Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

justinna
15. led 2012

@andelka A napsala bys mi prosím (jako pro blbce 😀 ) nějaký seznam pro začátečníka, počet a tak? A myslíš si, že bambusové čtvercovky jsou nejlepší?

aemmi
15. led 2012

@justinna ony ty pastelky nejsou savostí žádný šlágr, sadu bych já osobně určitě nebrala, přece jen je to dost peněz, bych zkusila i jiný kalhotovky a podle toho, který ti budou vyhovovat, bych pak dokoupila další 😉 a čč jsou podle mě lepší ty klasický, ne bambusový, jsou sice krásně měkký, ale mně se strašně kloužou, takže je nakonec používám pod hlavičku, třeba novosklad mi z nich nějak nešel

betysek
15. led 2012

@aemmi To je právě to, proč nechci jít znova do Imse Vimse se sucháči. Malá měla taky odřené bříško (hlavně, dyž už jsem je měla déle a sucháči se ohnul roh), dávala jsem dost čč nebo vícevrstevné. Proto mě pak vyhovovaly HD, které jsem koupila později. Ale je fakt, že to chce vyzkoušet velikost, aby seděla na čč, těmi patentky se nedá tak regulovat velikost v pase jako se sucháčem. Měla jsem svrchňáky i od Popoliny, ale z těch měla celkem dost otlačené nožičky.

justinna
15. led 2012

@aemmi Díky moc, super postřeh! Nikdo z mého okolí nelátkuje a tak jsem fakt "nepolíbená" ....takže jaké pleny čtvercovky mi konkrétně doporučuješ? Značku a kolik ks, těch čtyřicet? Napsala bys mi prosím konkrétní návrh na základní výbavu? Ztrácím představu a fakt mi to pomůže. A holky, vážně jste super!

aemmi
15. led 2012

@betysek ale ona to má i z Thirstiesek, prostě je to tím, jak nemá plenku kolem boků... mám pocit, že tu více holek psalo, že právě HD plenky na rovno nedrží...

janakkk
15. led 2012

@betysek ja mela na novorozence, a ma doted, svrhnaky Thirsties, vel. 1 🙂 a domaci pletene vlnaky

rebelie
15. led 2012

@betysek My máme HD PULky na mimčo (teď mu bude 1 měsíc) a spokojenost výborná, sedí skvěle jak na novosklad, tak na kalhotovky, nebo vv na kalhotkový sklad... dokonce jsme jedny přikoupili, protože IV vel. S se zatím neosvědčily - nejdou dotáhnout a nesedí kolem nožiček... Takže na novorozence PULky HaipaDaipa vřele doporučuju. A @katyxg má s nimi v podstatě podobnou zkušenost, taky dokupovala... ona z těch klasických měla zase Thirsties a maj je v podstatě jen jako záložní (podobně jako my IV) a HD vedou...

rebelie
15. led 2012

@justinna On Ti asi nikdo základní výbavu nenapíše, protože to dost záleží na tom, co kdo upřednostňuje a není žádná ideální "startovací sada"... někdo potřebuje, aby to rychle schlo, někdo řeší hlavně cenu, jiný nechce za žádnou cenu čtvercovky... Kdyžtak se můžeš kouknout, je tu ještě jedno vlákno, kde holky konkrétně píšou kolik čeho mají doma + komentář, jak se to osvědčilo... Podle mě, pokud Ti nevadí čtvercovky, je do začátku nejlepší novosklad z čč (docela dobré jsou Kiko Eko Lux) + nějaká vkládačka (třeba Ikea ručníky)... Mně se třeba osvědčují i vícevrstvé bambusové plenky do Anavy... No, a pak do začátku stačí pár kousků (my máme asi 4) nějakých kalhotovek, klidně třeba mix značek na vyzkoušení... A samozřejmně nějaké svrchňáky (3ks PULek, ev. nějaké flísáčky, nebo vlňáčky)... a pak dokoupíš podle toho, co se Ti osvědčí, jak bude Tvoje miminko velké apod.
@betysek Náš Bášek měl 3,5kg, látkujeme od příchodu z porodnice a IV vel. S se na něj nedají dotáhnout, zatímco patentkové HD sedí výborně... Asi bychom museli mít IV newborn, ale ty mi tu kdysi byly nedoporučeny, tak jsem koupila S a na jejich užití si asi ještě počkáme...

mahafi
15. led 2012

@justinna já třeba pastelky moc nemusím.. mají sice super tvar, ale hrubnou a nejsou moc savý.., já mám radši kalhotovky anavy nebo třeba konopky ellas house. Jinak čtvercovky taky radím spíš klasický, 70x70 kikko lux eco. Já mám čč 30 na přebalování, pak cca 15 na přebalovák, pod hlavičku, na kočárek.. jinak každýmu sedí něco jinýho, takže nic univerzálního neexistuje ☹. Já třeba zatím dávám novosklad s vkládačkou (ikea žínky, bambusový ubrousky..), kalhotovky zatím používám jen k doktorce nebo když jedu ven na dýl.. doma přebaluju co chvíli, takže zatím novosklad plně vyhovuje. Ale tuším, že později zase budou vyhovovat spíš kalhotovky a novosklad bude spíš jako nouze, to se nechám překvapit 🙂.

janakkk
15. led 2012

@justinna ja mela do zacatku asi 50 ctvercovek kikko lux eco, 1x PUL Thirties(velikost 1 myslim), dvoje podomacku upletene vlnacky, pak jsem mela jednu sadu Flip stay dry(naprosto na prd) a 2 snapky....2 mesice to stacilo, ted jsem prikoupila Ikea rucnicky(z nich mam vkladacky na den) a pár bambusovvych vkladacek na noc a jeste jedny svrchnaky IV Pulky vel S, ale jsou jeste trochu velke...

betysek
15. led 2012

@justinna Já měla na prvního prcka české libštátské asi 50ks na začátek (začínala jsem ale až kolem 2 měsíce). Pak jsem dokupovala kalhotkové. Ty jsem měla Imse Vimse biofroté 8ks, Imse Vimse bioflanel 4 ks (myslím, že jsou fajn i na novorozeně, nejsou tak objemné), Ella ´s house 6 ks. Svrchňáčky jsem používala Imse Vimse - spokojenost, až na to odřené bříško od sucháčů. Popoliny svrchňáčky se mi neosvědčily. Pak jsem měla ještě pár vícevrstevných a asi 15 vkládaček. Jsem zvědavá, jak to bude vypadat se savostí u těch froté, jestli se moc neopraly a vydrží i druhé mimi. Teď plánuju látkovat hned od začátku. Plánuju, že koupím ještě 3-4 ks AIO od Anavy a asi i 2ks plenkových kalhotek od Anavy. Ale fakt ta výbavička záleží na tom, co Ti vyhovuje, a kolik do toho chceš investovat.

joohana
15. led 2012

@justinna Justinno, jestli chceš, mám tu nějaké Kikko Eco Lux, původně jich bylo 30, ale nevím jestli všechny najdu. Chtěla jsem je na novosklad, ale nakonec jsem hned začala používat vícevrstvé bambusky Anavy a tyto jsou používané jen párkrát a pak pod hlavičku. Kdybys měla zájem, napiš mi IP, dám nějakou lidovou cenu až zjistím kolik jich mám vlastně k dispozici. Budeme se stěhovat a další děti neplánujem, už je nebudu potřebovat.

A kdyby je nechtěla Justinna, ozvěte se komu by se hodily!

justinna
15. led 2012

Holky, moc Vám děkuju, bude to fakt nejlepší. Koupím ty čtvercovky, nějaký svrchňáčky a pak se uvidí....Moc jste mi pomohly v rozhodování. Hlavně se asi vykašlu na Haipy Daipy....

helulela
15. led 2012

Taky přispěju se svou představou solidní startovací výbavičky, která by moc nestála 😉

20 ks čč bavlněných (Kikko Lux)
8 bmb vv Anavy vel. M
4 ks bmb kalhotovek (jednovelikostní Anavy, BL)
cca 16 ks vkládaček
3 ks PUL kalhotek
1 ks flísáčky
separačky, snappi sponka
(2 AIO/kapsovky k doktorovi, pro hlídače apod.)

HD pastelka je střihově geniální plína, ale materiál nic moc, hodně hrubne, celou výbavu bych z nich nedělala. Lepší alternativa cenově i funkčně je podle mě bmb vv Anavy, super univerzální plína opravdu od narození až po nočník.

neu.sona
15. led 2012

A jaké doporučujete vkládačky?

justinna
15. led 2012

Holky a poradíte mi taky prosím nějaký e-shop se kterým máte dobré zkušenosti?

andelka
15. led 2012

@justinna takže, já jsem na začátek (ehm, minimálně do 4měsíců, pak jsem začala dokupovat kapsovky a kalhotovky) měla 20ks Kikko lux a eco lux (jak jsem je vyprala najednou, tak jsem pak nepoznala rozdíl, které jsou které, takže je to vcelku jedno) a dalších asi 30 starých čtvercovek. Ty jsem používala taky, ale dneska bych pořídila rovnou tak 40 Kikko 70x70 a hotovo. Na malé mimi to stačilo samo, asi po 2měsících jsem začala dávat vkládačky - našila jsem si ze starých čtvercovek, dneska bych koupila nějaké bambusové nebo froté, nebo našila. Taky jsem používala jako vkládačku Ikea žínku. Dál jsem měla dvě snapky a Popolini separačky. A svrchní kalhotky jsem měla Thirsties XS, Imse Vimse organic NB a S, Imse vimse soft S. TeĎ bych chtěla zkusit Baby Lucy fix nebo Imse vimse fox. No a nějakou tu HD pastelku bych vzala. Já jich mám pět.
Bambusové čtvercovky mám 4 myslím, dávala jsem je spíš pod hlavičku nebo na přikrytí. Na dupku ani ne.

eshop mám ráda u nás www.4babies.cz Chodím si vyzvedávat do kamenné prodejny, ale co vím, kdo tam objednával, tak byl spokojený, s komunikací, s rychlostí...teď tam mají slevy na Baby Lucy 🙂

justinna
15. led 2012

@andelka Moc Ti děkuji, ani nevíš, jak jsi mi to zjednodušila🙂 Jdu se podívat na ten e-shop.

justinna
15. led 2012

a ostatním taky moc děkuju! Jste super 😀

andelka
15. led 2012

@justinna není zač 🙂 ono je jendodušší a nakonec i levnější začít s něčím obyčejnějším. Mně třeba na mimčo novosklad vyhovoval, když jsem se ho naučila pořádně dotáhnout, tak i slušně udržel vaječinu (maximálně se trochu zašpinily pulky, kdežto v papírovce byl kolikrát posranej až na záda a musela jsem ho převlíkat komplet) a hlavně výborně to schlo, na jaře, v létě až do podzimu venku, vyžehlené to bylo hned, žehlila jsem to jen tak frk frk, jen aby se to dobře skládalo. Teď nežehlím vůbec žádné plínky, ani čtvercovky a novosklad dávám malému doteď občas.
Až si utřídíš jak malé kaká, jak často chceš prát, jaký máte režim, co bys chtěla vyzkoušet, tak můžeš dokoupit cokoliv. Až vyroste, tak něco prodáš, něco zas koupíš...
Já si dělám už dlouho zálusk na kalhotovky Baby Lucy velur. Mám anavy a dvoje bambusové šité, všechno na patentky a jsem spokojená. HD mám ráda, ale je fakt že hrozně hrubnou. Škoda že nemám někoho se sušičkou, že bych mu je občas dala prohnat. Kdo má sušičku tak má pastelky furt bezva. Kamarádka má výbavu jen z nich a je spokojená. Ale její malej tolik nečurá a chodí i na nočník.

katyxq
15. led 2012

@betysek Tak nám PULky Haipa-daipa vel. S sedí v podstatě od příchodu z porodnice, to měla malá tak 3,5kg, zapínáme je na nejmenší velikost jak to jde a kalhotková Anavy se nám pod ně vleze nádherně, takže si myslím, že nám i ještě poměrně dlouho vydrží. Mám je dokonce radši jak Thirsties duowrap, ty dáváme už od začátku nezmenšené, na novosklad dobrý, ale kalhotkovku Anavy pod ně nacpu taktak. Navíc teda nejsem fanoušek sucháčů a patentky na HD mám zapnuté dřív než sucháče na Thirsties 😉.

zvalentova
15. led 2012

Zdravím zkušené matky látkovky,
chtěla jsem se zeptat, jestli některá z Vás má zkušenost nebo doporučení jaké pleny/kalhotky pořídit na nedonošená dítka.
Čekám dvojčata a nedělám si iluze, že budou mít víc jak 2,5kg.
Děkuji za postřehy a rady 🙂

helulela
15. led 2012

@zvalentova napřed gratuluju k odvaze látkovat dvojčata 🙂 Na malá mimča bych určitě pořídila vícevelikostní plenky v novorozenecké velikosti (mrkni na novorozenecké Anavy, Tots bots vel. 1, novorozenecké Imse Vimse, možná BL XS/S...), čč na novosklad a třeba by šly Anavy vv S. Osobní zkušenosti nemám, někdo jiný bude třeba líp vědět.

helulela
15. led 2012

@neu.sona vkládačky jako levnou variantu Ikea žínky a ručníčky, jinak bych kupovala spíš bmb - ubrousky Kikko nebo BL (spíš jen do novoskladu). Na později jsou fajn BL vel. S a všechny vkládačky od Babyidea, víc poberou.

mahafi
16. led 2012

@zvalentova Ahoj, obdivuju tě za odhodlání látkování dvojčat 🙂. Magdalenka sice byla v termínu, ale malinká (2,6 kg) a osvědčil se nám hlavně novosklad z čč, pak anavy vv vel s (mám bavlněnou, ale příště bych určitě vzala bambusovou 🙂 ) na kalhotkový sklad zapnutý snapkou. Novorozenecká anavy nám byla velká kolem nožiček i kolem bříška i na maximální utažení ☹, ale dostala jsem novorzeneckou flanelovou IV a ta seděla dobře 🙂. Svrchňáky jsem měla IV organic velikost NB, ale musela jsem to tak různě ladit se sucháčema, protože i na maximální utažení byly velké kolem pasu (dávala jsem je přes sebe, kupodivu to i drželo 🙂 ), pak jsem měla vlňáčkovou šáličku bundles sko a tu jsem měla hodně ráda, dobře se to dotáhlo a nedělalo to na zadečku velký balík 🙂, pak jsem měla pletené merino vlňáčky z fleru (emily01) velikost menší než s (bylo tam napsáno, že je to dělané pro malá miminka, nejspíš by se s paní dalo i domluvit na upletení malých vlňáčků). Tak snad to aspoň trochu pomůže 🙂.

betelgeuzz
16. led 2012

@rebelie to je zajímavý, co píšeš o těch IV velikost S. Já jsem s první dcerou látkovala od 3 kg a střídala jsem IV S a BL fix XS a seděly oboje. Našla jsem i fotku, tady má něco lehce přes 3 kg, na sobě novosklad asi vycpaný ikea ručníkem a IV.

betelgeuzz
16. led 2012

@zvalentova první dceru jsem látkovala od 3 kg, druhou asi od 2,7 kg. Já používám ze začátku výhradně čtverce na novosklad, do toho půlku ikea ručníku. Zatím to stačí. na to mám BL fix velikost XS jednovelikostní flisáky anavy.

elaaa
16. led 2012

IV vel. S: Taky jsem měla na doporučení od narození (3kg) a ležely ve skříni. Kolem nožiček moc neseděly a odíraly malé bříško. Ted (5,5kg) jsem je zas vytáhla a na novoskladu odírají bříško pořád, ale na kalhotovky (Anavy) sedí super. Akorát už jsem mezitím objevila flísáky a ty dávám doma raději.

Vlnáky Disana natahovací: Prosím, poradte. Nalanolinovala jsem a vydržely 3 noci, podruhé nalanolinované vydržely týden. Ted je mám potřetí. Tak uvidím, ale mám strach, že zas provlhnou. JYe běžné je zezačátku tak často lanolinovat? Používám lanolin z lékárny. Nebo je to tím, že plína pod nimi je durch a mám ji raději dovycpat?

zvalentova
16. led 2012

@helulela @mahafi ono to není o odvaze, ale nutnosti 😀
Finanční úspora je neoddiskutovatelná, zvlášť u dvou dětí najednou 🙂

aemmi
16. led 2012

@justinna koukám, holky už ti odpověděly 🙂 čč máme Kikko lux eco, tady se jednoznačně doporučujou, takže jsem neváhala, mám jich 30 kusů 70x70. Jinak mám takovou obvyklou výbavu, to co tu už holky psaly, já jsem to tu docela pročítala a brala osvadčený kousky, nechtělo se mi moc experimentovat 😉