Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzule
13. říj 2009

Jo jo, holky, taky koupím i ty kvalitní a drahé, ale tyhle jsem prostě chtěla jen zkusit, co kdyby byly v pohodě 😉

Jaké doporučíte vlňáčky? A jaké svrchňáky? At vím..díky. Já to vidím na imse vimse fox, IV soft.

Pak bych chtěla nějaké aio - pop in - prý jsou super a taky aspon jedny itti bitti SIO na parádu 😵 a koukám že jsou dobré i ty gro baby, ty se mě taky líbí.

Taky tam mám předběžně napsané tots bots flees wrap, air hour one size, bambinex one size...co vy na to?

a do toho čtvercovky kikko lux a nějaké separačky..ty taky nevím jaké? Poradíte mi prosím? Mě už se o těch plínkách i zdá...furt hledám a hledám. Nechci aby to stálo mailant,ale zároven aby to k něčemu bylo...dobrá kombinace, co? 😅

raady
13. říj 2009

Ahoj,
jita, zuzule - mám také vlňáčky Loveybums jersey na patentky a jsem s nimi spokojená. Teď jsem si ještě objednala ANAVY. Na malé mimi si myslím že jsou dobré natohovací Disany, nebo doma pletené vlňáčky. Mám jedny domapletené pro Baru na noc a jsou to opravdu držáky. Pak mám ještě natahovací Babyidea shorties a také spokojenost.
Jo a z PUL nám na novouška vyhovaly Fix od Baby Lucy (větší už ne), IV Organic. Teď jsem si nechala jen jedny PUL a to Haipa-daipa. Jemné, nešustivé a hlavně je prima, že se může nastavit jinak rozměr v pase a jinak kolem nožiček. Kolem nožiček je fliz, takže netlačí. 😉

čtvercovky kiko lux si holky chválí. Seperačky na novouška celulózové. Měla jsem Popolini v roli. Brzy jsem ale přešla na flízové, nastříhané z deky Irmy.

AIO plenky nám nevyhovovaly. Raději jsem používala kapsovky Bum Genius 😵
Ale Gro Baby se mi také líbí. Jsem v pokušení alespoň jednu koupit. 😅

evicka7
13. říj 2009

zuz, přidává se k raady s lovíkama, jsou moc prima, pak mám ráda na rovný plenky vlňáky swb (teď jsem jedny nejspíš ztratila, tak jsem úplně nasr...., protože jsem si myslela, že by byly ještě za tři stovky prodejný), pulky mi jediný vyhovovaly IV fox, ale neschnou tak rychle a thirsties

fleese wrap tu mám od kámošky na prodej, jsou příjemný, měli jsme je chvilku půjčený, ale moc jsem jim nevěřila, bála jsem se, že protečou (dlužno dodat, že nikdy neprotekly, ale přebalovala jsem raději častěji)

separačky mi vyhovovaly celulozové popolini v roli a teď používám rozstříhanou fleecovou deku

no noc jsou jedinečné natahovací vlňáky, máme popo, ale ty disany jsou prý lepší, ale vypadají stejně nebo podobně a pak nějaký home made

a kdybyste chtěl někdo darem home made vlňáky, velikost cc 68, tak písněte IP
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=26746482&tab=8

zuzule
13. říj 2009

Holky, díky za rady.

Napíšu vám jak to vidím...

imse vimse soft 1x (svrchní)
imse vimse fox 1x (svrchní )
Tots bots fleece wrap 1x (svrchní)
kushies 2 v 1 AIO 1x
kushies ultralite AIO 1x
pop in AIO 1x
itti bitti SIO AIO 1x
air hour 1x (kalhotková)
baby lucy pull 2x (svrchní )
bambinex one size 1(svrchní)
sketch 2x(svrchní)
babyland AIO 4x

pak nějaké ty natahovací vlňáčky - asi engel nebo disana

separačky

pak mám čc kikko lux 30 ks plus klasické čtvercovky - když budou o ničem, dokoupím kikko lux

myslíte, že to pro začátek stačí a že to nebude úplně na prd?

evicka7
13. říj 2009

zuzu, kushies nekupuj, nejsou moc dobré a protékají, ke sketch jsou také špatné reference, to raději kup z druhé ruky nějaké lepší plenky

zuzule
13. říj 2009

NO, to je přesně to čeho jsem se obávala..kamarádka mi řekla, že ač se o kushies dobře nemluví, tak že ona byla spokojená....tak nevím a sketch už mám koupené, tak prostě zkusím 😉

raady
13. říj 2009

Bambinex ani air hour nemám vyzkoušené.
Baby Lucy svrchňáčky bych vzala jen jedny.
Myslím, že svrchní PUL kalhotky ti stačí na začátek troje + nějaké natahovací vlňáčky.Asi bych vzala ty Disany.
zuzule, máš ještě čas 😉 Vydrž, určitě se něco vyvrbí.
Raději si toho kup na začátek méně, určitě čtvercovky a svrchňáčky. A nějkou AIO či SIO k doktorce. Třeba IB.
Postupně pak můžeš dokupovat.
Pokud chceš kalhotkové plenky, tak bych možná koukla na MMB a zkusila nějaký kousek, jak bude vyhovovat. Pokud ti tedy nevadí nošené.
🙂

terezita
13. říj 2009

zuzule, kdybys chtela, tak prodavam BL PUL vel. XS, TB flexi tots, BL organic 3v1 a natahovaci disany vel. 62/68 zelene. vsechno mela em. na sobe max. 3x.. kdyztak napis IP 😉

zuzule
13. říj 2009

Holky, kdybyste některá ještě měla něco na prodej, sem s tím 😀 budu jen ráda....

zmuzle
13. říj 2009

Zuzule, taky jsou dobry na vycpani Ikea rucniky. Ale az pozdeji, na novoska jsou moc velky. To jsem davala vycpany novosklad jeste jednu cc. Me osobne BL svrchnaky nevyhovovaly jak strihem, tak byly hrubsi. Byly mi sympatictejsi Popoliny a pak Bummis. Jsi z Prahy, jdi si vse osahat na Branu!

terezita
13. říj 2009

se mi to smazalo.. grr..
ja jsem ulovila v kauflandu rucniky po asi 15ti kackach, jsou velikostne mensi nez ty ikeacke, ale zato barevne.. 😉 a ty se daji na novoska pouzivat. 😅

zuzule
13. říj 2009

Jojo, chystám se tam...a rovnou to tam pak koupím. Jo, o těch ikea ručnících jsem taky už slyšela a jak se to dává? Moc to zatím nechápu - normálně do svrchnáků místo čc? Nebo i ručník i čc? Jak přesně vypadá "novoska"? Tápu 😅 A ty ručníky - to jsou ty malinké? Nebo větší a nastříhat? A na jaký rozměr? Díky!

terezita
13. říj 2009

na novoska jsem myslela na novorozence. ty ikea rucniky (ted jsem jeden merila, ma tak 38x57cm) poskladas na sestiny nebo osminy, ty moje kauflandacke jsou velke 30x48cm a ty skladam na ctvrtiny nebo petiny. ja je samotne nedavam, jenom jako vkladaci plenku. bud do kalhotovych/kapsovych plinek nebo na ctvercovku poskladanou na novosklad.

zuzule
13. říj 2009

Aha... 😀 Já myslela, že to je nějaký typ skladu co se dává novorozencům..to je prdel, já jsem ale jelito, co? 😅 A co je teda novosklad? To je asi to co nevím, a nebo nevím, že se tomu tak říká 🙂 A ty ikea ručníky, to jsou teda nějaké větší jo? Já totiž slyšela o nějakých malinkých za 7 Kč? 🙂 Tak jsem z toho trochu jelen...

terezita
13. říj 2009

jojo, to jsou ty rucniky za 7kacek 😅 ony male jsou 😉
novosklad tu.. http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

zmuzle
13. říj 2009

Zuzule, dobre navod yna skaldani jsu ted na Brane.

Jinak ja bych jeste prodala 2 ks zavazovacich plen Hemp Hour strap, oranzove lemovani. Viz na Kubikovi v albu. pouzite parkrat v lete, ale pristi leto to uz na nej neuvazu. Uz ted se mrska jako blazen. Tak kdyztak IP, na cene se domluvime.

Rucniky davam jen na 3, v predu hodne zahnu (2x) na chlapecka, at ma pindik pred sebou silnejsi vrstvu a davam do skladu na draka. Vazu z 70 a novoskald mel uz brzo hodne bokovy a me sto stvalo.

romankav
13. říj 2009

zuzule: bambinex máme, ale ne jednovelikostní. Mají takový hodně vykrojený střih, nám to teda vyhovuje, ale někomu to může protékat (zvlášť, když nejsou dobré svrchňáčky). Bambinex bamboo ve tvrdé vodě trochu prkenatí, bambinex teddy ne, ale zase je to umělotina. Fakt to chce vyzkoušet a buď si je oblíbíš nebo prodáš dál..

michelle1
13. říj 2009

holky, na noc dáváte ty vlněné Disany? Jak často je perete? Dočetla jsem se, že mají samočistící schopnost, takže když jsou jen navlhlé, není třeba je prát, ale jen vysušit.....no přijde mi to trochu divné 🙂

terezita
13. říj 2009

michelle, je to tak 😉 perou se jen kdyz jsou pokakane nebo zacinaji provlhavat. tak je pred nalanolinovanim operes.

zlatouch
13. říj 2009

zuzule, natahovací vlňáčky ala Disana: https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...
Kdyztak IP

michelle1
13. říj 2009

terezito, to lanolinování je nějak náročné? 🙂 A jak často je teda pereš?

terezita
13. říj 2009

narocne to neni 😅 jen ty vlnacky dlouho schnou.. 😀
das trosku lanolinu do horke vody spolu s detskym samponem, roznahnas ho, dolijes vodou a ponoris tam vlnacky pres noc. tot cela veda. ja mam vlnacky loviky, ktere pouzivam sem tam od cervna a prala jsem je jen nove a pak nekdy zacatkem zari, kdyz mi zacaly provlhavat.

zuzule
13. říj 2009

Holky, tak ten novosklad je teda síla...jsem to zkoušela, ale mám nějaký blbý rozměr (obdélník) čc, takže mi to nějak nešlo...chce to asi 60x60 cm co?

terezita
13. říj 2009

70x70

zuzule
13. říj 2009

Terez - díky 😉

betelgeuzz
13. říj 2009

Dneska jsem sehnala lanolín, lékárník teda na mě hleděl, a když jsem řekla, na co to chci, tak hleděl ještě divněji 😀 Ale napsal mi na krabičku, že je použitelný do listopadu. Řešíte tu trvanlivost, nebo na vlňáky je to jedno?

A když se lanolinuje, je potřeba vyloženě dětský šampon? Nemůže být pro dospělé? Na dítě nemám v plánu kupovat.

matilko
13. říj 2009

betel, neviem, ako je to so spotrebou, ale asi to riešiť nebudem 😀 mám kúpený od července asi a používam furt a mám ho hafooo 😀
je jedno, čo tam kapneš, môže byť aj sprcháč 😉

raady
13. říj 2009

betel, taky spotřebu neřeším 😉

terezita
13. říj 2009

trvanlivost taky neresim a detsky sampon mam takovy ten midipidi cestovni a stal me asi 10 kacek 😀