Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
6. dub 2011

@rozarka65 ten extendor se da i pomerne dobre usit, tusim nekdo i nesijici to vyresil tak, ze jen nabouchal cvocky do dostatecne siroke gumy a taky dobry. extendor jsem mela jen jeden, stacilo to. to na ty tricka jsem zvazovala taky, ale extendor mi vyhovoval dostatecne.
Asi tech par 56 bych poridila, myslim ze pujcit v pohode staci, pokud bude mimco prumerne velikosti, tak je to otazka 2-4tydnu a za tu dobu se toho moc neznici 😉 Ja teda potom uz fakt oblikala tu 62, rukavy jsem sice musela zahnout, ale zase jsem to pekne dopla pres ten balik plinky 🙂

rozarka65
6. dub 2011

@sussanah 🙂
Já mám taky ráda věci o něco větší,alespoň se to dobře obléká....🙂

luthien.k
6. dub 2011

Holky, znáte značku plen Alva Baby? Na MMB jsem objevila celkem levně AIO pleny této značky, ale netuším, co je to zač... 😕

andelka
6. dub 2011

@rozarka65 no náš Dany měl 3,2kg a 48 cm, takže jsme 56 dokupovali. Hodně dobře seděly overalky Tesco vel. 0-0, asi 5 týdnů, pak 0-3. V šestinedělí jsem ještě dávala papírovky, ale hned jak jsem přešla i na látkovky tak jsem kupovala extendor a používám ho pořád, mám dva kusy. Overalky v 62 jsme začali dávat až od 6týdnů jinak byly moc velké. 68 pak nosil od 3 do 6měsíců, některé body s extendorem i dýl. Polodupky jsou super, plína do nich vejde ideálně. U dupaček to bylo horší, když seděly přes vrch, tak dole se nedaly zapnout a podobně, s látkovkama moc neseděly. Nadoma jsme jeli většinou body + polodupky. Naven taky natahovací kalhoty, v zimě flísové, ty jsou taky dost široké. Teď máme nadoma body a tepláčky a tričko s dlouhým.

sussanah
6. dub 2011

@luthien.k ja mam alva baby z ebay (myslim 7ks), jedna kapsovka z vkladackou z mikrovlakna vysla i s postovnym na cca 5$. Jsem s nima moc spokojena, rozhodne nase nejoblibenejsi kapsovky (mam vyzkousene MMT, FB, a naughty baby). Sedi dobre, kvalita siti prumerna, velikostne je teda kazda drobet jina (ty potistene jsou o fous mensi), ale stale sedi i na naseho 13kg kluka, u mimca bych se nebala, zmensit to jde hezky.

sussanah
6. dub 2011

@luthien.k http://stores.ebay.com/clothdiapernappy primo od tohoto prodejce jsem kupovala, celkem 3 balicky, doslo bez problemu. Jeste jen dodavam, ze teda takovou tu nasi klasickou certifikaci na latky pro deti do 3 let to nema.

luthien.k
6. dub 2011

@sussanah, moc děkuju, a jak jsi to platila, přes paypal? Já tam mám účet, ale když jsem chtěla z Německa platit sedačku, tak to prostě nefungovalo a nakonec jsme museli udělat převod na účet...
Jinak to teda není z bavlny ten vnitřek, že, píšeš mikrovlákno čili polyester... Já se toho trochu u našeho potenciálního atopika bojím, ony i bavlněné plíny ho zatím "dřou" - má tu kůžičku hodně jemnou...

slunicko76
6. dub 2011

@rozarka65 tak protoze E.mela 2,5kg, tak my velikost 56 uzily!🙂a docela dlouho!
u nas polodupacky moc nejely, az ted trosku, jak ji vysazuju na nocnik je nosime!
Normalne vezmu pliny a PUL pytlik( nekdy jen igelitku 🙂 ), do nej davame pocurany. Byli jsme ted na par dni na dovce a v pohode! Latkueme plne.

sussanah
6. dub 2011

@luthien.k platila jsem to pres paypal a bez problemu. Mikrovlakno je saci vrstva, to na kusi ditka nejde. Kapsa je suede cloth (nebo jak se to pise), odvadi to vlhkost pryc, ale kazdopadne je to taky umelina. Je to podle me na kuzi prijemne, ale jak zareaguje vas maly, tezko rict.. Nas maly je sice citlivka s kuzi, ale nastesti s plinkama (latkovyma) jsme problem nemeli, ani s flisem. Kdyz tak objednej jen jednu a uvidis. Precejen za 100Kc na zkousku to jde 😉

rozarka65
6. dub 2011

@slunicko76 Tak to jsi dobrá...já se toho trochu obávám...

sussanah
6. dub 2011

@rozarka65 jakoze toho cestovani s latkovkama? Celodenni cestovani je v pohode, jak pise slunicko, jedna igelitka na spinave a zasoba latkovych. Vzdycky jsem latkovek brala o jednu vic + 1 papirovku, kdyby dosly. Delsi pobyty jsme (napr u rodicu) taky latkovali, pracku meli funkcni, takze jsme v pohode prali i tam 🙂 Je to jen o zvyku a jinem pristupu k prebalovani a k baleni veci. A proste uvidis, kdyz tak na cestovani jsou tady i papirovky, kdyz si nebudes jista 😉

slunicko76
6. dub 2011

@rozarka65 fakt mi to prislo uplne normalni! vlastne uplne stejny jako s hnuskama,ale hazis je do pytliku a ne do odpadaku!🙂
to ja jsem spis zvedava,kjak to udelame, az pojedeme na nejakou delsi dovcu treba o prazdninach! Zatim mam v planu proste najit nejake ubytko, kde maj pracku se susickou!

jasekd
6. dub 2011

@sussanah Jsem byla ja, s tim extendorem 😉
@rozarka65 Ja mam jeden orig. extendor, za tech 150 KC, pasuje myslim zejmena na Tesco bodycka, jenze mas ruzny oblecky a velikost patentku je jina 😅 Ja mam troje druhy, takze jsem k tomu oroginalnimu jeste doma usila dva dalsi, na ty dalsi velikosti patentku. Na gumu sire cca 5 cm jsem nasila patentky, nebo ty novejsi typy patentku se jen nabouchaji, jak pise Sussanah, porizovaci cena par haliru, ucel plni lip nez original (ten se mi dost uvolnuje), takze ja uz bych orig. nekupovala a rovnou sila! Nam to usetrilo i hodne obleceni, mame malej byt, malo mista a nechci toho moc kupovat, prodlouzila jsem zivotnost bodycek i o mesice 😉 Navic mam dite spis delsi a hubenejsi, tak se to fakt hodilo. Ty pasky na triko jsem chtela, ale v eshopu, kde nakupuju, uz nebyly, tak jsem se na to zatim vykaslala, nicmene by to urco taky slo usit. Na navstevy taky jezdim s latkovkama, nekde jsme na chvili, tak davam do PUL tasky na pleny, nekde jsem i prala. Na klasickou dovcu ale nevim, proste podle toho, zda by tam byla pracka a na jak dlouho bychom jeli.

rozarka65
6. dub 2011

@jasekd A neušila bys mi je...🙂

zuzkkkaaa
6. dub 2011

ahoj holky,

dneska mi dorazila várka plíneček a já jako naprostý začátečník asi dělám něco špatně. Pač jsem malé nasadila svrchňáčky thirsties a do toho pěkně poskládala obyčejnou plínečku a separačku. Malou jsem dala na zem, a řvala jak tur a chytala si za tu plenu, evidentně něco špatně. Tak jsem jí to trochu spravila, a už funguje bez breku. Holky ta čtvercová plena, musí být po celé délce těch kalhotek aby nebylo jakoby holá prdelka přímo na těch svrchňácích??? 😝

luthien.k
6. dub 2011

@sussanah, jak tak koukám na ty plenky, tak do toho asi půjdu, abych to zkusila a kdyžtak je na MMB můžu vždycky prodat 🙂 Moc děkuju za tip!

luthien.k
6. dub 2011

@zuzkkkaaa, a jak do těch kalhotek tu plínu dáváš, narovno nebo děláš sklad (pro tak velké dítko na draka)? Na rovno moc nedoporučuju, lepší je ten sklad: http://www.mamaja.cz/clanky/sklad-na-draka
Pak holá prdelka na svrchňáčcích nehrozí 😉

zuzkkkaaa
6. dub 2011

@luthien.k aha já jsem ji dala na rovno, ale ten sklad zkusím, ale zase bude menší plocha na to pojmutí toho čůrání že? 😅

zuzkkkaaa
6. dub 2011

aha už to vidím, do toho se dává ještě jedna plena, no tak to budu asi dělat až si dotáhnu od našich více plenek 😅 😅 😅 (to látkování byl takovej můj spontánní nápad, tak jsem se ještě nestihla připravit) 😝

sussanah
6. dub 2011

@zuzkkkaaa ja jsem davala i normalne plinku narovno, pul mel primo na tele a bez problemu. Ale pokud byla tvoje doted na papirovkach, tak to pro ni muze byt proste i nezvyk 😉
@luthien.k kdyby nahodou nesedely, tak dej vedet, jeste bych nejakou brala pro dvojku 🙂

zuzkkkaaa
6. dub 2011

@sussanah joo Evička už si asi taky zvykla, chudáček nic jinýho jí nezbývalo 😀 😀 😀
Ještě myslím skáknu do ikei pro ty froté ručníky, ať jí to mám s čím točit 😝

holky ty plinky za ten dolar, to je teda mazec cooo? myslím, že jsem je viděla i na MMB 😉 ale teda za podstatně dražší peníz.

sussanah
6. dub 2011

@zuzkkkaaa jj ikea rucniky byli nasi favoriti, podle me to nasaje vic jak cc a za ty penize, co vic si prat 🙂
Jinak ty kapsovky jsou fajn, ale celou vybavu bych z toho rozhodne treba nedelala. Mam je vylozene jen na cestovani, az se dvojka narodi, protoze to mi u maleho vadilo, kdyz jsme byli nekde pres den a ja tahala zvlast pulky a vnitrky a taky je to prebalovani fakt rychlejsi a jednodussi s kapsovkou.

zuzkkkaaa
6. dub 2011

@sussanah No jasně taky bych nekupovala spousty těch kapsovek, ale i když kdyby je tu někdo prodával za dolar tak si jich nakoupím 😀 😀 😀 Jj ty ručníky zítra letím koupit 😝
Já zatím venku pojedu v papírovkách, na to vyjít ven jen s látkou si ještě netroufám 😝 Ale časem, až to vychytám tak určitě. 😵 😵

helulela
6. dub 2011

@zuzkkkaaa já mám radši plínku narovno přes celý svrchňáky. Ze čtvercovky udělám nudli a tu pak nepřeložím přesně na půl, ale zadní kus nechám delší. Vpředu má pak vrstev stejně a vzadu aspoň není holo. Snad je to k pochopení 😉
@rozarka65 cestujeme normálně s látkovkama, zatím jsme nikde nebyli dýl než tři dny (to je i náš prací interval), takže v poho - vezu jednu tašku plín a špinavé házím do PUL pytle, příp. igelitky. Na jeden den to je úplně v klidu, na víc dní už to trochu zabírá místo. Teď pojedem na týden na dovču a to vezmu jednorázovky.

innes
6. dub 2011

Holky, tak myslíte, že jsou ty aio z ebay v poho? Asi bych dvoje objednala 🙂 Kdybyste se chtěl někdo přidat, dejte vědět 😉 😀

innes
6. dub 2011

@zuzkkkaaa já dávám do thirsties taky narovno, ať jsem skládala draka, nebo novosklad, vadilo mi, jak to musím kolem stehýnek zarovnávat, aby se to vešlo dovnitř.

zuzkkkaaa
6. dub 2011

@innes Já bych asi taky dvoje užila?? budeš objednávat?? a na kolik pak jedny vyjdou, mám zkušenosti, že tihle honkogáci neslučují poštovné 😝

sussanah
6. dub 2011

@zuzkkkaaa postovne je ke kazde plince zvlast cca 4$. Dokonce i kdyz mi poslali 2 plinky v jednom balicku, tak jsem platila plne postovne u obou. Ale porad i s postovnym je to za cca 5$ 😉

joohana
6. dub 2011

@baca Jen ad tréningovky-jak jsem teď psala, naše dítě když má plínu, čurá klidně do ní, když ji nemá, říká si. Tak jen bacha aby tréningovku nebrala malá jako plínu 😉

innes
6. dub 2011

@zuzkkkaaa ještě mrknu na podmínky, měli uvedený 4 dolary. Objednávala bych asi v pondělí, až dorazí rodičák 😀