Látkové pleny - kdo to zkusil a vzdal?

neftys75
26. kvě 2013

Rozhodli jsme se s manzelem pro latkove pleny, ale kdyz se o tom nekde zminime, vsichni na nas koukaji jak z jara. V lepsim pripade znaji nekoho, kdo se do toho pustil a vzdal to. Naopak kdyz si treba i jen tady na Modrem konikovi procitam diskuze, jsou z toho vsichni velice nadseni. Zajimaly by me proto i zkusenosti rodicu, kterym latkove pleny nevyhovuji a upustili od toho... Podotykam, ze my to tedy mame v planu alespon zkusit a kombinovat s jednorazovymi ekologickymi plenami, no a uvidime, jak nam to bude vyhovovat... Predem diky za vsechny prispevky do diskuze! 🙂

llluckaaa
26. kvě 2013

Já jsem zrovna jeden případ, který to vzdal. Už jsem nechtěla poslouchat řeči manžela, jak nám likviduju pračku, jak se v tom dítě musí cítit nepohodlně atd., takže jsem radši přešla na papírovky.

mochenkaa
26. kvě 2013

@neftys75 Já sice nejsem ten, koho hledáš. ALE látkovat jsme začali v půl roce malého. Podpora rodiny se skládal z "stejně to vzdáš", "akorát do toho nacpeš peníze a necháš toho"... a podobné perly. Takže hlavu vzhůru, látkujeme dál, baví nás to a rodina si holt zvykla

pppxx
26. kvě 2013

Zkusila jsem latkovky v roce veku dcery, i pres kremy a caste prebalovani ji latka nesedla, zacala se hodne prudit, takze jsem se vratila k jednorazovkam

sasina1982
26. kvě 2013

já jsem začla látkovat nedávno a teda doufám, že to nevzdám 🙂 s žádnými negativními reakcemi jsem se díkybohu nesetkala...a že to někdo vzdá, tomu rozumím...né každému asi budou látkovky vyhovovat...někdo zjistí, že je nemá kde sušit, že schnou dlouho, že dítě se v nich necítí nebo mu vadí...každopádně to zkuste a uvidíte...to nic (teda skoro nic 😀 ) nestojí 😉

betelgeuzz
26. kvě 2013

Já to teda nevzdala, ale znám z okolí dvě. Švagrová, švagr mě hned nabádal, abych za výbavu nedala moc, že oni pak prodávali výbavu za 2 tisíce. To si teda myslím, že za 2 tisíce ta výbava nebyla nic moc, buď toho měla málo a musela zároveň prát a kupovat jednorázovky, nebo měla nekvalitní plenky. Já nakoupila asi za 6 tisíc, abych měla všeho dost a v dobré kvalitě, zaroveň jsem si říkala, že když do toho hodně investuji, tak se mi to pak nebude chtít vzdávat 😀 A pak jsem se setkala v MC se jednou paní, která to vzdala, ta používala plenky Sketch a nebyla s něma vůbec spokojená. Ani se nedivím, internet je jich sice plný, lákají dobrou cenou, ale jsou nekvalitní ☹

marcelka287
26. kvě 2013

@neftys75 Ahoj.. Kamarádka látkuje od narození, ještě do toho používala bezplenkovou metodu. Malému i jí to vyhovovalo, ale je pravda, že díky té bezplenkové metodě spousty plen ušetřila a říkala, že často přebalovalo a nebo větrala, takže žádné potíže ekzémy a opruzeniny nebyly.. A ono by ani správně být neměli, pokud se ty látkové plenky používají správně.. Takže za ní říkám, že jsou spokojení.
A my jsme se také rozhodli používat látkové plínky, naštěstí mám podporu v manželovi, rodičích i v té mé kamarádce a jsem pevně přesvědčená o tom, že je to správné (z více důvodů), takže se budu snažit všechny látkové krize překonat🙂 A také je to pro nás velká úspora peněz..🙂 Ale je fakt hrůza, když tu čtu, že manžel nebo rodina v tomto ohledu nepodpoří, spíš to schazují:(

evelp
26. kvě 2013

@betelgeuzz jojo sketch....taky jsem je zkusila, koupila jsem naštěstí jen 2, tak taky šli rychle z domu a nevzdala jsem to. mám část kvalitních a část těch "jednodušších", kde jsem investovala do svrchňáků a k tomu dávám čč a na to dokoupila klasické savé žínky za 8 kč/ks. takže to nemusí být jen drahé

ale spoustu mých kamarádek to vzdalo kvůli tomu, že jim to roztahovalo oblečení, to i mě občas trochu vadilo, ale prostě jsem koupila věci větší a je to uplně ok.

Taky sem tam střídám s jednorázovkama, když jedeme nebo jdeme na dýl ven.

chvílema se mě snažil odradit i muž, že je to blbý, velký a nebaví ho to. tak jsem je začla připravovat tak, že je nemusí skládat, jsou přichystené jen k zapnutí a to už zvládá bez řečí 🙂

pajenka
26. kvě 2013

Já jsem látkovky nakoupila a jen párkrát vyzkoušela. Chtěla bych je používat častěji, nicméně tchýně to nemíní akceptovat a neustále nás zásobuje jednorázama ☹ je mi líto to prodat dál, když je to dárek, i když nevítaný, takže se těším, až jednorázy dojdou nebo jich nebudu mít tolik a budu dávat více látky. Určitě to vyzkoušej, pokud budeš mít kvalitní plenky, lehce to prodáš dál.

hela82
26. kvě 2013

@neftys75 V mem okoli na nas taky vsichni koukali divne, z toho si nic nedelej. Byli jsme za blazny, kazdy mel milion duvodu proc nelatkovat a pritom nikdo ty dnesni moderni pliny ani neznal 🙂 Az na moji mamku,ta byla moc rada a pak i hodne prekvapena kdyz videla jak snadne je dnes latkovat (a taky kolik kvalitni pleny stoji)... Ale u nas by to asi jinak ani neslo jelikoz z jednorazovek ma prdolka vzdy propoceny zadecek a dela se mu pak vic ekzem. Kvuli silnemu refluxu ale latkujeme naplno az od 4.mesice, do te doby jsem pouzivala latkovky jenom vyjimecne (a i to jenom vv bambusove ve vel.S ). Papir mame jenom na cestovani a k lekarum a nekdy na noc 🙂 A souhlasim ze kvalitni pleny pokud Te to nebude bavit snadno prodas dal 🙂

pehamek
26. kvě 2013

@marcelka287 bezplenková metoda? To se jak praktikuje?

romantika
26. kvě 2013

@neftys75
ja také radim vyckat, mne se narodilo prosiraci miminko, stolice 6krat denne tekuta, vždy kadila jen při kojeni ve velkem nebo proste v nevhodne okamziky s latkovkama, takze často to vylezlo ven i temi nejlepšími pamperskami a byla jsem rada, ze stacim prebalovat a neresit prani. Pak si dlouho zvykala na lepek a to byla takova pohroma, ze v latkovkach by to taky nebylo vesele. Mit latkovky tak brecim za vyhozene peníze a to jsem mela vse nastudovane. Takze urco fajn ale počkala bych po porodu s nakupem.

marcelka287
26. kvě 2013

@pehamek nevím jestli ti to vysvětlím správně, kdyžtak pohledej na internetu. Ale co jsem viděla. Chlapeček byl normálně v plínkách, kamarádka ho vzala, plínku sundala, dala ho nad kyblíček (to je ale potřeba najít na netu nebo někde, jak správně to děťatko držet) a vydávala "čuraci" nebo "kakací" zvuk a malej když potřeboval tak cural nebo kakal.. ze začátku to zkoušela jen tak a pak už se to naucil, takže do plínek nechtěl a začal třeba plakat, když se mu chtělo na wc.. Takze tak nejak..

mabeli
26. kvě 2013

No já mám taky dítě, které kaká xkrát za den a bobek to není ani náhodou, už je jí pěkných pár měsíců a stále to trvá a děkuju za látkovky, protože v jednorázových to bylo pořád a všude, v látkových to vydrží pěkně vevnitř, takže to odnese jen plenka, která je na to určená 🙂 Já nemít látkovky, ale jenom jednorázové, tak brečím za to věčně pokakané oblečení 😉 A daleko radši teda peru pokakané plenky než pokakané oblečení, navíc pere pračka, já jí jenom nakrmím.

Já jsem za látkové moc ráda a okolo mám tedy taky spoustu "našeptávačů", kteří tvrdí a tvrdili, že je to blbost, zbytečná práce, je to drahý, nebude to vyhovovat, miminko bude pořád opruzený, mokrý, nespokojený, já budu furt jenom prát ... ani jedno z toho se nepotvrdilo, naopak a jsem ráda, že jsem si do toho nenechala kecat 😉 A v případě, že náhodou by látkové nevyhovovaly, tak jak píšou ostatní, pokud je výbava z dobrých plenek, tak se prodá s minimální ztrátou.

pehamek
26. kvě 2013

@marcelka287 díky moc. Zkusím pohledat více info 🙂

smartbear13
26. kvě 2013

Já jsem rozhodnutá látkovat a to z více důvodů než jen to,že je to ekologické, levnější a že je to pro děti i zdravější a lépe drží "obsah", než papírovky..Doporučuju všem tento blog, mně moc pomohl🙂 http://jituli.blogspot.cz/

anetmili
26. kvě 2013

@neftys75 No nic si z toho nedělej mám ten samý problém, tak jsem taky zvědavá.🙂

andelka
27. kvě 2013

Já jsem byla rozhodnutá, ale vlastně jsem začala až do 5týdnů staršího a u mladšího též tak pozvolna. 3měsíce jsem plínkovala oba, starší měl jednorázovky, ty už kolem těch 2let nestíhaly a přebalovat 3x za hodinu jsem vzdala. Ale když se přes den odplínkoval, malej měl 3měsíce a pak už jsem ho látkovala převážně. Od té doby má papírovku jen na noc, návštěvy a výlety. Starší má na noc taky papírovku, ještě u něj není jistota že si v noci řekne, nebo vydrží do rána.
Mám napak i kamarádku která začala látkovat teprve když mělo dítko skoro 1rok a zůstali u toho, moc spokojení, druhé dítko bude látkovat hned.
Během plínkovaní staršího jsem si vyladila zásobu a na mladšího jsem koupila jen pár nových svrchňáků a teď jendu novou plínku, neb mi jedna z těch nejstarších odešla.
Vlastně taky kombinuju látkovky a papírovky, využívám výhod obojího. 🙂

frantiska85
27. kvě 2013

No upřímně, celé těhotenství jsem se o látkové plenky zajímala. Nakoupila jsem klasické čtverce a zkusila to, asi 3krát...
Za pár minut malej mokrej až za ušima. Do plenky bych ho omotala dvakrát kolem dokola a pořád nebylo kam ten zbytek nacpat.
Říkala jsem si, že až trošku povyroste, zkusím AIO plenky, ale kvalitní jsou drahé a ty levné nic moc. Kašlu na to.

svha
27. kvě 2013

asi je tu řečeno vše, jak to tak chodí, ale stejně ivedu, co u nás
moje máma: nemluví mi do toho, ale když hlídá, chce papír, my jsme ve svém, takže v pohodě, ale sestra staví, mimčo bude dřív, než se přestěhují a máma my rovnou řekla, ať zapomenu, že bych jí půjčila svou látkovou výbavu, že se s tím nebude nikdo otravovat a pojede se v papíru a sestra mlčí, ona už je taková, pravda je, že jak znám mámu, bude jí plenky kupovat ze svého, mrzí mě to, ale nic nenadělám
tchýně: je od začátku proti, ne přímo, to by si nedovolila, ale jak může, dodá papírové plenky, nebo má spoustu poznámek o velkém zadečku, ohledně motoriky a kyčlí, no všechno jsem jí odborně vyvrátila 😉 a zase nebydlí s námi,
jediné mínus je, že když jedeme ať k jedněm tak k druhým na návštěvu, většinou přes noc, tak jedeme v papíru, beru to jako oddechovku pro sebe 😉
manžel: nejvíc řečí měl, když mě chytlo zkoušení, že neušetřím, nějaká poznámka na pračku taky byla, no pravda, asi mám teď v plenkách dost peněz, zase je prodávám, když nesedí, nebo malá vyrostla a pak, když je jich hodně, nejsou tolik opotřebované a já doufám, že ještě někomu udělají službu
díky látkovým plenkám, mám doma látkové vložky, spoustu maminek na pokec tady na koníkovi a dobrý pocit 🙂

andelka
27. kvě 2013

@frantiska85 no, od toho jsou flísové separačky aby bylo mimi v suchu..a taky menší čtvercovky. 70x70 byly mojim i v těch 4-5týdnech velké, tak jsem měla pár starých menších a ty šly. škoda že ses dala odradit hned zkraje..látkování člověka většinou nadchne když mimino povyroste a sedí mu skoro všechno. 😉

jija
27. kvě 2013

Ja se priznan, ze jsem taky vzdala a to jsme po navratu z porodnice nemeli doma sni jednu jednorazovou plenu. Nejdriv trpel maly na prdiky a v latkovych nesel moc polohovat, psk mel siroke baleni, tak jsem daval latkovky jen na 4 hodiny a pak byl nemocny tak jsem vzala jednorazovky, ale musim rict, ze to nebylo s latkovymi namahavejsi, jen jsem si je vzdycky zapomnela pripravit a s rizbalenym prckem se mi pro ne nechtelo, ted maly leze tak jsem si rikala, ze ma lehci zadek, ale urcite se latkovek zatim zbavovat nebudu a treba na to jeste najedem

andryskam
27. kvě 2013

Já si nakoupila látkovky, kalhotky apod. Nikdy jsem je nepoužila a pár měsíců po porodu jsem vše prodala 😀 Zvykla jsem si na jednorázovky Pampersky.

leikkka
27. kvě 2013

já při prvním nakoupila čč a svrchní kalhotky, párkrát jsem to zkusila, byl věčně mokrý opruzený, do drahých látkovek jsem nešla, nejsou na to při stavbě domečku peníze, při druhém jsem koupila pár bambusovek a že se to třeba změní a jakmile jsem přišla domu, tak jsem je nepoužila. Věčně jsme blinkali a blinkame - reflux - tak těch plen je tak jako tak hodně, do toho pračka je na rozpadnutí už tak jako tak, a ještě potřebujeme, aby vydržela, tak jsem bambusky poslala dál a zásoba čč se vyplatila, blinkáme o 100 šest, tak jsou k nezaplacení. Jinak se mi to libí, ale nejsem holt ta trpělivá a penězma zavalená maminka, která by se pro to rozhodla.

kacenka1987
27. kvě 2013

já používala na starší jednorázovky, chtěla jsem látkovat až když měla tak půl roku, ale ty kvalitní stojí hafo peněz, tak jsem to vzdala, až ke konci když měla dva roky, jsem narazila na dvě Anavy na MMB a já byla již těhotná, tak jsem se rozhodla nakupovat postupně na bazárkách dál pro mladší v září. Láká mě to jen pro to, že mám sušičku prádla !!! Jinak bych do toho nešla.
Ale nikde to říkat nebudu, stačila mi hned první reakce 😀
hodně lidí si pod pojmem látkování představí, že budu denně prát, žehlit a věsit ty klasické čtvercové pleny na dlouhé šňůry na zahradu 😕 😕 😕 csss
a tak to samozřejmě není. Sháním kalhotkové Anavy a na to svrchňáky, v podstatě1 x za dva dny vhodím do pračky, pak sušky a nic víc 🙂 Na noc jednorázovou i na cesty, uvidíme ke konci plenkového období, první dcerka pije 1,5 l čaje a při zkoušení na ní ve dvou letech to má pročůrané hned, tak uvidíme 🙂

filipatereza
28. kvě 2013

Přidejte se do látkovací diskuze na fb https://www.facebook.com/groups/493428687357305/ - je u toho i bazárek a jsou tam celkem často i Anavy...
Já se vždycky musím smát (neberte si to nikdo osobně) když maminky říkají, že nemají na to, aby nakoupily drahé plínky a ty nekvalitní nechtějí a tak jedou v jednorázu. Já nakoupila plínky za cca 8 tisíc. V 19 měsících je dcera bez plen a výbavičku za min. 5 tisíc prodám... Tak 2-3 tisíce jsem dala za praní a to si myslím, že je to trochu nadsazené (spíš mín). Tak at mi nikdo neříká, že na tom neušetřím...🙂
Jinak s těma penězma v začátku... Studovala jsem, taky jsme neměli...
Poprosila jsem rodiče, babičky atd.že jestli chtějí malé něco dát, at jí dají plínky. Bylo to dost fajn. měli jsme plínky a nebyli zavaleni spoustou kravin jak to občas vidím u kamarádek...

Holky ono jde i o to to po prvním neúspěchu nevzdat, ale třeba se poradit...
Čtvercovky se dají vycpat bambusovou vkládačkou a hned sajou víc a že prcek řve, že je v mokru? Jo, chvilku jo, ale pak si zvykne... (zažila jsem to u spousty dětí...)

Pro mě jsou látkovky jen další z projevů mého příštupu k životu - snažíme se o co nejméně konzumní styl. Nesouhlasím se stylem koupím-použiju-vyhodím (ikdyž občas to prostě jinak nejde). Jsem si vědomá, že zeměkoule není nafukovací a chci aby moje děti a děti jejich dětí ještě mohly jít do lesa a ne aby všude okolo nich byly skládky (to že v posledních 10 letech odpadků šíleným množstvím přibývá, je prostě fakt)...
A mám velkou radost, že rodin a maminek, kteří to cítí podobně je čím dál tím víc...
Ono prostě ne vždy to, co je pohodlné pro mě, je to nejlepší....

filipatereza
28. kvě 2013

Jo a ještě bych dodala, že když budete chtít látkovat, tak s největší pravděpodobností látkovat budete...
Taky jsem měla chvíle, kdy jsem váhala, ale prostě jsem hledala jiné možnosti, poradila se a vždycky se to podařilo...

konidana
29. kvě 2013

Já látkovala tak napůl. Hned po příchodu domů z porodnice a pak cca vždy do 5.m -6. měsíce miminka, ale jen doma. To znamená, že na víkendy a jiné delší cesty šly jednorázovky. Pak už děti začali lézt a obyč. čtvercovky jim moc nedržely , já nezvládala přebalit po každém počůrání, takže se děcka pařily a prudily a taky jim asi trochu ty plíny překážely. U druhého jsem to ten první půlrok trošku kombinovala i s BKM, takže nebyly skoro žádný pokaděný pleny. Myslím že to stojí za to, i třebas na ten půlrok.
@pehamek Po prvním děcku jsem věděla, že kadí vždy při kojení, takže druhý mimčo jsem kojila bez plíny v klíně pod jeho zadečkem plastovou misku s kulatým okrajem(aby netlačila) a nestalo se že by zůstala prázdná. Plenky pak jen počůraný. Já to zas nebrala tak vážně a hlídat mimčo, který čůrá každou chvilku se mi nechtělo.

demian
29. kvě 2013

Ahoj,
já začala látkovat asi 3.den po příchodu z porodnice a zatím jsem to nevzdala. Jsem líná, jak najedu na nějaký systém, nerada ho měním. Takže, látkujeme i na dlouhé cesty a dovolené.
Nicméně jsem ležela v porodnici s paní, která látkovat chtěla a odradily ji její kamarádky. Všechny si koupily úžasné systémy AIO (all-in-one), které povětšinou sedí dětem až kolem 3. měsíce, vše koupily od jedné značky a daly za látkovky přes 10 tisíc (paní se myslím zmiňovala o POP-IN). Látkování se vztekem vzdaly, když jim pak začaly látkovky na novorozeněti protékat.
Já si koupila jen nové čtverce a pak z bazárku asi 10 kalhotovek, vkládačky a 4 svrchňáčky s tím, že uvidím. Jak se do toho člověk dostává, zjistí, co dítěti i jemu vyhovuje a podle toho dokoupí. Na začátek si pořiď jen čtverce, pár vkládaček, snappi sponku, svrchňáčky a uvidíš 😉

neftys75
autor
30. kvě 2013

@llluckaaa
@mochenkaa
@pppxx
@sasina1982
@betelgeuzz
@marcelka287
@evelp
@pajenka
@hela82
@pehamek
@romantika
@mabeli
@smartbear13
@anetmili
@andelka
@frantiska85
@svha
@jija
@andryskam
@leikkka
@kacenka1987
@filipatereza
@konidana
@demian
Zensky, moc dekuju za vsechny prispevky a reakce! Tak nejak me jen utvrzujete v tom, co si o tom sama myslim a co mam v planu. Jak se tu nekolikrat objevilo a jak jsem vycetla v ruznych zdrojich, na novorozence mam pripravene ctvercovky a 4 ruzne svrchnaky a nejake kalhotovky ci vkladacky ruznych znacek na prubezne vyzkouseni. Kombinovat to budeme s jednorazovkama. A uvidime co pak dal. Nicmene latkovat jsem odhodlana 🙂 Ovsem, kdyz to vzdam, tak se z toho taky nezblaznim, ze jo.

pehamek
30. kvě 2013

@neftys75 můžu se zeptat, kde jsi vyčetla, co je dobrý a jaký množství čeho koupit? Případně jakou značku. Jako já se v těch látkových ztrácím a tak to asi vzdám a budu dávat jen jednorázové :(