Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zvalentova
18. únor 2012

@jasekd díky moc, zkusím to hodit na papír a objednat "základní" sadu. Uvidím jak se dítka narodí. Naštěstí není problém obratem dokoupit menší velikost nebo další.

florentina
18. únor 2012

@ivuska.h 10,5kg a 76cm, takže myslím taková naprosto průměrná. Jako když jí dám jednovelikostní Anavy bez vkladaček, tak je jí ještě docela dobře. Ale když tam dám vkladačky, tak se tím jakoby zkrátí ten sed a já nevím jak to pořádně popsat....nejde o to, že bych chtěla aby měla plínu do pasu, to ne, ale takhle jí to prostě končí hodně na bocích a když jí končila výše, tak jí nepřekážela v pohybu, teď prostě končí v nejširším místě jejích boků a už jí tam jakoby trčí...a jí to tam prostě vadí a nechce si to tam ani moc nechat zapnout. Přitom jinak jí látkovky nikdy nevadily. Uvidíme, třeba se jí zase nějak změní proporce a bude to sedět lépe...

ivuska.h
18. únor 2012

@jasekd Ono to nepojmenuje, on piští "ííííí" a ukazuje si mezi nohy 🙂) Sice zvládne říct "kaká", ale k tomu se nerad přiznává.

Tak že by mě to vyloženě bavilo, to ne (i když u Julči jo, mám ten svůj fetiš -- pletené vlňáky 😀 ), ale nevadí mi to... Ondru přebaluju tak po 3 hod., Julču častěji... Vadí mi to Ondrovo kadění, jinak ne. Julča teď kadí jednou za několik dní a navíc to není tak... čichově agresivní, jak to Ondrovo 😀

ivuska.h
18. únor 2012

@florentina Hm, asi bude mít holt vyšší sed, nehledě na váhu a délku... Ondrovi jsou zatím s dlouhou vkládačkou (krátkou na den nedávám) naštěstí v pohodě. On má teď nějakých téměř 90 cm a cca 13 kg.

merja
18. únor 2012

holky psala jsem na www kde prodávají pleny a dostalo se mi odpovědi:
Obecně existují plenky, které se dají používat do narození "po nočník". mají tedy nějaký systém změnšování - obvykle patentky. Je ale pravda, že první 2 měsíce jsou obvykle na miminku velmi objemné. Je tedy možnost vyřešit to nákupem (třeba jen několika) plenek dvouvelikostních, respektive jejich první velikostí. Ale není to nutnost, miminkům velká plena nijak nevadí, námitky nemají ani fyzioterapeuti.
pokud jste proti klasickým (myslíte asi čtvercovým) plenám, můžete volit buď kalhotkovou plenku + svrchní nepromokavé kalhotky zvlášť nebo plenku vše v jednom
samozřejmě lze volit i kombinace obou s tím, že svrchních kalhotek potom potřebujete méně, než kdybyste měla celou výbavu z plenek a kalhotek zvlášť. Kompletní výbava by měla čítat plenky na ideálně 20 přebalení.

Takže to může být například takto :

12x plenka vše v 1 (některá z barev Mio Solo) + 5 plenek Two Size velikost S + 5 plenek Jednovelikostních (oblíbený je typ One Size nebo Pastelky od Haipa Daipa či Biofroté SNAP od Imse Vimse)
Na plenky bez svrchních kalhotek budete potřebovat po jednom nebo dvou kusech od velikostí kalhotek s PUL zátěrem - minimálně kupte nejmenší velikost. Doporučuji značku Imse Vimse.

15x plenka jednovelikostní + 5 plenek Two Size velikost S nebo 5 ks plenek 2v1 Imse velikost S
po 3 kusech od velikostí kalhotek s PUL zátěrem ,

Do plenek využijete separační vložky - pro plně kojené děti celulózové - pokakané pleny vyhodit do záchodu, jsou plně rozložitelné. Počůrané separačky přeperete a znovu použijete.

Hodí se také přídavné froté vložky (plenečky), které výrazně zvýší savost pleny a déle vydrží - hodí se na noc a později tak od roka, když děti už čůrají po pořádných dávkách. Nejoblíbenější je u nás tato. Stačí Vám jich tak mezi 5 až 10 ks.
Mimo plen potřebujete zavírací kbelík, ve kterém budete pleny před praním skladovat. Užijete rozhodně pytlík na použité pleny, když přebalujete mimo domov. Ten má stejné vlastnosti jako svrchní kalhotky - je nepromokavý, ale propustný pro vzduch, čili žádné zapaření.
Prát doporučím určitě v nějakém neagresivním pracím prostředku, dobré zkušenosti máme se značkou Ulrich, kterou prodáváme, ale určitě je dobrý třeba Frosch (občas seženete v DM drogerii). Nesmí se používat aviváž, ta snižuje savost. Změkčení prádla a neutralizace zásaditých pracích prostředků se dociluje přidáním cca 2 lžic octa namísto aviváže. Když do octa kápnete pár kapek třeba levandulového olejíčku, bude prádlo ještě lehce vonět. Samotný ocet žádný pach nezanechá.
Více o praní a údržbě plenek máme zde.

jasekd
18. únor 2012

@ivuska.h 😀 no mne Vendy kakala i 10x denne a ted tak 3-6x 😝 tak mozna z toho prameni moje nechut, a hlavne ty boje s nima. To je jedno, ze jeci iii, aspon neco. Martin nejdriv koukal pred curanim mezi nohy a taky to hned teklo, ted na vsechno rika "kaka" a uz i vydrzi chvilku 🙂

ivuska.h
18. únor 2012

@jasekd No ono je to sice málo často, ale stojí to za to, dnes šla prní část do pleny, poznala jsem, že kadí, tak rychle sundat plínu, část vyplkla na přebalovák a pak ještě asi 3x tolik do umyvadla 😀 To je prosím naše svkvěle úspěšná BKM 😀

andelka
18. únor 2012

@jasekd no snad to nějak zvládnem do podzimu, přes léto. On ví co se na záchod i nočník dělá, i si ukáže, ale neudělá nic, ani nehlásí po...mu je jedno že je mokrej, pokakanej...asi se mu to ještě nespojilo. Neteře se taky až po 2roce prostě rozhodly, že už plínky nechtějí, po jednom poledním spaní si jedna z nich sundala plínu a už nechtěla a začala chodit na nočník, který předtím ignorovala. Tak snad to též nějak zvládnem. Ideálně aby tak mimi přešlo z čtvercovek a novoskladu po půlroce na Danyho kalhotovky a kapsovky 😅

sussanah
18. únor 2012

@andelka tak to mas fakt dobry plan na predani plinek 😀 Ted jeste zbyva do toho planu zasvetit Danyho 😉

rebelie
18. únor 2012

@janakkk Jé, tak to jsem ráda, že se osvědčily... jsem se trochu bála po té první větě, že Ti nevyhovují a že mi jdeš teda poděkovat, cos to koupila a ono ne, oni fakt vyhovují...
@ivuska.h Jj, malej taky kadění moc nehlásí a pravidelnost veškerá žádná, takže i za to, když jde půlka do nočníku, jsem ráda... ale čůrání chytáme docela dobře (z hlediska pracnosti by bylo lepší chytat to kadění, ale co naděláme)

helulela
18. únor 2012

@rebelie vlňáčky mám Babyidea a Merinostar natahovací ty silnější. BI jsou luxusně vypracované, ale M taky nejsou špatné, neprotékají a sluší 😉
@jasekd Martin dooobrý 🙂 já to u nás nechci zakřiknout, taky asi tři dny to vypadá nadějně. Když nechám Víťu nahatýho, tak zahlásí, řeknu mu, ať utíká na nočník a on se tam běží vyčůrat. Bobek se ještě nepovedl, to si schovává na plínu. Ale musí být fakt nahatý, když mu dám třeba jen slipy, tak prostě čůrá do nich.

helulela
18. únor 2012

@arlette ty plínky z MMB jsem nikdy neviděla, ušitím vypadají pěkně. Jestli se vyplatí cena/materiál, jak psala Iva, to nedokážu posoudit.

jahudka80
18. únor 2012

@kkomtesa ahojky mám doma asi 3ks a tedy nic moc jsou to nouzovky, neumím šít ale asi bych si je možná ušila lépe 😀 o patentkách (nefunkčních ani nemluvě!!!) hrůza děs. No když bych teď s těma zkušenostma co mám a penězma co jsem za pleny dala tak nakoupím pouze nové od anavy a budu spokojená. Prostě je to hlavinka 🙂
@ivuska.h když takové skvělé plenečky vymyslela 😉 zasložila by nějakou cenu nemají chybu měkoučké heboučké hezoučké funkční prostě super plenka 🙂

jahudka80
18. únor 2012

holky co začínáe látkovat mrkněte ke mě do albumu, než jsem začala nakoupila jsem spoustu pleneček (poslední várku tam ani nemám ) ale dělala jsem takovej průzkum jak co která plenka umí neumí třeba vám to pomůže mám nafoceno i s vložečkama - měl by to podle toho poznat a pochopit každý 🙂

ivuska.h
18. únor 2012

@jahudka80 Díky 😔 Ale nechvalte ty plínky tak moc, nebo vás všecky admini smažou za podezření na reklamu 😀 😀

jahudka80
18. únor 2012

@ivuska.h musím říct ,že opravdu je anavy vyhovující po všech stránkách , když bych látkovala při první tak jsem si mohla ušetřit tak 12-16tis. za jednorázovky nakoupit výbavu anavy za 10tis.a na obě mimi + náklady na praní jsem max. na 20tis. a u prvního mimiča jsem dala jen 23tis.za papírovky no nafackovala bych si. Že jsem já na to nenarazila dřív 😠 i tak ti děkuji za skvělé plenky pro malé mimi jsem zapínala na patentky a dala jen tu malilinkou vložečku, teď máme jen tu dlouhou a až povyroste budu dávat obě 🙂 jsem opravdu spokojená. Suším v sušičce. A koukám o chození na nočník Mája měla pleny papírovky ještě ve 2letech a 4měs. od té doby jsme neměli plenu přez den. Kakat chodila od 15-18měs.na nočník ale čůrat zásadně do pleny co já se sní nazlobila co nás to stálo peněz ... jo mít látkovky tak bych ušetřila 🙂

jahudka80
18. únor 2012

@ivuska.h nene žádná reklama 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no já mám doma hodně druhů a holky mě vychvalili baby lucy bambus, no tedy ještě že jsem jich nekoupila 10 jak jsem chtěla mám jednu a tedy fakt nic moc tvrdé okolo gumiček... ostatní no některé jdou nekteré jsou horší, ale u těch tvých nemám nic co vytknout 😉

ivuska.h
18. únor 2012

@jahudka80 No jo, holky jsou na to asi šikovnější, já jsem měla Klárku přes den bez plen v 17 měs., naučila se to vlastně sama, nějak extra jsem se nesnažila, uměla si i sama stáhnout kalhoty. Ani to ten Ondra neumí 😀 On se prostě zabývá jinýma věcma, například ho hrozně baví "hrát" na malou dětskou kytaru nebo housle 😀

jahudka80
18. únor 2012

@ivuska.h no to právě ne ta moje holky byla pěknej lenoch 😀 začala chodit na nočník když začla sousedky holka a pozor ta je o 10měs.mladší 😀 . Jak zvládáš 3 dětičky 🙂 já už si kolikrát říkám že ty dvě jsou až až 😀 😀 😀 Julinka je hodná ??? Lea je tedy zlatíčko od 2měs.spí celou noc prdelka moje malá.

ivuska.h
18. únor 2012

@jahudka80 Jojo, Julča je moc hodná, sice se dost často kojí, ale to mi nevadí, jen když si vzpomene třeba uprostřed vaření, tak holt musí chvíli přečkat jen s dudlíkem 😀 V noci pije tak 2x-3x, ale spí se mnou, takže mě to neobtežuje, pak hned zas usne a je od narození disciplinovaná, v noci nekadí, takže nemusím přebalovat 😀 Přes den toho moc nenaspí, ale docela vydrží koukat a nebo ji holt chovám, Klárka si s ní hezky hraje (ukazuje hračky a cukruje na ni)... No dá se to zvládat.

zuzu_elen_sofie
19. únor 2012

TO SE VŠICI PO.ERETE!! Máme KLUKA!! 😀
Měla bych si předělat přezdívku na: Zuzu - Elen - Richard 🙂
narodil se 40+2 měl 47cm a 2790gr
po 4h mě vzbudily sem tam bolesti, v 4.30 sem vzbudila manžela, v 4.50 vyjeli
v 5.10 jsme prošli dveřmi nemocnice a v 5.56 prošel Ríša mnou!!!

má pidi prdelku dávám moltex 1-3kg pro nedonošence a i to má velké..
vyzkoušela sem doma baabylucy xs a do nich na třetiny bambus froté 30x30 a jedno s ohlým cípem na kosato za zády a v předu chytlé a sedělo to pěkně i to bylo funkční na čurání i vaječinu - ale počkám s tím jelikož s prací byl hned ledový když se po... máme 4dny tak ta termoregulace nic moc ještě...
co se týče mě sem ráda že sem ráda - jsem pošitá a zmordovaná tak, že za každý pohyb ušetřený jsem ráda...

romcovaklarka
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie Jéééééééééééééé no nekeceeeeej 😀 Gratuluju moc 😵 Pěkná rychlovka teda, a nakonec kluk - tak to je mazec 😅 😀 Tak se dej brzo dohromady a Ríšovi přeju hodně zdraví, ať pěkně roste a nezlobí 🙂

mahafi
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie gratluju k Ríšovi 🙂, to jste museli být překvapení... tak ať jste oba brzy fit 🙂

zuzu_elen_sofie
19. únor 2012

No byli jsme pěkně v šoku 😀 hnedka mi počůral břicho sotva mi ho tam položili 🙂
Ale už sem se pomalu přeorientovala 😠 musím rychle dokoupit cosi klučičího 😀

mahafi
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie Hele růžová je na kluky dneska in 😀. Přesně kvůli tomu jsme se nechali překvapit.. ale ona se teda mrška stejně nikdy nechtěla ukázat.. Máš moc růžových plenek?

angetha
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie Gratuluju, ke kloučkovi, to je sranda 😀 😀

janakkk
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie gratuluju, to bych byla pekne v šoku 😀 😀

betelgeuzz
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie gratuluju k rychlému porodu a chlapečkovi 🙂 Jen ze zvědavosti, kdo a kdy ti řekl, že to bude holka? Více doktorů, nebo jen jeden?

andelka
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie ty brďo - kde toho pindíka schovával? 😅 hlavně že jste v pořádku 😵

sussanah
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie tak to je gooool 🙂 Super, gratuluju, v ruzove bude Risa pekny frajer 😎