Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
15. bře 2010

Ahoj, prodávám vv, kdyby měl někdo zájem https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

maly_prcek
15. bře 2010

Ahojik,
taky prodávám: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=520065 - BBH bambus 4x, Pulky Thirsties M žluté. 😉

maly_prcek
15. bře 2010

A kdyby ste se některá chtěla zbavit nějaké Gro Baby, dejte vědět 😀 Třeba mandarinky 😉 😉 😉

izabelkak
15. bře 2010

koty a BG organic vám poberie viac ako easyfit bamboo? 😨 ja som práve zvedavá ako to bude keď budeme starší s tou organic, bez vkladky BH to vidím blede? jednu som nedávno kupovala v akcii za polovičnú cenu, inak by som ju asi nebrala, jedna by nám stačila...
ako niežeby boli easyfit nejaké extra držiaky ale stále je to bambus proti bavlne, tak ma to celkom zaujíma....

maly prcek a prečo predávaš BBH bambus ak sa možem opýtať?

maly_prcek
15. bře 2010

Protože nám moc nesedí (prakticky od začátku, potřebujem zmenšovací i sed a za pár měsíců by nás už stejně začaly táhnout kolem nožek), ale nějak nebyla jiná dobrá noční plena... Až teď jsem se odhodlala nakoupit nějaké látky a něco zkusit ušít sama 🙂 A protože první kousek nedopadl zas tak tragicky, aby mě to odradilo od šití, tak už nebudou potřeba 🙂

maly_prcek
15. bře 2010

Kromě těch notoricky známých věcí (zhrubnou (i když v ořechách nijak strašně) + menší střih) jim fakt nemůžu nic vytknout... 😉

izabelkak
15. bře 2010

nám strih zatiaľ vyhovuje, tak dúfam že aj bude čo najdlhšie lebo BE nám zatiaľ veľmi nesedí....

raady
15. bře 2010

koty, máš vyzkoušenou AIO P´TITE PRAIRIE ? Opravdu se mi líbí, vzory, střihem, zapínáním. I když ta cena je na první pohled děsivá.

joohana
15. bře 2010

Holky, máme delikátní problém. Naše krasavice smrdí. Močí. Přebaluju každé 2h (ráno, 9.30, 11, po probuzení, po sváče kolem 3, kolem 5), máme vv do vlňáků. A pije asi 400ml vody denně. Je to málo ? Už odstavuju a mlíko nechce. Ani Sunar, ani Hipp, ani normální mlíko, ani kefír.
S kakáním problémy nejsou.
Máte někdo nějaký nápad ? Nutit víc pít ?

smilena
15. bře 2010

joohana: náš Honzík také dost málo pije, myslím, že víc také nevypije. Ale zase jí hodně ovoce, polévky....Jak jsem přestala kojit (13 měsíců) tak také odmítal jakékoli umělé mléko. Ze začátku jsem byla dost zoufalá, vyzkoušela kde co....pak jsem se na to vyp...a - jí hodně mléčných výrobků - miluje jogurty, tvaroh, žervé a teď si občas dá i trochu toho kefíru... Také u nás dost pomáhalo střídat lahvičky na pití - různá pítka a třeba i pet lahve s pítky, to pak vypil víc - jakoby ho to už z té jedné "nebavilo" 😀 Jo a nejvíc by toho vždycky vypil z lahviček druhých dětí 😀 😀 😀
Jo a ten zápach - nepoužíváš pleny z bambusu??? S tím mám zkušenost, že je teda cítít dost 😖 Jinak nevím...

joohana
16. bře 2010

Smilena-díky za zkušenost. Ad bambus-na noc má BI prefold a ráno smrdí děsně, ale po noci se s tím počítá. Jenže stačí dvě hodinky v bavlněné vv a vlňáčkách a páchne taky. Myju při přebalování vodou a většinou i mýdlem abych ji odsmradila, ale to asi není ideální. Budu muset přejít na medvídka.
A asi pořídím ještě jiný hrníček, i když máme Avent a Babylove Nuby a z obou pít umí a pije.

labutka
16. bře 2010

ahojte, chcem sa vas opytat na swaddlebees vlniaky. potrebujem ich oprat, prala ich niektora z vas v pracke? viem ze sa to da, v programe na vlnu, mam nachystany aj ecover na vlnu, ale chcem realnu skusenost co to urobi. ci sa nezbehnu alebo tak. v ruke sa mi to moc nechce prat.....
diky.

koty
16. bře 2010

izabelkak, BG organic poberou rozhodně víc něž easyfit bamboo. Toho bambusu tam totiž moc není. A na starší dítě jsou všechny AIO už jenom jako rychlonouzovka. Starší je pročůral už někdy po roce, ale to je lemta, co dá mimo polívek a jídla klidně ještě dva litříky mlíka a vody.

raady, nemám ☹ Chodím na ně slintat, ale mám doma dvě plenkující děti, takže se není pro pleny kam hnout.

joohana, klídek. Je to sice celkem málo, ale voda je i v jídle. Jesli papká polívky a tekutější jogurty, tak jí tím naláduj. Kdyby měla vody málo, určitě by nečůrala co dvě hodiny. Jestli smrdí a čůrá normálně jako při kojení, tak raději brnkni doktorce, může to být začínající zánět močovodu.

smilena, tak vy se taky podílíte ve výměně bacilů přes lahvičky 😀 ? U nás to byla jednoznačně nejoblíbenější zábava všech prťaťat. Člověk dorazil na pískoviště a tak půlhodiny si všichni upíjeli navzájem z lahviček, než si teda milostivě začali hrát.

izabelkak
16. bře 2010

koty dík za info to si ma celkom potešila 😀 my máme teraz BG odhadujem na dve čúrania🙂)) nová nezapratá mi však po 3 hod.v kočíku pretiekla, ale to je normoš, sušila sa asi o pol dňa kratšie ako tá zapratá....
tak tá easyfit to máš pravdu, asi tam budem dávať namiesto origoš vkladky bamboo hour.... je však fakt že tú plienku veľmi nenosíme máme ju skor ako záložnú...
som inak zistila že ak chcem aby nám BI neprevlhala - malá mávala vlhké tepláčky, nie mokré ale vlhké - musím jej ich zapnúť nadoraz 😒 tak má potom všetko riadne otlačené..... je inak škoda lebo tie vkladačky dosť dlho vydržia ale je fakt že okolo tých nožičiek to nie je doriešené na úkor tej štíhlosti....

zuzule
16. bře 2010

Ahojík holky. Hlásím se po delší odmlce pořád vcelku 😀 Porod se ale blíží a já se snažím přípravy dotáhnout do konce...v tuto chvíli řeším výrobu slizu na praní (vyrábíte někdo?) a taky jak na ubrousky..zatím mám nakoupen perlan a nastříhaný na obdélníčky, chci namáčet ve vodě, ale co na cesty, jak to řešíte??? Díky moc! 🙂 😉

evicka7
16. bře 2010

labutka, normálka peru v pračce, na třicet na vlnu, nic to s nimi nedělá

labutka
16. bře 2010

evicka, mam dat aj namiesto avivaze ocot?

kukuca
16. bře 2010

Tak mě pořá šrotuje v hlavě jakou výbavu udělám na léto,až F.bue mít těch 8kg y a víc a vyroste z většiny plenek.Líbí se mi kalhotový,sušení by problém nebyl, ale to bysme asi přišli na mizinu..Tak uvažuju koupit jen kvalitnější čtvercový plenky a asi 3 svrchní kalhotky kvaltinější..Sice mě to trochu bude mrzet, s kalhotovkama je to raz dva a moc se mi líbí,ale strkat peníze jen do plenek 😅
Má to tak někdo z vás?

kubinkov
16. bře 2010

zuzule: Vlhké ubrousky na cestu řeším jednoduše. Doma navlhčím a dám do sáčku. Použité vrazím ke špinavým plenkám a peru taky spolu. Na cesty používám navlhčené froté žínky, které doma nemají využití. Používám na pusu, ruce a v případě potřeby i na zadek.

kukuca
16. bře 2010

A posím,mám dotaz, líbí se mi natahovací vlňáčky, ty mi ale neudrží čč třeba v skladu na draka že?Musí pod ně být jen kalhotový?

angetha
16. bře 2010

Kukuco a ani se snapkou by to nešlo?

kukuca
16. bře 2010

Agentho,já nevím právě 🙂 Vlňáky koupený ještě nemám,protože nevím jestli by to šlo dohromady s čč..tahle kombinace by mi přišla jniak super..

kubinkov
16. bře 2010

Snapka udělá z obyčejných čč pěkné kalhotkovky. A investice 110,- Kč do dvou kusů je rozumná.

angetha
16. bře 2010

Labutko vlňáčky SWB jsem taky prala v pračce a v pohodě 😉

zuzule
16. bře 2010

Kubinkov - díky za tip. Nebo taky dát ty kousky perlanu do uzavíratelné misky s vodou, že...použít, vyhodit...

labutka
16. bře 2010

no stojim nad prackou a rozmyslam aku teplotu nastavit. 30 alebo 40? diiik...
uz som si precitala ze k ecoveru netreba avivaz ani nic podobne.

angetha
16. bře 2010

30 Labutko 😉

labutka
16. bře 2010

angetha dik, tak som to aj nastavila. akurat ma napadlo, ze pracka ked napusta vodu, tak napusta zo studeneho kohutika. nezrazia sa mi? 😕

angetha
16. bře 2010

Ve studené vodě se určitě nesrazí..

joohana
16. bře 2010

Koty, právě že se mi ten smrádek zdá horší až poslední cca 2-3 týdny (shoduje se s odstavem). A polívky nejí, ovoce hlavně banán, prostě nic moc vodnatýho ne. No budu ji zkoušet napájet víc 😒 . Nebo jestli je to prostě s věkem ? Celkem mi to vadí, byla jsem z látkovek nadšená i protože dítě nesmrdí jako v papírovkách a teď teda nevím co si myslet.

Ad praní vlňáků v pračce- se SWB nemám zkušenost, mám několikery Lovíky a peru jen v pračce v šamponu a pohoda.

Zuzule, na cesty Medvídek do ředící lahvičky a buď Perlan nebo látkové ubrousky.