koupila pro novoška - do budoucna ty XS nebo S - jaké jste měli vy?
Taky jsem se ptala, jestli nebudou prodávat Anavy - no paní mi říkala něco že si to musí nechat ještě projít hlavou - že musí splnit nějaký limit nebo co... tak snad to klapne.

Jinak u nás furt při starém - Davča kadí jako novorozenec - co 2 hodiny , no já jsem z toho celá šťastná 😀 vždycky ráno nálož a pak už jen tak ukakává - zašpiněná celá separačka kde nic tu nic - ale smradu, že by to povalilo vola 🙂 No snad to brzo přejde , kde jsou ty krásné kulaťoučké bobečky jeden za den max? 😀

veselazu
20. pro 2010

@slunicko76 Esterka je moc krásná princezna - no čekáme na fotku plínek v akci, nebo si je šetříte na Vánoce? 😉

@andelka supr fotečky, já bych se mohla na děti v látkovkách dívat pořád, není to nějaká úchylka? máte to taky tak někdo?

Jinak co se týče čč u novorozenců - no asi je pojedem zase až to bude aktuální, ale už teď mě berou všichni čerti když si vzpomenu na ty žluté skvrny přes celou plínu od vaječiny a jak to nešlo oprat a pak jsem to musela skládat na šňůry a pak novosklad... teď vemu kýbl s vkladačkama a svrchňákama a vysypu do pračky a pak vyberu a pověsím - nic neskládám a fleky jdou taky krásně dolů ... zase ale bych musela dokoupit několikery svrchňáky a to není malá investice.

lendaw
21. pro 2010

@veselazu já měla na novoška XS i S. Nosili jme hlavně XS (porodní váfa 3,4kg) a myslím, že nebýt širokého balení, tak je nosíme stále, protože Bety má ve 3 měsících 5kg. Na široké balení máme stále v pohodě S a myslím, že tam je ještě rezerva.

maly_prcek
21. pro 2010

Ad výbavička na novoška: my teda dávali vkládačku od začátku... Davi byl blinkací, tak se s ním nesmělo cca 2h hýbat, jinak si člověk tak 3x-4x po sobě převlíkl děcko (než oblečeš, je to poblité), takže ten novosklad musel něco vydržet 🙂 Já bych si teda ušila rovnnou dobré vkládačky z materíálu z sijemdetem.cz... Ony ručníčky josu bezva, ale pak už je nevyužiješ, na starší dítko nestačí... Já osobně budu příště používat vkládačky z kalhotkovek + co mám šité. První měsíce jsme jelli taky na noc paírovku...

Já prala zezačátku co 2-3 dny, pračka se mi vejde na rozkládací sušák celá...

AIO - nám stačily dlouhou dobu 3ks, používala jsem takové, kde šel v případě počůrání měnit jen vnitřek (Cuddle, pak BG kapsovka), až teď jsem dokoupila 4.
Rodiče a manžele bych nepodceňovala... Zvládnou v poho i novosklad (předskládaný) + svrchňáčky, ale NESMÍ SE JIM MĚNIT SYSTÉM 🙂 Jiné zapínání a konec... Dáš jim pro usnadnění AIO a neví co s tím,, dají na to ještě vlňáčky... 🙂

@veselazu Taky mám úchylku na látku... Kvůli tomu asi uspíšíme druhé dítko 🙂 Pauzu bych nezvládla 😀

Mám problém - mám tu plínečku k Vánocům a nevím, komu ten dárek adresovat - D. to neocení - moc ji nepotřebuje, je mu to fuk, do čeho čůrá, ale zase dávat si v mém věku plínku k Vánocům??? 😀

sussanah
21. pro 2010

@maly_prcek pockej par let a za plinku k Vanocum budes jeste rada 😀
Jinak my taky davali vkladacky rovnou, cc na novosklad jsem ani nezkousela, to by nevydrzelo ani pul hodku beztak. Davala jsem vv + kikko bmb 30x30 a prebalovala po 1,5-2h a vetsinou to teda bylo durch (pokud nespal). Ale zas to vydrzelo i na noc 🙂

andelka
21. pro 2010

@veselazu já to tak mám taky, látkařské alba miluju 🙂
Jinak já jsem i za dob vaječiny používala skoro pořád čč a fleky jsem měla asi 2x, jinak vůbec a teď jsou na tom jen žmolíčky a jinak krásně čisté. Asi už je schovám na další mimi, novosklad už z nich na Danyho neumotám a budu používat víc narovno a na to mám ještě staré plínky, co už jaksi nejsou čtverec, ale narovno nebo nadraka dobré.

XS bych užila mnohem víc, kdybych látkovala dříve než od 5ti týdnů, měli jsme je do 3měsíců. Pak od 3 do 6 měs. S.

Teď právě uvažuju do čeho budu Danyho balit dál, že bych si taky našila něco savého do gatěk.
Mám 6ks Kikko bambus 70x70 - co s tím? Asi na rovno.
Hodně mám ráda do BG vv Kikko tu větší na kluka, to nepřebaluju i víc jak 3h a drží. Dávám to na ven.
Hm, to musím doma udělat vítr, manžel nepřebaluje vůbec, mamka chce papírovky. Budu muset udělat menší kurzík 🙂 Teď už to není tak složitý, složit plínu a narovno ji dát do gatěk a zapnout by snad zvládli oba.

slunicko76
21. pro 2010

@jasekd treba to dela proto, abys nemusela po ni tolik prat!🙂

slunicko76
21. pro 2010

teda ja vam zavidim to sikovne pribuzenstvo, u nas neprebaluje nikdo! Vladu jsem tuhle poverila, ze ma Esterku navlict do kalhotovek-na noc a kdyz sjem prisla ze zkousky, tak spala a plina tam lezela na prebalovaku! No rano jsem zjistila, ze mela porad ten novosklad s 2čč. Sice v PULkach mokro,ale zazracne to neproteklo. A to v nich tea musela byt poradne dlouho.
ja si myslim, ze se boji, ze bude pokakana, tak radsi od prebalovani dal! No a tchyne s moji mamkou se zatim k prebalovani nejak nedostaly! Az budou hlidat, nebudou mit stejne jinou moznost, nez latku, jen jim dam vybrat jaky typ!🙂) u nas uz papirovku nbikdo nekoupil ani nepamatuju!🙂

jasekd
21. pro 2010

@karol84
@maly_prcek Svata pravda, hlavne NEMENIT SYSTEM! 😀 I proto mi vyhovuje, ze mame celou vybavu jen z HD, kvuli manzelovi. Jeste je tak schopnej umotat s pomoci novosklad, kdyz o nic nejde, tzn. Martinek to ma treba na pul hodky na hrani, nez jde spat nebo jist s poradnou plinou. Obe AIO, jak Pop in, tak IV, natoz papirovky, odmita manzel balit, ze to neumi 😅 K papirovkam ma odpor skrz ten odpad a AIO povazuje za zbytecnou rozmarilost, prej mam i k Dr chodit s Haipou. Ovsem on sam u doktora nikdy s malym nebyl (kdyz pominu tu mikcni cystouretrografiii, kam ja nemohla kvuli tehotenstvi, a tam, jak jsem psala, mu kluka zabalil do papiru Dr, kdyz videl, jak se na to manzel tvari, prej ze ma ten Dr 3 deti a tak si jeste neco pamatuje. Kdyz jsem na prijmu sepisovala M.anamnezu a manzel Martinka obstaraval, taky jsem musela odbehnout a kluka zabalit 😝 Proste sprajc z jeho strany, je to skoro ekoterorista 😀. Nemuzu mu vysvetlit, ze v nemocnici latkovky jaksi nee ). Proste chtela bych ho videt, jak tam v ordinaci svlika PULky a plinu, dava ho na vahu a zas ho oblika, u Dr zas svlika... Sel by tam s nim bez PULek a vylezl by mokrej 😀 Kdyz byl Martin malinkej, nosila jsem ho k Dr do ordinace jen v cc, ale ted uz ho od tela neudrzim. Jak to vlastne mate u Dr vy? Chodite v latce nebo papiru?
@slunicko76 Jo, tak mi to zduvodnuje, ale kdybych nechtela prat, tak jsem nakoupila pampersky a ne latkovky 😉 Ale jak rikam, drzim hubu, jinak je dobra.
Jo taky jednou tchyne, jak byla zblbla, dala na Alanu pro sichr PULky. No a manzelova kamoska nam jednou hlidala a ta zas dala HD, pres to zapla bodycko a na to dala PULky, M. byl az do pasu mokrej, ale oba byli spokojeny 😀
@maly_prcek M. ma taky GER, takze se prebalovalo zasadne pred jidlem apak stejne blil i po trech hodinach, i proto mi vyhovovaly ty HD kalhotkovky, ze vic sajou. Kdyz bude holka v tomhle OK, mozna taky obcas dam i cc.

jasekd
21. pro 2010

@slunicko76 To manzel prebaluje temer od zacatku a mame dohodu, ze kdyz je M. posr., ze ho klidne osprchuje, utre, namaze, zabali, ale tu spinavou plinu likviduju ja. Pristoupila jsem na to, abych mu to nezprotivila, a kdyz jednou za cas vstava s ,alym sam, tak si poradej i beze me.

slunicko76
21. pro 2010

@jasekd tak kdyz je jinak dobr, budiz ji to odpusteno!🙂

slunicko76
21. pro 2010

@jasekd
tak to MM neee!-)mne je to nejak jedno, i kdyz obcas by to clovek ocenil! Ja porad rikam, ze musi umet vsechno, kdyby se mi neco stalo! Vydirani, co?🙂

tygrous
21. pro 2010

Ahoj holky, dloooouho jsem tu nebyla, hlavne proto, abych si tu nedelala chute na nove pliny😀, mame jich dost (jsem si to fakt musela vylozene zakazat😀) Doma nakonec stejne pouzivam jen cc (+vkladacky) a na noc prefold do BBH nebo Popolinky Organic, a vlnacky , a mam asi 3 AIO k Dr, na delsi prochazku ven apod.... Ale Honzik uz prekrocil 10kg a M vel. mu zacina byt mala, tak potrebuju poradit, kterou plinu koupit. Nejlip mu sedi Swaddlebees, jak se zapinaji na boku, ale to jsem prave zjistila, ze skoncili vyrobu 😠 Je nejaka jim podobna nahrada? Pak jeste celkem v pohode je FuzziBunz s kopretinami a to uz ma Lko. Ale treba BG mu nesedely vubec, ty jsem poslala dal, a typ, jako jsou treba svrchnacky Thiersties, taky vubec nesedi, ma vetsi brisko a stehynka... Takze ted zkusene latkarky poradte, prosim😉

duzame
21. pro 2010

U nás teda obě babičky nechtějí přebalovat do látky, prý by se v tom nevyznaly 😒 . Taťka je v klidu, když mu připravím plenku komplet(rozuměj plenka, vkládačka a separačka už na sebe, tak není problém), dokonce byl první kdo malýho přebalil do látky, když jsme přijeli z porodnice 🙂 . Ale je pravda, že jak mu dám AIO, tak se radši přeptá, jestli ještě něco patří nahoru. A taky tuhle jsem byla překvapená, že máme zelený vlňáčky, ale to taťka přebalil lovíky naruby( což na funkci nemá vliv) 😀

ivuska.h
21. pro 2010

@jasekd My chodíme k dr. jen v látce. Ondra měl jednorázovky jen pár dní po narození a pak na dovolené.

ivuska.h
21. pro 2010

@tygrous Konečně někdo další, komu nesedí BG 😀

jasekd
21. pro 2010

@slunicko76 Zadne vydirani. Vem si treba situaci u nas, neplanovane druhe dite, ktere se narodi zrovna v dobe, kdy se bude resit ta Martinova operace. No a pokud na ni dojde, ja s nim do Prahy nepojedu, protoze doufam, ze budu kojit a navic to novorozenatko potrebuje mamu i tak. Pokud by se to delalo treba az bude holce pul roku a kdybych nekojila, tak ji asi necham s manzelem doma a pojedu ja, jinak musi on, pokud ho do spitalu vemou, v kazdem pripade mu jedno decko na krku zustane. A ve spitale by asi blbe cumeli, ze je tam s nim, ale neumi se postarat, to by ho asi rovnou nakopli, ze jen prekazi.

tygrous
21. pro 2010

@ivuska.h Nejsme jediní? 😉 Já měla pocit, že jo😀 Ale co jsem ted koukala na tvou Anavy Easy, tak se mi zdá, že by nám neseděla taky 😖 Proste nejlepší je to zapínání na dvě řady patentek... a ne moc vysoký pas...

jasekd
21. pro 2010

@duzame Tak to mame podobne, zejmena nocni ruzne vyfutrovanou plinu musim kompletne pripravit, ale bude to tim, ze nikdy nebyli uplne sami beze me, oni by si jinak hosi poradili 😀

duzame
21. pro 2010

Ještě co se týče výbavičky na novoška, tak když už vím co a jak, bych balila čč na novosklad. Ale stejně si myslím, že pár malinkých kalhotkovek se sejde( z kahlotkovek třeba nikdy nevytekla vaječina a to jsme jí tam měli při každém přebalování). Na noční přebalování, nebo na cesty a tak. My jsem chodili i k Dr s kalhotkovkama a pul kama a nikdy nebyl problém. Aio jsem měla jedny od Igolee, ale to byl děs běs. Sice hezky vypadaly, ale vždycky nám protekly, tak jsem je poslala dál. Teď jsem si koupila Thirsties kapsovky ve slevě a jsou fajn, ale tak nějak stejně mi přijde lepší kalhotkovka a vlna nahoru.

zmuzle
21. pro 2010

@tygrous Nam BG taky nesedela, ale bylo to driv, to byl lezak a ted jsem to nezkopusela. Protekala mu, na nas to byl nizsi pas. A je fakt, ze se to meni. Tehdy mu nesly ani MMT a ted ano. Ale Kubik je zase hubeny a vysoky pas je pro nej lepsi. Jemu ty Anavy Easy sedi. Jen se tam bojim toho, ze to muze provlhavat u nozicek, jak se ta gumicka otoci, nevim, jak to jinak popsat. To nam zacly delat i BBH.

jasekd
21. pro 2010

@duzame Ono taky zalezi, jak je ta ordinace zarizena, u nas maji dobry prebalovaky v cekarne, ale u sestry vedle vahy neni vubec nic, takze se dite oblika na uzke skrince, kde lezi ten metr, co s nim ty deti meri. Takze ze zacatku jsem ho nosila jen v cc, kterou vzdy procural, a drzela ho tak, abych nebyla mokra, pak jsem mela parkrat papirovku a ted teda pro svoje pohodli mam ty AIO, rozcapenost, jak rika manzel 😀

ivuska.h
21. pro 2010

@tygrous Pro děti s nepoměrem pasu a stehýnka jsou určitě lepší plínky s dvouřadým zapínáním... Nicméně BG na patentky ho má a stejně mým dětem nikdy neseděla a Easy jo...

ivuska.h
21. pro 2010

@zmuzle Ta gumička je právě šitá tak, aby se to točilo směrem dovnitř, někdy je ale potřeba to po zapnutí doupravit.

ivuska.h
21. pro 2010

@zmuzle Jo a MMT kapsovky sedí celkem oběma, Fuzzi taky a SW kapsovky taky.

veselazu
21. pro 2010

@ivuska.h @tygrous to nechápu! 😲 BG musí přece sedět každému néé? 😀 😀 tygrous moc neporadím, u nás vedou ty co vám nesedí. Co takhle Anavy ty jsou takové nižší že by mu sedly pod pupík?