Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
13. srp 2012

@dandelion Já jsem s s těmi TB fakt spokojená 🙂 Ale Magdí je zatím malinká, nevím, jak vydrží, až bude čůrat větší dávky atp. 🙂

ptjj
13. srp 2012

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli jsem něco nepos...; objednala jsem si plenky ala HD pastelka, ale z bambusového froté od paní z Fleru, vyprala jsem je na 60 a jaksi se srazily 😒 Nebyla jsem si jistá, jestli se mi to nezdá, ale dneska mi dodatečně přišla poslední, tak jsem je porovnala a fakt se srazily, tudíž i jakoby pokroutily - viz foto - nahore vypraná, dole nová. Je to normální vlastnost tohohle materiálu (zřejmě nebyl předepraný) nebo jsem to měla vyprat jen na 40? Ten materiál byl i tak nějak podivně cítit, když malý plenku poprvé počůral. Je to normální? Počítám, že ano, ale radši bych to měla potvrzené někým zkušenějším 😉

ptjj
13. srp 2012

co se tyka separacek, tak mne se ted opravdu osvedcil nastrihany perlan, opustila jsem Irmu, maly mel ty opruzeniny, nevim jiste jestli z ni, ale pro jistotu jsem ji opustila.....a perlan nepropusti tolik do plenky, co jine separacky, ktere jsem mela, a hlavne je pevnejsi, takze se neshrnuje a drzi tvar........peru s plenkami na 60 😉

ptjj
13. srp 2012

@janinek s tim ukakavanim to mame stejne, malej je co prd, to splouchanec, takze mame taky velkou spotrebu plinek a podlozek pri vetrani 🙂 .........pod vodou bohuzel myt nemuzeme, mame to daleko do koupelny 😒

dandelion
13. srp 2012

@lenka5731 máme slavnou dceru :D 🙂) jsem na ní pyšná :D 🙂) celebrita 🙂 jinak je fakt že Easy je taková horší AIO, ale já jí třeba používám i jako svrchňáky na čč narovno a dobrý 🙂 hezky těsní 🙂 ale dvě mi stačí :D

zuzu_elen_richard
13. srp 2012

ještě že mám kluka ty kytičkované jsou k sežrání, já ale žádný měsíční limit nemám, leda mínusový 😀 takže prevence je se nikam nedívat!!

terezka312
13. srp 2012

@ptjj třeba bambusový čč Kikko peru jedině na 40°, na 60° jsem je dala jednou omylem a ne že by se srazily, ale dost změnily tvar 🙄

bamboolik
13. srp 2012

@ptjj sražení po vyprání je normální, obzvláště když materiál nebyl předem předepraný. Tím, že je to více vrstev froté, které je nevyrážené, tak se ti výsledná plenka i trochu zkroutí (je tam jiná srážlivost na délce a na šířce). Bambus potřebuje tak 3-4x vyprat, než začne pořádně sát a může být zpočátku trochu "zápach", ale to je tím vláknem. Kdybych je dělala já, asi bych materiály poskládala jinak, aby to nedělalo takovou neplechu při vyprání, ale to je už o jiném technologickém postupu. Každopádně se neboj, na funkci to nebude mít vliv, je to jen estetická záležitost. Jen teda ještě dotaz, z kolika vrstev to je? VYpadá to docela tenké, tipuju na 2 vrstvy jednostranného froté. Možná časem budeš potřebovat nějaké vkládačky obávám se.

bamboolik
13. srp 2012

@terezka312 Kikko jsou tím známé, tam je to ale způsobem tkaní. Kikko čč nejsou úplety jako ten bambus, ze kterého má pastelky @ptjj

ptjj
13. srp 2012

@bamboolik ok, myslela jsem si to, díky moc za potvrzení.......jsou to 3 vrstvy.........myslíš, že budou potřeba vkládačky, i když se poskládá ten chobot?

janinek
13. srp 2012

@ptjj Tak to jsem sice rada, ze nejsem sama, ale neppreju vam to 🙂 Leus hlavne u prebalovnai desne krici, jak je to pre djidlem, uz ma hlad, k tomu jeste se snazi tlacit. Takze o to je to vzdy zazivnejsi, jak chci byt rychle hotova, jenze jak je cista a sucha a chci ji namazat nebo je uz namazana, tak zase slysim to jeji zblunknuti, takze opet namocit perlicku, jemne otrit, pak suchym bambusem a kdyz chci davat novou plinu, zblunkne znovu. A tohle fakt nedky petkrat. A pri tom vetrani to bylo desetkrat, pocitala jsem pak ubrousky a pliny, co jsem porad menila.

bamboolik
13. srp 2012

@ptjj ze začátku ne, ale později určitě. Záleží i jak které dítě, některé jsou prostě učůranější. Na běžné použití by to teď mělo být ok, na noc s vkládačkou. Celkově se stejně pořád HD divím, že je sami nedělají z bambusu, pak by už pastelky fakt neměly žádnou chybu 🙂

ptjj
13. srp 2012

@janinek tak hrozne jako u vas to asi neni, vetsinou mi staci dve plenky na jedno prebaleni 🙂 .......do sucha neutiram, otitam jen vlhkym perlanem a nez mu zadecek namazu, tak to stihne uschnout, pripada mi zbytecne mu tu kuzi drit dvakrat

ptjj
13. srp 2012

@bamboolik u nas to zatim staci na noc bez vkladacky, maly spi max. 4 hodiny v kuse

janinek
13. srp 2012

@ptjj Ona jak kdy, nekdy take je to ok, ale zrovna to me rpvni vetrani byl teda extrem. A vcera odpo pri prebalu take se vyznamenala. No to me utirani je, ze tak lehc epritisknu ten suchy bambusovy ubrousek.

Ty jo, to mas dobre, z ebez vkladacky, ja davam do tech little lamb uz i, ona je dost procura. A to ma plinku max 4h, jednou za dva dny mozna pet, ale spis to jje do tech 3h.

ptjj
13. srp 2012

@janinek tak to koukam, ze mam stesti, my na noc vetsinou vystacime s cc s vkladackou nebo bambusku bez vkladacky

janinek
13. srp 2012

@ptjj A tvoje noc je tak kolik hodin? protoze nase i v noci se budi po 3-4h. Ale je fakt, ze ne vzdy je tak pocurana. Ze nekdy by to bez vkladacky vydrzela, ale jak to ma clovek predem vedet, ze? Radsi ji tam dam, nez aby to pak proteklo.

bamboolik
13. srp 2012

@ptjj tak na 4h to jo, to je pohoda, já pod pojmem "noc" myslím tak 8h 😉

ptjj
13. srp 2012

@janinek jj, ja ji do cc taky radsi davam..........nase noc jsou tak 2-3 hodiny, max 4, ale nekdy nastane extremni pripad jako dneska, kdy prospi i 6 hodin, ale to bylo asi poprve

cervena_vila
13. srp 2012

@ptjj jestli je mám sražené ti nepovím, nemám srovnání, peru na 60 každé druhé praní. Zkroucené okraje nemám. Ta metráž má 60° na cedulce, takže by to měla zvládat 😖 .
Jinak všechno, co mám z bambusu, se mi po více vypráních trochu zdrclo. Kikko i LittleLamb.

cervena_vila
13. srp 2012

@ptjj @bamboolik já tyhle bambusový chobotnatky používám na noc bez vkládaček, což je obvykle 12 hodin. S přeloženým chobotem to dá šest vrstev a ráno ještě pořád nemá plnou kapacitu, proto jsem z nich stále tak nadšená. Ještě mám nějaké objednané, protože točím jen ty a na jiné plenky se práší 😅

ptjj
13. srp 2012

@cervena_vila takze ty tvoje vypadaji porad tak jako ta nova na fotce? myslím ten chobot, ze je takhle rovný?

luciesofi
13. srp 2012

@ptjj Péťo, já ty svoje bambusky z Fleru peru na 60...zrovna schnou...až uschnou, hodím ti sem fotku, jak vypadají 🙂

bamboolik
13. srp 2012

@cervena_vila 6vrstev na 12h?? to docela koukám, ale fakt že má malou akorát po 6-ti nedělí, takže to funguje. I když každé mimčo čůrá jinak a u mojich kluků bylo 6 vrstev froté na noc určitě málo, tak píšu podle svých zkušeností 🙂

Ale celkově HD má tohle dobře vymyšlené, spíš je smutné, že někdo na jejich nápadu vydělává.

cervena_vila
13. srp 2012

@bamboolik Ona čůrá pořád, ale vzhledem k věku to ještě není tak moc. Noční čurky před odpleněním mojí starší nezvládlo nic. Ani balík látky, ani nejdražší papírovka. Vždycky prosáklo aspoň něco.
@ptjj Abych byla konkrétní:

cervena_vila
13. srp 2012
ptjj
14. srp 2012

@cervena_vila tyjo, ta tva vypada opravdu jako ta moje nevyprana..........to bych rada vedela, co jsem udelala spatne ☹ asi te pani napisu........ony totiz po srazeni jsou o dost mensi kolem boku a i kdyz je malej hubenour, tak se obavam, ze mu budou za chvili male ☹...diky za foto

novi
14. srp 2012

Ahoj mamky, možná se to tu už probíralo ale nejak nemám na to číst xxx stránek. Mám 11 měsíční holčičku, do ted nám stačila na noc plenka popoliny organic jednovel. , přes ní jesme dávala bambinex PUL, zničeho nic uprostřed noci je V. pročůraná až na pyžamko, zkusila jsem nainpregnovat a znova, myslíte že už jsou špatné kalhotky? případně doporučtě nějaké jiné které budou lépe držet, přijde mi že to prosákne přes ty krajní gumičky....které mi nejdou naimpegnovat....
VYdrželi jsme látkovat 11 měsíců nechci ted začínat s papírovkama ani na noc .....

ameliejulliette
14. srp 2012

@novi Bambinex PUL mi taky protýkaly, na krajích a u patentků. Za mě doporučuju vlňáčky Baby Idea a pokud trváš na PULkách, tak u nás se na noc, když nejsou vlňáky, osvědčily nejlíp Popolini. A asi bych něčím dovycpala plenku.

bamboolik
14. srp 2012

@novi taky jsem měla bambinex, ale na noc jsem musela koupit jiné PULky. Bambinex nemají po stranách křidélka a celkově jsou dost úzké. Když dáš na noc vycpanější plenku, tak je potom problém. Impregnace fungovala bezvadně, ale fakt jen přes den. Na noc se mi osvědčily kdysi Thirsties, pak už jsme začala dělat vlastní značku, která kombinuje prvě ty věci, co mychyběly, takže např křidélka.
U popolini pozor, pokud máš citlivější mimčo. My jsme je museli vrátit, mladý špatně nesl tu jejich lemovací "záclonu" na krajích.