Látkové pleny - kdo to zkusil a vzdal?

neftys75
26. kvě 2013

Rozhodli jsme se s manzelem pro latkove pleny, ale kdyz se o tom nekde zminime, vsichni na nas koukaji jak z jara. V lepsim pripade znaji nekoho, kdo se do toho pustil a vzdal to. Naopak kdyz si treba i jen tady na Modrem konikovi procitam diskuze, jsou z toho vsichni velice nadseni. Zajimaly by me proto i zkusenosti rodicu, kterym latkove pleny nevyhovuji a upustili od toho... Podotykam, ze my to tedy mame v planu alespon zkusit a kombinovat s jednorazovymi ekologickymi plenami, no a uvidime, jak nam to bude vyhovovat... Predem diky za vsechny prispevky do diskuze! 🙂

neftys75
autor
30. kvě 2013

@pehamek to je dost ruzne, dost tady na MK ve forech a diskuzich o latkovych plenach, ale jsou strasne dlouhe a docela neprehledne...
@ikarkulka ma dobru souhrnny clanek zde https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ikarkulka/cl...
a pak jsou super info na blogu zde http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html
A co se vyberu nakupu od ruznych znacek tyce, projizdela jsem vesskery sortiment napriklad na http://www.branakdetem.cz/ a procitala uzivatelske hodnoceni na jednotlive pleny a podle toho pak tak nejak vybrala + co se mi proste libily podle fotek. Vzala jsem zatim od vseho tak 1 max 2ks, na vyzkouseni a podle toho, jak bude/nebude vyhovovat budu doplnovat.
Takze tak... Je to ze zacatku docela zahul, kdyz se o to clovek zacne zajimat, ale jak se tim prokouses a utridis si sama veskere info, hned to vypada min slozite 😉

consti
30. kvě 2013

Ahoj, já teda látkovat chci a udivuje mě, že jsme se zatím setkala jen s pozitivními reakcemi 😉 . Pokud se o látkovkách zmíním, tak postupně z kámošek vyleze, že jsou fakt lepší, jak papírové a že taky buď látkovaly nebo chtěly látkovat, ale nakonec to nedotáhly do konce. Zatím na mě nikdo nekoukal jak na blázna. Ale tuším, že se to změní, až se to dozví švagrová a tchýně 😎 . I moje mamka mě překvapila, když jsem jí říkala, že když přijedeme k nim na nějakou dobu, tak že budu používat papírové, tak hned na to prohlásila, že to ne, že není problém to u nich vyprat a ať látkuji i tam. Nicméně u nás s tím přišel manžel a já jsem i jen z ekologického hlediska souhlasila. Každopádně však chci jednovelikostní plenky a na to pul nebo fleece svrchňáčky. Rovnou se přiznávám k tomu, že na nějaké žehlení a skládání prostě nemám, takže volím cestu nejmenšího odporu 😉 .

pehamek
30. kvě 2013

@neftys75 Děkuji moc za odkazy. Projdu si je a snad mi to už bude jasnější. Tady na koníkovi jsou ty diskuze fakt nepřehledný, aspoň co se týká těch plen.

filipatereza
30. kvě 2013

@pehamek Přidej se na fb https://www.facebook.com/groups/493428687357305/ - všichni moc rádi poradíme, aby ses zorientovala. byla by škoda to kvůli tomu vzdát. jako nejlepší orientace je pak blog http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html Já už bych jednoráz nedávala ani za milion..🙂 Stačily mi moje otřesné zkušenosti s menst.vložkami, nechtěla jsem aby malá zažila něco podobného..:(

pehamek
30. kvě 2013

@filipatereza poslala jsem žádost do skupiny 🙂 a děkuji i za odkaz. Budu po večerech studovat 🙂

sasina1982
30. kvě 2013

@pehamek nevzdávej to jen proto, že se nevyznáš! to by byla škoda...
je hrozně moc druhů, značek...každýmu miminu a mamině vyhovuje jinej systém, někdo si vystačí s klasickejma čtvercovkama, někdo chce sofistikovanější systémy, to je fakt naprosto na tobě...taky záleží, jestli máš kde sušit, kolik peněz bys do toho dala...a tak...jestli chceš, napiš mi do IP a já se s tebou podělím o zkušenosti 😉

pehamek
30. kvě 2013

@sasina1982 děkuji moc za pomoc. Já nejprve něco víc načtu ať se neptám naprosto na blbosti 🙂 látkovat ale chci. Sem tam papírovou ale asi dám taky. Co se týká cenové relace, tak spíš bych radši něco levnějšího, ale zase aby to nebyl šunt. Uvidím zatím. Do porodu mám daleko 🙂

sasina1982
30. kvě 2013

@pehamek já se ze začátku holek taky ptala na uplný bejkárny, neměla jsem v okolí žádnou látkující matku, takže to byl mazec 😀 ale jasný, přečti si něco a pak uvidíš...

cenichmat
30. kvě 2013

Já jsem začala látkovat, když bylo malý půl roku, rozhodnutá jsem byla od začátku, ale okolí mě stále zrazovalo. Rozhodla jsem se, když skoro každé přebalení doprovázelo kompletní převlečení... Mám v látkovkách asi 2500Kč. Manžel sice ze začátku brblal, že se malá hůř hýbe, že bude opožděná (motoricky) apod. Teď: naše úplná spokojenost, malá je akční až až, žádné opoždění 😀 se nekoná a manžel jen kouká, kolik teď jednorázovky stojí, kolik bychom jich spotřebovali a kolik by to tudíž měsíčně stálo. V rodině celkem podporu máme, jen tchýně vede řeči, že se mi diví, když jsou tu ty báječné jednorázovky... Ty tuny odpadku ale už nechce vidět, že. Malá se přestala osypávat, zadeček má jak alabastr. Mě moc ze začátku pomohla tato webovka: http://www.latkovepleny.cz/.

svha
30. kvě 2013

@cenichmat asi jak u nás tak ať se daří 😉

betulapendula
30. kvě 2013

Já měla nakoupenou obrovskou látkovou výbavu různých značek a postupně jsem začala rozprodávat nevyhovující. Teď už mám jen Anavy a Grovia - funkčně jsou úžasné, ale velkým problémem je pro mě praní a sušení. Program bavlna na 60 stupňů v naší pračce trvá skoro 3 hodiny, sušení v sušičce další 2 hodiny. Máme malý byt a hluk ze spotřebičů z koupelny je podprahově slyšet, což mi vadí. A k používání sušičky na pleny mám taky výhrady - sušička je energeticky jeden z nejnáročnějších domácích spotřebičů. Takže momentálně v tomto deštivém počasí látkovky odpočívají, dávám jednorázové a čekám na hezké počasí. ..

anetmili
30. kvě 2013

@neftys75 Taky to tak budeme dělat, jen ze začátku mám anavky novorozenecké a spíše asi ty jednorázovky, než si nějak uděláme nějaký režim a dám se do kupy. Si teda myslím no těžko říct. Ale taky to tak beru, když to nepujde tak to nepůjde, svět se neboří a zkusím třeba pak ještě později nebo zůstanem u jednorázovek. Ale každopádně látkovat chci zkusit.

neftys75
autor
30. kvě 2013

@anetmili no ja mam taky anavy na vyzkouseni, ale novorozenecke jsem nekupovala zadne, protoze si myslim, ze z toho rychle vyroste, tak se to neoplati... Takze taky mam v planu zacit nejdriv s jednorazovyma a az trochu poporoste a my se sehrajeme, postupne zavest latkove 😉
@betulapendula tak to jsme na tom dost podobne! anavy i grovia jsem koupila, pripadaji mi fajne uz jen od pohledu 🙂 mame hodne maly byt, susicku nevlastime, tak uvidim, jak se to bude zvladat s pranim a susenim... zatim, co jsem prala vse od novoty tak hodne dlouho schly akorat ty vkladacky grovia, jinak vsechno ostatni mi prislo celkem ok, no a svrchnaky vubec, to je rychlovka

konidana
31. kvě 2013

@betulapendula
@neftys75 Sušení je problém. Buď musíte mít těch plenek hodně a taky hodně místa, kde by to mohlo viset nebo holt jen klasické čtvercovky, které schnou ze všeho nejrychleji. A žehlit se taky nemusí, jen to skládání zbývá. Já měla asi 40-60 čtvercovek, 10 zavazovacích plen a asi dvoje svrchňáčky flízáčky. Jen časem jsem přidala pár improvizovaných vkládacích sacích "plenek". S usycháním to bylo dost naknop, ale o víkendech jsem dávala jednorázovky, takže mi stačila takováhle minilátková výbava.
@pehamek

dzejnab
31. kvě 2013

Já měla látkovky nakoupené už před porodem. Zaujmuly mě výrobky Bambino Mio. Nebyla jsem si zrovna jistá s "vče v jednom". Hned po příjezdu z porodnice jsme přebalili do látkovek. Moc velká spokojenost. Malá měla už v porodnici opruzenej zadeček (jednorázovky). Plánovala jsem, jak na cestování budem dávat jednorázovky - ať někde netaham mokré pleny. To byl omyl. Takový větší rodiný nákup (3 hodiny mimo domov) a miminko mělo úplně rozmáchaný zadeček - jako by seděla celý den v kyblíku s vodou - to bylo naposled co jsme měli jednorázovku, už bych to dceři neudělala. Teď nám jsou 3 měsíce, používám stále Bambino Mio a to jak plena+svrchňáčky, tak "všev jednom".
Jsou ale 2 věci, na které bych chtěla upozornit.
1) pozor na prací prášek. Běžně jsem používala Batole. Pak jsem do stala velkou zásobu Lovely, tak jsem zkusila pleny vyprat v ní - malá se oprudila
2) pokud na plenkách zůstávají nažloutlé fleky, tak doporučuji Bambino Mio dezinfekci - je to další věc navíc, ale pleny mám jak nové.

ninouche
31. kvě 2013

Chtěla bych se zeptat, jestli někdo vůbec používal novorozenecké látkovky (např. Anavy) a měl pocit, že to nebyla zbytečná investice.
S prvním dítkem jsme začali látkovat až tak měsíc dva po návratu z porodnice, chvíli trvalo, než jsme se odhodlali 🙂 A právě mi přišlo, že v tom ze začátku měla hrozně obří zadeček, vadilo mi trošku, že leží jakoby hlavou dolů.
To jsem měla myslím hlavně čč a PUL svrchňáky, teprve časem jsem dokupovala Anavy tvarované jednovel. Těch mám teď už docela dost plus bych to zase kombinovala s čč, ale na úplně mrňavé miminko by se mi asi líbily ty novorozenecké... Jenomže ty se asi v bazaru nedají vůbec sehnat, nebo nemám štěstí ☹

ninouche
31. kvě 2013

Jo a jinak k otázce
@neftys75 tak my jsme začali látkovat později, ale pak jsme celkem vytrvali a byli jsme spokojení - měla jsem ovšem podporu rodičů (maminka oceňovala, že je to zdravější) a manžela (ten jen potřeboval trochu času na naučení manipulace, pak oceňoval eko přístup), ostatní třeba nechápali, ale moc nekritizovali. Nicméně původně jsem chtěla látkovat důsledně, i venku a na cestách atd., byla jsem pak špatná z toho, že se k tomu nějak nemůžeme odhodlat - ale říkám si, že je lepší něco než nic, takže jsme nakonec zůstali u takovéto praxe: doma látkovky, na cesty a na noc jednoráz.
Látkovat jsem (bohužel) přestala asi kolem dvou let, když začala dcera chodit častěji na nočník, takže počůrala za den jen velice málo plínek (kakání do plínky jsme odbourali ještě dřív) a mně se nedařilo nasbírat za 3 dny na pračku. A nějak mi bylo proti srsti prát plíny (byť jen počůrané) s oblečením. Teď má jednorázovku na noc, počůrá ji tak jednou za 3 dny 🙂

romcovaklarka
31. kvě 2013

@neftys75 Ahoj, já to zkusila a vzdala... Resp. látkovala jsem 4 měsíce prvního syna, přišla jsem na to asi ve 4 měsácách a v látkovkách byl do těch 8, pak se mu v plenkaách začala z nevysvětlitelných důvodů dělat vyrážka. Nic jsme mezitím nezměnili, jako kosmetiku, stravu, prací prostředek... Po pár dnech jsme přešli na jednorázovky a přešlo to. Jako nevím 100%, že to bylo plenkama, ale už jsem se k nim nevrátila. Na jednu stranu mi to bylo líto, na druhou se mi od toho kolotoče i trochu ulevilo (ačkoli dokud jsem látkovky používala, tak mě to nijak neobtěžovalo, myslím ta práce kolem nich, spíš mě to těšilo).

filipatereza
31. kvě 2013

@ninouche V té skupině na facebooku se novorozenecké Anavyk čas od času objeví. nebo se zkus po přidání zeptat, vždycky mně přijde, že je někdo prodává...

ninouche
1. čer 2013

@filipatereza nemám facebook a zakládat si ho nehodlám 🙂 Je nějaká možnost třeba že bych tě poprosila, že kdyby někdo prodával novorozenecké plínky, že by se mi ozval buď tady přes MK nebo na mail (poslala bych IP)? díky moc.

jarkakr
6. čer 2013

My jsme taky na vážkách, které plenky vybrat. Nejspíš to budu kombinovat - na doma látka, na návštěvy a ven jednorázovky. Podporu ze strany mojí rodiny je nulová, ne-li minusová, ale to bude asi tím, že všichni mají velký RD, zahradu a já si rochním v bytečku s malým balkonovým záhonkem. Naštěstí si stejně s přítelem uděláme, co chceme my ;).

kocour1
12. čer 2013

Ahoj holky, ráda bych vám doporučila přípravek Bepanthen. Pokud používáte látkové pleny (za což vás velice obdivuji, protože já si to absolutně neumím představit), tak je pokožka dítěte o něco více zatížená (zvláště v letních měsících). Je proto dobré používat krém, který nezatěžuje dětskou pokožku, je bez zbytečných přidaných látek, jako je parfemace a alergenů, konzervačních látek a pokud se používá na omytou a suchou pokožku, tak je zaručeně účinný proti opruzeninám. Není zrovna nejlevnější, ale stačí ho opravdu malé množství a máte jistotu, že se dítě neoprudí. To by totiž s látkováním u mnohých z vás pěkně zamávalo🙂.

http://materskadovolena.blogspot.cz/

katka82
18. čer 2013

Ahojky 🙂
moc mě těší kolik je tu látkařek co to nevzdali 😵 my látkovali u obou prcků 😉 u prvorozeného jsem začala někdy kolem 4 týdne a dodnes si pamatuju tu radost jakou jsem měla když jsem ho poprvé namotala do látky 😀u druhého jsem látkovala hned po příchodu z porodky 🙂a u obou jsem skoro do půlroku používala čč(klasické čtvercovky) a i jsem je poctivě žehlila(někdy teda tchyně-bydlíme pohromadě) a taky jsem si na malého ušila kalhotovky a ty používáme i na druhého prcka kterého teď teda začínám odplenkovávat 🙂
určitě ze začátku bych nakoupila čč(ty se využijou dycky) a pak dobré svrchňáčky mám oblíbené HaipaDaipa 😉 ty jsou na novošky úplně nej 🙂 ty máme na noc a přes den dávám vlňáčky-též vlastnoručně upletené 😀
pak teda máme pár AIO a ty máme na cesty,procházky apod. a mam pořád ty po prvním synkovi 🙂

jinak mě pokaždé překvapují reakce na látkové pleny 😉jakoby těch několik století všechny generace vyrůstali v jednorázovkách a né v látce 😕 a miluju komentáře typu že to třeba opozdí motorický vývoj dítěte 😕 každý komu je přes 20 let vyrůstal na čč a pochybuju že si o sobě bude myslet že je zaostalý 😀 a výmluvy na oblečení už ani nekomentuji 😝

pro látkovky jsem se rozhodla nejen kvůli dětem,ekologii a penězům ale hlavně i kvůli odporu proti konzumnímu způsobu života 😝 vždyť je to strašné jak se teď žije a děs je aby jedno miminko vyprodukovalo JEDNU TUNU použitých jednorázovek 😝 jako jo je to trocha práce navíc,ale stojí mi to za to 🙂 za ten dobrej pocit 😎
jak už tu bylo taky řečeno vím jak mi bylo hnusně při používání jednorázových vložek😝 😝a to to trvalo jen týden a ten prcek by v tom měl být cca 2 roky od rána do večera a od večera do rána??né děkuji,zlaté látkovky a menstruační kalíček 😉 😀
je to možná trochu kostrbatě psané,ale zase rovnou od srdce 😉 😀

andelka
23. čer 2013

@kocour1 Bepanthen používám, jednou denně po koupání...vydrží mi nadlouho. V látkovkách má totiž prcek super zadeček, narozdíl od papírovek, ve kterých sem tam musí delší dobu (dva dny) být. Děkuji za obdiv, ale není opravdu důvod..zkuste sama.

kocanda2009
2. srp 2013

@kocour1 je vidět, že si používání látkových plen neumíš představit. V látkových plenách se mi děti, zvláště v tomto horkém počasí, neopruzují. Protože látkové pleny jsou prodyšné narozdíl od jednorázových. Žádné mastičky a krémy na zadeček nepotřebujeme a když je opruzenina způsobená ostrým jídlem tak pomáhá trošička sudocremu. Bepathen jsem si koupila před 4 lety do porodnice a nedávno jsem ho skoro celý vyhodila. Použila jsem ho akorát na bradavky.
Když už píšeš o zatěžování dětské pokožky parfemací a alkoholem....o tom je právě celé látkování.

prach92
17. lis 2013

Ahoj Maminky. Doufám, že se neurazíte že jsem zabrousila na vaši diskuzi ale jsem prvorodička. Syn se mi už narodil a chystáme se na 4.měsíc. Pořád na střídačku máme opruzený zadeček, už je to šílené. Chtěla bych začít látkovat a řekla bych že začít se s tím seznamovat bude nejlepší zde. Pomůžete mi vztoupit do světa látkování?

vesele_pleny
24. lis 2013

@prach92 mám stejně starou dcerku a také látkuji 🙂 Hodně záleží na tom, jetsli se vám chce skládat a žehlit a nebo ne.. a také na finančních možnostech.

prach92
24. lis 2013

Finanční možnosti jsou u mě dost na mizině, jak už to tak bývá jsem na malého sama a tak musím bojovat jak to jen jde. Skládání přežiji a nejspíš i žehlení pokud se to vyplatí. 😉

elenta
12. pro 2013

Ahoj, chci podpořit ty co mají v plánu látkovat. Já látkuju již své třetí dítě.
Děti mám po dvou letech, tedy 5 let, 3 roky a nejmladší má rok. Výbava mě stála asi 7 tis., je pravda, že je to větší jednorázový výdaj, ale kdybych používala jednorázovky, stálo by to mnohonásobně více. Takže když tu částku podělím 3 dětmi, vyjde to skvěle. Samozřejmě musím připočíst náklady na praní, ale i tak to vyjde levně.
Takže se tím určitě hooodně ušetří.
Další pro mě důležitý aspekt je ekologie, země není na jedno použití, jednorázovky se tady budou rozkládat 500 let, navíc jsou plné chemikálií, navíc jsem četla, že můžou mít negativní vliv na neplodnost hlavně u chlapečků. Takže látkování je "zdravé" 🙂.
Látkováni se není třeba bát, podle mě to není zas tak pracné, dnešní moderní látkové pleny není třeba žehlit. Prostě dám vyprat, pověsím a znovu používám, peru co 2 dny. Pleny mám v uzavíratelném kbelíku. Takže jen pár úkolů navíc než u jednorázovek, navíc s vědomím, že to dělám pro zdraví svých dětí a pro planetu, na které budou žít.

Hodně informací je na www.mamaja.cz nebo www.latkovky.cz
Základní výbava je kolem 20 plen, já jich mám asi 25 a nějaké črvercovky a stačí mi to.

Takže přeji maminkám co se pro látkování rozhodnou hodně úspěchu, nebojte se toho.
Není nic lepšího než mít dítě v bavlnce 🙂

ev.ka
12. pro 2013

S kamarádkou jsme o tom "vzdávání" hodně mluvily. A tak jsme našly řešení pro takové nerozhodné maminky. Více info po interní poště 😉