Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@angetha že joooooooo a míšánkovááá 🙂 ale měli jen jednu, chtěla jsem ti teď poslat odkaz, ale už tam není, ještě že jsem byla tak rychlá 😀

helulela
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie fakt krásný, to určitě za chvíli zmizí i gekon 😀

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@helulela nooooooooooooooooooooooooooo 😀 věděla bycho někom, kdo po něm zatoužííííí 😀
asi záleží na prdýlce a proporcích dítěte, ale řekla bych že je rostoucí a více než do 7 kil, no ale my jsme opravdu spíš hubení a malí, a leckteré roční dupky mají beztak navrh 😎

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@silente no bacha ted jsem si s nimi mejlovala a doprodávají zboží, kdo dříve příjde ten dříve bude mít doma gekona!! koukám gekon je uváděn jako M - M (7,3 – 9,5 kg) tak to bude i na větší dupky 😀

romcovaklarka
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie Hm tak gekon by nám dlouho nevydržel na toho našeho buřtíka 😒 Tak nic, aspoň ušetřím 🙂 Ty itti bitti ti hezky sedí na panence 😵

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@romcovaklarka jojo IB sedí na panence nejlépe a nejlépe i vypadají nejsou tak mostróznííí 😀 otázka bude jak to dopadne vevntiř s tou vaječinkou 😀 nechci vnucovat gekona - já jen že jsem oblékla velikost S 5-7kg na své 13kilové dítě 😀

romcovaklarka
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie No, to si taky říkám. Malej teď už často nekaká, takže to IB se mu ještě nakadit nepodařilo 😀 ale myslím, že by asi protekla, je uzounká. Ale zas on teď jak kadí obden nebo i dýl, tak to jsou fakt nálože. Když byl malinkej tak toho bylo míň, omlouvám se za tu popisnost 😅
No a s gekonem, asi ho fakt oželím, já toho teď nakoupila, a hlavně chci ulovit tak aspoň dvě noční Anavy, až budou, takže se musím krotit 🙂

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@romcovaklarka JASNĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚĚ popisnost musí být 😉
já toužila po blueberry ale ukázalo se, že jejich sklady jsou prázdné a asi nebudou, takže mám taky smůlu a kde jinde je koupit než na www.latkovky.cz to nevím...

aemmi
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie Ahoj, já dávám IB SIO od narození a nikdy neprotekla. A to je malá posr... při každým přebalení a má hodně řídkou sotličku, spíš vodnatou, žádný míchaný vejce 😅 😀 jinak jsem koukala, že ses ptala na plenky na malý mimčo, já sháněla taky malá, protože za prvé jsem ssi myslela, že K. bdue mít tak o půl kila mín a za druhý, asi bych ze začátku nerozchodila ten velkej zadek, co dělají jednovelikostní plíny. Takže z tech malých plenek máme IB SIO, ty chválím, pak BG kapsovku, taky super a novorozenceké Anavy, ty jsou taky výborný, krásmě sedí, do nich být tebou, bych šla určitě 🙂

silente
26. říj 2011

Přátelé, kamarádi .... tak gekon je vyprodán ..... a u mě bohužel neskončil, i když snaha byla 😀
Ale vše zlé je pro něco dobré, moc moc hezky jsem si popovídala s paní z papiliosu. No nebudu to rozvádět, ale třeba se BB objeví i jinde než na latkovkách 😀 😀 😀
Každopádně mám asi nový oblíbený obchůdek po tuly-tuly 😵
Jo a nějaké další s výšivkou se snad brzy zase objeví .... tak šup registrovat se na:
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-texty-41.html
abyste neprošvihly newsletter 😉

silente
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - malá je úžasná modelka! A teda klika, že čekám chlapečka, bych si rvala vlasy, že motýlci nebydlí u nás 😀

silente
26. říj 2011

Jo a rozhodla jsem se na novoška zkusit místo IV tyto:
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23066...
IV mám totiž v dost zlikvidovaném stavu, točila jsem dvoje .... 😅
Tak snad budou dobré 😕

silente
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - gekon bohužel už fakticky nebyl, zapomněli ho stáhnout z nabídky, jinak by byl MŮŮŮŮŮŮJ 😠 ☹

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@silente koukám to jsi asi s paní pokecala více než já 😀
no ale nevím porč mě nenapadlo se zaregistrovat už před nákupem motýlků...
no zas tak o moc jsem nepřišla 😉

já si zase zoufal ana těch látkovkách v podstatě ic z BB nemají a nakonec jsem si objednala předposlední luxusní kapsovku http://www.latkovky.cz/content/images/eshop/120...
no ale jestli je dodělají na papilosu jedině dobře 😉 psala jsem paní že je tu po nich poptávka 😎

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@silente já se na ně taky už koukal ale asi ti je nechám an kluka 😉

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@aemmi a jaké číslo těch IB SIO jsi měla a na jak velké miminko? Já mám IB SIO S - jednou zatím, pak IB tutto a když se to zmneší tak je skoro srovnatelná s Skem určo Mkem asi má sice trochu jinak ty vložky zdají se mi zbytečně úzké - užší než u IB SIO Ska.. BG nejsou moc široké mi se tak na obrázcích jeví... na anavy kouknu

silente
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - no já udělala objednávku (včetně gekona) a brala jsem to jako registraci ... pak se mi to rozleželo v hlavě ... fakticky jsem se zaregistrovala .... no a pak jsem se rozhodla, že líná huba holý neštěstí a zavolala jsem, jak to mám udělat, abych o ta 3% nepřišla ....😀 A nakonec skoro čtvrthodinový rozhovor o plínuškách 🙂
Ta BB pěkná ..... 😵
http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/Pock...

silente
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - já už je mám objednané 😀 Jen mě kapku mátlo to "na patentky" v názvu, když píšou, že na SZ .... a ona se dá upravit velikost těmi patentky 😀

silente
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - IB SIO u nás ne e ....... vždy, když jsem je oblékla, byl hovňous všude 😀

aemmi
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie IB v esku, je fakt, že jsem je dávala, když měla malá asi 3,3 kg, což není tak málo, ale určitě by seděly i menšímu 😉

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@aemmi a olik tzv. svrchích pleek jsi na pidi měla než jsi přešla na větší?

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@silente no já se všech taky pořád na něco ptám než objednám 😀

aemmi
26. říj 2011

@zuzu_elen_sofie myslíš svrchní kalhotky? ty mám troje, dávám je doposud a ještě chvíli snad vydrží, ony mají v tom zapínání docela rozpětí, aby to chvíli vydrželo, máme Thirsties, Imse Vimse a Haipa Daipa, všechny v tech nejmenších velikostech 😉

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@aemmi aha, tak radši se zeptám konkrétně, jaká je přesně tvá plenková výbavička 🙂

silente
26. říj 2011

Tak až se tyhle plenky dostanou do ČR, tak jsem ztracena ...... tuleň je jasný ..... a ještě, že holčičku už mám odpleněnou! 😀 I když my uvažujeme o 3 dětech 😀

marky27
26. říj 2011

@silente jé, ty jsou rozkošný 😵 Jen škoda, jsou-li to jen plenky. Dávat přes to ještě svrchňáčky by byl docela hřích...

silente
26. říj 2011

@marky27 - víš, co je na nich nejhorší? JSOU TO AIO !!! 😵 😵 😵 😵

zuzu_elen_sofie
26. říj 2011

@silente BOŽÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ

romcovaklarka
26. říj 2011

@silente Jééééé 😵 Já sem nebudu chodit, jinak se na těch plínkách zbankrotuju 😀

helulela
26. říj 2011

@silente ještě že jsi to tu s gekonem vysvětlila, už jsem chtěla vyhlásit pátrání, u koho doma že to skončil 😉
Tuleň jako živý, až mi ho je líto, jako kdyby z něj ta plínka fakt byla... takže tuleně já radši ne ☹
@romcovaklarka jó, to si stěžovalo hodně lidí 😀
@zuzu_elen_sofie IB jsou hodně malé, já na našeho průměrného chlapečka navlékla AIO ve vel. M naprosto v pohodě asi ve 14 dnech